Ostatnia aktualizacja: 7 stycznia 2019
Historia aktualizacji
7 sty 2019Pierwsza publikacja

Kompromisy – z nimi trzeba się pogodzić, gdy chce się kupić tani router Wi-Fi za około 150 złotych. Jednak nie zawsze jest to problem, bo nie każdy ma kilka urządzeń bezprzewodowych ciągle walczących o dostęp do internetu i nie każdy ma w domu łącze o szybkości przekraczającej 100 Mb/s. Inaczej mówiąc, po prostu nie każdy potrzebuje routera wyższej klasy, więc jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać? Jeśli wychodzisz z takiego założenia, to z naszych testów wynika, że najlepszym tanim routerem Wi-Fi do 150 złotych jest TP-Link Archer C2.

Jaki tani router Wi-Fi? Główna rekomendacja: TP-Link Archer C2

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
230 × 35 × 144
WAN
1 × 1 Gb/s
LAN
4 × 1 Gb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 450 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 433 Mb/s
USB
brak
Kształtowanie wiązki
Nie
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Nie
Serwer plików
Nie
Obsł. modemów USB
Nie

Gigabitowe porty Ethernet są prawdziwą rzadkością w tanich routerach Wi-Fi, przez co przytłaczająca większość z nich nie potrafi przesyłać plików z szybkością większą niż 100 Mb/s. Dlatego wyposażony w nie router TP-Link Archer C2 od razu zwraca na siebie uwagę i zyskuje dużą przewagę nad swoją cenową konkurencją. Nie było wątpliwości, że w naszych testach kopiowania plików wykonanych poprzez połączenia przewodowe i mieszane router ten osiągnie znakomite wyniki. Zagadką pozostawało tylko, czy jest on szybszy od innych (bardzo nielicznych) tanich routerów zgodnych ze standardem Gigabit Ethernet. Okazało się, że jest.

TP-Link Archer C2

Gigabitowe porty LAN nie tylko pozwalają na szybki transfer danych między komputerami znajdującymi się w tej samej sieci, ale też dają spory zapas mocy na przyszłość. Nawet jeśli w tej chwili nie masz łącza o szybkości przekraczającej 100 Mb/s, to w przyszłości sytuacja może się zmienić. Za jakiś czas Twój usługodawca może zaoferować Ci bardziej atrakcyjne warunki umowy i wtedy będziesz miał pewność, że router stanie na wysokości zadania i nie będzie go trzeba wymieniać na nowszy. Kolejnym atutem urządzenia jest duża szybkość sieci 2,4 GHz. Jej maksymalna teoretyczna szybkość wynosi 450 Mb/s, czyli o 150 Mb/s więcej niż w większości konkurencyjnych urządzeń. Bardzo niewiele tanich routerów Wi-Fi oferuje taką lub większą szybkość pracy w paśmie 2,4 GHz, a przy tym żaden z nich nie jest wyposażony w gigabitowe porty LAN i WAN. Router ten jest też zgodny ze standardem Wi-Fi ac i w paśmie 5 GHz oferuje maksymalną teoretyczną szybkość przesyłania danych do 433 Mb/s.

TP-Link Archer C2 – tył

Na duży plus zasługuje bogate w opcje oprogramowanie routera, w którym bez trudu odnajdą się mniej doświadczeni użytkownicy, a dodatkowa aplikacja Tether pozwoli na sterowanie urządzeniem z poziomu telefonu bądź tabletu. Podsumowując, TP-Link Acher C2 zasłużył na naszą rekomendację głównie swoją uniwersalnością, bo w tym przedziale cenowym nie ma drugiego urządzenia, które byłoby równie szybkie zarówno w czasie przewodowego, jak i bezprzewodowego transferu danych.

