Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2020
Historia aktualizacji
19 paź 2017Pierwsza publikacja

Doszedłeś do wniosku, że chcesz lepiej chronić ważne dane i udostępnić pliki w domowej lub firmowej sieci, więc chciałbyś kupić NAS, ale nie wiesz od czego zacząć? Faktycznie wybór pierwszego NAS-a może wyglądać na bardzo trudne zadanie, bo w sklepach znaleźć można wiele urządzeń w podobnej cenie, różniących się od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale także oprogramowaniem i jego funkcjonalnością. W praktyce jest to jednak o wiele łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. W tym artykule powiemy Wam, jaki tani NAS jest warty uwagi i wskażemy Wam sprawdzone modele dwuzatokowych dysków sieciowych.

Co potrafi tani NAS?

NAS (Network Attached Storage) to dysk sieciowy, dzięki któremu można łatwo skonfigurować i zautomatyzować mechanizmy tworzenia kopii bezpieczeństwa plików przechowywanych na komputerach i urządzeniach mobilnych. Przez wiele lat właśnie takie zastosowanie było domeną dysków sieciowych używanych w domach i małych firmach. Wraz z rozwojem komponentów służących do budowy NAS-ów, a także działającego na nich oprogramowania, dyski sieciowe stały się dużo bardziej uniwersalnymi sprzętami, które w naszych domach mogą pełnić różne funkcje i ułatwiać życie. Dysków sieciowych możemy obecnie używać do tworzenia prywatnego dysku w chmurze, łatwego udostępniania danych pomiędzy różnymi urządzeniami, jako serwera stron internetowych oraz poczty elektronicznej, domowego centrum rozrywki, a nawet jako systemu zarządzania monitoringiem. A dzięki integracji z usługą IFTTT także do automatyzowania najróżniejszych zadań.

NAS

Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru taniego NAS-a?

Szykując się do zakupu dysku sieciowego do domu lub małej firmy, warto już wcześniej zaplanować dla niego zadania oraz scenariusze użytkowania. Dzięki temu po nabyciu urządzenia unikniemy przykrych niespodzianek w postaci zbyt niskiej wydajności, brakujących funkcji lub złącz. Co w takim razie powinien mieć dysk sieciowy, na który przeznaczymy około 1000 zł?

Choć ta kwota nie jest mała, to dopiero za niespełna 1000 zł można kupić w pełni funkcjonalnego i uniwersalnego NAS-a. Przede wszystkim, sprzęt z tego przedziału cenowego pozwoli na zamontowanie dwóch dysków i skonfigurowanie zwiększającej bezpieczeństwo danych macierzy RAID1. RAID1, czyli mirroring, działa w ten sposób, że dane zapisywane na jednym nośniku są automatycznie duplikowane na drugi. Dzięki temu, w razie awarii jednego z nich, użytkownik nie musi się bać o utratę ważnych danych.

wnetrze

Ważne jest także to, żeby już na początku działania NAS był wyposażony w odpowiednią ilość pamięci RAM oraz wydajny procesor. To one zagwarantują komfortową pracę nawet kilku użytkownikom jednocześnie. Z listy zakupowej powinniście od razu skreślić sprzęt, który oferuje tylko 512 MB RAM. Po uruchomieniu kilku usług mała ilość pamięci operacyjnej może sprawić, że dysk sieciowy nie będzie odpowiadał na polecenia użytkownika zbyt ochoczo. Na szczęście na rynku znajdziecie wiele urządzeń wyposażonych w 1 GB i więcej pamięci operacyjnej i to na nich powinniście skupić swoją uwagę. Dodatkowo, w przypadku większości modeli producenci oferują możliwość rozszerzenia pamięci operacyjnej, więc nawet jeśli jej z czasem zacznie brakować, to będzie można ją dołożyć.

Nie mniej ważny jest procesor, a właściwie jego wydajność. Decydując się na NAS-a kosztującego około 1000 zł, możemy wybierać między modelami wyposażonymi w niskonapięciowe CPU z dwoma lub nawet czterema rdzeniami, jednak w tym drugim przypadku będą to procesory oparte na architekturze ARM, które nie są tak wydajne, jak ich odpowiedniki przeznaczone do komputerów osobistych, choć w dyskach sieciowych sprawują się bardzo dobrze.

asustor

O uniwersalności dysku sieciowego świadczą także oferowane przez niego złącza. Standardem jest montowanie w nich kart sieciowych 1 GB/s, ale w sprzedaży są także modele oferujące dwie sieciówki, a dzięki funkcji agregacji łącza możliwe jest zwiększenie prędkości przesyłania danych między komputerami i NAS-em, co ma znaczenie dla osób, którym zależy na szybkości kopiowania danych. Bardzo przydatne w NAS-ie są także porty USB pozwalające na podłączenie do dysku sieciowego zewnętrznych nośników, co pozwala na szybkie i wygodne kopiowanie danych. Te złącza umożliwią także podłączenie do NAS-a drukarki i zrobienie z niej urządzenia sieciowego. Warto także zwrócić uwagę na opcjonalne funkcje, takie jak czytnik kart pamięci umieszczony na przednim panelu oraz funkcję szybkiego kopiowania danych za naciśnięciem jednego przycisku.

Jednak żeby dysk sieciowy był naprawdę uniwersalnym sprzętem oferującym dużo więcej niż tylko miejsce do przechowywania plików, musi działać pod kontrolą odpowiedniego systemu operacyjnego. Każdy z producentów tworzy własny OS, który zazwyczaj oparty jest na jądrze Linuksa i wyposażony w interfejs graficzny. Dzięki temu użytkownikom łatwo jest poruszać się w nowym środowisku i konfigurować rozmaite funkcje oferowane przez urządzenia, a tych powinniśmy spodziewać się sporo. Współczesne NAS-y to już nie tylko narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i udostępniania plików. To prawdziwe serwery, które mogą służyć jako domowe centra rozrywki gromadzące pliki multimedialne z komputerów i urządzeń mobilnych, mogą także posłużyć do stworzenia prywatnej chmury, do której dostęp będą miały wybrane osoby, serwera WWW i poczty e-mail, pozwolą na stworzenie monitoringu, a odpowiednio wydajne mogą nawet zastąpić w podstawowych zdaniach komputer.

qnap

Żeby wygodnie korzystać z NAS-a w ten sposób, ważne są także repozytoria aplikacji udostępniane przez producentów. Przed wybraniem dysku sieciowego warto je przejrzeć i sprawdzić, czy znajdują się w nich interesujące nas programy. W takich repozytoriach znajdziemy przeglądarki internetowe, klientów popularnych usług, jak YouTube, Plex czy Spotify, pakiety biurowe, narzędzia do programowania i wiele innych.

Ogromną zaletą NAS-ów jest także to, że mogą nam służyć nawet kiedy jesteśmy poza siecią lokalną, do której zostały podłączone. Wszystko czego potrzebujemy, to przeglądarka i łączność z internetem. Korzystanie z NAS-a w ten sposób zdecydowanie ułatwiają aplikacje mobilne dające dostęp do zawartości urządzenia na smartfonach i tabletach. Jednak nie każdy z producentów oferuje dużą ilość narzędzi przeznaczonych dla takich sprzętów. Przed zakupem warto zorientować się, na jakie aplikacje możemy liczyć i do czego będą mogły nam służyć. W przypadku popularnych modeli możemy liczyć na programy do synchronizacji danych, dające zdalny dostęp do dysku sieciowego, menadżerów plików, ale także odtwarzacze plików audio, wideo i zdjęć. Dzięki temu zawszę mamy dostęp do naszych danych i nie musimy martwić się o to, że dostawca usług chmurowych analizuje przechowywane przez nas pliki.

Jaki tani NAS – które modele są warte uwagi?

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z dyskami sieciowymi i nie macie jeszcze sprecyzowanych wymagań, to z pewnością wystarczą Wam urządzenia, które kosztują poniżej 1000 zł. Oferują one dobrą wydajność oraz rozbudowane funkcje, które zadowolą niemal każdego. Jeśli jednak macie plan aktywnie wykorzystywać dysk sieciowy do różnych zadań, to warto rozważyć zakup droższego urządzenia, które zapewni odpowiednią wydajność.

  • QNAP TS-231P2 – to jeden z najtańszych NAS-ów, którym warto się zainteresować. Z powodzeniem sprawdzi się jako narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, magazynowania plików, domowe centrum rozrywki itp. Do zalet tego modelu należy zaliczyć system operacyjny QTS, który nie tylko jest łatwy w obsłudze, ale może być rozszerzany za pomocą dużej ilości programów dostępnym w oficjalnym repozytorium producenta.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Asustor AS3102T – na tle wcześniej wspomnianego konkurenta ten dysk sieciowy wyróżnia się obecnością 2 GB RAM-u oraz wydajnym procesorem Intel Celeron N3050, przez co znacznie lepiej radzi sobie z większym obciążeniem. Ciekawym i poręcznym dodatkiem jest także port HDMI (1.4b – rozdzielczość do 3840 × 2160 @ 30 Hz), ułatwiający przesyłanie multimediów do telewizorów bez karty sieciowej. Urządzenie działa pod kontrolą systemu operacyjnego ADM, na którym także można instalować dostępne w repozytorium producenta aplikacje.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Asustor AS3102T
od 1016 zł
  • QNAP TS-251B – oprócz dobrej wydajności, ten dysk sieciowy został wyposażony w coś, czego próżno szukać u konkurencji w podobnym przedziale cenowym. Jest to złącze PCI Express, dzięki któremu można rozszerzyć możliwości tego modelu o obsługę nośników SSD NVMe, kart sieciowych 10 Gbps i bezprzewodowych. Model ten wyposażono także w dwie karty sieciowe z funkcją agregacji łącza oraz port HDMI w standardzie 1.4b (rozdzielczość do 3840 × 2160 @30 Hz). Możliwość rozbudowy możliwości dysku sieciowego za pomocą kart rozszerzeń z pewnością przyda się w zastosowaniach biznesowych.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
QNAP TS-251B
od 1499 zł