Ostatnia aktualizacja: 7 maja 2020
Historia aktualizacji
7 maja 2020

Aktualizacja listy polecanych tanich routerów Wi-Fi ac.

7 sty 2019Pierwsza publikacja

Do niedawna kupując tani router nie można było liczyć na wiele i trzeba było pogodzić się z ustępstwami. Na przykład trzeba było zdecydować, która z cech urządzenia ma dla nas największe znaczenie: szybkość i zasięg połączenia radiowego, szybkość połączenia przewodowego, a może funkcjonalność? Teraz takich decyzji już nie musimy podejmować, bo to, co kiedyś w tanich routerach było niedostępne, dziś jest standardem. Jednak nie znaczy to, że każdy routera za około 150 zł jest tak samo dobrym wyborem. W tym artykule wskazujemy, które tanie routery są warte uwagi.

Tani router Wi-Fi za około 150 zł – co koniecznie musi mieć?

Najtańsze routery można nabyć już za 60-80 zł. Urządzenia z tej półki cenowej są jednozakresowymi routerami standardu 802.11n, rozgłaszającymi sieć jedynie w pasmie 2,4 GHz. Maksymalna teoretyczna szybkość połączenia bezprzewodowego oferowanego przez najtańsze routery wynosi 300 Mb/s. Teoretycznie sporo, ale trzeba pamiętać, że teoria z praktyką często ma niewiele wspólnego, a szybkość transmisji szybko spada wraz z odległością i kolejnymi przeszkodami.

Dwuzakresowe Wi-Fi
Nawet tani router Wi-Fi powinien być routerem dwuzakresowym.

Zwiększenie budżetu do około 120 zł wzbogaca możliwości routera o obsługę częstotliwości 5 GHz i standardu 802.11ac. Dodatkowa sieć pracująca w pasmie 5 GHz może być wybawieniem dla mieszkańców bloków w dużych aglomeracjach, gdzie liczba działających obok siebie sieci Wi-Fi wykorzystujących popularne pasmo 2,4 GHz jest bardzo duża, co bardzo negatywnie wpływa na stabilność i szybkość połączenia z internetem. Atutem sieci 5 GHz jest również większa szybkość połączeń, więc w zdecydowanej większości przypadków warto dopłacić do routera dwuzakresowego. W tej cenie oferowane są konstrukcje standardu AC1200. Oznacza to, że maksymalna prędkość w paśmie 2,4 GHz wynosi 300 Mb/s, zaś przy użyciu częstotliwości 5 GHz – 867 Mb/s. Trzeba tylko pamiętać o tym, że aby móc komunikować się z routerem z wykorzystaniem fal o częstotliwości 5 GHz, smartfon, tablet, czy laptop musi mieć dwuzakresową kartę sieciową. Takiej karty nie znajdziemy w najtańszych urządzeniach.

Router Wi-Fi
W czasie wybierania taniego routera Wi-Fi należy także zwrócić uwagę na obsługiwaną szybkość połączenia przewodowego.

Po drugie, przy zakupie urządzenia w tym przedziale cenowym należy szczególną uwagę zwrócić na standard interfejsów przewodowych. Gro modeli zgodnych jest jedynie ze standardem Fast Ethernet (100 Mb/s), a nie ze standardem Gigabit Ethernet. Oznacza to, że kopiowanie plików pomiędzy komputerami podłączonymi do takiego routera przebiegnie 10 razy wolniej. Czas kopiowania przykładowego pliku o rozmiarze 1 GB z 10 sekund wydłuży się do około półtorej minuty. A i nie rzadko takie urządzenie nie będzie w stanie wykorzystać potencjału łącza dostępowego do internetu. Dlatego zalecamy, aby jedynie kupować routery wyposażone w 1-gigabitowe złącza LAN. Tym bardziej, że router zazwyczaj kupuje się na kilka lat, więc nawet jeśli obecnie uważasz, że nie potrzebujesz obsługi połączeń szybszych niż 100 Mb/s, to za jakiś czas może się to zmienić.

