Ostatnia aktualizacja: 9 października 2018
Historia aktualizacji
9 paź 2018Pierwsza publikacja

Segment kart graficznych za 1000-1500 zł od lat cieszy się największym zainteresowaniem wśród miłośników komputerowej rozrywki. Szczególnie od czasów modelu GeForce GTX 970, który szybko stał się najpopularniejszą kartą graficzną na świecie. Przetestowane przez nas karty graficzne serii GeForce GTX 1060 to jej duchowi spadkobiercy i obecnie najczęściej wybierane karty – zarówno przez graczy w Polsce, jak i na świecie. Ranking popularności sprzętu użytkowników platformy Steam wskazuje, że otwierając komputery graczy i spoglądając do środka, na 6 losowych komputerów przynajmniej jeden z nich powinien mieć GTX-a 1060. I nie bez powodu – układy te pozwalają na komfortową elektroniczną rozrywkę w rozdzielczości 1920 ×1080, przy ustawieniach bardzo wysokich/najwyższych, w płynności rzędu 50-70 klatek na sekundę. Czyni to je opłacalnymi dla każdego, kto w grach nie chce rezygnować z najwyższych ustawień jakości obrazu, ale chce wydać jak najmniej. Z przeprowadzonych przez nas testów większości istniejących modeli GeForce’ów GTX 1060 wynika, że najlepszym modelem GeForce GTX 1060 jest Zotac GeForce GTX 1060 AMP!.

Jaki GeForce GTX 1060? Nasza główna rekomendacja: Zotac GeForce GTX 1060 AMP!

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
1280
ROP
48
Jednostki teksturujące
80
Taktowanie rdzenia
1556 MHz
Taktowanie w grach
1890 MHz
Ilość pamięci
6 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5
Taktowanie pamięci
8000 MHz
Wyjścia obrazu
1 × DVI-D
1 × HDMI
3 × DP

Co prawda Zotac GeForce GTX 1060 AMP! nie jest najwydajniejszym fabrycznie podkręconym GTX-em 1060 (chociaż brakuje mu bardzo niewiele, bo ok. 1%), ale nie przeszkodziło mu to w byciu najlepiej zbalansowanym GTX-em 1060 na rynku. Realny zegar rdzenia tego modelu w grach oscyluje wokół 1890-1910 MHz, co sprawia, że Zotac GeForce GTX 1060 AMP! jest o około 5-6% szybszy niż większość kart z tym rdzeniem. Omawiany model jest też kartą małą, bo mierzy tylko 210 mm długości, a więc jest krótszy niż płyty ATX oraz micro-ATX. Sprawia to, że do każdej obudowy, do której wejdzie pełnowymiarowa płyta główna, zmieści się na pewno również przetestowana karta graficzna. Z pewnością zaoszczędzi to bólu głowy niektórym kupującym, którzy dopiero po zakupie dowiadują się, że wybrana karta graficzna nachodzi np. na koszyki dysków twardych.

Zotac GTX 1060 AMP! pudełko

Jeśli chodzi o surową ocenę kultury pracy, Zotac GeForce GTX 1060 AMP! uplasował się w naszym teście na trzecim miejscu pod względem głośności w grach i jest konstrukcją cichą, natomiast w spoczynku oferuje tryb pasywny, co gwarantuje całkowity brak hałasu wynikający z pracy karty graficznej podczas zwykłego przeglądania internetu czy oglądania filmów. Niebagatelną rolę w naszej decyzji o przyznaniu głównej rekomendacji Zotacowi GeForce GTX 1060 AMP! gra również gwarancja Zotaca, który na swoje produkty daje aż 5 lat gwarancji.

Zotac GTX 1060 AMP! porównanie
Jak widać, Zotac GTX 1060 AMP! 6GB jest stosunkowo mały, przez co nie trzeba się obawiać o to, czy zmieści się w obudowie (może poza obudowami ITX).

