Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia 2019
Historia aktualizacji
30 sie 2019

Aktualizacja rekomendacji po pojawieniu się w sprzedaży Ryzenów 3. generacji.

22 lis 2018

Uwzględnienie procesorów Core serii 9000 i Threadripperów serii WX.

15 maja 2018

Dodanie informacji o Ryzenach drugiej generacji i Xeonach W. Aktualizacja informacji o ilości pamięci RAM obsługiwanej przez poszczególne procesory.

11 sty 2018

Uwzględnienie poprawionej dostępności Core i7-8700K.

11 wrz 2017

Dodanie informacji o procesorach AMD Ryzen Threadripper

1 sie 2017Pierwsza publikacja

Procesor do stacji roboczej często kojarzy się z niezwykle drogim kawałkiem elektroniki niedostępnym dla przeciętnego człowieka. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być, bo współczesne wielordzeniowe procesory, takie jak AMD Ryzen 7 2700 i Ryzen 9 3900X, są rozsądnie wycenione, a przy tym świetnie nadają się do zamontowania w komputerze grafika, fotografa lub programisty. Jednak bardzo wymagający użytkownicy, którzy mają specjalne wymagania dotyczące wydajności, ilości obsługiwanego RAM-u i liczby obsługiwanych urządzeń PCI Express, muszą skierować swój wzrok ku czemuś droższemu. Dla takich osób również mamy pewne wskazówki.

Jaki procesor do stacji roboczej? AMD Ryzen 7 2700 – gdy ma być tanio i szybko

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen+
Liczba rdzeni/wątków
8/16
Taktowanie bazowe
3,2 GHz
Taktowanie maksymalne
4,1 GHz
Pamięć podręczna
16 MB L3
TDP
65 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Tak

Ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor AMD Ryzen 7 2700 to naszym zdaniem najbardziej opłacalny procesor do stacji roboczej służącej do obróbki wideo, grafiki i programowania, ponieważ obecnie jest to jeden z najtańszych układów mogących pochwalić się aż ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami, które gwarantują mu świetną wydajność w wymagających aplikacjach. Jego opłacalność dodatkowo zwiększa odblokowany mnożnik, który pozwala łatwo podkręcić procesor i uzyskać nawet ponad 20% dodatkowej wydajności. Przyspieszając jego fabryczne zegary do około 4000 MHz, co zazwyczaj zajmuje zaledwie kilka minut potrzebnych na zmianę mnożnika i napięcia zasilania procesora w ustawieniach płyty głównej, osiąga się wydajność zbliżoną do droższego Ryzena 7 2700X. Jedynym wymogiem jest zastosowanie rozsądnego układu chłodzenia.

Procesor AMD Ryzen 7 2700

Ryzen 7 2700 rozwinie swoje skrzydła przede wszystkim w narzędziach, które potrafią wykorzystać potencjał wielowątkowych procesorów. Renderowanie grafiki trójwymiarowej, obróbka wideo, strumieniowanie rozgrywki – to tylko przykłady zastosowań, gdzie obecność aż 16 wątków procesora Ryzen 7 2700 znacznie usprawnia pracę. W swojej kategorii cenowej Ryzen 2700 rządzi w zadaniach tego typu, a aby uzyskać zauważalnie większą wydajność, na przykład wyraźnie skracającą czas eksportowania jakiegoś dużego projektu wideo, trzeba wydać nawet kilka razy więcej. Ciekawą i unikalną zaletą procesorów Ryzen jest obsługa pamięci ECC, za którą Intel każe sobie płacić grube pieniądze, bo jest ona zarezerwowana dla procesorów z rodziny Xeon. Jeśli więc w Twojej pracy pamięci tego typu są koniecznością, to platforma oparta na procesorach AMD jest najtańszym sposobem na zbudowanie stacji roboczej z pamięciami ECC. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nie wszystkie płyty z podstawką AM4 obsługują pamięci ECC, więc przed wyborem płyty głównej do Ryzena trzeba sprawdzić jej specyfikację, aby później nie mieć niemiłej niespodzianki.

AMD Ryzen 7 2700

Pomimo swojej ogromnej opłacalności, nie jest to najlepszy procesor do każdej stacji roboczej. AMD Ryzen 7 2700 obsługuje maksymalnie 64 GB pamięci RAM DDR4. Jeśli potrzebujesz więcej, powinieneś zainteresować się droższymi platformami do stacji roboczych (np. X299 Intela). Poza tym, nie wszystkie aplikacje są w stanie w pełni skorzystać z potencjału 16 wątków. Bardzo popularny program Adobe Photoshop w zdecydowanej większości sytuacji wykorzystuje jedynie od jednego do trzech rdzeni. Zresztą, aplikacje Adobe ogólnie lepiej działają na procesorach Intela i Ryzenach serii 3000, więc jeśli zarabiasz pracą w Photoshopie lub Adobe Premiere, lepszym wyborem dla Ciebie będzie procesor Intela lub jeden z nowszych Ryzenów (nawet jeśli ma mniej rdzeni).

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do stacji roboczej? AMD Ryzen 9 3900X – procesor niemal do wszystkiego

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen 2
Liczba rdzeni/wątków
12/24
Taktowanie bazowe
3,8 GHz
Taktowanie maksymalne
4,6 GHz
Pamięć podręczna
6+64 MB
TDP
95 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Tak

Starsze Ryzeny są świetne wszędzie tam, gdzie trzeba mieć jak najwięcej rdzeni, ale odstają od konkurencji Intela w pozostałych sytuacjach, czyli na przykład w aplikacjach CAD i w aplikacjach Adobe. Ryzeny 3000 to zmieniły i Ryzen 9 3900X jest przynajmniej porównywalny wydajnościowo z procesorami Intela wszędzie tam, gdzie starsze Ryzeny od nich odstawały, a w aplikacjach mocno wielowątkowych, na przykład we wszelkiego rodzaju renderingu, procesor ten jest nawet o kilkadziesiąt procent wydajniejszy (i przy okazji bardziej energooszczędny) od najszybszego „cywilnego” procesora Intela, czyli Core i9-9900K.

AMD Ryzen 9 3900X

Oprócz tego, nowe Ryzeny obsługują PCI Express 4. generacji, co może mieć znaczenie dla osób potrzebujących w pracy ultraszybkich nośników SSD. Krótko mówiąc, jeśli potrzebujesz szybkiego uniwersalnego procesora (niemal) do wszystkiego, ale nie potrzebujesz mieć więcej niż 64 GB RAM i więcej niż 12 rdzeni, to Ryzen 9 3900X jest świetnym wyborem na lata. W swojej cenie jest po prostu bezkonkurencyjny i zauważalnie większą wydajność (choć nie we wszystkich zastosowaniach!) oferują dopiero dwudziestoparordzeniowe procesory HEDT. Chyba, że nie wyobrażasz sobie pracy na komputerze bez złącza Thunderbolt 3, bo platforma AMD i Thunderbolt 3 na razie nie chcą ze sobą zbyt dobrze współpracować.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do stacji roboczej? Intel Core i9-9900K – gdy pracujesz w Adobe Premiere i publikujesz na YouTube

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność

Przez wiele lat to procesory Intela były najlepszym wyborem dla profesjonalistów – szczególnie tych używających aplikacji Adobe. Jednak Ryzeny AMD, a szczególnie ich trzecia generacja, mocno namieszały na rynku i teraz w zdecydowanej większości sytuacji procesory AMD są po prostu lepszym i bardziej opłacalnym wyborem do stacji roboczej, co dobrze widać po tym artykule. Ale od tej reguły są wyjątki i jeden z nich dotyczy osób, które pracują w Adobe Premiere i eksportują pliki wideo z użyciem akceleracji Intel QuickSync.

Core i7-8700K

Akceleracja QuickSync wykorzystuje zintegrowany układ graficzny Core i9-9900K i potrafi zdziałać cuda (nie mylić z CUDA, bo to oddzielny temat ;)) w dziedzinie szybkości eksportowania projektów Adobe Premiere. Pod warunkiem, że nie zależy Ci na uzyskaniu jak najwyższej wynikowej jakości obrazu przy zadanym bitrate, bo akceleracja ta lekko obniża jakość wynikowych plików wideo, przez co często jest zalecana osobom, które publikują swoje nagrania na przykład na YouTube, gdzie ewentualne lekkie różnice w jakości obrazu przestają mieć znaczenie w świetle tego, co YouTube robi z przesyłanymi plikami... Niszowe zastosowanie? Trochę tak, ale jeśli zależy Ci na jak najszybszy eksportowaniu projektów w Adobe Premiere (kosztem lekkiej degradacji jakości), to Intel ma najlepszą ofertę.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do stacji roboczej? AMD Ryzen Threadripper 2990WX – gdy cena nie gra roli

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen+
Liczba rdzeni/wątków
32/64
Taktowanie bazowe
3 GHz
Taktowanie maksymalne
4,2 GHz
Pamięć podręczna
64 MB L3
TDP
250 W
Podstawka
TR4
Odblokowany mnożnik
Tak

A co, jeśli cena Twojej przyszłej stacji roboczej nie gra roli i wiesz, że w swoim komputerze potrzebujesz mieć jak najwięcej rdzeni, bo na przykład chcesz zbudować bardzo wydajną stację roboczą do 3ds Max, która większość czasu będzie spędzała na renderowaniu dużych projektów? W takiej sytuacji czeka na Ciebie 32-rdzeniowy Ryzen Threadripper 2990WX. Wielowątkowy potwór mający swoje korzenie w procesorach serwerowych.

TR 2990WX

Oprócz bardzo wysokiej wydajności wielowątkowej, procesor ten ma wszystkie te zalety, którymi mogą się pochwalić wszystkie inne procesory AMD Threadripper: 60 linii PCI Express, obsługa 128 GB pamięci RAM ECC i możliwość tworzenia systemowych macierzy RAID z nośników PCI Express. Cena tego procesora co prawda jest wysoka, ale jeśli wiesz, co chcesz zrobić z tyloma rdzeniami, to najprawdopodobniej nie uważasz jej za wygórowaną. Tym bardziej, gdy zestawi się ją z ofertą Intela. Choć najwydajniejsze procesory Intela w pewnych sytuacjach bywają wydajniejsze (i to nie zawsze, bo tylko w aplikacjach, które mają problem z wykorzystaniem wszystkich rdzeni i w obliczeniach czułych na opóźnienia w dostępie do pamięci RAM), to są znacznie droższe i nie tak funkcjonalne, bo oferują mniej linii PCI Express, a pamięci ECC obsługują jedynie kosmicznie drogie procesory Xeon W. Podsumowując, jeśli wiesz, co chcesz zrobić z tymi wszystkimi rdzeniami i jesteś pewny, że ich potrzebujesz, to Threadripper WX z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
AMD Ryzen Threadripper 2990WX
od 7338 zł

Jaki procesor do stacji roboczej? AMD Ryzen Threadripper 1920X – dużo RAM-u, dużo linii PCI Express i rozsądna cena

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
12/24
Taktowanie bazowe
3,5 GHz
Taktowanie maksymalne
4,2 GHz
Pamięć podręczna
32 MB L3
TDP
180 W
Podstawka
TR4
Odblokowany mnożnik
Tak

Wydajność 12-rdzeniowego Threadrippera 1920X już nie robi takiego wrażenia jak w 2017 roku. Obecnie dużo nowocześniejszy Ryzen 7 3700X jest niemal w każdej sytuacji wydajniejszy (a na pewno w aplikacjach Adobe) od 12-rdzeniowego Threadrippera, choć ma „tylko” 8 rdzeni. Jednak Threadrippery mają pewną zaletę, która w niektórych sytuacjach może mieć ogromne znaczenie: są kompatybilne z podstawką i płytami TR4, dzięki czemu obsługują aż 60 linii PCI Express i do 128 GB RAM.

AMD Ryzen Threadripper 1950X
Procesor AMD Ryzen Threadripper 1950X w podstawce TR4 płyty głównej Asus ROG Zenith Extreme

Są zastosowania, w których od wydajności procesora ważniejsza jest duża przepustowość i ilość pamięci i/lub duża liczba złącz PCI Express na dodatkowe nośniki SSD i akceleratory obliczeniowe/karty graficzne. Jeśli Twoja stacja robocza ma zajmować się zadaniami, w których pracuje się na dużych zbiorach danych i/lub wymaga ogromnej mocy obliczeniowej kilku kart graficznych, to Ryzen Threadripper 1920X jest w tej chwili najbardziej opłacalnym sposobem na postawienie fundamentu pod komputer tego typu. Nisza, ale jeśli do niej należysz, to z pewnością docenisz to, jak tanio jesteś w stanie zaspokoić swoje potrzeby dzięki Threadripperom pierwszej generacji.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Procesor dla grafika, fotografa, programisty, do obróbki wideo – czym kierować się wybierając go?

Komputer dla profesjonalisty to sprzęt, który ma na siebie zarabiać. Dla przeciętnego Kowalskiego wydanie 4000 zł na procesor może być fanaberią, ale profesjonalny użytkownik widzi to inaczej. Jeśli jego sprzęt jest w stanie znacznie szybciej zakończyć jakieś długotrwałe obliczenia, to dzięki temu może szybciej zacząć pracować nad kolejnym zleceniem. A w efekcie – więcej zarobić.

Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w której będziemy "zarabiać"
Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w których pracujemy

Niestety, receptą na wysoką wydajność w Twojej pracy nie jest jedynie zasobny portfel. Bardzo ważna jest znajomość wymagań stawianych sprzętowi przez wykorzystywane przez Ciebie aplikacje. Optymalny procesor do Photoshopa to zupełnie inny model, niż procesor do skomplikowanych symulacji fizycznych i do renderowania animacji 3D. W pierwszym przypadku lepiej jest mieć mniej szybszych rdzeni, niż wydawać kilka tysięcy na kilkudziesięciordzeniowy procesor, który w praktyce będzie wolniejszy od dobrego 8-rdzeniowca. Natomiast w drugim przypadku każdy dodatkowy rdzeń wyraźnie skraca czas potrzebny na wykonanie pracy. Jeśli zależy Ci na jak najmądrzejszym wydaniu pieniędzy, to nie obędzie się bez wcześniejszego dokładnego sprecyzowania potrzeb. Tym bardziej, że czasem ważniejsze od wydajności procesora są pewne unikatowe funkcje platformy. Czy potrzebujesz Thunderbolta 3 lub zintegrowanego 10-gigabitowego Ethernetu? Czy potrzebujesz mieć dużo złącz PCI Express na akceleratory obliczeniowe lub kolejne nośniki SSD? A może potrzebujesz pamięć ECC lub kilkaset gigabajtów RAM-u, bo Twój komputer będzie przeprowadzał wielogodzinne obliczenia naukowe, w których najważniejsza jest niezawodność i pewność wyniku? Jak widać, zmontowanie odpowiedniej stacji roboczej wymaga odpowiedniego planowania i odrobiny wiedzy.

Co mam zrobić, jeśli potrzebuję więcej niż 128 GB RAM?

128 GB RAM to dużo pamięci operacyjne, ale dla niektórych jest to nadal zbyt mało. Co wtedy? Teoretycznie zarówno procesory Core i9 (X299), jak i Threadrippery mogłyby obsługiwać więcej RAM-u, ale w praktyce trudno je do tego „nakłonić”. W przypadku Threadripperów dlatego, że w tej chwili nie ma standardowych modułów RAM (UDIMM) o pojemności większej niż 16 GB (choć niedługo ma się to zmienić), a procesory te nie obsługują pojemniejszych modułów RDIMM (Registered DIMM). Teoretycznie obsługują bardzo pojemne serwerowe moduły LRDIMM (Load Reduced DIMM), ale... w tej chwili nie ma na rynku płyty głównej do Threadripperów, która byłaby z nimi kompatybilna. W przypadku procesorów Core i9 (X299) wygląda to jeszcze dziwniej, bo same procesory obsługują zarówno moduły RDIMM i LRDIMM, więc teoretycznie dałoby się zmontować komputer z Core i9 i 512 GB RAM, ale... jest to obsługa nieoficjalna. Niektóre płyty główne X299 ją dodały (na przykład płyty Gigabyte i AsRock), ale komuś się to nie spodobało i w najnowszych wersjach oprogramowania układowego do nich funkcja ta została zablokowana, a maksymalna obsługiwana pojemność pamięci operacyjnej ograniczona z 512 do 128 GB.

Dlaczego? Zapewne dlatego, że na rynek trafiła nowa rodzina procesorów Intel Xeon W, która od procesorów Intel Core i9 na podstawkę X299 różni się jedynie obsługą ECC, oficjalną obsługą modułów RDIMM i LRDIMM, obsługą vPRO i... ceną. Xeony W od odpowiadających im wydajnościowo procesorów Core i9 są nawet ponad dwa razy droższe, więc jeśli potrzebujesz mieć w swojej stacji roboczej 256 lub 512 GB RAM, to musisz się pogodzić z wydatkami. Jednak jeśli chcesz mieć aż tyle pamięci operacyjnej, to zapewne wiesz też ile kosztują pojemne moduły RDIMM i LRDIMM, więc i koszt zakupu procesora nie będzie dla Ciebie aż taki straszny.

Jak testujemy procesory dla grafików, programistów, fotografów i do obróbki wideo?

Wszystkie opisane wyżej procesory zostały przetestowane przez specjalistów serwisów PCLab.pl i Komputer Świat, a większość dokładnie opisana w linkowanych wyżej publikacjach. Tam znajdziecie testy w aplikacjach codziennego użytku, programach profesjonalnych oraz dokładne pomiary energii pobieranej przez te jednostki. W trakcie naszych testów w laboratorium PCLab.pl każdy procesor dokładnie badamy przez kilkanaście godzin, sprawdzając jego wydajność w minimum dziesięciu aplikacjach. Na naszą końcową ocenę wpływa nie tylko wydajność, ale także opłacalność i energooszczędność. 

Nasza procedura testowa w aplikacjach profesjonalnych obejmuje m.in: kodowanie wideo, eksportowanie filmu w Adobe Premiere Pro CC, obróbka wideo w DaVinci Resolve, renderowanie projektu w aplikacji Blender, generowanie podglądu animacji w Adobe AfterEffects CC, edycję zdjęć w programie Photoshop CC, kompresję plików (pojedynczych i wielu) w progamie 7-zip i testy syntetyczne HTML5/JavaScript. Warto przy tym dodać, że zdecydowana większość wymienionych wyżej testów bazuje na prawdziwych projektach i scenariuszach wykorzystywanych przez profesjonalnych, komercyjnych twórców

Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl
Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl