Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2020
Historia aktualizacji
14 maja 2020

Aktualizacja listy polecanych zestawów Wi-Fi mesh.

11 cze 2019Pierwsza publikacja

System Wi-Fi mesh to najwygodniejszy i efektywny sposób na dużą domową sieć Wi-Fi, która ma gwarantować stabilne i szybkie połączenie z internetem w każdym zakamarku dużego domu lub apartamentu. Dzięki scentralizowanemu i prostemu systemowi zarządzania oraz płynnemu przełączaniu urządzeń podłączonych do sieci między stacjami, z konfiguracją i użytkowaniem systemu mesh poradzi sobie laik, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku sieci zbudowanych z kolejnych routerów, punktów dostępowych i repeaterów.

Systemy Wi-Fi mesh – dlaczego warto?

U większości osób połączenie ze światem zapewnia router. W małym mieszkaniu takie rozwiązanie się sprawdza, lecz w dużych domostwach pojedynczy router nie jest w stanie zagwarantować na tyle mocnego sygnału, by objąć nim wszystkie pomieszczenia. Do tej pory jedynym ratunkiem było połączenie z routerem punktu dostępowego, repeatera lub adaptera PLC – czyli dodatkowego urządzenia wymagającego oddzielnej konfiguracji. Wybór urządzeń jednego producenta również sprawy nie ułatwia, gdyż i tak nie daje to jednego centralnego sytemu zarządzania i połączonej w jedną całość sieci.

Tu na scenę wchodzi rozwiązanie, które znacznie ułatwia zarządzenie rozległą siecią domową – Wi-Fi mesh. Sieć kratowa, czyli Wi-Fi mesh, nie jest nowym wynalazkiem, bo spotkał się z nią każdy, kto kiedykolwiek łączył się z Wi-Fi na lotnisku bądź w hotelu. Teraz nareszcie dostępna jest dla użytkownika domowego i niemal każdy szanujący się producent sprzętu sieciowego ma w swoim portfolio konsumenckie rozwiązania Wi-Fi mesh.

Wi-Fi mesh w dużym domu
Zapewnienie bezproblemowego połączenia z siecią wszystkim urządzeniom znajdującym się w dużym domu może być łatwe. O ile użyje się systemu Wi-Fi mesh.

Jedna spójna, łatwa w zarządzaniu i obejmująca swym zasięgiem duży obszar sieć bezprzewodowa to największy atut systemów mesh. Płynny roaming (czyli automatyczne przełączanie się) pomiędzy węzłami systemu daje swobodę i uwalnia od ręcznego przełączania się pomiędzy kolejnymi punktami dostępowymi – możesz przemieszczać się między pomieszczeniami bez utraty połączenia bezprzewodowego, gdyż system Wi-Fi mesh sam zadba o to, aby telefon, tablet, czy laptop połączył się z węzłem sieci oferującym najlepsze parametry przesyłu danych.

Aby było to możliwe, w systemach mesh zrezygnowano z koncepcji pojedynczego, niezależnego urządzenia. Satelity rozmieszczone w całym domu łączą się i współpracują ze sobą, będąc niejako częściami jednego, centralnie sterowanego urządzenia. Najprostszy system mesh tworzą dwie jednostki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyły go trzy, cztery… Wszystko zależy od wielkości obszaru, na którym sieć Wi-Fi ma być dostępna. Dokupienie kolejnego elementu zestawu w prosty sposób wyeliminuje „martwe” strefy Wi-Fi. Należy jednak pamiętać, że urządzenia mesh różnych producentów nie są ze sobą kompatybilne.

Wi-Fi mesh – ile to kosztuje?

Ceny urządzeń są bardzo zróżnicowane, a na końcową ma wpływ: liczba jednostek tworzących zestaw, tryb ich pracy i wspierane standardy łączności bezprzewodowej.

W tańszych zestawach zazwyczaj mamy do czynienia z urządzeniami, które do działania wykorzystują dwa pasma – fale o częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. W ich przypadku z rozgłaszanych sieci radiowych równolegle korzystają zarówno podłączeni klienci, jak i komunikujące się ze sobą elementy systemu mesh. Rozwiązanie to jest dobre dla osób, którym nie zależy na biciu rekordów szybkości domowej sieci bezprzewodowej, a jedynie na poprawieniu jej stabilności i zasięgu.

Urządzenia bardziej zaawansowane wykorzystują trzy pasma – jedno 2,4 GHz i dwa 5 GHz (tzw. systemy triband, trzyzakresowe bądź trzypasmowe). Dodatkowe pasmo 5 GHz jest zarezerwowane do komunikacji między elementami sieci mesh, co zwiększa prędkość wymiany informacji pomiędzy nimi.

System Wi-Fi mesh Linksys Velop
Trójzakresowe systemy Wi-Fi mesh, takie jak Linksys Velop, są najlepszym wyborem dla osób, którym zależy na szybkości sieci bezprzewodowej, ale nie mogą sobie pozwolić na ciągnięcie przewodów do każdej satelity sieci kratowej.

Osoby, dla których prędkość jest priorytetem, powinny rozejrzeć się za rozwiązaniami pozwalającymi na łączenie ze sobą jednostek sieci mesh za pomocą tradycyjnego przewodu. Są one absolutnie najszybsze i najbardziej stabilne, ale mają jedną oczywistą wadę – nasz dom lub mieszkanie musi mieć odpowiednią instalację sieciową. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na pociągnięcie dodatkowych kabli, a zależy Ci na szybkości, pozostaje wybór urządzeni trzypasmowych.

Do najdroższej grupy urządzeń należą te wspierające najnowszy standard Wi-Fi 6 (stare oznaczenie: 802.11ax). Projektując nowe rozwiązanie główny nacisk położono na optymalne i efektywne wykorzystanie pasma, przez co jakość i szybkość transmisji uległa zwiększeniu. Poprawa parametrów transmisji jest szczególnie widoczna, gdy z sieci bezprzewodowej korzysta wielu użytkowników. Liczba urządzeń, które z nowego rozwiązania czerpią pełnymi garściami, systematycznie powiększa się. Dlatego uważamy, że wybór zestawu zgodnego z Wi-Fi 6 to inwestycja, która zwróci się w przyszłości.

Inne podejście do budowy sieci kratowej lansuje firma Asus. Oprócz użycia gotowych zestawów, mamy możliwość utworzenia tego typu sieci przy pomocy routerów. Zaszyta w oprogramowaniu routerów Asus funkcja AiMesh pozwala je ze sobą łączyć w jedną sieć mesh. W ślad za marką Asus poszły inne. D-Link umożliwia utworzenie sieci mesh przy współudziale routera i kompatybilnych z nim wzmacniaczy (nowa odsłona serii Exo), zaś TP-Link idzie o krok dalej i dzięki autorskiemu rozwiązaniu OneMesh do grupy urządzeń dodaje transmitery PLC.

Różne systemy Wi-Fi mesh
Różnych rozwiązań Wi-Fi mesh jest na rynku coraz więcej. Podpowiadamy, które z nich są warte uwagi i najlepiej pokryją siecią bezprzewodową największą powierzchnię.

Polecane systemy Wi-Fi mesh

Liczba urządzeń wykorzystująca łączność radiową w naszych gospodarstwach ciągle wzrasta. Czasem jest to kolejny komputer, laptop czy urządzenie mobilne, ale coraz częściej są to urządzenia tzw. inteligentnego domu (gniazdka sieciowe, listwy zasilające, żarówki, czujniki). Ich rozsianie po całym domostwie sprawia, że zapewnienie im łączności staje się nie lada wyzwaniem. Dlatego jesteśmy pewni, że – dzięki zaletom zintegrowanych systemów Wi-Fi – tego typu urządzenia coraz częściej będą gościć w naszych domach, bo w tej chwili jest to najszybszy, najprostszy i najbardziej efektywny sposób na zagwarantowanie zasięgu Wi-Fi w każdym jego zakątku. Poniżej znajdziecie listę polecanych przez nas systemów tego typu, które powinny zaspokoić potrzeby różnych grup osób.

  • D-Link COVR-1102 – jakość w bardzo przystępnej cenie. Wisienką na torcie jest wsparcie dla standardu WPA3 oraz certyfikat EasyMesh (urządzenia go mające mogą budować sieć mesh niezależnie od tego, kto jest ich producentem). Świetna wycena zestawu czyni propozycję D-Linka bardzo atrakcyjną.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
D-Link COVR-1102 2 szt.
od 375 zł
  • Tenda nova MW6 – najmocniejszą stroną tego zestawu jest duża moc i zasięg rozgłaszanych sieci bezprzewodowych (do 500 m2), co w połączeniu z zastosowanymi technikami radiowymi (MU-MIMO i beamforming) czyni go idealnym wyborem, gdy posiadamy dom/mieszkanie o sporym metrażu. Docenić należy również prostotę konfiguracji, która czyni go świetnym wyborem dla „Kowalskiego”, który na działaniu sieci komputerowych przecież nie musi się znać.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Tenda nova MW6 3 szt.
od 520 zł
  • TP-Link Deco M5 – dzięki mocnemu procesorowi i dużej ilości pamięci operacyjnej jest to świetny wybór, gdy sieć Wi-Fi jest intensywnie wykorzystywana przez wiele urządzeń. Producent deklaruje obsługę do 100 bezprzewodowych klientów, a trzy urządzenia, które odnajdziemy w pudełku, wystarczą, aby pokryć siecią dom o powierzchni do 500 m2. Duży plus dla producenta za funkcję ochrony sieci.
  • Asus Lyra Trio – to najszybszy przetestowany przez nas zestaw dwupasmowy (standard AC1750 - 2,4 GHz do 450 Mb/s, 5 GHz do 1300 Mb/s). Asus Lyra Trio na tle konkurencji wyróżnia się zestawem dostępnych opcji, których próżno szukać u konkurencji (VPN, QoS, monitor ruchu sieciowego).  Walory urządzenia podwyższają rozbudowany moduł kontroli rodzicielskiej oraz funkcja AiProtection, która chroni naszą sieć przed cyberzagrożeniami.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Linksys Velop – bardzo dobry zestaw trójpasmowy. Dzięki użyciu dodatkowego pasma niedostępnego dla klientów, dane do routera są przekazywane szybciej niż w systemach dwupasmowych. W ofercie marki odnajdziemy również modele zgodne z założeniami standardu Wi-Fi 6: Velop AX5300 oraz Velop AX10600.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Linksys Velop AC2200 3 szt.
od 1559 zł
  • Asus ZenWiFi AC (CT8) i AX (XT8) – pierwszy zestaw jest oparty na standardzie Wi-Fi ac, zaś drugi oferuje Wi-Fi ax (Wi-Fi 6). Oba modele to systemy trzypasmowe wyposażone w złącze USB 3.1, które pozwoli na udostępnienie plików zapisanych na zewnętrznym nośniku bądź drukarki. Oprócz szybkiej łączności radiowej, każda jednostka pozwala na podłączenie przewodem trzech urządzeń. Model XT8 ma 2,5-gigabitowe złącze LAN. Mocna konfiguracja sprzętowa i bogate oprogramowanie sprawiają, że w grupach urządzeń standardu Wi-Fi 5 i 6 ciężko odnaleźć takie, które im dorówna. Krótko mówiąc, sprzęt dla najbardziej wymagających.