Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2019
Historia aktualizacji
28 lut 2019

Aktualizacja rekomendacji po stałym obniżeniu ceny monitora Samsunga.

6 gru 2018Pierwsza publikacja

Monitory do gier zasadniczo pełnią tę samą funkcję co zwykłe monitory. Z tą różnicą, że charakteryzują się parametrami umożliwiającymi płynniejsze wyświetlanie obrazu, głównie dzięki jego większej częstotliwość odświeżania. Dlatego w tym artykule o monitorach do gier skupiliśmy się wyłącznie na modelach 144 Hz, które można kupić już za mniej niż 1000 zł. Po skrupulatnej weryfikacji ich specyfikacji i przeprowadzonych szczegółowych testach wybraliśmy najlepszy monitor do gier do 1000 zł. Na naszą rekomendację zasłużył 24,5-calowy monitor AOC G2590FX.

Jaki 144 Hz monitor do gier? Główna rekomendacja: AOC G2590FX – bardzo szybki i bardzo uniwersalny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Matryca
24,5"
1920 × 1080
TN
Odświeżanie
144 Hz
Flicker free
Tak
Maksymalna jasność
456 cd/m2
Kontrast
966 : 1
Głębia kolorów
8 bit
Pokrycie sRGB
92,8%
Czas reakcji (zmierzony)
5,74 ms
Input lag
9,16 ms
FreeSync
Tak
G-Sync
Nie
HDR
Nie
DisplayPort
1
HDMI
2
VGA
1
Hub USB
Nie
Głośniki
Nie

Monitor AOC G2590FX ma wszystkie najważniejsze cechy, których należy oczekiwać od niedrogiego, ale dobrego monitora do gier. Przede wszystkim wyróżnia się krótkim rzeczywistym czasem reakcji (zaledwie 5,74 ms). To najlepszy wynik uzyskany wśród monitorów gamingowych w tej klasie cenowej. Taki rezultat gwarantuje, że urządzenie wyświetli pełną klatkę obrazu w czasie narzucanym przez „gamingową” częstotliwość odświeżania, czyli 144 Hz (1/144 sekundy to 6,94 ms), co z kolei oznacza brak niepożądanych efektów w obrazie w nawet najbardziej dynamicznych grach. Wbrew pozorom, w 144-hercowych monitorach tej klasy nie jest to rzecz oczywista. Ważne jest też to, że wyniki przeprowadzonych przez nas testów jednoznacznie wskazują, iż monitor ten wyróżnia się bardzo krótkim input lagiem, wynoszącym zaledwie 9,2 ms. Oznacza to, że od momentu wykonania przez gracza jakiegoś działania (kliknięcia myszy czy naciśnięcia klawisza na klawiaturze) do pojawienia się stosownej reakcji na ekranie w grze mija tak krótki czas, że gracz absolutnie nie odczuje najmniejszych opóźnień.

AOC G2590FX
Monitor AOC G2590FX

AOC G2590FX jest nie tylko bardzo szybkim monitorem do gier, ale też pozytywnie zaskakuje dobrą fabryczną kalibracją obrazu. Niewielkie błędy odwzorowania barw, dobra temperatura bieli i przyzwoita jasność przy równomiernie podświetlonym panelu oznaczają, że na tym monitorze nie tylko przyjemnie się gra, ale też nadaje się on do typowych, domowych zastosowań: oglądania filmów, zdjęć, czy prostych zadań biurowych. I to właśnie ta uniwersalność, której często brakuje podobnie wycenionym monitorom do gier, w dużej mierze przyczyniła się do przyznania temu modelowi naszej głównej rekomendacji.

Jedyne, do czego możemy się przyczepić, to stosunkowo lekka podstawa, ograniczone ustawienia ergonomiczne monitora oraz brak wbudowanego koncentratora USB. Niemniej użyteczny monitor dla gracza powinien przede wszystkim generować dobry obraz w grach. I z tym zadaniem model ten radzi sobie wręcz wzorcowo. A jeśli komuś bardzo brakuje koncentratora USB i regulowanej podstawy, to zawsze może trochę dopłacić do znajdującej się niżej alternatywy.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

AOC G2590PX to właściwie ten sam monitor, co AOC G2590FX, ale ekran w tym modelu można zarówno odchylać na boki, jak też wychylać w górę lub w dół. Dodatkowo model ten wyposażono w funkcję pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu monitora w tryb portretowy (przekręcenie ekranu o 90 stopni). Sama kolumna monitora ma również regulowaną wysokość. Jest to więc dobry wybór dla kogoś, kto chce wydać kilkadziesiąt złotych więcej za lepszą ergonomię.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

144 Hz monitor do gier do 1000 zł, alternatywa: Samsung C24FG73 – wolniejszy, ale z matrycą VA

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Matryca
23,5"
1920 × 1080
VA
Odświeżanie
144 Hz
Maksymalna jasność
352 cd/m2
Kontrast
2650 : 1
Głębia kolorów
8 bit
Pokrycie sRGB
99,8%
Czas reakcji (zmierzony)
12,2 ms
Input lag
21,6 ms
FreeSync
Tak
G-Sync
Nie
HDR
Nie
DisplayPort
1
HDMI
2
DVI
0
VGA
0
Hub USB
Nie
Głośniki
Nie

Samsung C24FG73 to monitor do gier z zupełnie inną matrycą. Koreański producent zastosował w tym modelu matrycę typu VA z dodaną warstwą promowanego przez Samsunga rozwiązania o nazwie Quantum Dot. Oznacza to, że sprzęt ten jest w stanie wyświetlić znacznie bardziej nasycone kolory (najbardziej w tej klasie sprzętu) i gwarantuje lepsze kąty widzenia. 24-calowy ekran tego monitora ma, podobnie jak wcześniej wymienione urządzenia, rozdzielczość Full HD, ale jest zakrzywiony, co nie wszystkim odpowiada.

Samsung C24FG73
Monitor dla graczy Samsung C24FG73

Skoro produkt Samsunga gwarantuje lepszą jakość obrazu, to czemu go nie rekomendujemy? Głównie dlatego, że w przypadku monitorów do gier najważniejsza jest szybkość matrycy. A monitor Samsung C24FG73 to dobra propozycja dla graczy, którym niekoniecznie zależy na super szybkości generowania obrazu w dynamicznych grach (np. typu FPS), lecz większą wagę przykładają do wizualnego bogactwa kolorów. Dzięki zastosowaniu matrycy VA Quantum Dot, model ten jest w stanie wygenerować szerszy zakres barw niż jakikolwiek monitor z matrycą typu TN. Ale pamiętajmy, że zarówno czas reakcji, jak i opóźnienie wprowadzane przez elektronikę są większe niż w głównej rekomendacji. Oznacza to możliwość pojawienia się w szybkich grach niepożądanych efektów, takich jak smużenie szybko poruszających się obiektów i powstawanie tzw. powidoków (z ang. ghosting) za poruszającymi się elementami obrazu. Czyli z monitora tego zadowoleni będą ci użytkownicy, którzy preferują spokojniejsze gry przygodowe. Chodzi o tytuły, w których większe znaczenie ma wizualne piękno wirtualnego świata wykreowanego przez twórców danej gry, niż dynamika obrazu, jego płynność i jak najmniejsze opóźnienia.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru testowanych monitorów do gier do 1000 zł

Próbując znaleźć najlepszy monitor do gier do 1000 zł braliśmy pod uwagę jedynie modele odświeżające obraz z częstotliwością 144 Hz. Przeanalizowaliśmy blisko 20 z nich, po czym większość gruntownie przetestowaliśmy. Co decydowało o tym, który z nich zasłużył na naszą rekomendację? Najważniejszą cechą monitorów do gier jest generowanie jak najbardziej płynnego obrazu. Wymaga to wysokiej częstotliwości odświeżania, a także krótkiego czasu reakcji matrycy. Do tego należy dodać jak najmniejsze opóźnienie wprowadzane przez elektronikę (tzw. input lag). Monitor do gier powinien charakteryzować się również możliwie wysoką jasnością obrazu, a także wbudowanymi trybami wyświetlania pozwalającymi dopasować obraz do konkretnego typu gier. Wierność odwzorowania kolorów ma w przypadku produktów dla graczy drugorzędne znaczenie, ale dobrze, aby była ona możliwie jak najwyższa, bo nie samymi grami człowiek żyje i czasem chce obejrzeć na monitorze zdjęcia lub film.

Jak testujemy monitory do gier

Wybrane modele monitorów do gier są testowane w laboratorium testowym redakcji technologicznych wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska. Testy te obejmują rzetelne sprawdzenie rzeczywistych parametrów obrazu za pomocą specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, takiego jak kolorymetr i fotospektrometr, z wykorzystaniem niezbędnych aplikacji pomiarowych. Dlaczego takie pomiary są ważne?

  • Producenci promując konkretny model monitora dla graczy zwykle epatują bardzo krótkim czasem reakcji matrycy, który w przypadku tej grupy urządzeń najczęściej jest podawany jako 1 ms (jedna milisekunda). Ta wartość odnosi się jednak do „marketingowych” czasów reakcji wyliczanych albo na podstawie szybkości przejścia z jednego poziomu szarości na drugi (która zawsze jest bardzo duża i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością) lub poprzez wartość szacowaną (w ogóle nie mierzoną lecz prognozowaną). My testujemy rzeczywisty czas reakcji matrycy, czyli czas całkowitego zapalenia (biały) i zgaszenia (czarny) piksela.
  • W przypadku monitorów dla graczy producenci stosunkowo rzadko chwalą się takimi parametrami, jak input lag (opóźnienie wprowadzane przez elektronikę), czy zakres i wierność wyświetlanych kolorów. W naszych testach mierzymy zarówno rzeczywiste opóźnienie wprowadzane przez układy elektroniczne badanego monitora, jak i zakres wyświetlanych barw w każdym dostępnym trybie wyświetlania obrazu. Sprawdzamy również wierność odwzorowania barw. Choć w przypadku monitora dla graczy ma ona mniejsze znaczenie, niż w przypadku monitorów do prac graficznych, to jej znajomość pozwala nam zaproponować urządzenie, które może być możliwie uniwersalne – oferuje świetny obraz w grach i jednocześnie pozwoli cieszyć się klarownym obrazem zdjęć i filmów.

Oprócz tego sprawdzamy:

  • ergonomię monitorów, liczbę i typ dostępnych złącz, a także ewentualne akcesoria;
  • funkcjonalność wbudowanego w monitory oprogramowania. Oceniamy zarówno łatwość korzystania z OSD, jak i możliwości oferowanych funkcji i ich praktyczną przydatność w kontekście typu użytkownika (tu: gracza), do którego dany produkt jest kierowany.

Należy też podkreślić, że badane przez nas monitory są nie tylko sprawdzane za pomocą specjalistycznych urządzeń, ale są również wykorzystywane w praktyce w zastosowaniach, do których zostały stworzone – czyli w grach. W nich zwracamy szczególną uwagę zarówno na niepożądane efekty w obrazie (smużenie, powidoki, przycięcia obrazu, szarpanie animacji, rozrywanie obiektów itp.), jak i na obecność funkcji pozwalających w pewnym stopniu zwiększyć komfort rozgrywki (np. wzmacnianie jasności ciemnych obszarów, ułatwiające zauważenie czającego się w mroku przeciwnika, czy tryb ochrony wzroku redukujący ilość niebieskiego światła).

Inne modele monitorów do gier z odświeżaniem 144 Hz i ceną do 1000 zł

Na koniec chcemy wymienić kilka innych przetestowanych przez nas modeli monitorów do gier, które co prawda spełniają przyjęte przez nas kryterium cenowe, ale nie wypadły w testach na tyle dobrze, byśmy mogli je rekomendować. 

  • LG 24GM79G. 24-calowy monitor do gier promowany przez producenta jako „monitor dla fanów gier FPS”. Wyróżnia się dużą liczbą trybów wyświetlania obrazu – zarówno tych do różnych typów gier, jak i do prac nie związanych z graniem. Ciekawostką jest specjalny tryb dla daltonistów, w którym zakres barw został tak zmodyfikowany, by osoby z wadą rozróżniania barw były w stanie zauważyć różnice pomiędzy barwą czerwoną (de facto w tym trybie jest to kolor różowy), a zieloną. Zaletą jest szeroki zakres ergonomicznych ustawień monitora i wygodne sterowanie funkcjami menu ekranowego, w tym odrębny panel przycisków ułatwiający szybkie przełączanie pomiędzy różnymi trybami gamingowymi. Monitor wyróżnia się bardzo małym input lagiem i dobrą widocznością w zacienionych obszarach w grze. Niestety nie możemy go rekomendować ze względu na zauważalnie szwankującą płynność ruchu podczas grania. Dodatkowo, w niektórych gamingowych trybach obrazu kolory są przesadnie wyprane, a cienie zbyt ujednolicone.
  • Lenovo Legion Y25f. Monitor o dość wyrazistej stylistyce. Bezramkowa konstrukcja może się podobać, monitor ma szeroki zakres ustawień ergonomicznych, dodatkowo obsługuje funkcję szybkiego ładowania urządzeń mobilnych za pośrednictwem wbudowanych w ten model gniazd USB. Niestety, z kilku powodów nie możemy rekomendować tego monitora do gier. Charakteryzuje się dłuższym niż w naszej głównej rekomendacji czasem reakcji i input lagiem. Choć ma wbudowane tryby obrazu do gier, to w istocie wszystkie z nich są zasadniczo identycznie ustawione. Domyślnie ustawione (fabrycznie) parametry obrazu są tak dobrane, że w wielu grach cienie są zbyt ciemne, co ułatwi wrogom gracza ukrycie się. Największym mankamentem tego modelu jest jednak brak płynności ruchu w grach, mimo teoretycznego spełniania kryteriów tej płynności: czyli odświeżania 144 Hz.
  • Acer GN246HL. Model ten jest jednym z najtańszych monitorów dla graczy o, przynajmniej nominalnej, częstotliwości odświeżania 144 Hz. Niestety, podstawowym mankamentem tego modelu jest brak złącza DisplayPort i kłopoty z uzyskaniem obrazu faktycznie odświeżanego z częstotliwością 144 Hz. Co prawda stosowną częstotliwość da się uzyskać podłączając monitor do komputera za pomocą kabla DVI Dual Link, ale nie zawsze to działa (nie z każdym przewodem tego typu). W menu ekranowym brak trybów obrazu dla graczy, a samo menu jest bardzo ograniczone funkcjonalnie i brakuje w nim wielu ustawień, które mają znaczenie dla graczy (regulacja cieni, tzw. overdrive itp.). Podczas faktycznej rozgrywki monitor generował bardzo widoczne powidoki, cienie były zbyt ciemne, a niektórym osobom przeszkadzać może nie dające się wyłączyć podświetlanie impulsowe (migotanie ekranu). Dodatkowo kiepskie odwzorowanie kolorów powoduje, że ten monitor trudno polecić również do zwykłej pracy.