Ponieważ router to nie tylko warstw sprzętowa, ale również programowa (o czym wielu kupujących zapomina), przed kupnem urządzenia warto zadać sobie trud i przejrzeć co skrywa interfejs panelu zarządzania routera. Pomogą w tym emulatory, udostępniane na stronach producentów (niestety nie wszystkich). Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnej niespodzianki związanej z brakiem jakiejś ważnej funkcji (na przykład związanej z kontrolą rodzicielską). Aplikacja mobilna, pozwalająca łatwo skonfigurować router z poziomu smartfona, jest dodatkowym atutem.

Tanie routery Wi-Fi ac

Czego brakuje w tanich routerach Wi-Fi za około 150 zł?

Już wiemy, że dobry router za około 150zł to taki, który jest urządzeniem dwuzakresowym (minimum AC1200) i ma interfejsy przewodowe Gigabit Ethernet. Niestety w tej kwocie nie można mieć wszystkiego. W zdecydowanej większości konstrukcji brak jest złącza USB, który pozwoliłby na udostępnienie plików z podłączonego do routera dysku twardego, drukarki lub wykorzystanie zewnętrznego modemu LTE. W tańszych routerach zazwyczaj nie znajdzie się też zaawansowanych mechanizmów radiowych gwarantujących stabilne działanie przy dużej liczbie klientów (MU-MIMO) oraz zwiększających zasięg sieci bezprzewodowych (funkcja kształtowania wiązki – beamforming). Z tych powodów tańsze routery nie są dobrym wyborem dla wymagających użytkowników, domów z dużą liczbą urządzeń bezprzewodowych, a także dla osób, którym zależy na rozgłaszaniu Wi-Fi na jak największej powierzchni. Wszystkie te elementy, wraz z większą prędkością połączeń bezprzewodowych, odnajdziemy dopiero w urządzeniach około dwa razy droższych.

Polecane routery Wi-Fi - lista

Polecane tanie routery Wi-Fi ac za około 150 zł

Przez nasze laboratorium testowe ciągle „przewijają się” kolejne routery Wi-Fi, ale tylko nieliczne z nich zdobywają rekomendację. Poniżej znajdziecie listę niektórych przetestowanych przeze mnie routerów, które wyróżniły się czymś na tle swojej konkurencji cenowej, ale nie na tyle mocno, aby zasłużyć na wyróżnienie.

  • TP-Link Archer C6 – oferuje niemal wszystko co trzeba w tym przedziale cenowym i dorzuca więcej. Dzięki wsparciu dla MU-MIMO i autorskiego rozwiązania TP-Link OneMesh (dzięki któremu można połączyć kilka urządzeń tej marki w jednolitą sieć radiową, o zasięgu obejmującym całą powierzchnię dużego domu) jest liderem tego zestawienia. 
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Tenda AC10 – dzięki obecności MU-MIMO i funkcji kształtowania wiązki przełamuje szablon i udowadnia, że w tej cenie można zaoferować bardzo dużo. Dobry wybór dla osób, które potrzebują pokryć siecią Wi-Fi większe mieszkanie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • TP-Link TL-WR902AC v3 – to jedno z najmniejszych urządzeń – co nie oznacza, że najsłabszych. To dwuzakresowy i wyposażony w port USB „przyjaciel”, który przede wszystkim sprawdzi się w podróży.
  • ASUS RT-AC51U – ciut wolniejszy od konkurencji (433 Mb/s w paśmie 5 GHz), ale ma inne atuty, do których należy zaliczyć: bogate możliwości oprogramowania wyposażonego w funkcje nieobecne u konkurencji oraz wsparcie dla oprogramowania alternatywnego OpenWRT. Dobry wybór dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którym zależy na rozbudowanym i długo wspieranym oprogramowaniu.
  • D-Link DIR‑825 – wydając trochę więcej ponad założoną kwotę możemy stać się posiadaczami routera, który został wyposażony w interfejs USB. 
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • HUAWEI WS5200 – to przede wszystkim niebanalny wygląd, odbiegający od tego, do czego zdążyli Nas przyzwyczaić inni producenci. Oczywiście połączono go z niezłymi osiągami, bo bez nich nie byłoby go na tej liście, ale w tym przypadku nie są one najważniejszą zaletą.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.