Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2021
Historia aktualizacji
13 sty 2021

Weryfikacja aktualności polecanych zestawów komputerowych.

11 gru 2020

Aktualizacja polecanej konfiguracji związana z pojawieniem się nowej generacji kart Nvidi-i i problemami z dostępnością komponentów.

2 lis 2020

Weryfikacja aktualności polecanego zestawu.

7 paź 2020

Zmiana procesora w polecanym zestawie z Ryzena 3 3300X na Core i5-10400F.

7 wrz 2020

Weryfikacja aktualności polecanych zestawów.

5 sie 2020

Weryfikacja aktualności polecanych zestawów.

8 lip 2020Pierwsza publikacja

Nowy komputer można oczywiście kupić gotowy, w jednym z wielu sklepów, ale takie rozwiązanie będzie droższe od samodzielnie skompletowanej maszyny (nawet jeśli jej montaż zlecimy sprzedawcy), a często także mniej wydajne. Dlatego warto rozważyć dobór komponentów samemu. Dzięki temu za 4000 zł można kupić komputer gamingowy, który poradzi sobie z każdą nową grą. W tym artykule podpowiemy wam, na co zwracać uwagę w czasie dobierania części do nowego peceta oraz zaproponujemy naszym zdaniem optymalną konfigurację komputera gamingowego za 4000 zł.

Co powinien mieć komputer gamingowy za 4000 zł

Procesor

Pierwszą rzeczą, którą warto mieć z tyłu głowy w czasie wybierania procesora do komputera gamingowego za 4000 zł, jest to, że nie należy przesadzać z przeznaczonym na niego budżetem. Wszystko oczywiście zależy od ceny, ale w większości scenariuszy warto kupić nieco tańszy CPU, a zaoszczędzone pieniądze dołożyć do karty graficznej, bo przyniesie to lepsze efekty w postaci wyświetlania większej liczby klatek na sekundę w grach. Oczywiście złym pomysłem jest też wpadanie w drugą skrajność i zbyt duże oszczędzanie na procesorze, dlatego warto zachować równowagę.

W praktyce oznacza to, że w komputerze gamingowym za 4000 zł powinien znaleźć się CPU oferujący minimum 4 rdzenie i 8 wątków, a często dobrą opcją jest zakup mocniejszego modelu z 6 rdzeniami i 12 wątkami – zwłaszcza teraz, kiedy Intel Core i5-10400F znacząco potaniał. Model ten może w kwestii wydajności rywalizować z konkurencyjnym AMD Ryzen 5 3600, a jest od niego tańszy. Obecnie jest to najlepsza opcja do komputera gamingowego za ok. 4000 zł.

Płyta główna

Wybierając płytę główną do komputera gamingowego za 4000 zł trzeba pamiętać jedną rzecz: model płyty głównej i chipset nie mają wpływu na wydajność w grach. Inaczej mówiąc, nie warto przepłacać. Nie znaczy to jednocześnie, że najlepszym pomysłem będzie zakup najtańszej płyty rynku, bo te zazwyczaj oferują bardzo mało funkcji. Brakuje im możliwości podkręcania, tworzenia macierzy RAID, mają mało wydajne sekcje zasilania (sprawa ważna w przypadku podkręcania oraz przy późniejszej wymianie procesora na wydajniejszy i potrzebujący więcej prądu model), pozbawione są obsługi nośników SSD NVMe, zainstalowano na nich najprostszą kartę dźwiękową, nie mają złącza USB typu C i mają mało portów USB A. Dlatego, podobnie jak w przypadku procesora, w komputerze gamingowym za 4000 zł trzeba zdecydować się na kompromis pomiędzy ceną oraz oferowanymi możliwościami płyty głównej

Płyta główna komputera
Wybierając płytę główną nowego komputera trzeba z jednej strony uważać, aby nie przepłacić za funkcje, których nie będzie się używało, a z drugiej nie kupić modelu zbyt taniego, w którym brakuje jakiegoś bardzo ważnego dodatku.

W przypadku procesorów AMD najbardziej opłacalnym wyborem obecnie są płyty główne z chipsetem B450. Oferują nie tylko sporo możliwości, ale po wprowadzeniu do sprzedaży modeli B550 wiele z nich znacząco staniało, co jest ich dodatkowym atutem. Decydując się na procesor Intela z zablokowanym mnożnikiem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo do modeli 9. generacji (podstawka LGA1151) najlepszym wyborem w założonym przez nas budżecie będą płyty główne z chipsetem B360 lub B365, a procesory 10. generacji (LGA1200) wymagają modeli B460, które są trochę droższe.

Płyta główna do komputera gamingowego za 4000 zł powinna oferować kodek audio przynajmniej Realtek ALC892 (a optymalnie ALC1200, ALC1200A lub ALC1220), złącze USB typu C na tylnym panelu, obsługę USB 3.2 Gen 2 (choć wielu producentów i sprzedawców nadal trzyma się starszej nazwy USB 3.1 Gen 2), kilka złącz USB 3.2 Gen 1 (standard wcześniej znany jako USB 3.0 oraz USB 3.1 Gen 1), gniazdo dla szybkich nośników SSD NVMe oraz radiatory chłodzące newralgiczne elementy płyty głównej, takie jak chipset i sekcja zasilania. Pożądanym dodatkiem będzie możliwość podkręcenia procesora, ale w przypadku CPU Intela pozwalają na to jedynie stosunkowo drogie płyty główne z chipsetami Z390 (9. generacja CPU) lub Z490 (10. generacja). W przypadku płyt głównych do procesorów AMD funkcję tę najdziemy już we wszystkich płytach B450 i B550.

RAM

Pamięć RAM w płycie głównej komputera

Niestety nawet w komputerze gamingowym za 4000 zł nie zawsze prawdziwe będzie stwierdzenie „im szybszy RAM tym lepszy”. Płyty główne z chipsetami B360/B365/B460 do procesorów Intela ograniczą taktowanie pamięci operacyjnej do maksymalnej wartości obsługiwanej przez CPU (2666 lub 2933 MHz). W przypadku procesorów Intela nie ma więc większego sensu mocno dopłacać do RAM-u szybszego niż 2666 MHz, jeśli nie kupuje się płyty głównej z chipsetem serii Z.

Inaczej jest w przypadku AMD, bo płyty główne z chipsetami B450/B550 obsługują RAM o taktowaniu przekraczającym nawet 3600 MHz. Dlatego decydując się na procesor Czerwonych warto zainwestować w szybszą pamięć operacyjną, co pozytywnie wpłynie na wydajność. Optymalne taktowanie RAM-u zamyka się w przedziale od 3200 MHz do 3600 MHz, choć nie warto za wszelką cenę dopłacać do tego szybszego. Jego zakup uzależniony jest od wysokości dopłaty względem modeli taktowanych zegarem 3200 MHz – jeśli różnica w cenie wynosi więcej niż kilkadziesiąt złotych, to rozsądniej będzie wybrać wolniejszy zestaw.

Trzeba jednak pamiętać, że – bez względu na producenta procesora – RAM w komputerze gamingowym powinien pracować w trybie dwukanałowym. Konieczny jest więc zakup zestawu dwóch (ewentualnie czterech) modułów pamięci operacyjnej. Dobrze już na początku wybierania komponentów zarezerwować na RAM kwotę pozwalającą kupić 16 GB.

Karta graficzna

Jeśli w komputerze gamingowym za 4000 zł zależy Wam tylko na wydajności w grach, to powinniście zdecydować się na kartę graficzną, która pochłonie połowę waszego budżetu. Choć takie rozwiązane może wydawać się głupie, to w połączeniu z rozsądnie dobranymi procesorem oraz płytą główną zapewni najlepszą wydajność w grach. Choć za ok. 2000 zł można w sklepach szukać modeli Nvidia RTX 2060 Super lub AMD RX 5700 XT, to po premierze podobnie wycenionego RTX-a 3060 Ti ich zakup jest nieopłacalny. Nowa generacji GPU Nvidi-i to duży skok wydajności względem poprzedniej, co przekłada się na komfortowe granie nawet w rozdzielczości 4K lub z włączoną funkcją ray tracing (jednak w niższych rozdzielczościach) poprawiającą jakość oprawy graficznej. Jeszcze kilka tygodni nie było to możliwe na komputerze za 4000 zł.