Router Wi-Fi do 150 zł, alternatywa: Tenda AC6 – gdy stawiamy na Wi-Fi

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
220 × 49 × 142
WAN
1 × 100 Mb/s
LAN
3 × 100 Mb/s
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 867 Mb/s
USB
Nie
Kształtowanie wiązki
Tak
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Nie
Serwer plików
Nie
Obsł. modemów USB
Nie

Tenda AC6 to router, który „po kablu” prześle dane z maksymalną szybkością nie przekraczającą 100 Mb/s, ale za to drogą radiową przesyła pliki szybciej niż rekomendowany model i pod tym względem jest to najszybszy router tej klasy. Poza tym, cztery sporych rozmiarów anteny routera Tenda AC6 bardzo dobrze rozgłaszają sieci bezprzewodowe. Dzięki temu zapewniają znakomity zasięg, który w parze z funkcją kształtowania wiązki sprawia, że router ten w paśmie 5 GHz nie ma sobie równych.

Tenda AC6

Z niewiadomych przyczyn wszystkie modele tej marki są wyposażone tylko w trzy interfejsy przewodowe, choć standardem są cztery, ale raczej nie powinno to przeszkadzać zbyt wielu osobom. Router ten zużywa też sporo (jak na router) energii i dość mocno się grzeje. Jednak wady te nie zmieniają faktu, że jeśli wystarczą Ci 100-megabitowe porty LAN i WAN, a przede wszystkim zależy Ci na dużym zasięgu i szybkości domowej sieci bezprzewodowej, to Tenda AC6 będzie dla Ciebie najlepszym tanim routerem Wi-Fi do 150 zł.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Router Wi-Fi do 150 zł, alternatywa: TP-Link TL-WR902AC v3 – niezastąpiony w podróży

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
74 × 22 × 67
WAN
1 × 100 Mb/s
Współdzielony z LAN
Wi-Fi 2,4 GHz
b/g/n
do 300 Mb/s
Wi-Fi 5 GHz
a/n/ac
do 433 Mb/s
USB
1 × USB 2.0
Kształtowanie wiązki
Nie
MU-MIMO
Nie
Serwer druku
Nie
Serwer plików
Tak
Obsł. modemów USB
Tak

Router Wi-Fi TP-Link TL-WR902AC v3 konstrukcją odstaje od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – urządzenia z wieloma antenami umieszczonego na biurku. Router ten jest tak mały, że zmieści się w kieszeni. I, co ważne, jego małe wymiary nie ciągną za sobą kiepskich osiągów. Jak pokazały nasze testy, urządzenie to nie odstaje wydajnością od większych braci i ma wiele do zaoferowania. Router ten jest idealny w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba wygodnego i szybkiego połączenia z siecią kilku użytkowników. Trzy tryby pracy urządzenia – router, hotspot oraz wzmacniacz sygnału – pozwolą na podłączenie go do każdej sieci. Zasilenie routera też nie jest problemem, bo wystarczy standardowa ładowarka USB lub powerbank.

TP-Link TL-WR902AC v3 – porty

Sporym atutem routera jest port USB, który pozwoli na udostępnienie zasobów zapisanych na zewnętrznym nośniku danych lub podłączenie modemu GSM, choć lista wspieranych modeli jest krótka i liczy jedynie 13 pozycji. Port USB może również dostarczyć zasilanie (do 5V/2A) urządzeniom przenośnym, co pozwala na ich wygodne ładowanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że router ten ma tylko jeden współdzielony port WAN/LAN, więc nie jest to pełnoprawny zamiennik klasycznego routera. Może w następnej wersji producentowi uda się „upchnąć” jeszcze jeden port RJ-45, by oddzielić od siebie sieć lokalną i internet. Mimo to, jeśli widzisz u siebie zastosowanie dla sprzętu tego typu, to polecam, bo TP-Link TL-WR902AC v3 sprawuje się w praktyce naprawdę dobrze i trudno znaleźć dla niego prawdziwą konkurencję.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak testujemy routery Wi-Fi?

Powyższe rekomendacje są efektem szczegółowych testów przeprowadzonych w naszym laboratorium. Wykonaliśmy je na wszystkich popularnych modelach routerów wifi dostępnych w sklepach w naszym kraju, które spełniały wyznaczone przez nas kryteria dotyczące ceny, funkcjonalności i ocen użytkowników (o których więcej możecie przeczytać w kolejnym śródtytule). W zakres naszych testów routerów wchodzi:

 • pomiar mocy sygnału z wykorzystaniem dwóch kart sieciowych: karty z obsługą techniki kształtowania wiązki (Asus PCE-AC88) oraz adaptera sieciowego podłączonego do portu USB (Linksys WUSB600N);
 • test LAN/WAN przy użyciu bezpłatnego narzędzia iperf, polegający na uruchomieniu na komputerze po stronie interfejsu WAN programu w trybie serwera, którego zadaniem było zmierzenie prędkości transmisji w obu kierunkach;
 • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami; test obejmuje połączenia: przewodowe, mieszane oraz bezprzewodowe, przy czym test wydajności połączeń wykorzystujących tylko sygnał radiowy jest rozdzielany na testy, w których karty pracują w tym samym paśmie (np. tylko 2,4 GHz), i te, w których użyte zostały różne pasma (np. 2,4 GHz w połączeniu z 5 GHz);
 • kopiowanie plików pomiędzy dwoma komputerami w sieci, w której działa wiele urządzeń; test obejmował sprawdzanie jakości połączenia bezprzewodowego, przy czym tak samo jak w poprzednim przypadku, rozdzielony jest na testy, w których połączenie Wi-Fi pomiędzy oboma hostami wykorzystywało tę samą częstotliwość, i te, w których w użyciu były odrębne częstotliwości;
 • pomiar temperatury w czasie testu pod obciążeniem;
 • pomiar poboru energii w czasie testu pod obciążeniem.

W czasie przydzielania rekomendacji największe znaczenie mają dla mnie wyniki testów ich wydajności, mocy sygnału oraz to, czy urządzenie działa stabilnie. Dopiero potem biorę pod uwagę dodatkowe funkcje i możliwości.

Routery za 150

Router Wi-Fi za około 150 złotych – co już ma, a czego jeszcze nie ma?

Najtańsze routery można kupić już za 60-80 zł. Urządzenia z tej półki cenowej są jednozakresowymi routerami standardu 802.11n, rozgłaszającymi sieć jedynie w pasmie 2,4 GHz. Maksymalna teoretyczna szybkość połączenia bezprzewodowego oferowanego przez najtańsze routery wynosi 300 Mb/s. Zwiększenie budżetu do około 120 zł wzbogaca możliwości routera o obsługę częstotliwości 5 GHz i standardu 802.11ac. Dodatkowa sieć może być wybawieniem dla mieszkańców bloków w dużych aglomeracjach, gdzie ilość działających jednocześnie sieci Wi-Fi wykorzystujących popularne pasmo 2,4 GHz jest bardzo duża, co bardzo negatywnie wpływa na stabilność i szybkość połączenia z internetem. Atutem sieci 5 GHz jest również większa szybkość połączeń, więc w zdecydowanej większości przypadków warto dopłacić do routera za około 150 złotych.

Jednak wybór optymalnego taniego routera Wi-Fi za około 150 złotych nie jest zadaniem łatwym. Analiza parametrów urządzeń doprowadza do jednego wniosku – w tej kwocie nie można mieć wszystkiego. Musimy przygotować się na ustępstwa i na podjęcie decyzji, która z cech urządzenia ma dla nas największe znaczenie: szybkość i zasięg połączenia bezprzewodowego, szybkość połączenia przewodowego, a może dodatkowa funkcjonalność?

Piętą Achillesową większości urządzeń z tego przedziału cenowego jest zastosowanie wiekowego standardu Fast Ethernet, który ogranicza maksymalną szybkość połączenia ze światem zewnętrznym do 100 Mb/s. A w ofertach dostawców internetu coraz częściej można znaleźć oferty na łącza o szybkości przekraczającej tę granicę. Użycie Fast Ethernet niesie ze sobą jeszcze jedną niedogodność – ograniczenie prędkości połączeń mieszanych, czyli takich, w których jedno z urządzeń jest podłączone do routera przewodem, a drugie wykorzystuje fale radiowe. W takiej sytuacji potencjał szybkiego łącza bezprzewodowego w standardzie ac, które często pozwala na przesyłanie plików z szybkością przekraczającą 100 Mb/s, zostaje zmarnowany.

W związku z tym żadna z powyższych rekomendacji nie jest routerem idealnym i przed zakupem trzeba się mocno zastanowić nad swoimi priorytetami. Główna rekomendacja, TP-Link Archer C2, dzięki użyciu standardu Gigabit Ethernet zapewni bardzo szybkie transfery plików przesyłanych przewodem (LAN i WAN) lub w trybie mieszanym, lecz robi to kosztem trochę wolniejszych połączeń bezprzewodowych. Druga, Tenda AC6, jest propozycją dla tych z Was, dla których łączność radiowa jest priorytetem. Natomiast jeśli chciałbyś kupić router, w którym nie trzeba się godzić z takimi kompromisami, to musisz zwiększyć budżet o przynajmniej 100 złotych i kupić jeden z polecanych przez nas routerów do 300 złotych.

Routery za 150 II

Inne tanie routery Wi-Fi – czy warto?

Przez nasze laboratorium testowe ciągle „przewijają się” kolejne routery Wi-Fi, ale tylko nieliczne z nich zdobywają rekomendację. Poniżej znajdziecie listę niektórych przetestowanych przeze mnie routerów, które wyróżniły się czymś na tle swojej konkurencji cenowej, ale nie na tyle mocno, aby zasłużyć na wyróżnienie.

 • Netis WF2780 – router standardu AC1200 (w paśmie 2,4 GHz maksymalna prędkość do 300 Mb/s i do 867 Mb/s przy wykorzystaniu częstotliwości 5 GHz), a cztery sporych rozmiarów anteny sprawiły, że urządzenie wyróżniało się w testach zasięgu i szybkości kopiowania plików. Router wspiera standard Gigabit Ethernet, więc teoretycznie wygląda atrakcyjnie, ale nasze testy pokazały, że niestety działa on na „jedną trzecią gwizdka”.
 • Tenda AC5 – najszybsze w klasie połączenie w paśmie 2,4 GHz  i całkiem niezłe połączenie o częstotliwości 5 GHz. Perełka w tej klasie cenowej, gdyż to jedyna konstrukcja wspierająca MU-MIMO i beamforming, która pozwala na komunikację w paśmie 2,4 GHz do 300 Mb/s lub do 867 Mb/s w paśmie 5 GHz. Niestety, posiada tylko trzy interfejsy sieciowe LAN o szybkości do 100 Mb/s.
 • Netgear R6120 – to najsolidniejsza konstrukcja, potrafiąca bez wyraźnego spadku wydajności obsłużyć wielu klientów. Jest też jednym z niewielu routerów z tego przedziały cenowego, które wyposażono w port USB. Niestety, pod innymi względami nie wyróżnia się niczym szczególnym.
 • TP-Link TL-WR940N v6 – najwyższa średnia prędkość spośród wszystkich routerów standardu 802.11n, bogate możliwości oprogramowania, zarządzanie poprzez aplikacje Tether, IPv6 oraz wsparcie dla oprogramowania alternatywnego OpenWRT to mocne strony routera, ale brak obsługi pasma 5 GHz i złącz Gigabit Ethernet przekreślają jego szanse na uzyskanie rekomendacji.
 • Tenda F9 – router przy wykorzystaniu fal radiowych 2,4 GHz pozwala na nawiązanie połączenia z szybkością 600 Mb/s.  Model ten najmocniej rozgłaszał sieć bezprzewodową, a komunikacja pomiędzy klientami jest wspomagana funkcją kształtowania wiązki. Minusy routera to skromne oprogramowanie, mała ilość pamięci RAM oraz tylko trzy interfejsy przewodowe sieci LAN w standardzie Fast Ethernet.
 • Asus RT-N12+ vA – osiągami nie zachwyca, ale ma inne atuty, do których należy zaliczyć: możliwości oprogramowania, usługa VPN w trybie klienta i serwera, IPv6 oraz wsparcie dla oprogramowania alternatywnego OpenWRT. Można rozważyć jego zakup, jeśli funkcjonalność oprogramowania jest dla Ciebie ważniejsza od wydajności.