Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia 2021
Historia aktualizacji
13 sty 2021

Weryfikacja aktualności polecanych konfiguracji.

11 gru 2020

Aktualizacja polecanych zestawów związana ze słabą dostępnością podzespołów komputerowych.

2 lis 2020

Zmiana procesora w polecanym zestawie gamingowym z Core i3-9100F na Core i3-10100F i zmiana karty graficznej z Radeona RX 570 na GeForce'a GTX 1650.

7 paź 2020

Weryfikacja aktualności polecanego zestawu.

10 wrz 2020

Usunięcie z listy polecanych konfiguracji zestawu z procesorem Ryzen 3 1200 AF ze względu na kiepską dostępność tego procesora.

7 sie 2020

Dodanie alternatywnej konfiguracji z procesorem Intel Core i3-9100F.

7 lip 2020

Weryfikacja aktualności polecanych konfiguracji.

1 cze 2020Pierwsza publikacja

W sklepach bez problemu znajdziemy gotowe komputery domowe i gamingowe za 2000 zł, które często kuszą krzykliwymi hasłami, jednak w rzeczywistości oferują rozczarowujące komponenty i kiepską wydajność, przez co praca na nich to udręka. Dlatego, szczególnie przy tak ograniczonym budżecie, lepiej samodzielnie wybrać sprzęt – nawet jeśli jego złożenie zlecimy sprzedawcy – a nie decydować się na gotowego blaszaka. W tym artykule napiszemy Wam, co powinien mieć w środku komputer domowy i gamingowy za około 2000 zł oraz na co zwrócić uwagę w czasie zakupów.

Co powinien mieć komputer za około 2000 zł?

Procesor

Procesor AMD Ryzen 3400G
Wybór podzespołów do nowego komputera zazwyczaj zaczynamy od procesora, bo ma on ogromny wpływ na dobór pozostałych komponentów.

Podstawą komputera za około 2000 zł powinien być przynajmniej 4-rdzeniowy procesor. Najlepiej obsługujący 8 wątków jednocześnie (czyli z techniką HT Intela lub SMT AMD). Jednak 8-wątkowe procesory w tym przedziale cenowym pozbawione są zintegrowanego układu graficznego, a zakup dodatkowej karty graficznej sprawiłby, że szukać musielibyśmy oszczędności na innych komponentach. Dlatego obecnie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem w czasie budowania komputera domowego za około 2000 zł jest zainwestowanie w procesor AMD Ryzen 3200G, oferujący nie tylko dobrą wydajność CPU, ale także zintegrowanej w nim grafiki. Za to osoby składające PC-ta do grania powinny zainteresować się modelem Intel Core i3-10100F lub ciekawą, jednak obecnie trudno dostępną alternatywą – Ryzenem 3 1200 AF.

RAM

Kolejnym ważnym elementem każdego komputera jest pamięć operacyjna i lepiej, żeby RAM-u było przynajmniej 8 lub 16 GB, jeśli komputer ma służyć do czegoś więcej niż przeglądanie internetu i portali społecznościowych oraz tworzenia prostych dokumentów w pakietach biurowych. Jeśli zdecydujecie się na zakup procesora AMD, to dobrze jest na RAM wydać trochę więcej i zainwestować w szybsze pamięci o taktowaniu 3000 MHz lub 3200 MHz. W przypadku procesorów Intela z tego przedziału cenowego nie warto inwestować w pamięć szybszą niż 2666 MHz, bo tanie płyty główne z chipsetami Intela i tak jej nie obsłużą. Ważne jest, żeby pamięci pracowały w trybie dwukanałowym, czyli konieczny jest zakup zestawu składającego się z dwóch (lub czterech) modułów. Takie rozwiązanie pozwoli rozwinąć skrzydła procesorowi oraz zintegrowanej karcie graficznej i bardzo pozytywnie wpłynie na ich wydajność.

Dyski SSD
Wybór nośnika danych, na którym będzie zainstalowany system operacyjny, ma ogromny wpływ na szybkość działania komputera.

Dysk

Bardzo duży wpływ na szybkość działania komputera domowego i gamingowego ma nośnik danych, na którym zainstalujemy system operacyjny oraz programy. Patrząc jedynie pod kątem wydajności, najlepszym rozwiązaniem jest zakup SSD, czyli pamięci półprzewodnikowej gwarantującej bardzo duże szybkości odczytu i zapisu danych. Tradycyjne dyski twarde pod tym względem są bardzo wolne, co sprawia, że „responsywność” komputera w nie wyposażonego, czyli szybkość reakcji na polecenia użytkownika, pozostawia dużo do życzenia – niezależnie od tego, jak szybki procesor lub jak dużo pamięci operacyjnej się kupi.

SSD mają jednak względem HDD poważną wadę: cenę, a dokładnie jej stosunek do oferowanej pojemności. W takim porównaniu dyski twarde wypadają zdecydowanie lepiej. Należy jednak pamiętać, że w czasach bezproblemowego dostępu do szybkiego internetu, serwisów strumieniujących filmy i muzykę oraz usług dysków w chmurze, nasze zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania plików lokalnie zdecydowanie spadło. Większość z nas bez problemu zadowoli się 500 GB powierzchni magazynowej, a niejeden użytkownik z powodzeniem zmieści się na 250 GB. Dlatego najrozsądniejszym obecnie wyborem jest zakup SSD i ewentualne dokupienie pojemnego tradycyjnego dysku twardego, jeśli po czasie okaże się, że potrzebujecie więcej miejsca na dokumenty i multimedia.

Płyta główna

Płyta główna micro-ATX MSI B450M Mortar Max
Na płycie głównej nie powinno się oszczędzać, bo w dużej mierze to od niej zależy, czy komputer będzie działał stabilnie i czy w przyszłości będzie można go łatwo ulepszyć.

Wybierając komponenty komputery domowego i gamingowego samodzielnie, należy zwrócić uwagę także na płytę główną, a właściwie jej format. Najpopularniejszy od lat jest format ATX lub jego nieco mniejsza odmiana – mATX (microATX). Jednak dostępny jest jeszcze jeden format płyt głównych, który powinien zainteresować osoby chcące, żeby ich nowy komputer zajmował możliwie mało miejsca. Mamy na myśli płyty ITX. Decydując się na wybór takiej płyty głównej, musimy liczyć się z wyższą ceną, jednak w niektórych modelach w zamian możemy liczyć na obecność bezprzewodowej karty sieciowej Wi-Fi oraz modułu Bleutooth, które mogą okazać się bardzo przydatne w komputerze domowym i gamingowym.

Wybierając płytę główną warto zwrócić uwagę na jej wyposażenie. W przypadku procesorów ze zintegrowaną kartą graficzną dobrze, żeby oferowała wyjście HDMI, dużo złącz USB, zwłaszcza w szybkim standardzie 3.1. Bardzo dobrym dodatkiem będzie także gniazdo M.2 z obsługą SSD NVMe, bo nawet jeśli teraz nie zdecydujemy się na zakup takiego modelu, to możemy zrobić to w przyszłości.

Obudowa

obudowa
Dobrze zaprojektowana obudowa ITX pomieści wiele komponentów i przy okazji nie zabierze na biurku zbyt dużo miejsca.

Ostatnim z ważnych, ale często traktowanych po macoszemu elementów komputera domowego i gamingowego, jest obudowa. Przez wielu traktowana jest jedynie jako pudełko do schowania komponentów, ale w praktyce w dużym stopniu jest odpowiedzialna także ze temperaturę ich pracy i emitowany przez nie na zewnątrz hałas. Dobra obudowa ułatwia także montaż komputera oraz jego rozbudowę w przyszłości. Obudowę należy dostosować do formatu płyty głównej, żeby wszystko zmieściło się w jej wnętrzu bez problemu. W przypadku obudów ITX, jak to ma miejsce w przypadku płyt głównych, nastawić musimy się na nieco wyższą cenę niż za modele obsługujące format ATX. Dobra obudowa, bez względu na rozmiar, powinna być wykonana z dobrze spasowanych elementów wykonanych z dobrych materiałów, przestronna i mieć przemyślany system zarządzania kablami. Niektórym spodobają się modele z panelem bocznych z hartowanego szkła lub wyposażone w oświetlenie RGB, ale to już rzecz gustu, w którą nie będziemy się zagłębiać.

Komputer domowy za 2000 zł – proponowana specyfikacja

Cooler Master Elite 110

Poniżej przygotowaliśmy dla Was przykładową konfigurację komputera za około 2000 zł, która powstała na podstawie powyższych wytycznych. Zdecydowaliśmy się złożyć komputer w formacie ITX, bo zabierze on mniej miejsca na biurku, które w wielu domach jest towarem deficytowym, i jednocześnie wyposażony jest w przydatną kartę Wi-Fi oraz moduł Bluetooth.

Zaproponowany przez nas zestaw to komputer, który poradzić ma sobie z większością zadań domowych. Choć nie jest to stacja robocza dla profesjonalistów, to można mu powierzyć bardziej wymagające zadania, takie jak chociażby edycję rodzinnych filmów. Niestety najgorzej spisze się podczas grania, bo choć pozwoli na uruchomienie wielu tytułów, to trzeba będzie pamiętać o obniżeniu jakości grafiki i/lub zmianie rozdzielczości na niższą, żeby zachować satysfakcjonującą płynność obrazu. Zaskoczeniem dla osób znający się na sprzęcie może być wybrany przez nas zasilacz, który oferuje dużo za dużą moc, jak na sprzęt tej klasy. Zdecydowaliśmy się jednak na niego z premedytacją, bo z jego specyfikacji wynika, że mimo posiadania certyfikatu 80+ Bronze, to parametry jego pracy bliskie są modelom 80+ Silver. Poza tym nie ograniczy on późniejszych ewentualnych aktualizacji sprzętu.

Ze względu na braki magazynowe w sklepach, spowodowane niedawnymi wyprzedażami związanymi z Black Friday, zdecydowaliśmy się w tym zestawie na procesor Intel Core i3-10100. Jednak lepszym wyborem byłby CPU AMD Ryzen 3 3200G, który mimo nieco mniejszej wydajności rdzeni, oferuje zdecydowanie wydajniejszą zintegrowaną kartę graficzną, która pozwoli na granie z lepszą jakością oprawy graficznej.

 • Procesor: Intel Core i3-10100 (4 rdzenie/8 wątków; 3,6 GHz)
 • Płyta główna: ASRock B460M-ITX/ac (mini-ITXUSB 3.2 Gen1; Wi-Fi; Bluetooth; Dislpay Port; HDMI)
 • Pamięć RAM: 16 GB DDR4 G.Skill Aegis (3200 MHz; CL 16; dual)
 • Karta graficzna: zintegrowana z procesorem Intel UHD Graphics 630 (1100 MHz)
 • Nośnik SSD: 480 GB Crucial BX500 (SATA, 2,5")
 • Obudowa: Cooler Master Elite 110
 • Zasilacz: 500 W SilentiumPC Vero L3 (linia 12 V: 492 W)

Komputer do grania za 2000 zł – proponowana specyfikacja

Obudowa SilentiumPC Armis

Powyżej wspominaliśmy, że proponowany przez nas komputer za 2000 zł, choć wydajny, nie sprawdzi się w grach. Jeśli jednak potrzebujecie komputera gamingowego za 2000 zł, to w tym budżecie da się złożyć sensowny sprzęt dla gracza. Niestety w porównaniu do powyższego zestawu musieliśmy pójść na pewne kompromisy, więc w tej propozycji nie znajdziecie płyty głównej oferującej łączności Wi-Fi oraz Bluetooth. Musieliśmy także zmniejszyć ilość RAM i wyjątkowo zdecydowaliśmy się na zastosowanie jednego modułu pamięci operacyjnej, by w niedalekiej przyszłości, gdy znajdzie się dodatkowe pieniądze, móc dodać drugi. Inny jest także format płyty głównej. 

W zamieszczonej poniżej specyfikacji nie znajdziecie karty graficznej. Ze względu na ogromne problemy z dostępnością tego komponentu oraz absurdalne ceny, spowodowane niedawnymi wyprzedażami z okazji Black Friday, zakup GPU w dniu publikacji tego artykułu nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie lepiej poczekać na uzupełnienie zapasów przez sklepy i spadki cen. Jeśli jednak komputer chcecie lub musicie kupić teraz, to szukajcie karty graficznej Nvidia GTX 1650 lub AMD Radeon RX 570 w cenie ok. 650 zł. Powyżej tej kwoty ich zakup nie będzie optymalny.

 • Procesor: Intel Core i3-10100F (4 rdzenie/8 wątków; 3,6 GHz)
 • Płyta główna: MSI B460M-A PRO (mATX; USB 3.2 Gen1; M.2 NVMe; HDMI; DVI, RAID)
 • Pamięć RAM: 8 GB DDR4 GoodRAM (2666 MHz; CL 16, single)
 • Nośnik SSD: 480 GB Crucial BX500 (SATA, 2,5")
 • Obudowa: SilentiumPC Armis AR1
 • Zasilacz: 500 W SilentiumPC Vero L3 (linia 12 V: 492 W)

Zestawy komputerowe z innych przedziałów cenowych: