Ostatnia aktualizacja: 11 września 2020
Historia aktualizacji
11 wrz 2020Pierwsza publikacja

Szybkość dostępu do internetu ciągle wzrasta, a wraz z nią liczba urządzeń korzystających z sieci. Przez to wybór odpowiedniego routera jest ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, bo mało wydajny router nie będzie w stanie zagwarantować wszystkim stabilnego i szybkiego połączenia. Szczególnie dobry współczynnik ceny do możliwości oferują routery za około 300 zł – tym bardziej, że wśród nich znajdziemy już podstawowe modele obsługujące Wi-Fi 6/ax. Jaki router Wi-Fi za około 300 zł wybrać i czy stare, dobre Wi-Fi ac jest już bez szans z nowym Wi-Fi ax? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Router za około 300 zł – jeszcze Wi-Fi 5/ac, czy już Wi-Fi 6/ax?

Przeglądając sklepowe listy routerów dostępnych za około 300 zł szybko zauważa się, że można je podzielić na dwie główne grupy: trochę bardziej funkcjonalne routery Wi-Fi ac i podstawowe modele zgodne ze standardem Wi-Fi 6 (znanym także jako Wi-Fi ax). Jakie są między nimi różnice?

Urządzenia korzystające z Wi-Fi
W naszych domach jest coraz więcej urządzeń podłączonych do sieci, przez co wybór odpowiedniego routera staje się coraz istotniejszy.

Nowy standard transmisji kładzie nacisk nie na uzyskanie jak najwyższych prędkości połączeń (choć te i tak zostały podniesione), lecz skoncentrowano się w nim na jak efektywniejszym wykorzystaniu dostępnego pasma i obsłudze wielu kanałów. Nowe techniki, takie jak OFDMA, poprawione MU-MIMO, czy kolorowanie BBS (oznaczanie ramek własnej sieci Wi-Fi), wynoszą transmisję radiową na kolejny poziom i sprawiają, że Wi-Fi 6 szczególnie docenią osoby, które mają w domu dużo urządzeń łączących się z routerem i/lub mieszkają w gęsto zamieszkanych miejscach z dużą liczbą sąsiadujących ze sobą sieci bezprzewodowych. Wprowadzenie zaś funkcji Target Wake Time (planowanie transmisji), ma przełożyć się na wydłużenie pracy na akumulatorze laptopów i smartfonów wyposażonych w moduły Wi-Fi 6. Dla kogo jeszcze Wi-Fi 6 może okazać się dobrym wyborem? Decyzję o przejściu na nowe rozwiązanie powinni przemyśleć gracze, którzy planują nabyć konsolę nowej generacji. W przypadku Play Station 5 najnowsze doniesienia potwierdziły obsługę tego standardu i raczej należy się spodziewać, że nowe Xboksy też będą wyposażone w moduł Wi-Fi 6. Wykorzystanie pełni jego potencjału powinno mieć pozytywne wpływ na opóźnienia i stabilność połączenia bezprzewodowego z routerem.

Router Wi-Fi z MU-MIMO
Gdy router i podpięte do niego urządzenia obsługują MU-MIMO, to możliwe staje się bardziej efektywne zarządzanie siecią, gdy korzysta z niej wiele urządzeń na raz.

Pamiętajmy, że kupując router obsługujący Wi-Fi 6 nie odcinamy się od urządzeń starszych generacji, ponieważ 802.11ax zachowuje pełną kompatybilność ze wszystkimi poprzednimi wersjami Wi-Fi, co oznacza, że karta sieciowa Wi-Fi 4 bez trudu z routerem połączenie nawiąże, lecz mechanizmy radiowe wspierane przez Wi-Fi 5 i 6 będą dla niej niedostępne. Inaczej mówiąc, najlepszy efekt uzyskamy gdy zarówno router, jak i karta sieciowa będą obsługiwały Wi-Fi 6.

Logo Wi-Fi 6

Czy pomimo oczywistej przewagi Wi-Fi 6 nad Wi-Fi 5 starsze routery są bez szans? W tym przedziale cenowym – nie. Starsze urządzenia nadal wygrywają wygrywają na jednym polu – jest to obecność portu USB, którego nie znajdzie się w routerach Wi-Fi 6 za około 300 zł. Złącze USB wzbogaca urządzenie o nowe funkcje. Najważniejszą z nich jest serwer plików. Po podłączeniu do routera zewnętrznego nośnika (dysk twardy, pendrive) użytkownicy sieci mogą zapisywać i odczytywać z niego pliku. W połączeniu ze standardem DLNA zyskujemy możliwość strumieniowania plików multimedialnych na inne urządzenia wspierające ten standard, np. film zapisany na nośniku USB może zostać obejrzany na telewizorze. Do portu USB można tez podłączyć drukarkę i udostępnić ją wszystkim użytkownikom w domu. Przydatna bywa też możliwość podłączenia do portu USB routera modemu 3G/4G lub telefonu z systemem Android – funkcja szeroko wspierana w urządzeniach marki Asus. W połączeniu z mechanizmem DualWAN zapewni nieprzerwane połączenie z internetem – w razie awarii połączenia kablowego router sam zadba o automatyczne przełączanie się na LTE. Ewentualnie, jeśli ma się nieużywany modem LTE lub smartfon, pozwala to zaoszczędzić na zakupie drogich routerów ze zintegrowanym modemem LTE.

Na obecną chwilę, chcąc nabyć router za około 300 zł (i ciut więcej), musimy dokonać wyboru: czy stawiamy na urządzenie wyposażone w najnowsze rozwiązania radiowe, czy może jednak ważniejsza jest dla nas obecność interfejsu USB. Dopiero po zwiększeniu budżetu o około 200 zł można mieć obie rzeczy na raz, o czym możecie się przekonać w naszym artykule o polecanych routerach Wi-Fi 6/ax.

Polecane routery za 300 zł – lista

Polecane routery Wi-Fi za około 300 zł

  • Huawei WiFi AX3 – to przedstawiciel routerów nowego standardu Wi-Fi 6, oferowany w dwóch wersjach sprzętowych – mocniejsza (ale i droższa) z procesorem czterordzeniowym i tańsza z procesorem dwurdzeniowym. Router punktuje świetnymi osiągami, dopracowanym interfejsem zarządzania (przeglądarka oraz aplikacja mobilna), obecnością takich funkcji jak WPA3, VPN i NFC. Jeśli w routerze zależy Ci głównie na łatwości konfiguracji i wydajności, to model ten jest świetnym wyborem.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • ASUS RT-AC1200G+ – router trochę wolniejszy (Wi-Fi 5, standard AC1200), ale dzięki świetnemu oprogramowaniu bardziej wszechstronny. Żadne inne urządzenie nie daje tylu możliwości wykorzystania interfejsu USB, co router marki Asus, w tym obsługi modemów LTE. Jeśli potrzebujesz zaawansowanej kontroli rodzicielskiej lub nie wyobrażasz sobie zakupu routera bez portu USB, to w tym przedziale cenowym będzie to dla Ciebie najlepszy wybór.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.