Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2018
Historia aktualizacji
15 maja 2018

Dodanie informacji o Ryzenach drugiej generacji i Xeonach W. Aktualizacja informacji o ilości pamięci RAM obsługiwanej przez poszczególne procesory.

11 sty 2018

Uwzględnienie poprawionej dostępności Core i7-8700K.

11 wrz 2017

Dodanie informacji o procesorach AMD Ryzen Threadripper

1 sie 2017Pierwsza publikacja

Procesor do pracy często kojarzy się z niezwykle drogimi produktami niedostępnymi dla przeciętnego człowieka. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być. Z naszych laboratoryjnych testów wynika, że AMD Ryzen 7 1700 oraz Intel Core i7-8700K, to  najlepsze procesory dla grafików, programistów i innych profesjonalistów, którzy chcą rozsądnie wydać pieniądze. Jednak niektórzy bardzo wymagający użytkownicy, dla których cena nie gra roli, mają specjalne wymagania w kwestii wydajności, ilości obsługiwanego RAM-u i liczby obsługiwanych urządzeń PCI Express. Dla nich również mamy pewne wskazówki i propozycje.

Jaki procesor dla grafika, fotografa, programisty, do obróbki wideo? Nasza główna rekomendacja: AMD Ryzen 7 1700

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
8/16
Taktowanie bazowe
3,0 GHz
Taktowanie maksymalne
3,7 GHz
Pamięć podręczna
16 MB L3
TDP
65 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Tak

AMD Ryzen 7 1700 jest dla Ciebie, jeżeli:

 • szukasz procesora o bardzo wysokiej wydajności w zastosowaniach profesjonalnych wykorzystujących wiele wątków (np. Blender, 3ds Max, obróbka i eksportowanie wideo);
 • poszukujesz procesora o jak najlepszym współczynniku ceny do wydajności w wyżej wymienionych zastosowaniach;
 • chcesz zbudować tanią platformę z obsługą pamięci ECC.

AMD Ryzen 7 1700 nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz więcej niż 64 GB RAM;
 • zależy Ci na jak najlepszej wydajności w programach graficznych Adobe;
 • ogólnie pracujesz w aplikacjach, w których szybkość pojedynczego rdzenia jest ważniejsza od liczby rdzeni.

Ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor AMD Ryzen 7 1700 to naszym zdaniem najbardziej opłacalny procesor do obróbki wideo, grafiki i dla programistów, ponieważ obecnie jest to najtańszy układ mogący pochwalić się aż ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami, które gwarantują mu świetną wydajność w wymagających aplikacjach.

Procesor AMD Ryzen 7 1700
Procesor AMD Ryzen 7 1700

Ryzen 7 1700 rozwinie swoje skrzydła przede wszystkim w narzędziach, które potrafią wykorzystać potencjał wielowątkowych procesorów. Renderowanie grafiki trójwymiarowej, obróbka wideo, strumieniowanie rozgrywki, czy nawet jednoczesne korzystanie z wielu kart w przeglądarce internetowej, to tylko przykłady zastosowań, gdzie obecność aż 16 wątków procesora Ryzen 7 1700 znacznie usprawnia pracę. W swojej kategorii cenowej Ryzen 1700 rządzi w zadaniach tego typu, a aby uzyskać zauważalnie większą wydajność, na przykład wyraźnie skracającą czas eksportowania jakiegoś dużego projektu wideo, trzeba wydać dużo więcej i zainwestować w platformy HEDT Intela lub AMD, przygotowane z myślą o znacznie droższych procesorach Intel Core i9 i AMD Ryzen Threadripper.

AMD Ryzen 7 1700 w płycie głównej z podstawką AM4
AMD Ryzen 7 1700 w płycie głównej z podstawką AM4

Jego opłacalność dodatkowo zwiększa odblokowany mnożnik. Pozwala on na łatwe podkręcenie procesora i darmowe uzyskanie nawet ponad 20% dodatkowej wydajności. Przyspieszając jego fabryczne zegary do 3900-4000 MHz, co zazwyczaj zajmuje zaledwie kilka minut potrzebnych na zmianę mnożnika i napięcia zasilania procesora w ustawieniach płyty głównej, osiąga się wydajność zbliżoną do droższego modelu Ryzen 7 1800X lub nowszego Ryzena 2700X. Jedynym wymogiem jest zastosowanie rozsądnego układu chłodzenia.

Ciekawą i unikalną zaletą procesorów Ryzen jest obsługa pamięci ECC, za którą Intel każe sobie płacić grube pieniądze, bo jest ona zarezerwowana dla procesorów z rodziny Xeon. Jeśli więc w Twojej pracy pamięci tego typu są koniecznością, to platforma oparta na procesorach AMD jest najtańszym i najrozsądniejszym sposobem na zaspokojenie ten potrzeby. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nie wszystkie płyty z podstawką AM4 obsługują pamięci ECC, więc przed wyborem płyty głównej do Ryzena trzeba sprawdzić jej specyfikację, aby później nie mieć niemiłej niespodzianki.

Procesor AMD Ryzen 7 1700 na stosunkowo taniej płycie Asus Prime B350-Plus
Procesor AMD Ryzen 7 1700 na stosunkowo taniej płycie Asus Prime B350-Plus

Co więcej, procesor ten zapewni niezłą wydajność również w grach i programach codziennego użytku. Nie oznacza to, że procesor ten powinni wybierać gracze, jednak jeśli lubisz zwieńczyć dzień ciężkiej pracy partyjką ulubionej gry, to Ryzen 7 1700 jest wystarczająco szybki, aby była to przyjemna część wieczoru.

Pomimo swojej opłacalności, nie jest to układ optymalny dla każdego. AMD Ryzen 7 1700 obsługuje maksymalnie 64 GB pamięci RAM DDR4. Jeśli potrzebujesz więcej, powinieneś zainteresować się droższymi platformami do stacji roboczych (np. X299 Intela). Poza tym, nie wszystkie aplikacje wykorzystywane w pracy są w stanie w pełni skorzystać z potencjału 16 wątków tej jednostki. Bardzo popularny program Adobe Photoshop w zdecydowanej większości sytuacji wykorzystuje jedynie od jednego do trzech wątków CPU. W takich scenariuszach pracy Ryzen 7 1700 wypada średnio, więc osoby zarabiające na obróbce zdjęć za pomocą pakietu Adobe powinny zainteresować się ofertą Intela.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor dla grafika, fotografa, programisty, do obróbki wideo? Nasza druga rekomendacja: Intel Core i7-8700K

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Coffee Lake
Liczba rdzeni/wątków
6/12
Taktowanie bazowe
3,7 GHz
Taktowanie maksymalne
4,7 GHz
Pamięć podręczna
12 MB L3
TDP
95 W
Podstawka
LGA 1151
Odblokowany mnożnik
Tak

Intel Core i7-8700K jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz zarówno wysokiej wydajności w zastosowaniach wielowątkowych, jak i jednowątkowych;
 • wykorzystujesz do pracy aplikacje Adobe;
 • nie masz mocno ograniczonego budżetu.

Intel Core i7-8700K nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • szukasz procesora o najlepszym współczynniku ceny do wydajności w aplikacjach wielowątkowych;
 • potrzebujesz obsługi pamięci ECC;
 • potrzebujesz więcej niż 64 GB RAM.

Core i7-8700K to świetny procesor dla kogoś, kto korzysta w pracy zarówno z aplikacji w pełni wykorzystujących możliwości procesorów wielowątkowych (czyli tych, w których radzi sobie również Ryzen 7 1700), jak i tych, które lepiej działają na procesorach z mniejszą liczbą szybszych rdzeni (czyli tych, w których Ryzen 7 1700 radzi sobie słabiej). Jest to więc świetny procesor do Photoshopa i innych narzędzi Adobe do obróbki zdjęć. Wszystko dzięki sześciu szybko taktowanym rdzeniom i technice Hyper-Threading, dzięki której Core i7-8700K jest procesorem dwunastowątkowym.

Core i7-8700K

Z naszych testów wynika, że dzięki wysokiej wydajności pojedynczego rdzenia (zapewnianej przez szybkie taktowanie procesora i wysoką wydajność architektury Intela), pomimo mniejszej liczby rdzeni, w aplikacjach wielowątkowych (kodowanie wideo, renderowanie grafiki, eksportowanie projektów wideo, itp.) oferuje on wydajność porównywalną z podkręconym Ryzenem 7 1700, standardowo taktowanym Ryzenem 7 1800X lub nowszymi Ryzenami 2700 i 2700X. Natomiast w aplikacjach, które nie skalują się tak dobrze z tak dużą liczbą rdzeni (chociażby większość funkcji i filtrów Adobe Photoshopa), Intel Core i7-8700K potrafi być nawet o 20-30% wydajniejszy od konkurencji AMD. Core i7-8700K jest więc procesorem bardziej bezkompromisowym niż nasza pierwsza rekomendacja, ale jest też od niej droższy. Jednak, w przeciwieństwie do Ryzena 7, nie obsługuje on pamięci ECC i maksymalna pojemność obsługiwanej przez ten procesor pamięci operacyjnej kończy się na 64 GB (tak jak w Ryzenie 7). Przed wyborem odpowiedniego procesora trzeba więc dobrze zastanowić się nad tym, do czego będzie on wykorzystywany, bo mając ograniczony budżet nie da się zbudować komputera, który miałby wszystkie funkcje i byłby dobry w każdym zastosowaniu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do renderowania? AMD Ryzen Threadripper 1950X – gdy potrzebna jest duża ilość RAM-u, dużo linii PCI Express i jak najwięcej rdzeni

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
16/32
Taktowanie bazowe
3,4 GHz
Taktowanie maksymalne
4,2 GHz
Pamięć podręczna
32 MB L3
TDP
180 W
Podstawka
TR4
Odblokowany mnożnik
Tak

AMD Ryzen Threadripper 1950X jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz wielowątkowego procesora, bo np. renderujesz całymi godzinami duże animacje 3D;
 • nie patrzysz na cenę – jesteś w stanie wydać dużo pieniędzy, bo sprzęt na którym pracujesz „ma na siebie zarabiać”;
 • potrzebujesz ogromnej liczby linii PCI-E;
 • potrzebujesz 128 GB pamięci RAM i/lub obsługi ECC.

AMD Ryzen Threadripper 1950X nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz więcej niż 128 GB RAM;
 • pracujesz na aplikacjach, które nie wykorzystują w pełni aż tylu rdzeni (na przykład Adobe Photoshop);
 • budujesz komputer do gier.

AMD Ryzen Threadripper 1950X, to prawdziwy demon wydajności wielowątkowej, a także świetny fundament bardzo elastycznej platformy do zadań specjalnych. Przede wszystkim ma on aż 16 rdzeni, z których, dzięki SMT, robią się aż 32 procesory logiczne. W programach, takich jak Adobe After Effects 2017, Blender, w kodowaniu wideo o dużej rozdzielczości i w 3ds Max, Ryzen Threadripper 1950X niemalże nie ma sobie równych i jedynie najmocniejszy (i dużo droższy) Core i9 Intela jest od niego trochę wydajniejszy (w testowanych przez nas aplikacjach – do kilkunastu procent). Jest to więc świetny procesor dla osób zajmujących się obróbką wideo 4K, dużymi projektami 3D i innymi obliczeniami, które wymagają wielordzeniowego procesora.

AMD Ryzen Threadripper 1950X
Procesor AMD Ryzen Threadripper 1950X w podstawce TR4 płyty głównej Asus ROG Zenith Extreme

Dodatkowego „smaku” dodają tutaj pewne unikatowe funkcje platformy X399, na której oparte są nowe jednostki AMD dla profesjonalistów. Jest to m.in. obsługa do 128 GB pamięci operacyjnej (teoretycznie sam procesor obsługuje do 2 TB pamięci operacyjnej, ale nie ma na rynku modułów i płyt głównych, które by na to pozwoliły), obsługa pamięci ECC, możliwość tworzenia bootowalnych macierzy RAID z nośników NVM-e PCI Express i aż 60 linii PCI Express. Czyli choć pod względem czystej mocy obliczeniowej najwydajniejsze i najdroższe procesory Intela mają lekką przewagę, to jednak platforma AMD jest po prostu bardziej funkcjonalna.

W przypadku 1950X gorzej wygląda kwestia wydajności pojedynczego rdzenia. W trakcie jedno-dwuwątkowych zadań wykonywanych w programie Adobe Photoshop, ta jednostka potrafi wypaść gorzej, niż kilka razy tańsze „cywilne” procesory Intela z rodziny Core i7. Podobną sytuację zaobserwowaliśmy też w aplikacjach takich jak 7-Zip (pakowanie jednego pliku) i w grach. To po prostu procesor, którego idealnym środowiskiem pracy jest aplikacja wykorzystująca pełnię jego wielowątkowego potencjału. Jeśli zarabiasz na innym rodzaju aplikacji, to lepszą propozycją okaże się któryś z wymienionych wyżej procesorów Intela. Trzeba też zdecydowanie zaznaczyć, że nie jest to procesor do gier. Jeśli myślisz o stworzeniu konfiguracji multi-GPU (SLI, CrossFire) do grania w wysokich rozdzielczościach, to platforma X399, pomimo bardzo dużej liczby linii PCI Express, nie jest dla Ciebie.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Przy okazji warto wspomnieć o innych modelach procesorów z rodziny Threadripper. Mniej wymagające osoby mogą wybrać tańszy model z 12 rdzeniami – Threadripper 1920X. W pewnych sytuacjach sensowny może być też zakup najtańszego i najsłabszego procesora z tej rodziny – Threadrippera 1900X. To jednostka 8 rdzeniowa i 16 wątkowa, więc pod kątem ogólnej wydajności nie odbiega mocno od naszej głównej rekomendacji, będąc od niej zauważalnie droższa. Ma jednak pewne bardzo istotne zalety, które mogą okazać się kluczowe dla pewnej grupy użytkowników. Ponieważ AMD nie ogranicza sztucznie funkcjonalności swoich tańszych procesorów, Threadripper 1900X, tak jak Threadripper 1950X, jest w stanie obsłużyć tyle pamięci, co Threadripper 1950X (i to pamięci ECC), i udostępnia aż 60 linii PCI Express, co jest istotne dla osób wykonujących obliczenia na połączonych ze sobą kartach graficznych (np. do renderowania wideo). W dużym skrócie, 1900X to raczej słaba propozycja pod kątem wydajności samego CPU, ale może okazać się ciekawa dla osoby planującej zbudować w rozsądnych pieniądzach platformę obsługującą bardzo dużo pamięci operacyjnej i/lub kilka kart rozszerzeń wkładanych do złącz PCI Express. W takich zastosowaniach konkurencja cenowa Intela wypada zdecydowanie gorzej.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Procesor do renderowania, alternatywa: Core i9-7980XE – zero kompromisów w astronomicznej cenie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Skylake-X
Liczba rdzeni/wątków
18/36
Taktowanie bazowe
2,6 GHz
Taktowanie maksymalne
4,4 GHz
Pamięć podręczna
24,75 MB L3
TDP
165 W
Podstawka
LGA 2066
Odblokowany mnożnik
Tak

Intel Core i9-7980XE jest dla Ciebie, jeżeli:

 • stosunek cena/wydajność jest dla Ciebie nieistotny – po prostu chcesz zamienić plik gotówki w najwydajniejszy istniejący procesor;
 • znaczenie dla Ciebie ma nie tylko jak najlepsza wydajność wielowątkowa, ale także jednowątkowa;
 • potrzebujesz dużej liczby linii PCI Express, bo na przykład wykorzystujesz do obliczeń dwie karty graficzne;
 • potrzebujesz komputer wyposażony w 128 GB RAM.

Intel Core i9-7980XE nie jest dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz obsługi pamięci ECC;
 • potrzebujesz więcej niż 128 GB RAM.

Jeśli jesteś w stanie wydać na procesor naprawdę dużo i szukasz najwyższej dostępnej wydajności, to Intel Core i9-7980XE jest dla Ciebie. To przedstawiciel architektury Skylake-X, montowany w najnowszej podstawce LGA2066 (jest to tak zwana platforma Intel X299). Ma on aż 18 rdzeni, co, dzięki obecności technologii Hyper-Threading, przekłada się na aż 36 procesorów logicznych. Taktowanie bazowe tej jednostki, to 2,6 GHz, ale dzięki obecności funkcji Turbo Boost 3.0 w zastosowaniach dwuwątkowych szybkość wykorzystywanych rdzeni wzrasta aż do 4,4 GHz. To sprawia, że procesor ten jest bardzo wydajny nie tylko w aplikacjach zoptymalizowanych pod kątem wykorzystywania wielu rdzeni, ale też w takich, które preferują dużą wydajność i szybkie taktowanie jednego rdzenia.

Procesor Intel Core i9-7900X to obecnie król wydajności wielowątkowej
Procesor Intel Core i9-7900X to obecnie król wydajności wielowątkowej, ale jego cena jest wręcz abstrakcyjna...

Ten i inne modele Core i9 dla platformy X299 mają jeszcze jedną, istotną zaletę – wspierają do 128 GB pamięci RAM. Poza tym, Core i9-7980XE udostępnia aż 44 linie PCI Express, co ma znaczenie dla osób używających kilku kart graficznych i/lub dodatkowych kart rozszerzeń. Nie jest to aż tak dużo, jak w Threadripperach, ale i tak znacznie więcej niż w platformie LGA 1151, która ma w sumie 20 linii PCI Express.

Nieco mniej ciekawie wygląda pobór energii elektrycznej. Obecność aż 18 rdzeni sprawia, że 7980XE, w czasie pełnego obciążenia, może zużywać około 250 Watów energii. To jednak nie powinien być duży problem, bo (parafrazując znane powiedzenie) „skoro stać Cię na Ferrari, to na pewno stać Cię na paliwo”, więc potencjalny użytkownik procesora wartego niemal 10000 zł nie powinien zbytnio przejmować się rachunkami za energię elektryczną.

Core i9-7860X i Core i9-7980XE
Tak wygląda kilkanaście tysięcy złotych w procesorach

Podsumowując, zakup Core i9-7980XE nie ma sensu z punktu widzenia współczynnika ceny do wydajności, bo Intel za o kilkanaście procent wyższą wydajność wielowątkową, mniejszą liczbę linii PCI Express i brak obsługi ECC każe sobie płacić kilka tysięcy złotych więcej niż AMD za swojego 16-rdzeniowego Threadrippera. Jeśli jednak z jakiegoś powodu potrzebujesz absolutnie najwydajniejszego procesora na rynku i cena dla Ciebie nie gra roli, to wybór jest tylko jeden.

Co z Ryzenami 7 serii 2000? Kupować teraz, czy poczekać?

Dla części z Was może być dziwne, że nadal polecamy zakup Ryzena 7 1700, a nie jego następcy, czyli Ryzena 7 2700. Dlaczego? Ponieważ nowszy Ryzen jest droższy, a w praktyce niewiele wydajniejszy i tylko trochę bardziej energooszczędny. Gdy starsze Ryzeny zaczną znikać ze sklepów, a nowsze stanieją, to zapewne zmienimy naszą rekomendację na Ryzena 7 2700. Jednak na razie uważamy, że lepszy współczynnik ceny do wydajności mają Ryzeny pierwszej generacji – tym bardziej, że są często sprzedawane w różnego rodzaju promocjach

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Podobnie wygląda sytuacja z nowymi Threadripperami AMD. Wiemy że niedługo powinny trafić do sprzedaży, ale nie należy się spodziewać, że przyniosą one jakąś rewolucję (tak jak nie przyniosły jej Ryzeny serii 2000) i zapewne przez jakiś czas zakup Threadripperów serii 1900 pozostanie bardziej opłacalny. Dlatego w tej chwili czekanie na premiery nowych procesorów (czy to Intela, czy AMD) jest naszym zdaniem mało sensowne, bo najbliższe miesiące nie przyniosą większych zmian w sytuacji rynkowej.

Procesor dla najbardziej wymagających grafików, specjalistów od montażu wideo i obróbki grafiki 3D. Co mam zrobić, jeśli potrzebuję więcej niż 128 GB RAM?

128 GB RAM to dużo pamięci operacyjne, ale dla niektórych jest to nadal zbyt mało. Co wtedy? Teoretycznie zarówno procesory Core i9, jak i Threadrippery mogłyby obsługiwać więcej RAM-u, ale w praktyce trudno je do tego „nakłonić”. W przypadku Threadripperów dlatego, że w tej chwili nie ma standardowych modułów RAM (UDIMM) o pojemności większej niż 16 GB, a procesory te nie obsługują pojemniejszych modułów RDIMM (Registered DIMM). Teoretycznie obsługują one bardzo pojemne serwerowe moduły LRDIMM (Load Reduced DIMM), ale... w tej chwili nie ma na rynku płyty głównej do Threadripperów, która byłaby z nimi kompatybilna. W przypadku procesorów Core i9 wygląda to jeszcze dziwniej, bo same procesory potrafią obsługiwać zarówno moduły RDIMM, jak i LRDIMM, więc teoretycznie dałoby się zmontować komputer z Core i9 i 512 GB RAM, ale... jest to obsługa nieoficjalna. Niektóre płyty główne X299 ją dodały (na przykład płyty Gigabyte i AsRock), ale komuś się to nie spodobało i w najnowszych wersjach oprogramowania układowego do nich funkcja ta została zablokowana, a maksymalna obsługiwana pojemność pamięci operacyjnej ograniczona z 512 do 128 GB.

Dlaczego? Zapewne dlatego, że na rynek trafiła nowa rodzina procesorów Intel Xeon W, która od procesorów Intel Core i9 różni się jedynie obsługą ECC, oficjalną obsługą modułów RDIMM i LRDIMM, obsługą vPRO i... ceną. Xeony W od odpowiadających im wydajnościowo procesorów Core i9 są nawet ponad dwa razy droższe, więc jeśli potrzebujesz mieć w swojej stacji roboczej 256 lub 512 GB RAM, to musisz się pogodzić z wydatkami. Jednak jeśli chcesz mieć aż tyle pamięci operacyjnej, to zapewne wiesz też ile kosztują pojemne moduły RDIMM i LRDIMM, więc i koszt zakupu procesora nie będzie dla Ciebie aż taki straszny.

Jak testujemy procesory dla grafików, programistów, fotografów i do obróbki wideo?

Wszystkie opisane wyżej procesory zostały przetestowane przez specjalistów serwisów PCLab.pl i Komputer Świat, a większość dokładnie opisana w linkowanych wyżej publikacjach. Tam znajdziecie testy w aplikacjach codziennego użytku, programach profesjonalnych oraz dokładne pomiary energii pobieranej przez te jednostki. W trakcie naszych testów w laboratorium PCLab.pl każdy procesor dokładnie badamy przez kilkanaście godzin, sprawdzając jego wydajność w minimum dziesięciu aplikacjach i kilkunastu grach. Na naszą końcową ocenę wpływa nie tylko wydajność, ale także opłacalność i energooszczędność. 

Nasza procedura testowa w aplikacjach profesjonalnych obejmuje szereg aplikacji, w których sprawdzamy wydajność CPU. Wśród programów tych znajdziemy m.in: kodowanie wideo, eksportowanie filmu w Adobe Premiere Pro CC 2017, renderowanie projektu w aplikacji Blender, benchmark Cinebench R15, generowanie podglądu animacji w Adobe AfterEffects CC 2017, edycję zdjęć w programie Photoshop CC 2017, kompresję plików (pojedynczych i wielu) w progamie 7-zip i testy syntetyczne HTML5/JavaScript. Warto przy tym dodać, że zdecydowana większość wymienionych wyżej testów bazuje na prawdziwych projektach i scenariuszach wykorzystywanych przez profesjonalnych, komercyjnych twórców

Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl
Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl

Procesor dla grafika, fotografa, programisty, do obróbki wideo – czym kierować się wybierając go?

Komputer dla profesjonalisty to sprzęt, który ma na siebie zarabiać. Dla przeciętnego Kowalskiego wydanie 4000 zł na procesor może być fanaberią, ale profesjonalny użytkownik widzi to inaczej. Jeśli jego sprzęt jest w stanie znacznie szybciej zakończyć jakieś długotrwałe obliczenia, to dzięki temu może szybciej zacząć pracować nad kolejnym zleceniem. A w efekcie – więcej zarobić.

Doskonałym przykładem jest tutaj renderowanie filmów w programie Adobe Premiere Pro lub Sony Vegas Pro. Podczas tego procesu komputer zajęty jest generowaniem efektu końcowego i w zasadzie nie da się pracować dalej nad tym samym projektem. Kilkunastominutowe filmy o wysokiej rozdzielczości z wieloma efektami potrafią się renderować na czterordzeniowych procesorach nawet kilka godzin. Dodatkowe silne rdzenie/wątki potrafią ten proces radykalnie skrócić. To tylko przykład tego typu zastosowań – aplikacji, w których liczba rdzeni, ich taktowanie i wydajność przekłada się na realny zarobek jest wiele

Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w której będziemy "zarabiać"
Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w których pracujemy

Niestety, receptą na wysoką wydajność w Twojej pracy nie jest jedynie zasobny portfel. Bardzo ważna jest też znajomość wymagań stawianych sprzętowi przez wykorzystywane przez Ciebie aplikacje. Optymalny procesor do Photoshopa, to zupełnie inny model, niż procesor do obróbki wideo i rozbudowanych projektów 3D. W pierwszym przypadku, zamiast inwestować w procesor z kilkunastoma rdzeniami, lepiej kupić Core i7 i zainwestować więcej w pamięć operacyjną i szybki nośnik systemowy. Natomiast w drugim przypadku każdy dodatkowy rdzeń wyraźnie skraca czas potrzebny na wyrenderowanie gotowego projektu. Jeśli zależy Ci na jak najmądrzejszym wydaniu pieniędzy, nie obędzie się bez wcześniejszego dokładnego sprecyzowania potrzeb.