Ostatnia aktualizacja: 4 maja 2020
Historia aktualizacji
4 maja 2020

Usunięcie z listy polecanych monitorów gamingowych do 1500 zł modeli Acer XB241H i BenQ Zowie XL2430-B; dodanie modeli Alienware AW2518HF i ASUS TUF Gaming VG259Q.

22 sty 2019Pierwsza publikacja

Monitor gamingowy do 1500 zł to urządzenie, które jest w stanie zaspokoić większość potrzeb miłośnika gier komputerowych. Od razu jednak zaznaczę, że nie ma jednego, najlepszego uniwersalnego monitora 144Hz lub 240Hz. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że same gry mają bardzo różny charakter. Monitor gamingowy idealny do szybkich strzelanek może być złym wyborem do gier o mniejszej dynamice, ale bogatszej warstwie wizualnej. Jak wybrać urządzenie optymalnie dostosowane do własnych potrzeb? Odpowiadamy.

Jaki powinien być 144 lub 240-hercowy monitor gamingowy do 1500 zł?

Najważniejszą cechą monitorów gamingowych jest generowanie jak najbardziej płynnego obrazu. Wymaga to wysokiej częstotliwości odświeżania, a także krótkiego czasu reakcji matrycy. Jaką częstotliwość odświeżania ekranu należy uznać za wysoką? Standardowe monitory biurowe i domowe charakteryzują się częstotliwością odświeżania ekranu wynoszącą 60 Hz. Niektórzy producenci oferują nieco szybciej odświeżane monitory 75-hercowe, ale to wciąż nie jest sprzęt dla gracza. Dopiero od częstotliwości 144 Hz można mówić o monitorze przeznaczonym dla miłośników gamingu.

Komputer gamingowy
Szybki monitor to nieodłączny element szybkiego komputera gamingowego.

Czas reakcji matrycy decyduje o tym, czy na ekranie zobaczymy rozmycie poruszających się obiektów. Jest ono tym większe, im dłuższy czas reakcji ekranu. Zwykle w przypadku monitorów biurowych producenci deklarują czas reakcji na poziomie 4-5 ms. W przypadku monitorów dla graczy jest on zauważalnie krótszy, najczęściej podaje się 1 ms. Co prawda nie jest to rzeczywisty czas reakcji matrycy, taki jak mierzymy w naszym laboratorium (wg standardu ISO), ale pokazuje istotną różnicę pomiędzy sprzętem dla graczy, a sprzętem typowo biurowym.

Kolejnym czynnikiem różnicującym sprzęt dla gracza od monitorów biurowych jest niskie opóźnienie wprowadzane przez elektronikę (tzw. input lag). Im ono mniejsze, tym szybciej widać na ekranie efekt wydanego polecenia. Monitor do gier powinien charakteryzować się również możliwie wysoką jasnością, a także wbudowanymi trybami wyświetlania pozwalającymi dopasować obraz do konkretnego typu gier. Wierność odwzorowania kolorów ma w przypadku produktów dla graczy drugorzędne znaczenie, ale dobrze, aby była ona możliwie jak najwyższa, bo nie samymi grami człowiek żyje i czasem chce obejrzeć na monitorze zdjęcia lub film.

Gracz przed komputerem
Niski input lag pozwala szybko reagować na wydarzenia w grze.

Istotną cechą monitorów dla graczy jest obsługa jednej z technik synchronizacji obrazu z klatkami generowanymi przez kartę graficzną komputera. W monitorach 144 i 240 Hz do 1500 zł najczęściej spotyka się techniki: FreeSync, Adaptive-Sync, a znacznie rzadziej G-Sync (nie mylić z G-Sync Compatible). Kiedyś miało to znaczenie o tyle, że FreeSync był techniką zgodną jedynie z kartami graficznymi wyposażonymi w układy AMD, a G-Sync oznaczał współpracę z kartami wyposażonymi jedynie w chipy NVIDIA. Na szczęście nie musimy już dobierać monitora do karty graficznej, gdyż obecnie wszystkie trzy techniki są realizowane programowo. Co prawda monitory ze sprzętowym wspomaganiem techniki G-Sync wciąż są dostępne, ale są one droższe od modeli, w których G-Sync jest realizowany programowo i określany terminem G-Sync Compatible.

Monitor gamingowy z Nvidia G-Sync
Nowe monitory z Nvidia G-Sync, nawet jeśli mają sprzętowy moduł, można bez problemu podpiąć także do karty graficznej AMD lub konsoli.

Wybierając nowy monitor zwracamy zwykle uwagę na rozdzielczość ekranu. W przypadku monitorów dla graczy producenci absolutnie nie dążą do maksymalizacji tego parametru. Od dłuższego czasu na rynku mamy już ekrany o rozdzielczości 4K, a mimo to wśród monitorów gamingowych do 1500 zł najczęściej spotykana rozdzielczość to Full HD. Nic dziwnego, każdy dodatkowy piksel, to większe obciążenie karty graficznej, by wygenerować świat gry. Tymczasem w monitorach dla graczy chodzi głównie o zapewnienie graczom płynnej, komfortowej rozgrywki – nie uzyskamy jej przesadzając z rozdzielczością. Tymczasem Full HD (1920 × 1080 pikseli), to rozdzielczość, którą są w stanie dziś sprawnie przetworzyć nie tylko topowe karty graficzne, ale też modele ze średniej półki.

Jak dobrać monitor gamingowy do typu gier?

Pojęcie „monitor gamingowy” jest dość szerokie. Istnieją spore różnice pomiędzy monitorami do gier, nawet w tej samej grupie cenowej. Wybór konkretnego modelu powinien w znacznym stopniu zależeć od tego, w jakiego rodzaju gry lubimy grać najczęściej oraz odpowiedzi na pytanie, czy zależy nam na monitorze wyłącznie do szybkich gier, czy też monitorze gamingowym o możliwie uniwersalnym zastosowaniu (np. gdy nie tylko zależy nam na grach, ale czasem lubimy też amatorsko edytować zdjęcia, grafikę czy montować lub tylko oglądać filmy na komputerze).

Wiele o tym, do jakich zastosowań nada się konkretny model monitora gamingowego, może nam powiedzieć zastosowany w nim typ matrycy. Ze względu na różnice konstrukcyjne w różnych typach paneli, jedne z nich lepiej będą sprawdzać się w szybkich, dynamicznych grach, w których piękno artystyczne grafik i ilość barw nie będą miały wielkiego znaczenia. Inne z kolei pozwolą w pełni cieszyć oczy wizją świata wykreowaną przez twórców wyrafinowanej gry z bogatą warstwą audiowizualną. Poniżej przedstawiam trzy najpopularniejsze typy matryc ciekłokrystalicznych, stosowanych w monitorach dla graczy, w kontekście ich zastosowania:

Budowa matrycy LCD
Choć ogólna zasada działania różnych rodzajów matryc LCD jest bardzo zbliżona, to niuanse sprawiają, że różne typy paneli lepiej pasują do różnych rodzajów gier.
  • Matryce TN – ten typ matryc wyróżnia się najkrótszym czasem reakcji, przez co spisuje się przede wszystkim w monitorach do szybkich, dynamicznych gier. Wadą matryc TN jest – najczęściej – ograniczony gamut (ilość wyświetlanych barw), słaby kontrast i najsłabsze kąty widzenia (podczas obserwacji ekranu monitora TN pod znacznym kątem dostrzeżemy wyraźną zmianę jasności i kolorystyki obrazu). Oznacza to, że monitory te gorzej radzą sobie z ilością generowanych barw, a często też (choć to już nie jest regułą) z ich wiernością. Matryce tego typu sprawdzą się w dynamicznych grach takich jak: Counter Strike: Global Offensive (CS:GO), Fortnite, PUBG i innych szybkich FPS-ach.
  • Matryce VA – wyróżniają się najlepszym (najwyższym) poziomem kontrastu. Ponadto wiele monitorów z matrycami VA jest w stanie wyświetlać poszerzony zakres barw. Niestety, matryce VA mają najdłuższy czas reakcji, a to oznacza, że monitory w nie wyposażone nie będą dobrym wyborem w przypadku szybkich, dynamicznych gier. Za to do grania w gry strategiczne, czy przygodowe – o mniejszej dynamice, za to bogatej warstwie wizualnej – matryca VA jest dobrym wyborem. Monitory z takim panelem będą również dobre dla miłośników filmów.
  • Matryce IPS – monitory z tym typem matryc jeszcze do niedawna nie były praktycznie spotykane w kategorii urządzeń gamingowych. Jednak technologia nie stoi w miejscu i dziś producenci są w stanie oferować szybkie matryce IPS. Co prawda czas reakcji najszybszych paneli IPS jest nieco dłuższy od matryc TN, ale lepszy niż w przypadku matryc VA. Matryce IPS zazwyczaj wyświetlają bardzo szeroki zakres barw z wysoką wiernością. Ich kontrast jest słabszy niż w przypadku VA, ale najczęściej nieco wyższy niż w TN. Przede wszystkim jednak, monitory IPS charakteryzują się ładnym, plastycznym obrazem, który sprawia, że są to urządzenia o najbardziej uniwersalnej charakterystyce – dobre modele sprawdzą się zarówno w szybszych grach, jak też w wolniejszych, ale bardziej dopracowanych graficznie. Wreszcie taki rodzaj matryc pozwala wykorzystać monitor również do amatorskich prac z grafiką. 

Gamingowy monitor 144 lub 240 Hz – polecane modele

Wybór dobrego monitora gamingowego, oparty jedynie na parametrach dostępnych w specyfikacjach udostępnionych przez producentów, jest bardzo trudny. Owszem, gdy wybierzemy sprzęt z ekranem odświeżanym z częstotliwością 144 Hz lub wyższą, to na pewno otrzymamy monitor gamingowy. Pytanie tylko czy dobry. Odpowiedzi dostarcza nam kilkadziesiąt obiektywnych testów przeprowadzonych przez redakcję PCLab.pl. W trakcie testów korzystamy ze specjalistycznego sprzętu pomiarowego. Dopiero szereg testów i pomiarów pozwala nam obiektywnie stwierdzić, że poniższe modele monitorów gamingowych do 1500 zł z całą pewnością będą warte waszego zainteresowania:

  • Alienware AW2518HF – monitor należącej do firmy Dell marki Alienware to przedstawiciel bardzo szybkich gamingowych monitorów z matrycą typu TN. Ten sprzęt polecamy przede wszystkim graczom CS:GO, Fortnite, PUBG i innych, bardzo dynamicznych, choć niekoniecznie wyrafinowanych graficznie gier, w których współczesne karty graficzne są w stanie wygenerować setki klatek na sekundę. Dzięki odświeżaniu ekranu z częstotliwością aż 240 Hz, przy dużej liczbie klatek zobaczymy bardzo płynny, pozbawiony negatywnych efektów obraz. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to monitor do prac graficznych. Co prawda wierność kolorystyczna w tym monitorze jest na niezłym poziomie, to samych barw zastosowana matryca nie emituje zbyt wiele. Niestety, trzeba pamiętać o zależności: albo bardzo wysoka częstotliwość odświeżania, albo szeroki gamut. W tym przypadku producent postawił na to pierwsze, co w kontekście gamingu jest z całą pewnością dobrą decyzją.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • ASUS TUF Gaming VG259Q – monitor, który powinien zadowolić zarówno graczy, jak i tych, którzy z monitora korzystają również do amatorskiej obróbki grafiki. Plastyczność obrazu generowanego przez zastosowaną tu matrycę LCD IPS jest bardzo dobra, a niezwykle szeroki zakres luminancji i bardzo wysoka jasność maksymalna pozwalają komfortowo używać monitora bez względu na poziom oświetlenia zewnętrznego. Bardzo krótki – jak na panel IPS – czas reakcji sprawia, że monitor ten wyróżnia się dobrym odwzorowaniem ruchu w dynamicznych grach, ale dzięki szerszej niż w monitorach TN emisji barw, sprawdzi się również w bogatych wizualnie grach przygodowych. To świetnie wyważona i funkcjonalna konstrukcja. Zdecydowanie polecamy.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.