Ten zestaw cech w połączeniu z bardzo atrakcyjną ceną nie pozostawił nam wyboru i Zotac GeForce GTX 1060 AMP! zgarnia zasłużoną rekomendację, ponieważ choć nie jest to najcichszy i najwydajniejszy GTX 1060 na rynku (choć od liderów odstaje bardzo nieznacznie), to jest zdecydowanie najbardziej opłacalnym z nich.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki GeForce GTX 1060? Alternatywa: MSI GeForce GTX 1060 Gaming X – gdy cena nie gra roli, a najważniejsza jest cisza i wydajność

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
1280
ROP
48
Jednostki teksturujące
80
Taktowanie rdzenia
1594 MHz
Taktowanie w grach
1925 MHz
Ilość pamięci
6 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5
Taktowanie pamięci
8008 MHz
Wyjścia obrazu
1 × DVI-D
1 × HDMI
3 × DP

Dla tych, dla których cena nie gra większej roli i którzy są w stanie zapłacić więcej za ciszę idącą w parze z najwyższą wydajnością, nie można zaproponować innej karty graficznej niż MSI GeForce GTX 1060 Gaming X.

MSI GTX 1060 Gaming X

Ta 2-wentylatorowa konstrukcja ze znanym układem chłodzenia od MSI pozwala rozpędzić się rdzeniowi graficznemu do 1925 MHz (realne, zmierzone w grach taktowanie rdzenia – najszybsze taktowanie w tej klasie sprzętu), przy temperaturze maksymalnej na poziomie 67 stopni Celsjusza (choć ta oczywiście zależy od obudowy i temperatury powietrza, ale jest to najchłodniejsza karta w teście). To wszystko przy najniższej głośności pod obciążeniem wśród przetestowanych kart graficznych z rodzin GeForce GTX 1060. A tryb półpasywny, który zatrzymuje wentylatory w spoczynku, to tylko wisienka na torcie.

MSI GTX 1060 Gaming X wentylatator

MSI GeForce GTX 1060 Gaming X byłby propozycją prawie doskonałą, gdyby nie liczyć stosunkowo wysokiej ceny, przez którą omawiana konstrukcja jest zauważalnie droższa od wybranego przez nas Zotaca AMP!, a przy tym ma krótszą, bo 3-letnią, gwarancję. Pod względem technicznym jest to więc karta bardziej kompromisowa, ale za stosunkowo niewielki wzrost wydajności i ciszy trzeba zapłacić więcej, niż byśmy chcieli.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki GeForce GTX 1060? Alternatywa: Zotac GeForce GTX 1060 Mini – gdy małe wymiary są najważniejsze

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Pascal
Jednostki cieniujące
1280
ROP
48
Jednostki teksturujące
80
Taktowanie rdzenia
1506 MHz
Taktowanie w grach
1797 MHz
Ilość pamięci
6 GB
Rodzaj pamięci
GDDR5
Taktowanie pamięci
8000 MHz
Wyjścia obrazu
1 × DVI-D
1 × HDMI
3 × DP

Niektórzy z góry zakładają, że poszukują karty, która ma określone wymiary, ponieważ ma np. zmieścić się w małej/nietypowej obudowie ITX, gdzie na samą kartę graficzną jest po prostu bardzo mało miejsca – jak w zdecydowanej większości komputerów HTPC, które służą nie tylko do gier, ale również do konsumpcji multimediów na dużym, salonowym telewizorze, gdzie na komputer zostaje bardzo mało miejsca, przykładowo w jednej z półek w szafce RTV. Wśród GTX-ów 1060 brakuje modeli bez dodatkowe złącza zasilania, ale można przynajmniej postarać się właśnie o te małe wymiary – stąd propozycja w postaci modelu Zotac GeForce GTX 1060 Mini.

Zotac GTX 1060 mini

Ta mierząca 174 mm długości i 111 milimetrów szerokości karta mieści się prawie idealnie na płyty mini-ITX, które mierzą 170 × 170 mm i jest najmniejsza w naszym zestawieniu. Dodatkowe 4 mm nigdy nie będą problemem, bo same obudowy mieszczące płyty mini-ITX muszą zostawić dodatkowe miejsce na podłączenie przewodów SATA, więc omawiana karta graficzna z pewnością wejdzie do niemal każdej obudowy mini-ITX na rynku.

