Ostatnia aktualizacja: 7 września 2020
Historia aktualizacji
7 wrz 2020

Weryfikacja aktualności polecanych zestawów.

5 sie 2020

Weryfikacja aktualności polecanych zestawów.

7 lip 2020

Weryfikacja aktualności polecanych konfiguracji.

9 cze 2020Pierwsza publikacja

Mając do dyspozycji około 3000 złotych, można złożyć bardzo przyzwoity komputer, także gamingowy, który nie tylko bez problemu poradzi sobie z codziennymi domowymi zadaniami, ale też pozwoli bardzo komfortowo grać w najnowsze produkcje w rozdzielczości Full HD. Wystarczy jedynie odpowiednio dobrać komponenty. Jak to zrobić? Zachęcamy was do lektury tego artykułu, w który opisujemy nie tylko to, co powinien mieć w środku komputer domowy i gamingowy za około 3000 zł i na co zwrócić uwagę w czasie zakupów, ale także zaproponujemy najlepszą naszym zdaniem konfigurację w tej cenie.

Co powinien mieć komputer za około 3000 zł

Wydając ok. 3000 zł na nowy komputer domowy lub gamingowy nie powinniśmy decydować się na procesor, który nie oferuje przynajmniej 4 rdzeni i 8 wątków. Jednak i wśród układów tej klasy znajdują się modele, które lepiej omijać z daleka, bo pod uwagę nie warto brać najnowszych procesorów Core i3 10. generacji. W sklepach obecnie dostępne są wyłącznie modele ze zintegrowaną kartą graficzną, których stosunek ceny do oferowanej wydajności na tle konkurencji od AMD, a nawet nieco droższych wariantów Core i5 10. generacji (bez iGPU), jest po prostu słaby. Najrozsądniejszym wyborem w przypadku komputera domowego lub gamingowego za ok. 3000 zł jest AMD Ryzen 3300X oferujący bardzo dobrą wydajność w rozsądnej cenie. Ciekawą dla niego alternatywą jest Intel Core i5-10400F. Procesor ten jest jednak droższy i jego zakup wiązałby się ze sporymi kompromisami w innych miejscach, więc jego zakup ma sens w stosunkowo nielicznych sytuacjach. W tym przedziale cenowym nie warto także oszczędzać na CPU i  wybierać modelu AMD Ryzen 3 3100, bo mimo tego, że na papierze ma bardzo podobną specyfikację do wspomnianego wcześniej Ryzena 3 3300X, to różnice w pracy pamięci podręcznej sprawiają, że ten drugi w większości zastosowań będzie zauważalnie wydajniejszy. Zaletą rekomendowanego przez nas procesora jest też to, że w połączeniu z odpowiednią płytą główną, będzie można go podkręcić i zyskać dodatkową wydajność.

Procesor AMD Ryzen 3 3300X
Ryzen 3 3300X to procesor o trudnym do przebicia współczynniku ceny do wydajności – szczególnie w zastosowaniach domowych i grach.

Wybór płyty głównej także jest istotny i choć jej wpływ na wydajność komponentów komputera jest marginalny (pomijając możliwości w podkręcaniu CPU i RAM-u), to funkcje i rozwiązania oferowane w poszczególnych modelach sprawiają, że w komputerze domowym lub gamingowym za 3000 zł nie warto zbytnio na niej oszczędzać (lub wydawać na nią zbyt dużo). Z pewnością nie opłaci się inwestycja w najtańsze płyty główne na rynku, bo oferują one mało portów USB, podstawową kartę dźwiękową i brakuje w nich takich funkcji, jak możliwość tworzenia macierzy RAID, obsługi kilku kart graficznych (AMD Crossfire, Nvidia SLI), czy możliwości podłączenia szybkich nośników SSD NVMe. Nie pozwolą także podkręcić procesora, a ich układ zasilania często ogranicza pole manewru w sytuacji, gdy w przyszłości chciałoby się wymienić procesor na mający więcej rdzeni. Dlatego w komputerze domowym lub gamingowym za ok. 3000 zł powinny znaleźć się modele nieco, ale nie przesadnie droższe.

Decydując się na płytę główną do komputera domowego lub gamingowego za ok. 3000 zł, w praktyce powinniśmy rozglądać się za modelami kosztującymi ok. 400 zł. Zaoferują one już zadowalającą liczbę portów USB 2.0/3.1/3.2, w niektórych przypadkach lepszy kodek audio, pozwolą na podłączenie szybkich nośników SSD NVMe, a – jeśli zdecydujecie na wariant pod procesor AMD – także na podkręcenie CPU (wymagany chipset to przynajmniej B450) i wykorzystanie wydajniejszej pamięci RAM.

Płyta główna mini-ITX z chipsetem Z170

Osoby, które dysponują skromnym biurkiem i nie chcą stawiać na nim dużego komputera, powinny zainteresować się płytami głównymi w formacie mini-ITX. W takich płytach głównych często instaluje się także bezprzewodowe karty sieciowe Wi-Fi oraz moduł Bluetooth, które sprawiają, że do komputera trzeba podłączać mniej kabli. Niestety takie modele są nieco droższe, ale kiedy w grę wchodzi zajęcie możliwe małej przestrzeni na biurku, warto się nad nimi zastanowić.

W przypadku wyboru pamięci RAM do komputera domowym lub gamingowym z procesorem AMD serii 3000 zasada jest prosta – im szybciej, tym lepiej. W specyfikacji każdego CPU znajdziemy informacje o maksymalnej częstotliwości obsługiwanego RAM-u, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać w komputerze pamięci szybszych, bo większość płyt głównych na to pozwala. Obecnie najbardziej opłacalnym wyborem – dla procesorów AMD z interesującego nas przedziału cenowego – są moduły pamięci z przedziału 3200-3600 MHz, przy czym w komputerze domowym lub gamingowym za 3000 zł nie musimy być przesadnie kapryśni i z powodzeniem możemy zdecydować się na wolniejsze moduły ze wspomnianego zakresu. Gdybyście jednak trafili na promocję na szybsze RAM-y, to możecie kupić je ze spokojnym sumieniem. Szybsza pamięć przełoży się na wyższą wydajność procesora.

Nieco inaczej jest w przypadku procesorów Intela, bo te z zablokowanym mnożnikiem (bez litery „K” w nazwie) na płytach głównych z chipsetami innymi niż serii Z wymuszają na RAM-ie częstotliwość jego pracy. Nie ma więc sensu kupowanie szybszych modułów, niż przewiduje to specyfikacja CPU. Dlatego w przypadku platformy „niebieskich” szukajcie zestawów taktowanych zegarem 2666 MHz.

Szybka pamięć RAM DDR4
Nowe procesory AMD i Intela, z odpowiednią płytą główną, są w stanie obsłużyć pamięć RAM nawet o szybkości przekraczającej 4000 MHz. Jednak w praktyce najrozsądniejszy często jest wybór pamięci o częstotliwości 3200-3600 MHz.

W komputerze domowym lub gamingowym za 3000 zł nie warto także oszczędzać przesadnie na ilości pamięci operacyjnej. 16 GB to minimum, jakim taki sprzęt powinien dysponować. Zwłaszcza jeśli komputer będzie wykorzystywany do grania lub zadań jak hobbystyczna edycja rodzinnych filmów w wysokiej rozdzielczości czy bardziej zaawansowana zabawa ze zdjęciami w programach graficznych. Trzeba jednak pamiętać, że dla najlepszego efektu konieczny będzie zakup zestawu dwóch kości, żeby pamięć operacyjna pracowała w trybie dwukanałowym.

Wydajny procesor i duża ilość szybkiej pamięci RAM zdadzą się na nic, jeśli w komputerze za nośnik systemowy wykorzystamy tradycyjny dysk twardy. Sprawi on, że mimo dużego potencjału innych komponentów, komputer będzie działać wolno z powodu niskich prędkości zapisu i odczytu informacji. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup nośnika półprzewodnikowego. Dzięki dużej wydajności SSD nawet starszy komputer może żwawo reagować na polecenia użytkownika, szybciej instalować i uruchamiać programy oraz gry, a także kopiować dane. Obecnie najlepszym rozwiązaniem do komputera domowego i gamingowego za ok. 3000 zł jest zakup SSD NVMe PCI-E 3.0, bo podstawowe nośniki tego typu są gwarancją dobrej wydajności w rozsądnej cenie.

Dysk SSD M.2 obok tradycyjnych dysków twardych.
Każdy nowy komputer powinien być wyposażony w nośnik SSD, bo ma on ogromny wpływ na komfort codziennej pracy.

Ważnym elementem komputera domowego lub gamingowego za 3000 zł oczywiście jest też karta graficzna. Choć układy graficzne integrowane z procesorami (zwłaszcza AMD Ryzen) oferują zadowalającą wydajność w większości zastosowań domowo-biurowych, to nie są najlepszym rozwiązaniem do gier. Dysponując takim budżetem, można pokusić się o zakup dość wydajnego GPU, które pozwoli uruchomić najnowsze tytuły i cieszyć się rozgrywką w okolicach 60 kl./s – choć nie zawsze przy najlepszych ustawieniach jakości obrazu. Wybierając kartę graficzną, warto zwrócić uwagę na ilość oferowanej przez nią pamięci. Optymalnym rozwiązaniem jest karta graficzna z 6 GB lub więcej pamięci. Ale jeśli nie będziemy zbytnio oszczędzać na pozostałych komponentach, konieczny będzie zakup modelu z 4 GB, a w takim przypadku najlepszym wyborem jest Radeon RX 570, oferujący obecnie najlepszy stosunek ceny do wydajności w przedziale do 800 zł.

Karta graficzna Radeon RX 570

Kolejnym elementem komputera domowego lub gamingowego za 3000 zł jest obudowa i wbrew pozorom jej wyborowi warto poświęcić trochę czasu. Dobrze dobrana nie tylko ułatwi złożenie całego PC-ta oraz jego rozbudowę w przyszłości, ale zapewni także dobrą wentylację (ważną dla efektywnego chłodzenia procesora oraz karty graficznej) i skutecznie wytłumi odgłosy pracy wentylatorów (a tych w nowych komputerach bywa dużo). Obudowa powinna być dobrana przede wszystkim do formatu płyty głównej (EATX, ATX, mATX, mini-ITX), ale uwzględniać także wymiary innych komponentów (długość karty graficznej, wysokość chłodzenia procesora). Dzięki temu przy rozbudowie PC-ta nie będziemy musieli martwić się, że nowy sprzęt się w niej nie zmieści. Obudowa do komputera domowego lub gamingowego za 3000 zł powinna charakteryzować się dobrze spasowanymi elementami wykonanymi z dobrej jakości materiałów, przemyślanym systemem zarządzania kablami, wentylacją, przestronnością i dobrą aranżacją miejsca wewnątrz. 

W komputerze domowym lub gamingowym za 3000 zł ważny jest także dobry zasilacz, bo – podobnie jak obudowa – może posłużyć wiele lat, w czasie których będzie mógł zasilić kilka konfiguracji sprzętowych i pozwoli na swobodną rozbudowę PC-ta o wydajniejsze komponenty. Dobry zasilacz jest ważny także w „blaszakach”, których użytkownicy planują podkręcenie procesora i/lub karty graficznej. Nie warto jednak iść śladem gotowych zestawów komputerowych, których autorzy montują zasilacze ze zbyt dużą mocą tylko po to, żeby informacja o 700 W wzbudziła podziw u niezaznajomionych ze sprzętem osób. Zdecydowana większość komputerów zadowoli się zasilaczem o mocy 500 W - 550 W lub nawet mniejszej, ale z mocną linią (lub liniami) 12 V. W tańszych konstrukcjach wartość tego parametru jest często na niskim poziomie, a wspomniane wcześniej 700 W uzyskuje się przez rozbudowanie słabszych linii zasilania, które w nowoczesnych PC-tach nie mają większego znaczenia, bo najbardziej łase na energię komponenty, czyli procesor oraz karta graficzna, zasilane są z linii 12 V.

Modularny zasilacz komputerowy

W czasie wyboru zasilacza spojrzeć należy na kilka jego parametrów. Najważniejsza jest wspomniana sprawność linii 12 V. Im bliżej jej do maksymalnej mocy na naklejce znamionowej urządzenia, tym lepiej. Uwagę warto także zwrócić na zastosowany w nim wentylator. Szczegółowe informacje dotyczące jego prędkości obrotowej, a co za tym idzie o generowanym hałasie, znajdziemy na opakowaniu lub stronie internetowej producenta. Nie bez znaczenia jest także certyfikat sprawności (80+ Bronze, 80+ Silver, 80+ Gold, 80+ Platinum, 80+ Titanium). Choć w zakładanym przez na budżecie ciężko będzie kupić coś powyżej 80+ Bronze, to warto przyjrzeć się szczegółowej specyfikacji zasilacza, bo może okazać się, że mimo posiadania tego certyfikatu, parametry jego działania są bliskie lub równe wyższemu 80+ Silver. Niektóre modele są także modularne lub częściowo modularne, co oznacza, że można od nich odpinać kable zasilające. Ułatwia to zarządzanie przewodami wewnątrz obudowy.

Komputer za 3000 zł – proponowana specyfikacja

Obudowa Silentium PC

Poniżej prezentujemy specyfikację najlepszego według nas komputera domowego i gamingowego za ok. 3000 zł. Wybierając poszczególne komponenty, staraliśmy się, żeby skonfigurowany przez nas komputer był uniwersalny i sprawdził się we wszystkich zadaniach, które można przed nim postawić. Dlatego też za jego podstawę wybraliśmy procesor AMD Ryzen 3 3300X oferujący bardzo dobrą wydajność we wszystkich zastosowaniach oraz atrakcyjną cenę. Uzupełnieniem komputera domowego i gamingowego jest także 16 GB szybkiej pamięci RAM, wydajna  karta graficzna, która pozwoli zagrać nawet w najnowsze tytuły. W naszym komputerze domowym i gamingowym za 3000 zł nie zabrakło także nośnika SSD. Wszystko zamknęliśmy w dość taniej, ale pojemnej obudowie ATX. Na koniec opisu naszej propozycji komputera za 300 zł zostawiliśmy zasilacz. Zdecydowaliśmy się na model polskiego producenta z popularnej linii Vero L. Najnowszy jej przedstawiciel mimo certyfikatu sprawności 80+ Bronze oferuje parametry pracy bardzo bliskie 80+ Silver.

  • Procesor: AMD Ryzen 3 3300X (4 rdzenie/8 watków; 3,8 GHz)
  • Płyta główna: Gigabyte B450M DS3H (mATX; USB 3.1 Gen1; DVI-D; HDMI)
  • Pamięć RAM: 16 GB DDR4 G.Skill Aegis (3200 MHz; CL 16, dual)
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC (6 GB GDDR6; 1785 MHz; HDMI, DisplayPort)
  • Nośnik SSD: 480GB Crucial BX500 (2,5; SATA)
  • Obudowa: SilentiumPC Armis AR6
  • Zasilacz: 500 W SilentiumPC Vero L3 (linia 12 V: 492 W)