gpu

W karcie graficznej do komputera gamingowego za 4000 zł należy szukać dużej ilości pamięci RAM (8 GB i więcej), która nie będzie wąskim gardłem w czasie generowania grafiki w rozdzielczościach Full HD (1920 x 1080), WQHD (2560 x 1440) i 4K (3840 x 2160). W połączeniu z wydajnym chipsetem graficznym umożliwi także ustawienie wysokiej jakości oprawy graficznej, choć jeśli celujemy w 60 kl./s lub więcej, to w przypadku rozdzielczości 4K nie zawsze będzie możliwe ustawienie najwyższych detali w ustawieniach gry oraz włączenie funkcji śledzenia promieni. Ważny jest także układ chłodzenia karty, który nie tylko pozwoli na efektywne odprowadzanie ciepła, ale także nie będzie przy okazji zbyt hałaśliwy pod obciążeniem.

Dysk

Dysk SSD SATA
Dysk SSD powinien znaleźć się w każdym nowym komputerze. Przy ograniczonym budżecie rozsądniejszym wyborem jest wybranie modelu ze złączem SATA.

Choć podsystem dyskowy w komputerze gamingowym za 4000 zł nie ma tak dużego znaczenia jak karta graficzna i procesor, to warto zadbać o jego odpowiednią wydajność. W tym przedziale cenowym lepiej nie decydować się na zakup tradycyjnego dysku twardego z myślą o instalowaniu na nim systemu operacyjnego i gier. Zdecydowanie lepiej kupić dysk SSD, który sprawi nie tylko, że system operacyjny, zainstalowane programy i gry będą uruchamiać się szybciej, ale wpłynie pozytywnie także na ogólne reagowanie komputera na polecenia użytkownika (potocznie zwanym responsywnością).

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup SSD ze złączem SATA, bo w porównaniu do HDD są zdecydowanie wydajniejsze, a ich ceny – bardzo rozsądne. Jeśli budżet na to pozwoli, możecie także zastanowić się nad SSD M.2 NVMe, ale pamiętajcie, że w ich przypadku w parze z wyższą ceną nie będzie szedł przyrost wydajności w czasie codziennego korzystania z komputera, a nawet podczas ładowania gier.

Obudowa

Różne obudowy komputerowe

Obudowa to ważny element komputera gamingowego za 4000 zł. Umieszczone w niej komponenty będą należeć do wydajnych, a co za tym idzie, będą generować pod obciążeniem dużą ilość ciepła. Dobra obudowa pomoże w schłodzeniu podzespołów, dzięki czemu będą mogły pracować z optymalną wydajnością i stabilnością. Przestronny model ułatwi także montaż komponentów, ich konserwację oraz ewentualną wymianę, a także pomoże ułożyć kable, których w nowych PC nie brakuje. Niestety 4000 zł nie jest jeszcze budżetem pozwalającym kupić najlepszą obudowę na rynku, dlatego także w przypadku tego komponentu konieczny będzie kompromis. Ale w sklepach bez problemu uda się znaleźć rozsądny model obudowy kosztujący poniżej 200 zł. Taka kwota pozwoli na zakup „budy” nawet z oknem z hartowanego szkła, jeśli zależy Wam na takim dodatku.

Zasilacz

Dobre zasilanie to podstawa każdego komputera, ale jest szczególnie ważne w tych wydajniejszych. Dzięki niemu procesor i karta graficzna mogą pracować z najwyższą wydajnością. Nie warto jednak iść za pojawiającymi się w sklepach hasłami zachęcającymi do zakupu zasilaczy o dużej mocy (600-700 W) w niskiej cenie (ok. 100 zł). Takie modele mają przestarzałe konstrukcje i nie oferują odpowiedniej sprawności linii 12 V, która jest najważniejsza do zasilenia nowoczesnych procesorów i kart graficznych.