Zotac GTX 1060 mini porównanie

Niewielkie wymiary o dziwo nie łączą się z niską wydajnością – z realnym zegarem rdzenia na poziomie 1797 MHz, Zotac GTX 1060 Mini z powodzeniem pogonił nawet część pełnowymiarowej konkurencji. Problemem jest tutaj w zasadzie tylko wysoka głośność wynosząca ponad 42 dB pod obciążeniem, co stawia model Zotac GeForce GTX 1060 Mini na czwartym miejscu od końca pod kątem kultury pracy. I to naprawdę jest jedyny problem, bo nawet cena jest bardzo przyzwoita, ponieważ jest to po prostu jeden z najtańszych GeForce’ów GTX 1060 6 GB na rynku. W połączeniu z 5-letnią gwarancją Zotaca, jeśli ktoś szuka miniaturowej konstrukcji, jest to jedyny wybór.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Na co zwrócić uwagę szukając najlepszego GeForce’a GTX 1060?

Na rynku możemy spotkać dwa modele GeForce GTX 1060: przede wszystkim znacznie różniące się pojemnością pamięci, bo mowa o wersjach 3 GB oraz 6 GB. Jeśli w oko wpadł Wam GTX 1060 w cenie około 1000 zł, to na pewno mowa o modelu 3 GB, który często nie jest warty swojej ceny, ponieważ różnica w ilości pamięci to NIE jedyna różnica pomiędzy tymi modelami. Nvidia zrobiła psikusa mniej obeznanym użytkownikom/kupującym i na rynek wydała dwie różne wersje GTX-ów 1060, które oprócz ilości pamięci różnią się również rdzeniem graficznym. Wszystkie modele GeForce GTX 1060 3 GB mają rdzeń graficzna w przyciętej wersji, który ma o ponad 11% mniej jednostek obliczeniowych CUDA (1280 w modelu GTX 1060 6 GB, 1152 w modelu GTX 1060 3 GB). Oznacza to, że nawet przy tych samych taktowaniach i nie licząc różnicy w pojemności pamięci, GeForce GTX 1060 3 GB będzie o około 10-11% wolniejszy niż GeForce GTX 1060 6 GB. Między innymi z tego powodu odrzuciliśmy z naszych rozważań GTX-y 1060 z trzema gigabajtami pamięci. Drugim, nawet nieco ważniejszym powodem, jest fakt, że GTX-y 1060 3 GB mają nawet mniej pamięci niż GTX-y 1050 Ti, mające jej 4 GB. A to sytuacja kuriozalna, przez którą może okazać się, że GeForce GTX 1060 3 GB, oferujący w konkretnej grze w rozdzielczości 1920×1080 i ustawieniach średnich o 40% wyższą wydajność od modelu 1050 Ti, po podwyższeniu ustawień do Ultra nagle straci całą swoją przewagę z powodu braku wystarczającej ilości pamięci.

Pudełka GTX 1060

Warto jeszcze pamiętać o tym, że modele GeForce GTX 1060 różnią się od siebie wydajnością, nawet jeśli na pudełku mają teoretycznie identyczną specyfikację! Wszystko za sprawą techniki GPU Boost, która dynamicznie zwiększa taktowanie rdzenia graficznego w zależności od warunków, w jakich pracuje karta graficzna, np. od temperatury. Producenci w specyfikacji podają głównie dwa różne taktowania: „Base”, czyli bazowe, oraz „Boost”, czyli typowe przyśpieszone. Tylko taktowanie bazowe jest gwarantowane! Reszta jest kombinacją czynników, takich jak pobór energii, temperatura układu graficznego, czy choćby nawet zastosowana przez producenta, wpisana w oprogramowaniu mikroukładowym BIOS, tabela „Boost”, która określa, jak konkretna karta graficzna ma przyśpieszać w zależności od wymienionych okoliczności. Wybierając więc dwie, wydawałoby się identyczne, karty graficzne, które mają podane identyczne taktowania „Base” i „Boost” na poziomie 1506 / 1709 MHz, okazuje się, że jedna z nich realnie pracuje z zegarem 1780 MHz, natomiast druga z zegarem 1835 MHz, co da od 2 do 3% dodatkowej wydajności w przypadku tej drugiej konstrukcji. To ostatnie taktowanie nazywamy realnym taktowaniem karty graficznej pod obciążeniem i niestety nie jest ono podawane przez producentów, a sprawdzić je i porównać między różnymi kartami można wyłącznie drogą własnoręcznych testów w kontrolowanych warunkach przy stałej temperaturze otoczenia.

Taktowanie oraz ilość pamięci to jedno, ale kultura pracy to drugie. Dzisiejsza technika, która pozwala, aby karty graficzne w spoczynku potrzebowały do pracy zaledwie kilka watów, sprawia, że w czasie wyświetlania pulpitu absolutnie nie ma sensu utrzymywać działających wentylatorów i hałasować. Tryb półpasywny, który pozwala na zatrzymanie wentylatorów, gdy karta graficzna nie jest obciążona, uznajemy w naszych testach za obowiązkowy do otrzymania rekomendacji. Kręcące się i hałasujące bez potrzeby wentylatory w spoczynku to niejednokrotnie zmora komputera, który miał w założeniu być cichy.

Dobór kandydatów i przebieg testów

Powyższe rekomendacje wynikają wyłącznie z redakcyjnych testów sprzętu. W ciągu kilku tygodni testów przetestowaliśmy najważniejsze i najpopularniejsze spośród prawie pięćdziesięciu dostępnych na rynku modeli GeForce GTX 1060 6 GB. W czasie wybieranie kart do testów. już na samym początku zrezygnowaliśmy ze sprawdzania kart, które od swoich tańszych odpowiedników różnią się jedynie ceną i trochę szybszymi zegarami, a także z bardzo drogich kart niereferencyjnych, których cena niebezpiecznie blisko zbliża się do ceny najtańszych GTX-ów 1070 (modele Asus GTX 1060 Strix kosztujące 1600 zł zaliczają się do pominiętych przez nas kart). Zakup kart tego typu po prostu jest nieopłacalny na tle GTX-ów 1070 szybszych o 20-30%, a kosztujących tylko o 100-150 zł więcej. Testowane karty graficzne przeszły szereg testów w popularnych grach komputerowych, takich jak Battlefield 1, Counter-Strike: Global Offensive, Grand Theft Auto V, Rise of the Tomb Raider, Watch Dogs 2 i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Do pomiarów poboru energii używamy miernika Voltcraft Energy Logger 4000F, do którego podłączona jest jednostka centralna komputera – czyli cały zestaw (z pominięciem monitora) wraz z kartą graficzną. Pomiary głośności przeprowadzamy w godzinach nocnych, pod poziomem gruntu, gdzie w całkowitej ciszy i przy wyłączonym komputerze testowym uzyskujemy rezultaty na poziomie 18,3-18,5 dB. W związku z powyższym możliwe są pomiary głośności nawet najcichszych kart graficznych na rynku.

Jaki GeForce GTX 1060? Inne popularne modele, który nie uzyskały wyróżnienia

Powyżej wymieniamy najlepsze i najbardziej opłacalne karty graficzne z rodziny GeForce GTX 1060, ale na rynku znajduje się bardzo dużo konstrukcji, które, pomimo swojej popularności w wyszukiwarkach i sklepach, nie nadają się do kupna. Poniższe modele kart graficznych GeForce GTX 1060 odrzuciliśmy z konkretnych względów, które podajemy:

  • Gigabyte GeForce GTX 1060 WindForce OC. Gigabyte zrobił naprawdę niezłą kartę graficzną w przyzwoitej cenie i o przyzwoitej wydajności, której jednak nie rekomendujemy ze względu na tragiczny dobór złącz obrazu, który nie odpowiada nawet specyfikacji Nvidi-i. Podczas gdy w większości GTX-ów 1060 na rynku możemy spotkać 4, a nawet 5 złącz  monitorów, Gigabyte proponuje swoim użytkownikom dwa przestarzałe i niepotrzebne złącza DVI (!) oraz jedno złącze DisplayPort. Te czynniki sprawiają, że oszczędności poszły w przypadku tej konstrukcji o wiele za daleko, a do omawianej konstrukcji ciężko będzie nawet podłączyć nowoczesny telewizor ze złączem HDMI 2.0. Dyskwalifikacja.
  • MSI GeForce GTX 1060 Aero ITX. Druga z przetestowanych przez nas miniaturowych konstrukcji, zaraz po Zotacu GeForce GTX 1060 Mini okazała się być większa (milimetr dłuższa i 4 milimetry szersza), ale przede wszystkim droższa, głośniejsza i… z krótszą gwarancją (3 kontra 5 lat). Tylko dla miłośników marki.
  • Inno3D GeForce GTX 1060 X2. Inno3D poszło w ślady modelu Gigabyte GTX 1060 WindForce OC, tylko wypadło jeszcze gorzej. Oprócz skandalicznego zestawu złącz (2 × DVI, 1 × DisplayPort), przetestowana konstrukcja NIE ma trybu półpasywnego i jest najgłośniejszą kartą w spoczynku (ponad 30 dB), bez przerwy obracając wentylatorami z szybkością 1400 obr./min., nawet gdy na ekranie wyświetla się wygaszacz ekranu. Do tego dochodzi najniższa wydajność na rynku, z realnym zegarem rdzenia na poziomie sporo niższym niż 1800 MHz, i wcale nie taka niska cena. Bezdyskusyjnie jest to najgorszy GTX 1060 na polskim rynku.
  • Asus GeForce GTX 1060 Dual. Biały Asus GeForce GTX 1060 Dual na pewno znajdzie miłośników dzięki swojemu wyglądowi, ale nie powinien być pierwszym wyborem w koszyczku zwanym „GeForce GTX 1060 6 GB”. Wydajność tej konstrukcji, z powodu stosunkowo niskiego realnego zegara w grach, oscyluje w okolicach przetestowanych przez nas kart ITX, a cena i kultura pracy nie rekompensują tej niedogodności. Jeśli nie szukasz białej karty graficznej, to Asus GeForce GTX 1060 Dual nie powinien znaleźć się w Twoim kręgu zainteresowań.
  • MSI GeForce GTX 1060 OC. Jedna z najtańszych kart, pod względem wydajności plasująca się w środku stawki. Byłaby dobrym kandydatem na solidnego średniaka ze świetnym stosunkiem ceny do możliwości, ale pod obciążeniem jest to prawie najgłośniejsza konstrukcja na rynku, w której na dodatek brakuje trybu półpasywnego. Dodatkowo, dobór złącz jest niewiele lepszy niż w kartach Gigabyte i Inno3D – mamy tutaj tylko trzy złącza obrazu, 1× HDMI 2.0, 1 × DisplayPort oraz 1 × DVI. Z takim zestawem cech nie możemy rekomendować tego produktu.
  • Asus GeForce GTX 1060 Expedition OC. Niezła pod względem szybkości karta graficzna (top 3 wśród przetestowanych), która jest jednocześnie najgłośniejsza ze wszystkich przetestowanych (45 dB za sprawą dwóch wentylatorów kręcących się z szybkością 1900 obr./min). Nie pomaga tutaj wysoka cena. Teoretycznie ma ona być usprawiedliwiona, bo konstrukcja wg producenta przystosowana jest do długotrwałej, ciągłej pracy i przed wyjściem z fabryki przechodzi ponad 140 godzin testów wytrzymałościowych. Ciężko jednak uwierzyć w te zapewnienia wobec braku 5-letniej gwarancji, którą ma tańsza konkurencja.
  • Palit GeForce GTX 1060 Dual. Najtańsza karta graficzna z rodziny GeForce GTX 1060 6 GB na rynku. Niska cena pozwala wiele wybaczyć, ale nie aż tak wiele, w kontekście znacznie lepszej konkurencji kosztującej tylko kilkadziesiąt złotych więcej. Wydajność oferowana przez model Palit Dual to raczej środek stawki, ale wysoka głośność pod obciążeniem (42 dB, w wyniku dwóch wentylatorów kręcących się z szybkością powyżej 2000 obr./min) oraz brak trybu półpasywnego sprawiają, że konstrukcji tej nie możemy polecić z czystym sumieniem.