Ostatnia aktualizacja: 22 listopada 2018
Historia aktualizacji
22 lis 2018

Uwzględnienie procesorów Core serii 9000 i Threadripperów serii WX.

15 maja 2018

Dodanie informacji o Ryzenach drugiej generacji i Xeonach W. Aktualizacja informacji o ilości pamięci RAM obsługiwanej przez poszczególne procesory.

11 sty 2018

Uwzględnienie poprawionej dostępności Core i7-8700K.

11 wrz 2017

Dodanie informacji o procesorach AMD Ryzen Threadripper

1 sie 2017Pierwsza publikacja

Procesor do stacji roboczej często kojarzy się z niezwykle drogim kawałkiem krzemu niedostępnym dla przeciętnego człowieka. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być, bo wielordzeniowe procesory, takie jak AMD Ryzen 7 1700 oraz Intel Core i7-9700K, są rozsądnie wycenione, a przy tym świetnie nadają się do zamontowania w komputerze dla grafika, fotografa lub programisty. Jednak bardzo wymagający użytkownicy, którzy mają specjalne wymagania dotyczące wydajności, ilości obsługiwanego RAM-u i liczby obsługiwanych urządzeń PCI Express, muszą skierować swój wzrok ku czemuś droższemu. Dla takich osób również mamy pewne wskazówki i propozycje.

Jaki procesor do stacji roboczej? AMD Ryzen 7 1700 – król współczynnika ceny do wydajności

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
8/16
Taktowanie bazowe
3,0 GHz
Taktowanie maksymalne
3,7 GHz
Pamięć podręczna
16 MB L3
TDP
65 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Tak

AMD Ryzen 7 1700 jest dla Ciebie, jeżeli:

 • szukasz procesora o bardzo wysokiej wydajności w zastosowaniach profesjonalnych wykorzystujących wiele wątków (np. Blender, 3ds Max, obróbka i eksportowanie wideo);
 • poszukujesz procesora o jak najlepszym współczynniku ceny do wydajności w wyżej wymienionych zastosowaniach;
 • chcesz zbudować tanią platformę z obsługą pamięci ECC.

AMD Ryzen 7 1700 nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz więcej niż 64 GB RAM;
 • zależy Ci na jak najlepszej wydajności w programach graficznych Adobe;
 • pracujesz w aplikacjach, w których szybkość pojedynczego rdzenia jest ważniejsza od liczby rdzeni (na przykład aplikacje CAD).

Ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor AMD Ryzen 7 1700 to naszym zdaniem najbardziej opłacalny procesor do stacji roboczej służącej do obróbki wideo, grafiki i programowania, ponieważ obecnie jest to najtańszy układ mogący pochwalić się aż ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami, które gwarantują mu świetną wydajność w wymagających aplikacjach.

Procesor AMD Ryzen 7 1700
Procesor AMD Ryzen 7 1700

Ryzen 7 1700 rozwinie swoje skrzydła przede wszystkim w narzędziach, które potrafią wykorzystać potencjał wielowątkowych procesorów. Renderowanie grafiki trójwymiarowej, obróbka wideo, strumieniowanie rozgrywki, czy nawet jednoczesne korzystanie z wielu kart w przeglądarce internetowej, to tylko przykłady zastosowań, gdzie obecność aż 16 wątków procesora Ryzen 7 1700 znacznie usprawnia pracę. W swojej kategorii cenowej Ryzen 1700 rządzi w zadaniach tego typu, a aby uzyskać zauważalnie większą wydajność, na przykład wyraźnie skracającą czas eksportowania jakiegoś dużego projektu wideo, trzeba wydać nawet kilka razy więcej i zainwestować w platformy HEDT Intela lub AMD, przygotowane z myślą o znacznie droższych procesorach Intel Core i9 i AMD Ryzen Threadripper.

AMD Ryzen 7 1700 w płycie głównej z podstawką AM4
AMD Ryzen 7 1700 w płycie głównej z podstawką AM4

Jego opłacalność dodatkowo zwiększa odblokowany mnożnik. Pozwala on na łatwe podkręcenie procesora i darmowe uzyskanie nawet ponad 20% dodatkowej wydajności. Przyspieszając jego fabryczne zegary do 3900-4000 MHz, co zazwyczaj zajmuje zaledwie kilka minut potrzebnych na zmianę mnożnika i napięcia zasilania procesora w ustawieniach płyty głównej, osiąga się wydajność zbliżoną do droższego modelu Ryzen 7 1800X lub nowszego Ryzena 2700X. Jedynym wymogiem jest zastosowanie rozsądnego układu chłodzenia.

Ciekawą i unikalną zaletą procesorów Ryzen jest obsługa pamięci ECC, za którą Intel każe sobie płacić grube pieniądze, bo jest ona zarezerwowana dla procesorów z rodziny Xeon. Jeśli więc w Twojej pracy pamięci tego typu są koniecznością, to platforma oparta na procesorach AMD jest najtańszym i najrozsądniejszym sposobem na zbudowanie stacji roboczej z pamięciami ECC. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nie wszystkie płyty z podstawką AM4 obsługują pamięci ECC, więc przed wyborem płyty głównej do Ryzena trzeba sprawdzić jej specyfikację, aby później nie mieć niemiłej niespodzianki.

Procesor AMD Ryzen 7 1700 na stosunkowo taniej płycie Asus Prime B350-Plus
Procesor AMD Ryzen 7 1700 na stosunkowo taniej płycie Asus Prime B350-Plus

Pomimo swojej ogromnej opłacalności, nie jest to najlepszy procesor do każdej stacji roboczej. AMD Ryzen 7 1700 obsługuje maksymalnie 64 GB pamięci RAM DDR4. Jeśli potrzebujesz więcej, powinieneś zainteresować się droższymi platformami do stacji roboczych (np. X299 Intela). Poza tym, nie wszystkie aplikacje wykorzystywane w pracy są w stanie w pełni skorzystać z potencjału 16 wątków. Bardzo popularny program Adobe Photoshop w zdecydowanej większości sytuacji wykorzystuje jedynie od jednego do trzech rdzeni. Zresztą, aplikacje Adobe ogólnie lepiej działają na procesorach Intela, więc jeśli zarabiasz pracą w Photoshopie lub Adobe Premiere, lepszym wyborem dla Ciebie będzie procesor Intela.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do stacji roboczej? Procesory Intel Core i7 i i9 – najlepsze procesory do Adobe Photoshop i Adobe Premiere

Intel Core i7-8700K/i7-9700K/i9-9900K jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz zarówno wysokiej wydajności w zastosowaniach wielowątkowych, jak i jednowątkowych;
 • wykorzystujesz do pracy aplikacje Adobe.

Intel Core i7-8700K/i7-9700K/i9-9900K nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz obsługi pamięci ECC;
 • potrzebujesz więcej niż 64 GB RAM.

Intel Core i7-8700K, Core i7-9700K i i9-9900K to świetne procesory dla kogoś, kto korzysta w pracy zarówno z aplikacji w pełni wykorzystujących możliwości procesorów wielowątkowych (czyli tych, w których radzi sobie również Ryzen 7 1700), jak i tych, które lepiej działają na procesorach z mniejszą liczbą szybszych rdzeni (czyli tych, w których Ryzen 7 1700 radzi sobie słabiej). Inaczej mówiąc, są to procesory bardzo uniwersalne, które spiszą się w każdym zastosowaniu.

Core i7-8700K

Wysoka wydajność pojedynczego rdzenia zapewnia wysoką wydajność w Adobe Photoshop i aplikacjach CAD (najwyższą na rynku, bo dużo droższe procesory z większą liczbą rdzeni wcale nie będą szybsze w zdecydowanej większości sytuacji), 6 lub 8 szybkich rdzeni zapewnia dość wysoką wydajność w modelowaniu 3D, a zintegrowany układ graficzny wyraźnie przyspiesza renderowanie filmów w najnowszych wersjach Adobe Premiere, dzięki czemu procesory te radzą sobie w tej aplikacji właściwie tak samo dobrze (a czasem lepiej) niż procesory z dużo większą liczbą rdzeni, ale pozbawione zintegrowanego układu graficznego. Podsumowując, jeśli szukasz procesora do stacji roboczej służącej do obróbki grafiki lub wideo w programie Adobe Premiere, to jednostki Core i7 i „cywilne” Core-i9 są najlepszym wyborem. A czemu traktujemy je grupowo? Ponieważ ich dostępność i ceny zmieniają się bardzo dynamicznie, więc po prostu należy wybrać ten, który danego dnia jest dostępny w Twoim ulubionym sklepie w cenie, którą uważasz za rozsądną.

Jednak trzeba pamiętać, że procesory te nie obsługują pamięci ECC, a maksymalna pojemność obsługiwanej przez ten procesor pamięci operacyjnej kończy się na 64 GB (tak jak w Ryzenie 7). Przed wyborem odpowiedniego procesora trzeba więc dobrze zastanowić się nad tym, do czego będzie on wykorzystywany, bo mając ograniczony budżet nie da się zbudować stacji roboczej, która miałaby wszystkie funkcje i byłaby dobra w każdym zastosowaniu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do stacji roboczej? AMD Ryzen Threadripper 1950X – dużo rdzeni, dużo RAM-u, dużo linii PCI Express i rozsądna cena

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
16/32
Taktowanie bazowe
3,4 GHz
Taktowanie maksymalne
4,2 GHz
Pamięć podręczna
32 MB L3
TDP
180 W
Podstawka
TR4
Odblokowany mnożnik
Tak

AMD Ryzen Threadripper 1950X jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz wielowątkowego procesora, bo np. renderujesz całymi godzinami duże animacje 3D;
 • potrzebujesz ogromnej liczby linii PCI-E, na przykład na dodatkowe karty/akceleratory graficzne;
 • potrzebujesz 128 GB pamięci RAM i/lub obsługi ECC.

AMD Ryzen Threadripper 1950X nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz więcej niż 128 GB RAM;
 • pracujesz na aplikacjach, które nie wykorzystują w pełni aż tylu rdzeni (na przykład Adobe Photoshop).

AMD Ryzen Threadripper 1950X to prawdziwy demon wydajności wielowątkowej, a także świetny fundament bardzo elastycznej stacji roboczej do zadań specjalnych. Przede wszystkim ma on aż 16 rdzeni, z których, dzięki SMT, robią się aż 32 procesory logiczne. W programach typu Blender, w kodowaniu wideo o dużej rozdzielczości i w 3ds Max, Ryzen Threadripper 1950X spisuje się rewelacyjnie – szczególnie na tle konkurencji Intela. Dodatkowo, dzięki temu, że jest to procesor ubiegłoroczny, zdążył już mocno stanieć, dzięki czemu jego współczynnik ceny do wydajności jest zaskakująco atrakcyjny – najlepszy spośród procesorów mających kilkanaście rdzeni.

AMD Ryzen Threadripper 1950X
Procesor AMD Ryzen Threadripper 1950X w podstawce TR4 płyty głównej Asus ROG Zenith Extreme

Dodatkowego „smaku” dodają tutaj pewne unikatowe funkcje platformy X399, na której oparte są jednostki AMD do stacji roboczych. Jest to m.in. obsługa do 128 GB pamięci operacyjnej (teoretycznie sam procesor obsługuje do 2 TB pamięci operacyjnej, ale nie ma na rynku modułów i płyt głównych, które by na to pozwoliły), obsługa pamięci ECC, możliwość tworzenia bootowalnych macierzy RAID z nośników NVM-e PCI Express i aż 60 linii PCI Express. Czyli choć pod względem czystej mocy obliczeniowej najwydajniejsze i najdroższe procesory Intela mają lekką przewagę, to jednak platforma AMD jest po prostu bardziej funkcjonalna.

W przypadku 1950X gorzej wygląda kwestia wydajności pojedynczego rdzenia. W trakcie jedno-dwuwątkowych zadań wykonywanych w programie Adobe Photoshop, ta jednostka potrafi wypaść gorzej, niż kilka razy tańsze „cywilne” procesory Intela z rodziny Core i7. To po prostu procesor, którego idealnym środowiskiem pracy jest aplikacja wykorzystująca pełnię jego wielowątkowego potencjału. Jeśli zarabiasz na innym rodzaju aplikacji, to lepszą propozycją okaże się któryś z wymienionych wyżej procesorów Intela. Trzeba też zdecydowanie zaznaczyć, że nie jest to procesor do gier. Jeśli myślisz o stworzeniu konfiguracji multi-GPU (SLI, CrossFire) do grania w wysokich rozdzielczościach, to platforma X399, pomimo bardzo dużej liczby linii PCI Express, nie jest dla Ciebie.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do stacji roboczej? AMD Ryzen Threadripper 2990WX – gdy cena nie gra roli

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen+
Liczba rdzeni/wątków
32/64
Taktowanie bazowe
3 GHz
Taktowanie maksymalne
4,2 GHz
Pamięć podręczna
64 MB L3
TDP
250 W
Podstawka
TR4
Odblokowany mnożnik
Tak

A co, jeśli cena Twojej przyszłej stacji roboczej nie gra roli i wiesz, że w swoim komputerze potrzebujesz mieć jak najwięcej rdzeni, bo na przykład chcesz zbudować bardzo wydajną stację roboczą do 3ds Max, która większość czasu będzie spędzała na renderowaniu dużych projektów? W takiej sytuacji czeka na Ciebie 32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990WX. Wielowątkowy potwór mający swoje korzenie w procesorach serwerowych.

TR 2990WX

Oprócz bardzo wysokiej wydajności wielowątkowej, procesor ten ma wszystkie te zalety, którymi mogą się pochwalić wszystkie inne procesory AMD Threadripper: 60 linii PCI Express, obsługa 128 GB pamięci RAM ECC i możliwość tworzenia systemowych macierzy RAID z nośników PCI Express. Cena tego procesora co prawda jest wysoka, ale jeśli wiesz, co chcesz zrobić z tyloma rdzeniami, to najprawdopodobniej nie uważasz jej za wygórowaną. Tym bardziej, gdy zestawi się ją z ofertą Intela. Choć najwydajniejsze procesory Intela w pewnych sytuacjach bywają wydajniejsze (i to nie zawsze, bo tylko w aplikacjach, które mają problem z wykorzystaniem wszystkich rdzeni i w obliczeniach czułych na opóźnienia w dostępie do pamięci RAM), to są znacznie droższe i nie tak funkcjonalne, bo oferują mniej linii PCI Express, a pamięci ECC obsługują jedynie kosmicznie drogie procesory Xeon W. Podsumowując, jeśli wiesz, co chcesz zrobić z tymi wszystkimi rdzeniami i jesteś pewny, że ich potrzebujesz, to Threadripper WX z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Co z Ryzenami 7 serii 2000? Kupować teraz, czy poczekać?

Dla części z Was może być dziwne, że nadal polecamy zakup Ryzena 7 1700, a nie jego następcy, czyli Ryzena 7 2700. Dlaczego? Ponieważ nowszy Ryzen jest droższy, a w praktyce niewiele wydajniejszy i tylko trochę bardziej energooszczędny. Gdy starsze Ryzeny zaczną znikać ze sklepów, a nowsze stanieją, to zapewne zmienimy naszą rekomendację na Ryzena 7 2700. Jednak na razie uważamy, że lepszy współczynnik ceny do wydajności mają Ryzeny pierwszej generacji – tym bardziej, że są często sprzedawane w różnego rodzaju promocjach

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Podobnie wygląda sytuacja z nowymi Threadripperami AMD. Na rynku są już Threadrippery drugiej generacji, ale dzięki kolejnym obniżkom cen Threadrippery pierwszej generacji na razie mają lepszy współczynnik ceny do wydajności, a zaoszczędzone na ich zakupie pieniądze lepiej wydać na wydajniejszy akcelerator graficzny lub większą ilość RAM-u.

Procesor dla najbardziej wymagających grafików, specjalistów od montażu wideo i obróbki grafiki 3D. Co mam zrobić, jeśli potrzebuję więcej niż 128 GB RAM?

128 GB RAM to dużo pamięci operacyjne, ale dla niektórych jest to nadal zbyt mało. Co wtedy? Teoretycznie zarówno procesory Core i9, jak i Threadrippery mogłyby obsługiwać więcej RAM-u, ale w praktyce trudno je do tego „nakłonić”. W przypadku Threadripperów dlatego, że w tej chwili nie ma standardowych modułów RAM (UDIMM) o pojemności większej niż 16 GB, a procesory te nie obsługują pojemniejszych modułów RDIMM (Registered DIMM). Teoretycznie obsługują one bardzo pojemne serwerowe moduły LRDIMM (Load Reduced DIMM), ale... w tej chwili nie ma na rynku płyty głównej do Threadripperów, która byłaby z nimi kompatybilna. W przypadku procesorów Core i9 wygląda to jeszcze dziwniej, bo same procesory potrafią obsługiwać zarówno moduły RDIMM, jak i LRDIMM, więc teoretycznie dałoby się zmontować komputer z Core i9 i 512 GB RAM, ale... jest to obsługa nieoficjalna. Niektóre płyty główne X299 ją dodały (na przykład płyty Gigabyte i AsRock), ale komuś się to nie spodobało i w najnowszych wersjach oprogramowania układowego do nich funkcja ta została zablokowana, a maksymalna obsługiwana pojemność pamięci operacyjnej ograniczona z 512 do 128 GB.

Dlaczego? Zapewne dlatego, że na rynek trafiła nowa rodzina procesorów Intel Xeon W, która od procesorów Intel Core i9 różni się jedynie obsługą ECC, oficjalną obsługą modułów RDIMM i LRDIMM, obsługą vPRO i... ceną. Xeony W od odpowiadających im wydajnościowo procesorów Core i9 są nawet ponad dwa razy droższe, więc jeśli potrzebujesz mieć w swojej stacji roboczej 256 lub 512 GB RAM, to musisz się pogodzić z wydatkami. Jednak jeśli chcesz mieć aż tyle pamięci operacyjnej, to zapewne wiesz też ile kosztują pojemne moduły RDIMM i LRDIMM, więc i koszt zakupu procesora nie będzie dla Ciebie aż taki straszny.

Jak testujemy procesory dla grafików, programistów, fotografów i do obróbki wideo?

Wszystkie opisane wyżej procesory zostały przetestowane przez specjalistów serwisów PCLab.pl i Komputer Świat, a większość dokładnie opisana w linkowanych wyżej publikacjach. Tam znajdziecie testy w aplikacjach codziennego użytku, programach profesjonalnych oraz dokładne pomiary energii pobieranej przez te jednostki. W trakcie naszych testów w laboratorium PCLab.pl każdy procesor dokładnie badamy przez kilkanaście godzin, sprawdzając jego wydajność w minimum dziesięciu aplikacjach i kilkunastu grach. Na naszą końcową ocenę wpływa nie tylko wydajność, ale także opłacalność i energooszczędność. 

Nasza procedura testowa w aplikacjach profesjonalnych obejmuje szereg aplikacji, w których sprawdzamy wydajność CPU. Wśród programów tych znajdziemy m.in: kodowanie wideo, eksportowanie filmu w Adobe Premiere Pro CC 2017, renderowanie projektu w aplikacji Blender, benchmark Cinebench R15, generowanie podglądu animacji w Adobe AfterEffects CC 2017, edycję zdjęć w programie Photoshop CC 2017, kompresję plików (pojedynczych i wielu) w progamie 7-zip i testy syntetyczne HTML5/JavaScript. Warto przy tym dodać, że zdecydowana większość wymienionych wyżej testów bazuje na prawdziwych projektach i scenariuszach wykorzystywanych przez profesjonalnych, komercyjnych twórców

Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl
Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl

Procesor dla grafika, fotografa, programisty, do obróbki wideo – czym kierować się wybierając go?

Komputer dla profesjonalisty to sprzęt, który ma na siebie zarabiać. Dla przeciętnego Kowalskiego wydanie 4000 zł na procesor może być fanaberią, ale profesjonalny użytkownik widzi to inaczej. Jeśli jego sprzęt jest w stanie znacznie szybciej zakończyć jakieś długotrwałe obliczenia, to dzięki temu może szybciej zacząć pracować nad kolejnym zleceniem. A w efekcie – więcej zarobić.

Doskonałym przykładem jest tutaj renderowanie filmów w programie Adobe Premiere Pro lub Sony Vegas Pro. Podczas tego procesu komputer zajęty jest generowaniem efektu końcowego i w zasadzie nie da się pracować dalej nad tym samym projektem. Kilkunastominutowe filmy o wysokiej rozdzielczości z wieloma efektami potrafią się renderować na czterordzeniowych procesorach nawet kilka godzin. Dodatkowe silne rdzenie/wątki potrafią ten proces radykalnie skrócić. To tylko przykład tego typu zastosowań – aplikacji, w których liczba rdzeni, ich taktowanie i wydajność przekłada się na realny zarobek jest wiele

Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w której będziemy "zarabiać"
Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w których pracujemy

Niestety, receptą na wysoką wydajność w Twojej pracy nie jest jedynie zasobny portfel. Bardzo ważna jest też znajomość wymagań stawianych sprzętowi przez wykorzystywane przez Ciebie aplikacje. Optymalny procesor do Photoshopa, to zupełnie inny model, niż procesor do obróbki wideo i rozbudowanych projektów 3D. W pierwszym przypadku, zamiast inwestować w procesor z kilkunastoma rdzeniami, lepiej kupić Core i7 i zainwestować więcej w pamięć operacyjną i szybki nośnik systemowy. Natomiast w drugim przypadku każdy dodatkowy rdzeń wyraźnie skraca czas potrzebny na wyrenderowanie gotowego projektu. Jeśli zależy Ci na jak najmądrzejszym wydaniu pieniędzy, nie obędzie się bez wcześniejszego dokładnego sprecyzowania potrzeb.