Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2018
Historia aktualizacji
18 lip 2018Pierwsza publikacja

Jednym z najtańszych sposobów na rozrywkę elektroniczną są konsole, jednak osoby chcące pozostać przy tytułach dostępnych na PC nie są całkowicie skazane na pada – pomimo, że oferta tanich kart graficznych wciąż jest traktowana przez producentów po macoszemu, to można znaleźć tanie, a jednocześnie dające frajdę karty graficzne. W Wiedźminie trzecim, mając 1050-tkę Ti, możemy zdecydować się na grę w wysokich ustawieniach obrazu, w konsolowych 30-35 klatkach na sekundę, albo obniżyć trochę jakość obrazu (średnie ustawienia) i uzyskać wyższą płynność na poziomie 60 klatek na sekundę. W popularnych grach esportowych, czy też „rozrywkowych”, takich jak CS:GO, bez problemu osiągniemy prawie 200 klatek na sekundę, co pozwoli napędzić nawet najszybsze monitory do gier z wysokim odświeżaniem. Ogółem więc, nawet GTX 1050 Ti w wymagających grach gwarantuje jakość obrazu lub płynność lepszą niż na konsolach. Z przeprowadzonych przeze nas testów różnych modeli GeForce'a GTX 1050 Ti wynika, że najlepszym GeForce'em GTX 1050 Ti jest MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X.

Jaki GeForce GTX 1050 Ti? Nasza główna rekomendacja: MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
768
ROP
32
Jednostki teksturujące
48
Ilość pamięci
4 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5
Taktowanie pamięci
7108 MHz
Wyjścia obrazu
1 × DVI-D
1 × HDMI
1 × DP

MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X, czyli według nas najlepszy GTX 1050 Ti, przede wszystkim jest najwydajniejszym na rynku produktem z rdzeniem GP107 od Nvidi-i. Pracuje z realnym zegarem rdzenia na poziomie 1760 MHz, co sprawia, że jest to konstrukcja o 11% szybsza niż najwolniejsze modele GTX 1050 Ti na rynku i o około 7-8% szybsza niż większość kart graficznych z tym rdzeniem. Jeśli do tego dołożyć fakt, że wymieniony model jest jednocześnie jedną z najtańszych kart tej klasy, to w efekcie otrzymujemy produkt, którego bardzo trudno nie zarekomendować.

MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X

Szczególnie, że w kolejnym kryterium, pod jakim surowo oceniliśmy konstrukcje, czyli pod względem kultury pracy (głośności), model MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X również bez problemu wyprzedził konkurencję, ponieważ jest konstrukcją półpasywną – przy braku obciążenia wentylatory w ogóle nie obracają się, więc chłodzenie jest całkowicie bezgłośne. Z naszych testów wynika też, że pod obciążeniem jest to najcichsza 1050-tka Ti na rynku. Szybko, cicho i tanio – świetny przepis na rekomendację.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki GeForce GTX 1050 Ti? Alternatywa: EVGA GeForce GTX 1050 Ti – gdy najważniejsze w doborze karty są jej wymiary

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
768
ROP
32
Jednostki teksturujące
48
Ilość pamięci
4 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5
Taktowanie pamięci
7008 MHz
Wyjścia obrazu
1 × DVI-D
1 × HDMI
1 × DP

Nie zawsze wydajność czy głośność jest najważniejsza. Czasami karty graficzne dla mniej wymagających wkładane są do komputerów HTPC, gdzie służą nie tylko do okazyjnej rozGRYwki, ale również do szeroko pojętej konsumpcji multimediów. Wtedy w małej „skrzyneczce”, postawionej w salonie najczęściej obok lub pod telewizorem, nie ma miejsca na karty graficzne mające grubo ponad 20 centymetrów długości i potrzebna jest miniaturowa konstrukcja, która spełni swoje zadanie. Taką rolę spełnia idealnie EVGA GeForce GTX 1050 Ti. W odróżnieniu od polecanego wyżej modelu MSI, konstrukcja EVGA jest o ponad 50% mniejsza i nie wymaga dodatkowego zasilania (do karty MSI potrzebujemy 6-pinowe złącze PCI-E).

EVGA GeForce GTX 1050 Ti Gaming

Jeśli chodzi o głośność, to – przynajmniej w porównaniu ze standardowymi, dużymi kartami – w modelu tym jest ona przeciętna. Brak tutaj trybu półpasywnego, ale zarówno w spoczynku jak i pod obciążeniem nie jest to głośna konstrukcja, plasuje się w środku stawki, co jest wynikiem niezłym, jak na tak małą kartę. Przy tym wszystkim oferuje jednak wydajność niższą tylko o około 5-8%, ale wciąż obsługuje wszystkie najnowsze techniki dekodowania obrazu i dźwięku, które przydają się przy konsumpcji multimediów, a także wyświetla bez problemu obraz w rozdzielczości 4K przy odświeżaniu 60 Hz.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
EVGA GeForce GTX 1050 Ti SuperClocked
od 793 zł

Na co zwrócić uwagę szukając najlepszego GeForce'a GTX 1050 Ti?

Modele GeForce GTX 1050 Ti różnią się od siebie wydajnością, nawet jeśli na pudełku mają teoretycznie identyczną specyfikację! Wszystko za sprawą techniki GPU Boost, która dynamicznie zwiększa taktowanie rdzenia graficznego w zależności od warunków w jakich pracuje karta graficzna, np. od temperatury. Producenci w specyfikacji podają głównie dwa różne taktowania: „Base”, czyli bazowe, oraz „Boost”, czyli typowe przyśpieszone. Tylko taktowanie bazowe jest gwarantowane! Reszta jest kombinacją czynników, takich jak pobór energii, temperatura układu graficznego czy choćby nawet zastosowana przez producenta, wpisana w oprogramowaniu mikroukładowym BIOS, tabela „Boost”, która określa, jak konkretna karta graficzna ma przyśpieszać w zależności od wymienionych okoliczności. Wybierając więc dwie, wydawałoby się identyczne, karty graficzne, które mają podane identyczne taktowania „Base” i „Boost” na poziomie 1291 / 1392 MHz, okazuje się, że jedna z nich realnie pracuje z zegarem 1582 MHz, natomiast druga z 1670 MHz, co da od 3 do 5% dodatkowej wydajności w przypadku tej drugiej konstrukcji. To ostatnie taktowanie nazywamy realnym taktowaniem karty graficznej pod obciążeniem i niestety nie jest ono podawane przez producentów, a sprawdzić je i porównać między różnymi kartami można wyłącznie drogą własnoręcznych testów w kontrolowanych warunkach przy stałej temperaturze otoczenia.

Poza taktowaniem, które bezpośrednio przekłada się na wydajność, należy również zwrócić uwagę na kulturę pracy karty graficznej, szczególnie w kontekście półpasywnego trybu pracy. Część kart graficznych na rynku ma tryb półpasywny, który pozwala na całkowite zatrzymanie wentylatorów, jeśli karta graficzna nie jest obciążona, co przekłada się na, dosłownie, zerowy hałas. Zachęcamy do poszukiwań karty graficznej z tą funkcją. Szczególnie, jeśli jednym z ważnych aspektów budowanego komputera ma być cicha praca.

MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X
MSI GeForce GTX 1050 Ti Gaming X jest kartą półpasywną, czyli w spoczynku jest zupełnie bezgłośna.

Oprócz wyżej wymienionych rzeczy, nie trzeba zwracać uwagi w zasadzie na nic: wszystkie wydane do tej pory modele GeForce GTX 1050 Ti praktycznie w ogóle nie różnią się od siebie pod względem czysto technicznym. Każdy GeForce GTX 1050 Ti ma tę samą, dużą jak na ten układ graficzny, pojemność pamięci (4 GB), która zawsze jest tego samego rodzaju (GDDR5), więc użytkownik nie musi martwić się, czy nie kupi jakiegoś celowo zmienionego względem specyfikacji modelu, np. z gorszymi pamięciami, aby producent mógł zachęcająco obniżyć cenę, jednocześnie nie wspominając o tym, że zmiana pamięci na gorsze pociągnęła za sobą znaczne obniżenie efektywnej wydajności w grach.

Dobór kandydatów i przebieg testów

Powyższe rekomendacje wynikają wyłącznie z redakcyjnych testów sprzętu. W ciągu kilu tygodni testów przetestowaliśmy najważniejsze i najpopularniejsze spośród dwudziestu dostępnych na rynku modeli GeForce GTX 1050 Ti. W czasie wybieranie kart do testów już na samym początku zrezygnowaliśmy ze sprawdzania kart, które od swoich tańszych odpowiedników różnią się jedynie ceną i trochę szybszymi zegarami, a także z bardzo drogich kart niereferencyjnych, których cena niebezpiecznie blisko zbliża się do ceny najtańszych GTX-ów 1060. Zakup kart tego typu po prostu jest nieopłacalny. Testowane karty graficzne przeszły szereg testów w popularnych grach komputerowych, takich jak Battlefield 1, Counter-Strike: Global Offensive, Grand Theft Auto V, Rise of the Tomb Raider i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

GeForce GTX 1050 Ti – pudełka

Do pomiarów poboru energii używamy miernika Voltcraft Energy Logger 4000F, do którego podłączona jest jednostka centralna komputera – czyli cały zestaw (z pominięciem monitora) wraz z kartą graficzną. Pomiary głośności przeprowadzamy w godzinach nocnych, pod poziomem gruntu, gdzie w całkowitej ciszy i przy wyłączonym komputerze testowym uzyskujemy rezultaty na poziomie 18,3-18,5 dB. W związku z powyższym możliwe są pomiary głośności nawet najcichszych kart graficznych na rynku.

Co z podkręcaniem?

Podkręcanie, szczególnie kart graficznych z rdzeniami opartymi na architekturze Pascal, jest proste, ale jednocześnie nie przynosi wyników, na których można by oprzeć swoją opinię, a już na pewno nie powinno się rekomendować produktów na podstawie wyników po ich podkręceniu. Pomimo, że generalnie wszystkie karty graficzne z rodziny GTX 1050 Ti kończą swoje możliwości OC rdzenia na poziomie około 1850-1900 MHz, to trzeba mieć świadomość, że nasze testy odbywają się w kontrolowanych warunkach, przy temperaturze otoczenia wynoszącej ok. 24 stopnie Celsjusza. Przesunięcie tego progu np. do 28-30 stopni, czyli typowej temperatury w pomieszczeniach bez klimatyzacji podczas lata, sprawia, że wyniki poszczególnych układów zaczną się „rozjeżdżać”. Rdzenie GP107, jak i reszta z rodziny Pascal, są czułe na temperaturę i karta graficzna, która pracuje w pełni stabilnie z zegarem rdzenia 1900 MHz przy temperaturze otoczenia 24 stopnie Celsjusza, po zwiększeniu temperatury otoczenia o zaledwie kilka stopni może mieć problem ze stabilnym działaniem przy 1850 MHz. Dodatkowo, kupujący wszelki sprzęt komputerowy grają nieświadomie (lub świadomie) w tzw. „silikonowej loterii”, w której do wygrania są sprzęty przeciętne, świetne oraz… tragiczne pod względem OC. Zmierzamy do tego, że testując 10 egzemplarzy tej samej karty graficznej pod kątem podkręcania ich maksymalny zegar rdzenia będzie różnił się od 5 do nawet 15%. Tym samym poleganie na wynikach OC przy rekomendacjach może być mylące ;)

Jaki GeForce GTX 1050 Ti? Inne popularne modele, które nie załapały się na wyróżnienie

Wymienione powyżej modele to najlepsze GeForce'y GTX 1050 Ti, które można obecnie kupić w polskich sklepach, ale na rynku znajduje się jeszcze kilkanaście innych kart, które przetestowaliśmy i odrzuciliśmy z konkretnych powodów. Poniżej wypisujemy kilka najciekawszych konstrukcji, które z jakiegoś powodu nie były na tyle dobre, aby zdobyć naszą rekomendację:

  • Gigabyte GeForce GTX 1050 Ti G1 Gaming. Solidny i szybki GeForce GTX 1050 Ti, a na dodatek dosyć cichy (ale nie tak cichy, jak rekomendowany model MSI). Problemem tej konkretnej karty graficznej jest wysoka cena, w zasadzie najwyższa wśród GTX-ów 1050 Ti, przez co ciężko wybrać tę konstrukcję zamiast tańszego modelu Gaming X od MSI.
  • MSI GeForce GTX 1050 Ti OC. Najtańszy GeForce GTX 1050 Ti na rynku, ale nawet to nie pomogło mu w uzyskaniu rekomendacji. Przedostatnie miejsce wśród GTX 1050 Ti pod względem wydajności, brak trybu półpasywnego, stosunkowo duża głośność w spoczynku i duża głośność pod obciążeniem sprawiają, że nie możemy rekomendować tego modelu.
  • Inno3D GeForce GTX 1050 Ti TwinX2. plasuje się na środku stawki pod względem ceny, jednak najniższa wydajność wśród przetestowanych GTX-ów 1050 Ti oraz duża głośność – zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem – sprawiają, że nie jest to produkt warty zakupu.
  • Asus GeForce GTX 1050 Ti Strix. Konstrukcja, która odznacza się wysoką wydajnością (ale niższą o około 3-5% od MSI Gaming X), ma tryb półpasywny, a więc jest bezgłośna w spoczynku, a pod obciążeniem poziom głośności jest niski (choć o 4 dB wyższy niż modelu MSI). Wyższa cena od modelu MSI i jeszcze większe wymiary sprawiają jednak, że ten model musiał uznać wyższość konstrukcji MSI.
  • Asus GeForce GTX 1050 Ti Cerberus. Jedna z najtańszych konstrukcji, a jej całkiem niezła wydajność pozwalałaby sądzić, że jest to murowany kandydat na rekomendację. Dla tych, którzy nie lubią ciszy – owszem. Cerberus od Asusa w wydaniu 1050 Ti jest bowiem najgłośniejszą kartą graficzną w naszym zestawieniu, nie grzesząc kulturą pracy również w spoczynku, gdzie jest na drugim miejscu pod względem głośności.
  • Zotac GeForce GTX 1050 Ti OC. Podobnie, jak w przypadku MSI GTX 1050 Ti OC, najtańszy model z rdzeniem GP107 na rynku. Niestety, pod względem głośności – zarówno pod obciążeniem, jak i w spoczynku – nie jest dobrze i jest to jedna z trzech najgłośniejszych konstrukcji na rynku.