Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2019
Historia aktualizacji
31 lip 2019

Aktualizacja po testach Ryzenów serii 3000 i po dodaniu przez Nvidi-ę obsługi 10-bitowych kolorów w Photoshopie dla kart z rodziny GeForce.

3 kwi 2019Pierwsza publikacja

Fotograf lub grafik nie musi znać się na sprzęcie, na którym pracuje. On ma po prostu działać i robić to jak najszybciej, aby praca z programem graficznym szła sprawnie i była przyjemna. Ale każda osoba zarabiająca na przysłowiowy chleb maźnięciami wirtualnego pędzla Photoshopa musi w końcu kupić nowy komputer i zadać sobie pytanie: jaki komputer do Photoshopa będzie najlepszy? Postaram się na nie odpowiedzieć w tym artykule.

Jaki procesor do Photoshopa?

Wybór należy zacząć od procesora. Który procesor jest najlepszy do Photoshopa? Na początek dwa fakty. Choć Adobe w ciągu ostatnich kilku lat pracuje nad coraz lepszym wykorzystaniem wielordzeniowych procesorów w swoich aplikacjach, to w Photoshopie jedynie wybrane filtry i akcje skalują się w jakikolwiek sposób z większą liczbą rdzeni. A w czasie typowej edycji i pracy z podstawowymi narzędziami liczy się głównie wydajność pojedynczego rdzenia. Dlatego w komputerze do Photoshopa lepiej spisze się procesor mający mniej szybciej taktowanych rdzeni. Inaczej mówiąc, kupowanie stacji roboczych opartych na kilkunasto/kilkudziesięciordzeniowych procesorach to sposób na spowolnienie, a nie przyspieszenie pracy w Photoshopie. Drugim faktem jest to, że od pojawienia się na rynku Ryzenów serii 3000, wybór producenta procesora nie ma większego znaczenia, bo procesory Intela i AMD oferują zbliżoną wydajność w Photoshopie (z lekką przewagą AMD).

i9

Więc które procesory warto brać pod uwagę w czasie wybierania procesora do Photoshopa? Jeśli zależy Ci na jak najlepszym współczynniku ceny do wydajności, to obecnie bezkonkurencyjny jest AMD Ryzen 5 3600. Ten sześciordzeniowy procesor za mniej niż 1000 złotych oferuje wydajność niewiele gorszą od najlepszych istniejących procesorów do Photoshopa za ponad 2000 złotych. W praktyce większość użytkowników nie potrzebuje nic lepszego niż Ryzen 5 3600.

 • Najbardziej opłacalny procesor do Photoshopa:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jeśli cena nie gra roli i interesuje Cię po prostu jak największa wydajność, to wybory są dwa: Intel Core i9-9900K lub AMD Ryzen 9 3900X. Oba kosztują mniej więcej tyle samo. Ten drugi jest trochę wydajniejszy i jest lepszym wyborem, jeśli wiesz, że potrzebujesz obsługi PCI Express 4.0 (bo na przykład zależy Ci na obsłudze najszybszych nośników SSD) i/lub w zakres Twojej pracy wchodzi także obróbka wideo i grafiki 3D, bo w tych zastosowaniach procesory AMD bywają nawet kilkadziesiąt procent szybsze od podobnie wycenionych procesorów Intela. Natomiast Core i9 jest lepszym wyborem, jeśli zależy Ci na jak największej stabilności platformy (na razie oprogramowanie płyt głównych do nowych procesorów AMD jest niedopracowane i bywa problematyczne) i działającej obsłudze Thunderbolta 3. Nie ma więc jednego słusznego wyboru.

 • Najszybszy procesor do Photoshopa:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaka karta graficzna do Photoshopa?

W większości sytuacji wybór karty graficznej do komputera do Photoshopa ma o wiele mniejsze znaczenie niż wybór procesora, więc każda nowa karta średniej klasy zazwyczaj będzie wystarczająca. Na upartego, jeśli nie pracujesz na dużych projektach wymagających dużej ilości pamięci karty graficznej i nie używasz najnowszej wersji Lightrooma Classic do importowani plików RAW, to możesz... pozostać przy zintegrowanym układzie graficznym procesora, a zaoszczędzone pieniądze wydać na większą ilość pamięci RAM lub większy i szybszy nośnik SSD. 

RTX
Zazwyczaj „gamingowa” karta graficzna średniej klasy jest wystarczająca, a osoby z mniejszym budżetem i wymaganiami mogą poprzestać nawet na układzie zintegrowanym.

Osoby z większymi wymaganiami, które na przykład często korzystają z funkcji Enchance Detail Lightrooma i/lub chcą wyświetlać obraz w Photoshopie na monitorze obsługującym 10-bitowe kolory, polecamy jednego z GeForce'ów opartych na architekturze Nvidia Turing, głównie ze względu na dobrą wydajność tej architektury w czasie korzystania z Enchance Details. Jeśli masz bardziej ograniczony budżet, to dobrym punktem startowym jest GeForce GTX 1660. Jeśli chcesz mieć większą wydajność i chcesz być ubezpieczony na wypadek, gdyby Adobe kiedyś faktycznie zaczęło korzystać ze specjalistycznego sprzętu służącego do przyspieszania algorytmów sztucznej inteligencji, znajdującego się w kartach Nvidi-i (teoretycznie są takie plany), to bardzo dobrym „złotym środkiem” jest GeForce RTX 2060 Super.

Co ważne, od 29.07.2019 roku do pracy w 10 bitach na kanał w Photoshopie nie są potrzebne karty z rodziny Quadro. Wystarczy zwykły GeForce i sterowniki Nvidia Studio w wersji 431.70 lub nowszej. Dzięki temu najbardziej wymagający użytkownicy Photoshopa nie muszą już wydawać ogromnych pieniędzy na specjalistyczne karty.

 • Polecany GeForce GTX 1660:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Polecany GeForce RTX 2060 Super:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki dysk do Photoshopa?

Jeśli zajmujesz się zawodowo grafiką i obróbką zdjęć, to prawdopodobnie masz już jakiś NAS lub macierz dysków twardych, na której trzymasz kopie zapasowe swoich prac. Jeśli nie, to warto od tego zacząć, bo brak solidnego planu ochrony przed utratą danych, prędzej czy później, się na Tobie zemści. Tutaj skupię się na kwestii dysku systemowego.

Przy wyborze dysku systemowego komputera do Photoshopa dużo zależy od rodzaju i rozmiaru projektów, którymi się zajmujesz. Jeśli pracujesz na mniejszych projektach, to jakikolwiek SSD, nawet średniej klasy SSD z interfejsem SATA, będzie zupełnie wystarczający i lepiej będzie zainwestować pieniądze w zwiększenie rozmiaru dysku systemowego niż w zwiększenie jego wydajności. W przypadku większych projektów, których rozmiary są mierzone w setkach megabajtów lub nawet gigabajtach, zaczyna być warto dopłacić do nośnika PCI Express ze złączem M.2 i obsługą protokołu NVMe. W zdecydowanej większości sytuacji wystarczy porządny nośnik średniej klasy.

SSD
Jeśli masz ograniczony budżet, wystarczy przyzwoity dysk SSD SATA. Jeśli jednak możesz wydać więcej, warto się rozejrzeć za nośnikiem PCI Express.

Jeśli jednak pracujesz na wyjątkowo dużych projektach i przez dysk systemowy często przerzucasz wiele gigabajtów danych, to w takiej sytuacji powinieneś rozważyć zakup nośnika PCI Express z pamięciami MLC, na przykład należącego do serii Samsung Pro. Jednak, jak wspominałem, dopłacanie do szybszego nośnika ma sens tylko wtedy, gdy faktycznie pracujesz na bardzo dużych projektach i obrabiasz duże ilości danych. W innym przypadku, lepiej zainwestować w większy dysk niż w szybszy.

 • Przyzwoity budżetowy nośnik SSD SATA:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Nośnik SSD PCI Express NVMe o najlepszym współczynniku ceny do wydajności:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Nośnik SSD dla najbardziej wymagających:

Jeśli chcesz wiedzieć więcej

Ile RAM-u do Photoshopa?

Tutaj znowu bardzo dużo zależy od tego, na jak dużych projektach pracujesz. Przy mniejszych projektach, których rozmiar dokumentu po otworzeniu w Photoshopie wynosi do 200-300 MB, wystarczy 16 GB RAM. Do dokumentów powyżej tej granicy, ale nie dochodzących do 1 GB, dobrze jest mieć 32 GB RAM. 64 GB RAM przydaje się tylko przy największych, wielowarstwowych, wielobitowych projektach obrabianych w bardziej „egzotycznych” przestrzeniach barw.

A jak szybki RAM kupić? Właściwie zawsze lepiej jest zainwestować w większą pojemność niż w większą szybkość pamięci operacyjnej. Optymalna szybkość pamięci RAM mieści się gdzieś pomiędzy 2400, a 3200 MHz, więc każdy tani zestaw o tej szybkości będzie dobry. Inaczej mówiąc, cena powinna być głównym kryterium wyboru.

Co z resztą podzespołów komputera do Photoshopa?

Procesor, kartę graficzną, dysk i pamięć trzeba mieć w co włożyć, więc żaden komputer nie obędzie się bez płyty głównej. Ryzeny serii 3000 są kompatybilne z bardzo szeroką gamą płyt głównych i osoby nie mające specjalnych wymagań dotyczących ich funkcjonalności (na przykład obsługi PCI Express 4.0, liczby slotów M.2, dodatkowych złącz) spokojnie mogą zaoszczędzić i kupić jedną z wielu płyt z wielu starszych płyt chipsetem B450. Trzeba się tylko upewnić, że płyta ma wgrany BIOS z dodaną obsługą najnowszych procesorów! Kupowanie drogich płyt z chipsetem X570 ma sens tylko wtedy, gdy wiesz, że potrzebujesz PCI Express 4.0 i dodatkowej funkcjonalności oferowanej przez konstrukcje wyższej klasy (na przykład 10-gigabitowego LAN-u).

Jeśli zdecydujesz się na zakup jednego z ośmiordzeniowych procesorów Intela, to płyta główna powinna być oparta na chipsecie Z390. Zazwyczaj płyty tego typu są reklamowane jako produkty dla graczy, jednak głównie chodzi o to, że mają one tak zaprojektowany układ zasilania, aby był on w stanie bezproblemowo obsłużyć wydajne, ośmiordzeniowe procesory. Wybór konkretnego modelu zazwyczaj nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak zależy Ci na złączu Thunderbolt 3, do którego można podłączać na przykład niektóre najszybsze zewnętrzne macierze dyskowe, popularne wśród użytkowników komputerów Apple, to na rynku jest właściwie tylko jedna sensowna płyta główna, w której złącze Thunderbolt 3 występuje i działa tak, jak powinno.

LaCie 6 big
Zewnętrzne macierze dyskowe to jeden z najpopularniejszych i najlepszych sposób na wykorzystanie złącza Thunderbolt.
 • Jedyna dostępna w Polsce płyta ATX Z390 z wyjściami Thunderbolt 3:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Wbrew pozorom, trochę uwagi warto poświęcić kwestii doboru myszki. Dobrze wiedzieć o tym, że tanie myszki z kiepskim sensorem... uniemożliwiają narysowanie koła (albo po prostu łuku). Ze względu na zjawisko predykcji, które pojawia się w myszkach z czujnikami kiepskiej jakości, myszka próbuje na siłę prostować wszelkie łuki, przez co koła stają się wielokątami. Dlatego warto zainwestować w myszkę biurową dobrej jakości lub przyzwoitą myszkę gamingową wyposażoną w dobry sensor. Ciekawą opcją mogą być myszki stworzone z myślą o graczach MMO. Zazwyczaj mają one pod kciukiem zestaw dodatkowych przycisków, do których można przypisywać dowolne akcje nie tylko w grach, ale też w aplikacjach, co może się na przykład przydać do szybkiej zmiany używanych narzędzi.

Scimitar Pro
Myszka z dobrym sensorem i dodatkowymi przyciskami może ułatwić pracę w Photoshopie.

Myszki gamingowe zazwyczaj są też wyposażone w przycisk pozwalający zmienić w locie czułość sensora, co przydaje się wtedy, gdy trzeba zrobić coś bardzo precyzyjnego. Oczywiście zawodowy grafik/fotograf powinien mieć w swoim zestawie narzędzi pracy tablet graficzny, przez co znaczenie myszki w czasie pracy jest marginalne, jednak od czasu do czasu każdy musi coś na szybko zrobić myszką i wtedy dobrze jest, gdy ona nie przeszkadza, a pomaga w pracy.

 • Myszka z dwunastoma dodatkowymi programowalnymi przyciskami:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Podobnie jest z klawiaturą. Wiele osób kupuje tę klawiaturę, która jest tańsza i ładniejsza. Jednak dobra klawiatura w rękach osoby, która spędzi trochę czasu na jej konfiguracji, może być naprawdę przydatnym narzędziem przyspieszającym pracę. Szczególnie wyróżniają się pod tym względem klawiatury mechaniczne marki Corsair. Dołączone do nich oprogramowanie pozwala przypisać niemal dowolną akcję i makro do dowolnego przycisku klawiatury, a stworzone w ten sposób profile przypisywać do konkretnej aplikacji. Nie każdy ma potrzebę i samozaparcie, aby aż tak konfigurować swoje miejsce pracy, jednak osobom lubiącym maksymalizować swoją efektywność zdecydowanie polecamy przywiązanie trochę większej uwagi do temat wyboru klawiatury.

 • Klawiatura mechaniczna, w której do każdego klawisza można przypisać niemal dowolną akcję/makro:
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Przykładowe zestawy komputerowe do Photoshopa

Na koniec zamieszczam odnośniki do przykładowych trzech zestawów komputerowych (komponenty wybieraliśmy głównie na podstawie naszych testów), zaprezentowanych w formie koszyków sklepów x-kom.pl i morele.net. Oczywiście każdy ma trochę inne wymagania i budżet, ale stanowią one dobry punkt wyjścia do własnych modyfikacji, które po przeczytaniu tego tekstu powinny być dużo prostsze.

 • Komputer do Photoshopa – zestaw budżetowy
  • Procesor Core i7-8700 ma 6 rdzeni i HT, co daje 12 szybkich procesorów logicznych, gwarantujących przyzwoitą wydajność w czasie podstawowej obróbki zdjęć. Procesor nie ma litery K w nazwie, więc jest sprzedawany z fabrycznym układem chłodzenia i nie da się go podkręcać, dzięki czemu można trochę zaoszczędzić na zakupie coolera i płyty głównej. W zestawie nie ma karty graficznej, bo przy bardzo ograniczonym budżecie i prostszej obróbce zdjęć większa korzyść jest z szybszego procesora niż szybszej karty graficznej.
 • Komputer do Photoshopa – zestaw „cena-jakość”
  • Ryzen 5 3600 jest tańszy od Core i7-8700, ale ma właściwie identyczną wydajność w Photoshopie. Za to nie ma zintegrowanego układu graficznego, więc konieczne jest kupienie karty graficznej. Ze względu na dobry współczynnik ceny do wydajności, wybór padł na opartego na architekturze Turing GeForce'a GTX 1660. 32 GB RAM i wydajny nośnik SSD PCI Express poradzą sobie z niemal dowolnym projektem w Photoshopie. Płyta główna MSI B450 Gaming Pro Carbon AC ma wszystko, co potrzeba w większości sytuacji: dwa złącza M.2, port USB-C, moduł Wi-Fi ac, kontroler sieciowy Intela i, co bardzo ważne, BIOS można w niej zaktualizować nawet bez procesora, więc nie trzeba się bać, że nie będzie chciała obsłużyć Ryzena 3600. Generalnie większość osób nie potrzebuje nic więcej.
 • Komputer do Photoshopa – zestaw dla najbardziej wymagających z Thunderboltem
  • Najszybszy procesor Intela do Photoshopa, karta graficzna GeForce RTX (na wypadek, gdyby kiedyś jej funkcje zaczęły być wykorzystywane w Photoshopie), lepszy układ chłodzenia i najwydajniejszy na rynku SSD PCI Express. O odpowiedni zestaw złącz dba płyta główna z dwoma złączami Thunderbolt 3 z tyłu i obudowa z portem USB-C z przodu.
 • Komputer do Photoshopa – zestaw dla najbardziej wymagających, wersja z AMD
  • Konfiguracja podobna do powyższej, ale z 12-rdzeniowym procesorem AMD. Płyta główna nie obsługuje Thunderbolt 3, ale za to ma 10-gigabitowe złącze LAN. Obudowa wymieniona ze względu na obsługę płyt głównych w formacie Extended ATX.