Zasilacz komputerowy Corsair

W czasie wyboru zasilacza spojrzeć należy na kilka jego parametrów. Najważniejsza jest wspomniana sprawność linii 12 V. Im bliżej jej do maksymalnej mocy na naklejce znamionowej urządzenia tym lepiej. Uwagę warto także zwrócić na zastosowany w nim wentylator. Szczegółowe informacje dotyczące jego prędkości obrotowej, a co za tym idzie o generowanym hałasie, znajdziemy na opakowaniu lub stronie internetowej producenta. Nie bez znaczenia jest także certyfikat sprawności (80+ Bronze, 80+ Silver, 80+ Gold, 80+ Platinum, 80+ Titanium). Choć w zakładanym przez na budżecie ciężko będzie kupić coś powyżej 80+ Bronze, to warto przyjrzeć się szczegółowej specyfikacji zasilacza, bo może okazać się, że mimo posiadania tego certyfikatu, parametry jego działania są bliskie lub równe wyższemu 80+ Silver. Niektóre modele są także modularne lub częściowo modularne, co oznacza, że można od nich odpinać kable zasilające. Ułatwia to zarządzanie przewodami wewnątrz obudowy.

Komputer gamingowy za 4000 zł – proponowana specyfikacja

Obudowa SilentiumPC

Poniżej znajdziecie polecaną przez nas specyfikację komputera gamingowego za 4000 zł. Zdecydowaliśmy się w nim zastosować procesor Intel Core i5-10400F, ze względu na jego bardzo dobry stosunek ceny do wydajności w grach. Z naszych testów wynika, że w grach nie ustępuje on modelowi Ryzen 5 3600. Najlepszym uzupełnieniem tego CPU będzie karta graficzna GeForce RTX 3060 Ti, która pozwoli na granie nawet w rozdzielczości 4K lub w niższej, ale z włączonym ray tracingiem. Po premierze tego GPU zakup takich modeli jak Nvidia RTX 2060 Super lub AMD Radeon RX 5700 XT za ok. 2000 zł, a zwłaszcza droższego Nvidia RTX 2080 Super, jest po prostu nieopłacalny.

W komplecie znalazł się także nośnik SSD SATA o pojemności 480 GB, 16 GB wydajnej pamięci RAM, zasilacz, który – mimo certyfikatu 80+ Bronze – ma parametry bliskie 80+ Silver oraz pojemna obudowa, w której nie zagotują się wybrane przez na komponenty. Bazą tego komputera gamingowego za 4000 zł jest płyta główna, która ma radiatory na newralgicznych komponentach, 8-kanałowy kodek audio ALC1200 z wyjściem optycznym i gniazdo M.2 na nośniki NVMe (dostępne jest także drugie na SSD ze złączem SATA).

W zamieszczonej poniżej specyfikacji nie znajdziecie karty graficznej. Ze względu na ogromne problemy z dostępnością tego komponentu oraz wynikające z nich absurdalne ceny, spowodowane niedawnymi wyprzedażami z okazji Black Friday, zakup GPU w dniu publikacji tego artykułu nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepiej poczekać na uzupełnienie zapasów przez sklepy i spadki cen. Jeśli jednak komputer chcecie lub musicie kupić teraz, to szukajcie karty graficznej GeForce RTX 3060 Ti, którą w najtańszych wersjach można kupić za 2100 zł.

  • Procesor: Intel Core i5-10400F (6 rdzeni/12 wątków; 2,9 GHz)
  • Płyta główna: ASRock B460 Phantom Gaming 4
  • Pamięć RAM: 16 GB DDR4 G.Skill Aegis (3200 MHz; CL 16; dual)
  • Nośnik SSD: 480GB Crucial BX500
  • Obudowa: SilentiumPC Armis AR6
  • Zasilacz: 500 W SilentiumPC Vero L3 (linia 12 V: 492 W)

Zestawy komputerowe z innych przedziałów cenowych: