Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca 2019
Historia aktualizacji
11 cze 2019Pierwsza publikacja

System Wi-Fi mesh to najwygodniejszy i efektywny sposób na dużą domową sieć Wi-Fi, która ma gwarantować stabilne i szybkie połączenie z internetem w każdym zakamarku dużego domu lub apartamentu. Dzięki scentralizowanemu i prostemu systemowi zarządzania oraz płynnemu przełączaniu urządzeń podłączonych do sieci między stacjami, z konfiguracją i użytkowaniem systemu mesh poradzi sobie laik, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku sieci zbudowanych z kolejnych routerów, punktów dostępowych i repeaterów. Który dwuzakresowy system mesh Wi-Fi kupić, aby mieć dobry zasięg w całym domu, a przy tym nie wydać kroci? Z naszych szczegółowych testów zestawów mesh Wi-Fi dostępnych na polskim rynku wynika, że obecnie najbardziej opłacalny z nich to Tenda Nova MW6.

Jaki zestaw Mesh? Główna rekomendacja: Tenda nova MW6 – jakość w przystępnej cenie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Urządzenia w zestawie
3
Ethernet
2 × 1 Gb/s
Wymiary (sz × w × g)
100 × 100 × 100
Wi-Fi
2,4 GHz 300 Mb/s
5 GHz 867 Mb/s
Kształtowanie wiązki
Tak
MU-MIMO
Tak

Najmocniejszą stroną tego zestawu i główną przyczyną przyznania mu naszej rekomendacji jest duża moc i zasięg rozgłaszanych sieci bezprzewodowych – na tym polu zestaw mesh Tenda Nova MW6 deklasuje przetestowaną przez nas konkurencję. Ten walor sprawia, że system sprawdzi się w domach o dużym metrażu i pozwoli w nich sporo zaoszczędzić, bo zapewnienie dostępu do Wi-Fi w każdym zakątku wymaga użycia mniejszej liczby urządzeń.

Tenda Nova MW6

Pod względem wydajności i funkcjonalności zestaw mesh Tenda Nova MW6 nie odbiega od swojej często droższej konkurencji. W paśmie 2,4 GHz komunikuje się z urządzeniami z szybkością do 300 Mb/s, zaś przy użyciu częstotliwości 5 GHz – do 867 Mb/s. System obsługuje MU-MIMO i beamforming, czyli jest tu wszystko to, czego oczekujemy od nowoczesnych urządzeń tego typu. W czasie testów nie mieliśmy problemów ze skonfigurowaniem systemu za pomocą aplikacji mobilnej Tenda Wi-Fi (dostępnej na Androida i iOS).

Tenda MW6 w środku
Płytka drukowana jednostki Tenda Nova MW6

Z naszych testów wynika, że zestawy mesh prezentują bardzo wyrównany poziom pod względem funkcjonalności i wydajności, przez co o głównej rekomendacji decydują szczegóły, takie jak zasięg sieci, bezproblemowość konfiguracji i współczynnik ceny do jakości. I właśnie to one zadecydowały, że zestaw mesh Tenda Nova MW6 uważamy obecnie za najrozsądniejszy zakup dla każdego, kto potrzebuje pokryć siecią Wi-Fi dużą powierzchnię.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Tenda Nova MW6
od 593 zł

Jaki zestaw mesh? Alternatywa: Asus Lyra Trio – dla najbardziej wymagających

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Urządzenia w zestawie
3
Ethernet
2 × 1 Gb/s
Wi-Fi
2,4 GHz 450 Mb/s
5 GHz 1300 Mb/s
Kształtowanie wiązki
Tak
MU-MIMO
Tak

Asus Lyra Trio to najszybszy przetestowany przez nas zestaw dwupasmowy – głównie dzięki obsłudze standardu AC1750 (2,4 GHz do 450 Mb/s, 5 GHz do 1300 Mb/s). Zestaw ten wyróżnia się też pod względem funkcjonalności i konfigurowalności. Jako jeden z niewielu zestawów mesh może on zostać skonfigurowany nie tylko za pomocą aplikacji mobilnej, ale też za pośrednictwem przeglądarki. A w oprogramowaniu kryje się bogactwo unikatowych opcji, dzięki którym zestaw docenią zaawansowani użytkownicy (m.in. połączenia VPN w trybie klient/serwer, AiProtection, ponadpodstawowe ustawienia sieci Wi-Fi) – pod tym względem Asus Lyra Trio nie ma sobie równych.

Asus Lyra Trio
Asus Lyra Trio w środku
Płytka drukowana jednostki Asus Lyra Trio

Kolejną zaletą zestawu mesh Asusa jest kompatybilność z ekosystemem AiMesh tej marki. Pozwala ona łączyć w jedną, spójną, centralnie zarządzaną sieć różne zestawy mesh i wybrane routery tej marki. Dzięki temu, spośród palety urządzeń Asusa, możemy wybrać te, które spełnią nasze wymagania i otrzymujemy niespotykaną nigdzie indziej elastyczność w rozbudowie sieci o kolejne adaptery i routery. Krótko mówiąc, choć zestaw Asus Lyra Trio nie jest najbardziej opłacalnym zestawem dwuzakresowym na rynku, to jest to najlepsze rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy chcą zapłacić za dodatkową wydajność, funkcjonalność i kontrolę nad wszystkimi możliwymi ustawieniami.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak dobraliśmy zestawy mesh do tego zestawienia?

Na potrzeby tego artykułu przetestowaliśmy najpopularniejsze dwuzakresowe zestawy mesh na rynku. Ponieważ są one tańsze od zestawów trzyzakresowych, zakładamy, że zainteresują one szersze grono odbiorców. W przyszłości, gdy przetestujemy więcej zestawów mesh, rozszerzymy nasze rekomendacje o polecane zestawy, których elementy mogą się ze sobą komunikować za pośrednictwem dodatkowej sieci 5 GHz.

Jak testujemy zestawy mesh?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w laboratorium testowym PCLab.pl i KomputerŚwiat.pl. Nasze testy składają się z następujących elementów:

  • pomiar mocy sygnału z wykorzystaniem dwóch kart sieciowych: karty z obsługą techniki kształtowania wiązki (Asus PCE-AC88) oraz adaptera sieciowego podłączonego do portu USB (Linksys WUSB600N);
  • pomiar rozkładu mocy sygnału sieci bezprzewodowej dla urządzenia/urządzeń mesh;
Mapa mocy sygnału
Przykładowa mapa mocy sygnału rozgłaszanej sieci, która powstała w czasie naszych testów zestawów mesh.
  • test LAN/WAN przy użyciu bezpłatnego narzędzia iperf, polegający na uruchomieniu na komputerze po stronie interfejsu WAN programu w trybie serwera, którego zadaniem było zmierzenie prędkości transmisji w obu kierunkach;
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami; test obejmował połączenia: przewodowe oraz bezprzewodowe, przy czym test wydajności połączeń wykorzystujących tylko sygnał radiowy został rozdzielony na testy, w których karty pracowały w tym samym paśmie (np. tylko 2,4 GHz bądź 5 GHz), i te, w których użyte zostały różne pasma (np. 2,4 GHz w połączeniu z 5 GHz);
  • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami w sieci, w której działało wiele urządzeń; test obejmował połączenia bezprzewodowe, przy czym, tak samo jak w poprzednim przypadku, rozdzieliliśmy go na testy, w których połączenie Wi-Fi pomiędzy oboma hostami wykorzystywało tę samą częstotliwość, i te, w których w użyciu były odrębne częstotliwości;
  • pomiar temperatury, wykonywany podczas testów kopiowania plików w odstępie godzinnym, i dodatkowo zdjęcie wykonane kamerą termowizyjną (FLIR E60) po teście pod obciążeniem;
Termowizja
Przykładowe zdjęcie termowizyjne wykonane jednemu z testowanych adapterów.
  • pomiar poboru energii w trybie bezczynności (jednostka podłączona do sieci, ale bez aktywnych połączeń) oraz podczas testu pod obciążeniem.

Ponieważ wszystkie zestawy w testach kopiowania plików pokazały się z bardzo mocnej strony, to też uzyskane wyniki nie mogły być jedyną wykładnią ich oceny. Dlatego wpływ na przyznanie rekomendacji miała też cena, ilość urządzeń wchodząca w skład zestawu, obecność takich funkcji, jak MU-MIMO i beamforming, sposób zarządzania systemem, a także wyniki testów mocy rozgłaszanych sieci.

Dlaczego warto kupić system mesh do dużego domu/mieszkania i na co zwrócić uwagę

W większości wypadków w domu/mieszkaniu połączenie ze światem zapewnia router. W małym mieszkaniu takie rozwiązanie się sprawdza, lecz w dużych domostwach pojedynczy router nie jest w stanie zagwarantować na tyle mocnego sygnału, by objąć nim wszystkie pomieszczenia. Do tej pory jedynym ratunkiem było połączenie z routerem punktu dostępowego, repeatera lub adaptera PLC – czyli dodatkowego urządzenia wymagającego oddzielnej konfiguracji. Wybór urządzeń jednego producenta również sprawy nie ułatwia, gdyż i tak nie daje to jednego centralnego sytemu, który by nimi zarządzał. Tu na scenę wchodzi nowe rozwiązanie, które znacznie ułatwia konfigurację i zarządzenie rozległej sieci domowej – Wi-Fi mesh. Sieć kratowa, czyli Wi-Fi mesh, nie jest nowym wynalazkiem, bo spotkał się z nią każdy, kto kiedykolwiek łączył się z Wi-Fi na lotnisku bądź w hotelu. Nowość polega na tym, że zaczyna być dostępna dla użytkowników domowych.

Jedna spójna i obejmująca swym zasięgiem duży obszar sieć bezprzewodowa to największy atut systemów mesh. Płynny roaming (czyli automatyczne przełączanie się) pomiędzy węzłami systemu daje swobodę i uwalnia od ręcznego przełączania się pomiędzy kolejnymi punktami dostępowymi – możesz przemieszczać się między pomieszczeniami bez utraty połączenia bezprzewodowego, gdyż system sam zadba o to, aby telefon, tablet, czy laptop połączył się z węzłem sieci oferującym najlepsze parametry przesyłu danych. Będąc w ruchu, bez opóźnień i zrywania połączenia, możesz nieprzerwanie prowadzić rozmowy lub strumieniować media – w przypadku innych rozwiązań zwiększających zasięg sieci jest to znacznie bardziej skomplikowane i zawodne. Aby było to możliwe, w systemach mesh zrezygnowano z koncepcji pojedynczego, niezależnego urządzenia. Satelity rozmieszczone w całym domu łączą się i współpracują ze sobą, będąc niejako częściami jednego, centralnie sterowanego urządzenia. Najprostszy system mesh tworzą dwie jednostki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyły go trzy, cztery… Wszystko zależy od wielkości obszaru, na którym sieć Wi-Fi ma być dostępna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednostki dowolnie przemieszczać, kształtując tym samy zasięg rozgłaszanych sieci radiowych. Dokupienie kolejnego elementu zestawu w prosty sposób wyeliminuje „martwe” strefy Wi-Fi. Należy jednak pamiętać, że urządzenia mesh różnych producentów nie są ze sobą kompatybilne – zestaw marki A nie będzie współpracował z zestawem marki B (choć trwają pracę, aby ten stan rzeczy zmienić).

Meshe

Liczba urządzeń wykorzystująca łączność radiową w naszych gospodarstwach ciągle wzrasta. Czasem jest to kolejny komputer, laptop czy urządzenie mobilne, ale coraz częściej są to urządzenia tzw. inteligentnego domu (gniazdka sieciowe, listwy zasilające, żarówki, czujniki). Ich rozsianie po całym domostwie sprawia, że zapewnienie im łączności staje się nie lada wyzwaniem. Dlatego jesteśmy pewni, że – dzięki zaletom zintegrowanych systemów Wi-Fi – tego typu urządzenia coraz częściej będą gościć w naszych domach, bo w tej chwili jest to najszybszy, najprostszy i najbardziej efektywny sposób na zagwarantowanie zasięgu Wi-Fi w każdym zakątku domu.

Inne systemy Mesh

Spośród przetestowanych przez nas zestawów mesh wybraliśmy te, które wyróżnił się najbardziej. Nie oznacza to jednak, że pozostałe systemy nie mają nic do zaoferowania. Powiadają, że „Diabeł tkwi w szczegółach” i to one miały wpływ na ostateczny wybór.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
D-Link COVR-C1203
od 624 zł
  • Tenda Nova MW5 – to uboższa wersja naszej głównej rekomendacji. Zestaw złożony z trzech elementów, lecz w przeciwieństwie do konkurencji elementy różnią się specyfikacją: urządzenie bazowe (symbol: Mesh5) wyposażono w dwa interfejsy Gigabit Ethernet, zaś satelity (symbol: Mesh5s) w jeden port Fast Ethernet. Ze względu na obecność tylko jednego interfejsu sieciowego (model Mesh5s) elementy zestawu nie mogą być ze sobą połączone za pomocą przewodu.  Dodatkowo użyty standard Fast Ethernet jest ograniczeniem w sieciach, w których łącze dostępowe do sieci internet obsługuje więcej niż 100 Mb/s. Naszym zdaniem tych ograniczeń jest trochę zbyt dużo, ale jeśli ktoś ma bardzo ograniczony budżet i niezbyt szybkie łącze, to może rozważyć ten zestaw.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.