Ostatnia aktualizacja: 14 lipca 2019
Historia aktualizacji
14 lip 2019Pierwsza publikacja

GeForce RTX 2060 to najtańsza karta graficzna oferująca zadowalającą wydajność renderowania efektów wykorzystujących śledzenie promieni, czyli najnowszą technikę realistycznego odwzorowania odbić i oświetlenia w grach komputerowych. Ale nawet jeśli nie jesteś nimi zainteresowany i zależy Ci na jak najpłynniejszej animacji, to GeForce RTX 2060 również jest ciekawą opcją, bo obecnie jest to karta z jednym z najlepszych współczynników ceny do wydajności. Dlatego wiele osób zastanawia się jakiego GeForce'a RTX 2060 kupić. W naszym laboratorium przetestowaliśmy 28 różnych modeli kart graficznych GeForce RTX 2060. Najwydajniejszą z nich okazał się Gigabyte Aorus RTX 2060 Xtreme, a najbardziej opłacalną – MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC.

Jaki GeForce RTX 2060? Główna rekomendacja: MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Turing
Jednostki cieniujące
1920
ROP
48
Jednostki teksturujące
120
Ilość pamięci
6 GB
Rodzaj pamięci
GDDR6
Taktowanie pamięci
14000 MHz
Wyjścia obrazu
1 × HDMI
3 × DP

MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC to naszym zdaniem najrozsądniejszy zakup wśród wszystkich przetestowanych przez nas GeForce'ów RTX 2060. Po pierwsze oferuje bardzo dobrą wydajność, ustępując jedynie o 3% najwydajniejszemu RTX-owi 2060. Realne zaobserwowane w czasie testów taktowanie rdzenia TU106 w karcie graficznej MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC wynosiło 1905 MHz i pozwoliło wyprzedzić najwolniejszego RTX-a o około 5%. Jest to bardzo dobry wynik – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że model ten jest jednym z najtańszych na rynku.

MSI RTX 2060 Ventus OC

Poza wysoką wydajnością i bardzo atrakcyjną ceną jest jeszcze jeden czynnik, który wyróżnia tę kartę na tle konkurencji. To kultura pracy. MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC pod pełnym obciążeniem jest bardzo cichy – w naszych testach przegrał pod tym względem jedynie z o wiele droższym Asus-em ROG Strix RTX 2060 A6G Gaming, który generuje hałas jedynie o jeden decybel niższy. Oczywiście niższa cena musiała skądś się wziąć. Karta ta nie ma podświetlenia RGB ani trybu półpasywnego pracy wentylatorów, przez co nie zatrzymują się one w czasie wyświetlania przez komputer pulpitu. Jeśli są to dla Ciebie ważne dodatki, to musisz poszukać trochę droższej karty. Jednak nie zmienia to faktu, że w kontekście dużej liczby zalet i rozsądnej ceny budżetowego modelu MSI nie pozostaje nam nic innego, jak rekomendować tą kartę jako najrozsądniejszy zakup.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki GeForce RTX 2060? Alternatywa: AORUS RTX 2060 XTREME – gdy liczy się tylko wydajność

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Turing
Jednostki cieniujące
1920
ROP
48
Jednostki teksturujące
120
Ilość pamięci
6 GB
Rodzaj pamięci
GDDR6
Taktowanie pamięci
14000 MHz
Wyjścia obrazu
1 × HDMI
3 × DVI
1 × USB-C

Drugą polecaną przez nas kartą jest konstrukcja, która swoim wyglądem w każdy możliwy sposób krzyczy „jestem wydajna”, „jestem gamingowa”. I faktycznie dokładnie taka jest. Chodzi o kartę Gigabyte Aorus RTX 2060 Xtreme. Jest to najwydajniejszy RTX 2060 dostępny na rynku. W czasie naszych testów karta ta utrzymywała najwyższą zaobserwowaną przez nas częstotliwość rdzenia graficznego, wynoszącą około 1950 MHz. Dodatkowo karta ta jest wyjątkowo podatna na podkręcanie.

Gigabyte Aorus RTX 2060 Xtreme

W znacznej mierze ta wysoka wydajność i podatność na podkręcanie są zasługą olbrzymiego, ale też bardzo wydajnego układu chłodzenia. Temperatura rdzenia po godzinie grania wynosiła w czasie testów jedynie 63 stopnie Celsjusza. Tylko dwie przetestowane przez nas karty Asus ROG Strix miały niższą temperaturę rdzenia, ale ustępowały Aorusowi wydajnością. Karta ta jest przy tym jedną z najcichszych na rynku, a w stanie spoczynku jest całkowicie niesłyszalna, bo wyłącza wentylatory. No i karta ta ma podświetlenie RGB, którego brakuje Ventusowi. Karta Gigabyte Aorus RTX 2060 Xtreme jest więc bardzo wydajna, cicha i chłodna, ale trzeba na nią uważać, bo jest bardzo duża, przez co nie zmieści się do każdej obudowy. Jej układ chłodzenia można potraktować jako trzyslotowy, a długość karty to aż 31 centymetrów. Jeśli jednak zależy Ci na maksymalnej wydajności, ciszy i podświetleniu, to karta Gigabyte Aorus RTX 2060 Xtreme jest dla Ciebie.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki GeForce RTX 2060? Alternatywa: KFA2 RTX 2060 White Mini – kiedy najważniejsze są małe rozmiary

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Turing
Jednostki cieniujące
1920
ROP
48
Jednostki teksturujące
120
Ilość pamięci
6 GB
Rodzaj pamięci
GDDR6
Taktowanie pamięci
14000 MHz
Wyjścia obrazu
1 × HDMI
3 × DP
1 × DVI-D

Model KFA2 RTX 2060 White Mini to najmniejszy RTX 2060 na rynku. Karta ta mierzy jedynie 19 centymetrów długości, zajmuje standardowe dwa sloty w obudowie i, co najważniejsza, nie wystaje ponad śledzie montażowe, przez co nie ma na rynku obudowy, w której ów karta się nie zmieści. I jest taka mała choć ma dwa wentylatory, a nie jeden, jak większość małych kart. Jest to więc świetny wybór dla miłośników obudów ITX, w których o kompatybilności sprzętu czasem decydują pojedyncze milimetry.

KFA2 RTX 2060 Mini

Oczywiście jej największa zaleta, czyli jej niewielki rozmiar, jest jednocześnie jej największym problemem. Ponieważ w tak małej karcie graficznej nie można zainstalować bardzo wydajnego układu chłodzenia, KFA2 RTX 2060 White Mini jest jedną z mniej wydajnych kart z rdzeniem TU106. Poza tym poziom generowanego przez nią hałasu pod pełnym obciążeniem jest wysoki na tle pełnowymiarowych kart graficznych. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to konstrukcja przeznaczona do komputerów mini-ITX o wyjątkowo małych gabarytach, to hałas ten jest akceptowalny i w naszym teście okazało się, że są na rynku pełnowymiarowe karty graficzne, które są głośniejsze od malucha KFA2. Dlatego kartę tę możemy z czystym sumieniem polecić każdemu, kto potrzebuje konstrukcji o takim charakterze.

Dobór kandydatów i przebieg testów GeForce'ów RTX 2060

Powyższe rekomendacje wynikają wyłącznie z testów sprzętu przeprowadzonych w laboratorium testowym portali PCLab.pl i KomputerŚwiat.pl. Aby odpowiedzieć na pytanie „jaki GeForce RTX 2060”, przetestowaliśmy 28 różnych modeli kart. W czasie wybieranie kart do testów zrezygnowaliśmy ze sprawdzania tych, które od swoich tańszych odpowiedników różnią się jedynie trochę szybszymi zegarami. Zakup kart tego typu po prostu jest nieopłacalny, bo każdy może sobie zrobić z wolniejszej karty szybszą przesuwając dwa suwaki w którejkolwiek popularnej aplikacji do podkręcania. Testowane karty graficzne przeszły szereg testów w popularnych grach komputerowych, takich jak Battlefield 5, Counter-Strike: Global Offensive, Grand Theft Auto V, Shadow of the Tomb Raider i Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Do pomiarów głośności układów chłodzenia kart graficznych wykorzystujemy redakcyjną komorę bezechową i profesjonalny miernik poziomu dźwięku Sonopan SON-50.

Jakiej wydajności można oczekiwać po kartach GeForce RTX 2060?

GeForce RTX 2060 jest stworzony głównie do grania w najpopularniejszej rozdzielczości Full HD i to właśnie w niej spisuje się najlepiej. Co prawda nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uruchomić gry w wyższej rozdzielczości, ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że konieczne jest poświęcenie jakości oprawy graficznej na rzecz wydajności. Z przeprowadzonych przez nas testów w typowych tytułach esportowych, takich jak CS:GO, wynika, że RTX 2060 oferuje średnią wydajność na poziomie prawie 300 klatek na sekundę, co pozwoli napędzić nawet najszybsze monitory gamingowe, które mają odświeżanie ekranu 280 Hz. W przypadku tytułów wysokobudżetowych AAA, np. Shadow of the Tomb Raider, w rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli możemy liczyć na średnią wydajność na poziomie 60-70 klatek na sekundę. Natomiast w Battlefield V w rozdzielczości Full HD otrzymujemy średnio ponad 90 klatek na sekundę.

Na co zwrócić uwagę szukając najlepszego GeForce'a RTX 2060?

Na rynku jest bardzo dużo RTX-ów 2060, a różnice pomiędzy nimi na pierwszy rzut oka są bardzo małe. Każdy producent podaje przybliżoną wydajność swoich kart, o której oczywiście decyduje częstotliwość pracy rdzenia graficznego. Zazwyczaj podawane są dwie częstotliwości: bazowa, czyli minimalna częstotliwość z jaką będzie pracował układ graficzny, i „boost”, jaką powinien osiągnąć podczas grania. Jednak obie te podane przez producentów częstotliwości nie pokrywają się z realną częstotliwość rdzenia graficznego w grach, którą można jedynie sprawdzić w praktyce. Dlaczego? Bo dla każdego egzemplarza danego modelu karty jest ona inna. Największy wpływ na to ma jakość samego rdzenia – czasem trafi się rdzeń o wyśmienitych parametrach, który będzie dobrze trzymał bardzo wysoką częstotliwość w grach, a czasem słabszy, w którym realne taktowanie rdzenia będzie niewiele wyższe od deklarowanej przez producenta wartości „boost”. Częstotliwość ta zależy też od temperatury pracy karty graficznej, która z kolei zależy też od obudowy komputera nabywcy karty, na którą producent karty graficznej nie ma wpływu. Dlatego wydajność RTX-ów 2060 po prostu trzeba sprawdzić w praktyce i nie można polegać jedynie na danych podawanych przez producenta.

Naszym zdaniem drugą najważniejszą cechą nowoczesnej karty graficznej jest jej dobry układ chłodzenia. To dzięki niemu karta graficzna będzie miała odpowiednią temperaturę pracy, która bezpośrednio wpływa na jej wydajność (w przypadku kart Nvidi-i im niższa jest temperatura rdzenia, tym szybsze jego taktowanie) i przy tym nie będzie irytująco głośna. Dlatego rekomendujemy jedynie karty graficzne z przynajmniej dwoma wentylatorami. Jeśli bardzo zależy komuś na ciszy, to dodatkowo polecamy rozejrzeć się za kartami graficznymi, które oferują półpasywny układ chłodzenia. Oznacza to, że wentylatory karty graficznej nie obracają się do osiągnięcia przez rdzeń zadanej temperatury.

Co z podkręcaniem RTX-ów 2060?

Podkręcanie kart graficznych uległo bardzo mocnemu uproszczeniu. Nvidia opracowała algorytm podkręcania swoich kart graficznych o nazwie OC Scanner. Funkcja ta jest już dostępna w prawie każdym oprogramowaniu dostarczanym wraz w kartą graficzna, ale naszym zdaniem najlepszym z nich od lat pozostaje aplikacja MSI Afterburner, która jest niezawodna i zawsze osiąga bardzo dobre rezultaty. Na jaki zysk wydajności możemy liczyć po przetaktowaniu karty graficznej? W przypadku RTX-ów 2060, które w większości przypadków i tak są fabrycznie podkręcone, mniejszy niż można by się spodziewać, bo około 3 do 8 procent. Więc nie jest to różnica, która zmienia całkowicie postrzeganie danej karty graficznej i miałaby duży wpływ na wybór rekomendacji.

MSI Afterburner

Jaki GeForce RTX 2060? Inne popularne modele, które nie otrzymały wyróżnienia

Wymieniowe powyżej modele to naszym zdaniem najlepsze RTX-y 2060 dostępne na rynku. Z przetestowanych przez nas 28 różnych modeli RTX-ów 2060 jest jeszcze kilka, które zasługują na wzmiankę i wyjaśnienie dlaczego nie otrzymały naszej rekomendacji.

  • Palit GeForce RTX 2060 Storm X – jest to jeden z najtańszych RTX-ów 2060 i zachowuje się adekwatnie do ceny. Jego wydajność stoi w dole naszej tabeli, a kultura pracy jest na słabym poziomie – karta jest po prostu głośna, a rdzeń graficzny osiąga wyższe od konkurencji temperatury.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Gigabyte GeForce RTX 2060 Gaming OC Pro – karta bardzo wydajna, ale ustępująca wydajnością Aorusowi. Kultura pracy stoi na wysokim poziomie, układ chłodzenia jest półpasywny, ale w stresie dosyć głośny. W połączeniu z wysoką ceną sprawia to wszystko, że lepiej po prostu kupić Aorusa.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z – karta ta ma satysfakcjonującą wydajność – minimalnie wyższą od polecanego przez na MSI GeForce RTX 2060 Ventus OC, ale wyraźnie niższą od Aorusa. Kultura pracy wentylatorów też stoi na wysokim poziomie, ale największym problemem jest wysoka cena, przez co lepiej albo zaoszczędzić kupując model MSI Ventus, lub kupić lepszego właściwie pod każdym względem Aorusa.
  • EVGA GeForce RTX 2060 XC – przyzwoita wydajność, ale niekonwencjonalne rozwiązanie układu chłodzenia (karta zajmuje, aż trzy sloty w obudowie) powoduje, że nie zmieści się w każdej obudowie. Dodatkowo karta, choć bardzo duża, jest relatywnie głośna podczas grania, przez co nie możemy jej polecić.
  • Zotac GeForce RTX 2060 Gaming AMP – po topowej karcie graficznej Zotaca spodziewaliśmy się lepszej wydajności i kultury pracy – nie wypada źle, ale jakość tej karty jest nieproporcjonalna do jej bardzo wysokiej ceny.
  • Asus GeForce RTX 2060 Turbo 6G – jedyna w teście karta graficzna z układem chłodzenia typu „blower” (czyli z turbiną wypychającą ciepłe powietrze poza obudowę). Niestety nie wypadła za dobrze, bo choć gwarantuje przyzwoitą temperaturę pracy, to jest ona okupiona dużą głośnością.