Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2021
Historia aktualizacji
13 sty 2021

Weryfikacja aktualności polecanych zestawów. Usunięcie zestawu do gier e-sportowych, ze względu na słabą dostępność Ryzena 5 5600X.

11 gru 2020

Aktualizacja polecanych zestawów związana z pojawieniem się nowej generacji kart graficznych i kiepską dostępnością podzespołów komputerowych.

6 lis 2020Pierwsza publikacja

Komputer gamingowy za ok. 5000 zł może być bardzo wydajną maszyną do gier, ale tylko, kiedy dobrze skonfiguruje się wszystkie jego komponenty, co dla niektórych może okazać się sporym wyzwaniem. Duża liczba urządzeń na rynku i cały czas pojawiające się nowości sprawiają, że kompletując takiego PC-ta warto poświęcić czas na przeanalizowanie testów publikowanych w internecie. Jeśli jednak nie macie do tego głowy, albo po prostu brakuje wam czasu, to zapraszamy do lektury naszego artykuły, w którym nie tylko omówimy poszczególne elementy optymalnego komputera gamingowego za 5000 zł, ale także zaproponujemy bardzo wydajną konfigurację.

Co powinien mieć komputer gamingowy za 5000 zł

Procesor

Procesor AMD Ryzen w podstawce płyty głównej
Procesor komputera gamingowego za około 5000 zł powinien mieć 6 rdzeni.

Może wydawać się, że mając 5000 zł na komputer gamingowy można pozwolić sobie na zakup samych najlepszych podzespołów. Niestety, nawet z taką kwotą trzeba szukać kompromisu pomiędzy ceną i wydajnością komponentów. Na przykład zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem kupowanie procesora, który pożre sporą część budżetu, a lepiej jest zdecydować się na tańszy CPU oferujący nieco mniejszą wydajność i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na mocniejszą kartę graficzną. Nie oznacza to jednocześnie, że przy wyborze tego komponentu trzeba szukać maksymalnych oszczędności. W praktyce z naszego doświadczenia wynika, że w komputerze gamingowym za ok. 5000 zł powinna znaleźć się jednostka oferująca 6 rdzeni oraz 12 wątków. Ciekawym dodatkiem będzie możliwość podkręcenia procesora, ale generuje ona dodatkowe koszty. W przypadku procesorów Intela będzie wiązać się z zakupem drogiej płyty głównej, a należy także pamiętać, że przetaktowany CPU generuje więcej ciepła i trzeba zadbać o jego efektywne odprowadzenie, co wymusza zakup dodatkowego chłodzenia. W skrócie – jeśli możecie lekko naciągnąć budżet, to warto rozważyć zakup procesora AMD Ryzen 5 3600. W przeciwnym wypadku zdecydowanie lepiej zdecydować się na konkurencyjny model z zablokowanym mnożnikiem: Intel Core i5-10400F. Natomiast osoby szukające najwyższej wydajności CPU, w komputerze gamingowym za 5000 zł powinny zainteresować się procesorami Intel Core i5-10600K, i5-10600KF lub AMD Ryzen 5 5600X. Są one jednak droższe i wymuszą szukania oszczędności na innych komponentach, więc decydować się na nie warto tylko w szczególnych sytuacjach.

Płyta główna

Płyta główna z chipsetem Z490
Wybrana płyta główna właściwie nigdy nie powinna być droższa od procesora, ale trzeba też pamiętać, że jeśli się przesadzi w drugą stronę, to można stracić ważne funkcje, jak na przykład możliwość podkręcania procesora.

Ważnym elementem komputera gamingowego za 5000 zł jest płyta główna – zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na zakup procesora pozwalającego na podkręcanie. W takich przypadkach warto zadbać o to, żeby była wyposażona w mocną sekcję zasilania chłodzoną radiatorami odprowadzającymi z niej ciepło. Jeśli wybierzecie procesor, którego nie da się przetaktować, to kwestia ta nie będzie miała aż tak dużego znaczenia. Inne elementy, na które warto zwrócić uwagę w czasie wyboru płyty głównej, to: obecność złącz M.2 dla SSD NVMe, dobrej jakości kodeka audio (przynajmniej ALC 892, lepiej ALC 1200), rozbudowanego panelu tylnego z dużą liczbą portów USB (3.2 Gen1 lub Gen2 oraz USB typu C). W przypadku platformy AMD dobrym dodatkiem będzie obsługa magistrali PCI Express 4.0, choć trzeba pamiętać, że obecnie tylko kilka nośników SSD NVMe potrafi wykorzystać jej potencjał i w praktyce, w czasie codziennego użytkowania komputera, ciężko zauważyć różnicę względem modeli współpracujących z PCI Express 3.0. Co do chipsetów, to dla procesorów Intela z zablokowanym mnożnikiem dobrym wyborem będzie B460. Do podkręcania CPU „Niebieskich” 10. generacji potrzebna będzie płyta główna z układem Z490. W przypadku modeli AMD możecie wybierać pomiędzy chipsetami B450 (bez obsługi PCI Express 4.0) oraz B550.

RAM

Gamingowa pamięć RAM
Składając komputer gamingowy trzeba pamiętać, że po przekroczeniu pewnego poziomu dopłacanie do szybszej (i ładniejszej) pamięci RAM da o wiele mniejszą korzyść niż dorzucenie tej samej kwoty do lepszego procesora lub karty graficznej.

Decydując się na procesor Intela z zablokowanym mnożnikiem osadzonym na płycie głównej z chipsetem B460 lepiej zdecydować się na tańsze moduły taktowane zegarem 2666 MHz, bo zamontowanie szybszych nie poprawi szybkości komputera. Dzieje się tak, bo wspomniany tandem ograniczy ich wydajność do maksymalnej obsługiwanej przez CPU, czyli 2666 MHz. W droższe moduły warto zainwestować tylko jeśli różnica w cenie będzie bardzo mała.

W przypadku chipów AMD oraz Intela z odblokowanym mnożnikiem warto już rozważyć zakup szybszych pamięci z zegarem 3200 MHz lub nawet 3600 MHz, bo szybszy RAM pozytywnie wpłynie na wydajność procesora, ale również tylko jeśli nie będzie to wiązało się ze zbyt dużą dopłatą. Bez względu na częstotliwość pracy pamięci operacyjnej warto kupić jej 16 GB (dwóch kościach po 8 GB).

Karta graficzna

Karta graficzna GeForce RTX 3070
GeForce RTX 3070 oferuje bardzo dobrą wydajność w miarę rozsądnej cenie i w większości przypadków to od niego powinno się zacząć składanie komputera gamingowego za 5000 zł.

Karta graficzna to najważniejszy komponent komputera gamingowego za ok. 5000 zł. Warto kupić najwydajniejszą, na którą pozwoli założony budżet. Pozornie wybór może wydawać się prosty, bo wystarczy spojrzeć na wyniki osiągane w testach i sprawdzić ceny w sklepach. Sprawa jest jednak trochę bardziej skomplikowana. W przypadku sprzętu tej klasy należy brać pod uwagę to, jak radzi sobie z funkcją śledzenia promieni (ang. ray tracing). Dzięki niej możliwe jest wzbogacenie oprawy graficznej. Obecnie (w chwili pisania tego artykułu) taką możliwość oferują jedynie karty graficzne Nvidi-i z chipami graficznymi z serii GeForce RTX 20 i RTX 30 oraz AMD Radeon RX 6800, RX 6800 XT i RX 6900 XT. Jednak te trzy ostatnie zapewniają znacznie niższą wydajność w takich zastosowaniach, przez co kompletując komputer gamingowy za ok. 5000 zł warto bliżej przyjrzeć się kartom graficznym Nvidi-i, a w szczególności modelom z rodziny RTX 3070 oraz RTX 3060 Ti.

Dysk

Szybki dysk SSD w złączu M.2.

Ważnym elementem komputera gamingowego jest również podsystem dyskowy. Na nośnik systemowym do PC-ta za tę kwotę nie warto wybierać tradycyjnego HDD. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup nośnika SSD, który drastycznie przyspieszy odczyt i zapis danych, dzięki czemu gry i programy będą ładować się bardzo szybko. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup SSD obsługującego standard SATA i choć będzie to dobry wybór, warto dołożyć czasem kilkanaście złotych, żeby wyposażyć komputer gamingowy za ok. 5000 zł w pamięć półprzewodnikową NVMe współpracującą z magistralą PCI Express. Oferuje ona wyższe prędkości odczytu i zapisu danych, co może przełożyć się na szybkość wczytywania poziomów w grach, ale także poprawić płynność generowanej grafiki w produkcjach z otwartym światem, gdzie komputer musi często doczytywać nowe dane.

Obudowa

Obudowa komputera gamingowego
Im mocniejszy komputer, tym więcej uwagi trzeba poświęcić doborowi obudowy, aby w czasie grania nie przegrzewał się i działał z pełną szybkością.

Komponenty w komputerze gamingowym za ok. 5000 zł – jak procesor, karta graficzna, płyta główna (zwłaszcza jej sekcja zasilania oraz chipset), a także nośnik SSD NVMe – podczas obciążenia mogą generować duże ilości ciepła. Dla stabilności ich pracy ważne jest szybkie i efektywne odprowadzanie energii cieplnej, żeby nie włączał się na nich throttling, czyli mechanizm spowalniający pracę urządzeń po przekroczeniu limitów temperaturowych oraz prądowych. Dobra obudowa umożliwi zapewnienie niskich temperatur pracy wszystkich komponentów dzięki zamontowanym w niej wentylatorom. Wybierając ją należy także zwrócić uwagę na to, żeby mieściła w sobie długie karty graficzne oraz wysokie chłodzenie procesora. Ułatwi to w przyszłości rozbudowę komputera. Dla niektórych graczy ważnymi aspektami mogą okazać się panel boczny z hartowanego szkła oraz podświetlanie RGB. Choć nie mają one wpływu na wydajność sprzętów, to część użytkowników z zadowoleniem spojrzy na takie dodatki.

Zasilacz

Zasilacz komputerowy
Zainwestowanie w dobry zasilacz to gwarancja stabilności działania komputera, a także mniej ograniczeń, gdy w przyszłości zechce się wymienić procesor lub kartę graficzną na coś wydajniejszego.

Ostatnim elementem komputera gamingowego za 5000 zł, który chcielibyśmy omówić, jest zasilacz. Dobierając ten komponent należy pamiętać, że zasilenie takiego PC-ta wymaga sporej ilości energii. Nie warto jednak kupować zasilaczy oferujących 800 W lub 1000 W na naklejce znamieniowej, jednocześnie oferujących słabe linie zasilania 12 V. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na jednostkę o mocy 600-650 W, ale gwarantującą, że procesorowi oraz karcie graficznej nie zabraknie zasilania. Ważną kwestią jest także certyfikat 80+ mówiący o sprawności zasilacza. Najpopularniejsze modele mogą pochwalić się certyfikatem 80+ Bronze, jednak wśród nich są takie modele, których specyfikacja jest bliska lub równa certyfikatowi 80+ Silver. Oczywiście, jeśli budżet na to pozwoli, warto zainteresować się zasilaczem z certyfikatem 80+ Gold lub Platinum. Dobrym dodatkiem będzie możliwość odłączania od PSU kabli, co pozwoli zapanować nad niepotrzebnym bałaganem wewnątrz obudowy.

Komputer gamingowy za 5000 zł – polecana specyfikacja

SilentiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB

W proponowanej przez nas konfiguracji komputera gamingowego za 5000 zł postawiliśmy na wydajną kartę graficzną z Rodziny GeForce RTX 3070. Niestety jej cena jest wysoka i pochłonie połowę założonego budżetu, jednak takie rozwiązanie pozwoli na płynną rozgrywkę na najwyższych ustawieniach w rozdzielczościach Full HD oraz WQHD, a także umożliwi włączenie funkcji śledzenia promieni, co wyniesie jakość oprawy graficznej na kolejny poziom. Umożliwi także granie w 4K z włączonym ray tracingiem, ale nie na najwyższych ustawieniach. Żeby zmieścić się w budżecie, sparowaliśmy ją z 6-rdzeniowym i 12 wątkowym procesorem Intel Core i5-10400F. Ma on zablokowany mnożnik, więc nie będzie można go podkręcić, jednak nawet na domyślnych zegarach oferuję wydajność kosztującego ok. 200 zł więcej konkurenta ze stajni AMD z możliwościami OC: Ryzena 5 3600. Procesor możecie osadzić na płycie głównej Asrock B460 Pro4 oferującej takie rozwiązania, jak USB typu C, dwa złącza M.2 NVMe, kodek audio ALC 1200.

Decydując się na naszą konfigurację, możecie liczyć także na 16 GB pamięci RAM pracującej w trybie dwukanałowym, szybki nośnik SSD NVMe oraz zasilacz o mocy 600 W (588 W na linii 12 V), który, choć opatrzony został certyfikatem 80+ Bronze, to jego specyfikacja bliska jest 80+ Silver. Wszystko zamknęliśmy w obudowie z panelem bocznym z hartowanego szkła i wyposażonej w cztery wentylatory, które pomogą w schłodzeniu pracujących w jej wnętrzu komponentów.  

W zamieszczonej poniżej specyfikacji nie znajdziecie karty graficznej. Ze względu na ogromne problemy z dostępnością tego komponentu oraz wynikające z niego absurdalne ceny, spowodowane niedawnymi wyprzedażami z okazji Black Friday, zakup GPU w dniu publikacji tego artykułu nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepiej poczekać na uzupełnienie zapasów przez sklepy i spadki cen. Jeśli jednak komputer chcecie lub musicie kupić teraz, to szukajcie karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3070, którą w najtańszych wersjach można kupić od 2800 zł.

  • Procesor: Intel Core i5-10400F (6 rdzeni/12 wątków; 2,9 GHz)
  • Płyta główna: ASRock B460 PRO4
  • Pamięć RAM: 16 GB DDR4 GoodRAM IRDM X (2666 MHz; CL16; dual)
  • Nośnik SSD: 500 GB PNY XLR8 CS3030 (NVMe, M.2)
  • Obudowa: SilentiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB
  • Zasilacz: 500 W SilentiumPC Vero M3 (linia 12 V: 588 W)

Zestawy komputerowe z innych przedziałów cenowych: