Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2019
Historia aktualizacji
22 sty 2019Pierwsza publikacja

Monitory do gier od „zwykłych” monitorów różni przede wszystkim znacznie szybsze odświeżanie ekranu. Nie ma ono istotnego znaczenia podczas przeglądania stron internetowych, ale już podczas grania – zdecydowanie tak. Dlatego w tym artykule o polecanych monitorach do gier do 1500 złotych skupiliśmy się wyłącznie na modelach z częstotliwością odświeżania nie mniejszą niż 144 Hz. Po wielu godzinach szczegółowych testów na naszą rekomendację zasłużył 24-calowy Acer Predator XB241H. Przy okazji, jedyny w tej klasie cenowej monitor gamingowy obsługujący G-Sync.

Jaki monitor do gier do 1500 zł? Główna rekomendacja: Acer Predator XB241H – szybki, zaskakująco uniwersalny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Matryca
24"
1920 × 1080
TN
Odświeżanie
180 Hz
Flicker free
Tak
Maksymalna jasność
340 cd/m2
Kontrast
1017 : 1
Głębia kolorów
8 bit
Pokrycie sRGB
96,6%
Pokrycie AdobeRGB
69,2%
Czas reakcji (zmierzony)
5,76 ms
Input lag
9,16 ms
G-Sync
Tak
HDR
Nie
DisplayPort
1
HDMI
1
Hub USB
Nie
Głośniki
Tak

Acer Predator XB241H charakteryzuje się wszystkimi najważniejszymi cechami, które powinny wyróżniać dobry monitor do gier. Co ważne i unikatowe w tej klasie sprzętu, w specjalnym „podkręconym” trybie pracy matryca tego monitora osiąga częstotliwość odświeżania aż 180 Hz i wyróżnia się krótkim rzeczywistym czasem reakcji matrycy (zaledwie 5,76 ms). Taki rezultat oznacza, że wysoka częstotliwość odświeżania monitora jest faktycznie używalna, bo panel nadąża ze zmianą koloru pikseli pomiędzy kolejnymi odświeżeniami (1/180 sekundy to 5,56 ms – różnica 0,2 ms jest w praktyce pomijalna). A nie każdy gamingowy monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania to potrafi, czego rezultatem są różnego rodzaju przekłamania obrazu. Wyniki przeprowadzonych przez nas testów wykazały też, że monitor ten wyróżnia się bardzo krótkim input lagiem, wynoszącym zaledwie 9,2 ms. To jeden z lepszych wyników w tej klasie sprzętu i gwarantuje, że gracz nie odczuje żadnych opóźnień reakcji na polecenia.

Monitor Acer Predator XB241H
Monitor Acer Predator XB241H

Acer Predator XB241H to nie tylko bardzo szybki monitor do gier, ale też urządzenie zaskakujące bardzo dobrą fabryczną kalibracją obrazu. Jest to tym bardziej zaskakujące, że monitor ten wyposażono w matrycę typu TN. Ze względu na swoją szybkość są często stosowane w monitorach dla graczy, ale ich wadą jest gorsze odwzorowanie kolorów i mniejsze spektrum wyświetlanych barw. Nie w tym przypadku. W modelu Predator XB241H inżynierowie i projektanci Acera udowodnili, że da się zrobić monitor dla graczy, na którym nie tylko gry wyświetlane są bardzo płynnie, ale też zakres i wierność barw są na tyle przyzwoite, że spokojnie można go wykorzystywać do typowych, domowych zastosowań: oglądania filmów, amatorskiej obróbki zdjęć itp. Monitor dla gracza nie będącego zawodowcem powinien być możliwie uniwersalny – Acer Predator XB241H doskonale spełnia ten warunek.

Acer Predator XB241H tył

Czy urządzenie, które (ciekawostka) zostało wybrane jako oficjalny sprzęt używany przez zawodników podczas 11. sezonu turnieju Intel Extreme Masters, nie ma wad? Przede wszystkim, choć monitor ten uzyskał najszerszy zakres barw spośród wszystkich przez nas testowanych monitorów z matrycami TN, to jednak barwy generowane przez monitory z innymi typami matryc (VA, IPS) wciąż mogą być lepsze. Monitor ten, ze względu na konstrukcję podstawy, zajmuje też sporo miejsca na biurku. Grubość zestawu to 268 mm. Jeżeli chce się skorzystać z umieszczonej w kolumnie monitora zawieszki na słuchawki, oznacza to, że na biurku trzeba poświęcić ponad 30 cm. W przypadku typowych biurek o szerokości 60 cm może być trochę ciasno. Przecież na biurku trzeba jeszcze zmieścić mysz z podkładką i klawiaturę, a niektórzy na biurku mają również komputer. Kolejna wada to nieco chaotyczne i mało intuicyjne menu ekranowe. Wreszcie monitor ten pobiera zaskakująco dużo energii w trybie uśpienia, a nawet po wyłączeniu (gdy sprzęt pozostaje podłączony do gniazdka zasilającego). Ponad 10 W po „wyłączeniu” urządzenia to zdecydowanie za dużo. Jak widać, wady Acera Predator XB241H nie są duże, a zalety są największego kalibru, przez co z czystym sumieniem możemy polecić ten monitor każdemu zagorzałemu graczowi.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Monitor do gier do 1500 zł, alternatywa: BenQ Zowie XL2430-B – maksymalnie szybki do e-sportu

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Matryca
24"
1920 × 1080
TN
Odświeżanie
144 Hz
Flicker free
Tak
Maksymalna jasność
350 cd/m2
Kontrast
906 : 1
Głębia kolorów
8 bit
Pokrycie sRGB
75,2%
Pokrycie AdobeRGB
52,9%
Czas reakcji (zmierzony)
3,98 ms
Input lag
8,3 ms
FreeSync
Nie
G-Sync
Nie
HDR
Nie
DisplayPort
1
HDMI
2
DVI
1
VGA
1
Hub USB
Tak
Głośniki
Tak

Monitor BenQ Zowie XL2430-B to niby również monitor do gier, ale o mocno odmiennej charakterystyce od naszej głównej rekomendacji. XL2430-B to monitor stworzony dla graczy z aspiracjami e-sportowymi, który jednocześnie nie nadaje się do codziennej pracy, dlatego też nie mogliśmy go rekomendować. Niemniej jeżeli twoim celem jest uzyskiwanie jak najlepszych osiągów w szybkich grach, takich jak np. Counter Strike, to nasza alternatywa spełni twoje oczekiwania. BenQ Zowie XL2430-B jest najszybszym monitorem z jakim kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Pełny, rzeczywisty czas reakcji w tym monitorze wynosi zaledwie 3,98 ms. To najlepszy wynik jaki kiedykolwiek uzyskaliśmy. Inne monitory wyposażone w szybkie matryce TN nie zdołały osiągnąć takiego rezultatu, a monitory z innymi typami matryc o takim wyniku nawet nie mają co marzyć. W panelach VA, czy IPS taki rezultat jest nieosiągalny ze względów konstrukcyjnych samej matrycy.

BenQ Zowie XL2430-B
E-sportowy monitor BenQ Zowie XL2430-B

BenQ Zowie XL2430-B wyróżnia się również bardzo, bardzo krótkim input lagiem. Opóźnienie wprowadzane przez elektronikę tego modelu wynosi zaledwie 8,3 ms. Również w tym przypadku jak dotąd nie udało nam się uzyskać w innym monitorze lepszego wyniku, a zaledwie kilka modeli co najwyżej zbliża się do produktu BenQ. Niestety, ten monitor jest jak samochód rajdowy, czy bolid Formuły 1. To produkt opracowany z myślą o zwycięstwach, a nie komforcie. Dlatego rozważając zakup należy mieć na uwadze jego wady: wysoki błąd odwzorowania kolorów (wyświetlane kolory mają niewiele wspólnego z naturalnymi barwami) i bardzo małe pokrycie przestrzeni barwnych. Dla gracza w Counter Strike'a kolory nie mają znaczenia, bo liczy się szybkość, czas reakcji i brak opóźnień. A to, że obraz jest pozbawiony jakiejkolwiek urody? Jakie to ma znaczenie, gdy liczy się tylko wygrana? Jeszcze raz podkreślam, to nie jest monitor dla zwykłego, domowego gracza.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Kryteria doboru testowanych monitorów do gier do 1500 zł

Próbując znaleźć najlepszy monitor do gier do 1500 zł braliśmy pod uwagę jedynie modele odświeżające obraz z częstotliwością co najmniej 144 Hz. Przeanalizowaliśmy blisko 20 z nich, po czym większość gruntownie przetestowaliśmy. Co decydowało o tym, który z nich zasłużył na naszą rekomendację? Najważniejszą cechą monitorów do gier jest generowanie jak najbardziej płynnego obrazu. Wymaga to wysokiej częstotliwości odświeżania, a także krótkiego czasu reakcji matrycy. Do tego należy dodać jak najmniejsze opóźnienie wprowadzane przez elektronikę (tzw. input lag). Monitor do gier powinien charakteryzować się również możliwie wysoką jasnością obrazu, a także wbudowanymi trybami wyświetlania pozwalającymi dopasować obraz do konkretnego typu gier. Wierność odwzorowania kolorów ma w przypadku produktów dla graczy drugorzędne znaczenie, ale dobrze, aby była ona możliwie jak najwyższa, bo nie samymi grami człowiek żyje i czasem chce obejrzeć na monitorze zdjęcia lub film.

Jak testujemy monitory do gier

Wybrane modele monitorów do gier są testowane w laboratorium testowym redakcji technologicznych wydawnictwa Ringier Axel Springer Polska. Testy te obejmują rzetelne sprawdzenie rzeczywistych parametrów obrazu za pomocą specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, takiego jak kolorymetr i fotospektrometr, z wykorzystaniem niezbędnych aplikacji pomiarowych. Dlaczego takie pomiary są ważne?

  • Producenci promując konkretny model monitora dla graczy zwykle epatują bardzo krótkim czasem reakcji matrycy, który w przypadku tej grupy urządzeń najczęściej jest podawany jako 1 ms (jedna milisekunda). Ta wartość odnosi się jednak do „marketingowych” czasów reakcji wyliczanych albo na podstawie szybkości przejścia z jednego poziomu szarości na drugi (która zawsze jest bardzo duża i ma niewiele wspólnego z rzeczywistością) lub poprzez wartość szacowaną (w ogóle nie mierzoną lecz prognozowaną). My testujemy rzeczywisty czas reakcji matrycy, czyli czas całkowitego zapalenia (biały) i zgaszenia (czarny) piksela.
  • W przypadku monitorów dla graczy producenci stosunkowo rzadko chwalą się takimi parametrami, jak input lag (opóźnienie wprowadzane przez elektronikę), czy zakres i wierność wyświetlanych kolorów. W naszych testach mierzymy zarówno rzeczywiste opóźnienie wprowadzane przez układy elektroniczne badanego monitora, jak i zakres wyświetlanych barw w każdym dostępnym trybie wyświetlania obrazu. Sprawdzamy również wierność odwzorowania barw. Choć w przypadku monitora dla graczy ma ona mniejsze znaczenie, niż w przypadku monitorów do prac graficznych, to jej znajomość pozwala nam zaproponować urządzenie, które może być możliwie uniwersalne – oferuje świetny obraz w grach i jednocześnie pozwoli cieszyć się klarownym obrazem zdjęć i filmów.

Oprócz tego sprawdzamy:

  • ergonomię monitorów, liczbę i typ dostępnych złącz, a także ewentualne akcesoria;
  • funkcjonalność wbudowanego w monitory oprogramowania. Oceniamy zarówno łatwość korzystania z OSD, jak i możliwości oferowanych funkcji i ich praktyczną przydatność w kontekście typu użytkownika (tu: gracza), do którego dany produkt jest kierowany.

Należy też podkreślić, że badane przez nas monitory są nie tylko sprawdzane za pomocą specjalistycznych urządzeń, ale są również wykorzystywane w praktyce w zastosowaniach, do których zostały stworzone – czyli w grach. W nich zwracamy szczególną uwagę zarówno na niepożądane efekty w obrazie (smużenie, powidoki, przycięcia obrazu, szarpanie animacji, rozrywanie obiektów itp.), jak i na obecność funkcji pozwalających w pewnym stopniu zwiększyć komfort rozgrywki (np. wzmacnianie jasności ciemnych obszarów, ułatwiające zauważenie czającego się w mroku przeciwnika, czy tryb ochrony wzroku redukujący ilość niebieskiego światła).

Inne modele monitorów do gier z odświeżaniem co najmniej 144 Hz i ceną do 1500 zł

Na koniec chcemy wymienić kilka innych przetestowanych przez nas modeli monitorów do gier, które co prawda spełniają przyjęte przez nas kryterium cenowe, ale nie wypadły w testach na tyle dobrze, byśmy mogli je rekomendować. 

  • AOC Agon AG241QX. Większość monitorów do gier do 1500 zł ma rozdzielczość Full HD. Tymczasem ten model ma matrycę o rozdzielczości WQHD (2560 × 1440 pikseli). Jest to więc jeden z najtańszych monitorów WQHD dla graczy. Choć na papierze nie wygląda źle, to większa rozdzielczość oznacza również większe wymagania względem elektroniki przetwarzającej obraz. Sama matryca w tym modelu jest bardzo przyzwoita, ale input lag na poziomie aż 25 ms oznacza, że co bardziej wyczuleni gracze mogą odczuwać dyskomfort i minimalne opóźnienie podczas grania. Po takim monitorze spodziewaliśmy się też większej płynności obrazu. Zaobserwowana płynność podczas testów w grach była niezadowalająca.
  • AOC Agon AG251FZ. Kolejny sprzęt marki AOC i kolejny monitor inny od wszystkich monitorów do gier do 1500 zł. Tym, co wyróżnia ten model, jest przede wszystkim bardzo duża częstotliwość odświeżania obrazu wynosząca aż 240 Hz. Gracze, którzy – słusznie zresztą – uważają, że jest to jeden z bardziej istotnych parametrów w monitorach do gier, mogliby już tylko na tej podstawie rozważać zakup tego właśnie modelu. Niestety, sama częstotliwość odświeżania to trochę za mało. Co prawda Agon AG251FZ charakteryzuje się bardzo dobrym czasem reakcji (zmierzony wynik to 4,4 ms) oraz bardzo przyzwoitym input lagiem (10 ms). Jednak monitor ten nie nadaje się do zwykłej pracy ze względu na niewielki zakres generowanych barw. Jego słabością jest również niski kontrast. Oczywiście w wybranych, szybkich grach FPS niski kontrast może być zaletą (brak cieni i ciemnych obszarów, w których przeciwnik mógłby się skryć), ale trudno taki monitor uznać za uniwersalny sprzęt dla gracza.
  • Lenovo Y27f. Ładnie wykonany, 27-calowy monitor Full HD wyposażony w matrycę VA. Zmiana typu matrycy to wyraźny sygnał, że producent postawił raczej na lepsze odwzorowanie kolorów niż na szybkość. Jak się jednak okazało w pomiarach, model ten wykazał się stosunkowo słabym pokryciem przestrzeni barwowych, jak na model z panelem typu VA. Ponadto skoro jest to monitor dla graczy, oczekiwalibyśmy, że fabrycznie przygotowane tryby obrazu do różnych typów gier będą w jakiś sposób zróżnicowane. W tym modelu praktycznie wszystkie dostępne tryby dla graczy mają podobną charakterystykę wizualną. Wreszcie ponieważ mamy tu do czynienia z monitorem z matrycą VA, automatycznie oznacza to, że czas reakcji w tym monitorze będzie zauważalnie dłuższy niż w szybkich panelach TN. Co to oznacza w praktyce? Widoczne jest smużenie szybko poruszających się obiektów w grach, co wielu graczom może przeszkadzać, dlatego też trudno rekomendować ten model. Niemniej do powolnych gier strategicznych można ewentualnie rozważyć ten model.