Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2018
Historia aktualizacji
11 sty 2018

Uwzględnienie poprawionej dostępności Core i7-8700K.

11 wrz 2017

Dodanie informacji o procesorach AMD Ryzen Threadripper

1 sie 2017Pierwsza publikacja

Procesor do zastosowań profesjonalnych kojarzy się przeważnie z niezwykle drogimi, wielordzeniowymi produktami niedostępnymi dla przeciętnego człowieka. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być. Z naszych laboratoryjnych testów wynika, że AMD Ryzen 7 1700 oraz Intel Core i7-8700K to najbardziej optymalne i najlepsze procesory dla profesjonalistów, którzy patrzą nie tylko na wydajność, ale także na ogólną opłacalność sprzętu. Ale niektórzy bardzo wymagający użytkownicy, dla których cena nie gra roli, mają specjalne wymagania w kwestii wydajności, ilości obsługiwanego RAM-u i liczby obsługiwanych urządzeń PCI Express. Dla nich również mamy pewne wskazówki i propozycje.

Nasza główna rekomendacja: AMD Ryzen 7 1700 – wielowątkowy złoty środek

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
8/16
Taktowanie bazowe
3,0 GHz
Taktowanie maksymalne
3,7 GHz
Pamięć podręczna
16 MB L3
TDP
65 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Tak

AMD Ryzen 7 1700 to procesor dla Ciebie, jeżeli:

 • szukasz procesora o bardzo wysokiej wydajności w zastosowaniach profesjonalnych wykorzystujących wiele wątków (np. Blender, 3ds Max, kompresja i edycja wideo);
 • poszukujesz procesora o jak najlepszym współczynniku ceny do wydajności w wyżej wymienionych zastosowaniach;
 • zależy Ci na rozsądnym poborze energii elektrycznej;
 • dodatkowo rozważasz możliwości łatwego i skutecznego podkręcania.

AMD Ryzen 7 1700 to nie jest procesor dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz więcej niż 64 GB RAM;
 • zależy Ci na jak najlepszej wydajności w programach graficznych Adobe;
 • ogólnie pracujesz w aplikacjach, w których szybkość pojedynczego rdzenia jest ważniejsza od liczby rdzeni.

Ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy procesor AMD Ryzen 7 1700, wywodzący się z jeszcze świeżej architektury Zen, to naszym zdaniem najbardziej opłacalny procesor do zastosowań profesjonalnych, ponieważ obecnie jest to najtańszy układ mogący pochwalić się aż ośmioma rdzeniami i szesnastoma wątkami.

Procesor AMD Ryzen 7 1700
Procesor AMD Ryzen 7 1700

Ryzen 7 1700 rozwinie swoje skrzydła przede wszystkim w aplikacjach, które potrafią wykorzystać potencjał wielowątkowych procesorów. Renderowanie grafiki trójwymiarowej, kompresja filmów, pakowanie wielu plików, strumieniowanie rozgrywki, czy nawet jednoczesne korzystanie z wielu kart w przeglądarce internetowej, to tylko przykłady zastosowań, gdzie obecność aż 16 wątków procesora Ryzen 7 1700 znacznie usprawnia pracę. W swojej kategorii cenowej Ryzen 1700 rządzi w wykonywaniu zadań tego typu, a aby uzyskać zauważalnie większą wydajność, na przykład wyraźnie skracającą czas eksportowania jakiegoś dużego projektu wideo, trzeba wydać dużo więcej i zainwestować w platformy HEDT Intela lub AMD, przygotowane z myślą o bardzo drogich procesorach Intel Core i9 i AMD Ryzen Threadripper.

AMD Ryzen 7 1700 w płycie głównej z podstawką AM4
AMD Ryzen 7 1700 w płycie głównej z podstawką AM4

Jego opłacalność dodatkowo zwiększa odblokowany mnożnik. Pozwala on na łatwe podkręcenie procesora i darmowe uzyskanie nawet ponad 20% dodatkowej wydajności. Przyspieszając jego fabryczne zegary do 3900-4000 MHz osiąga się wydajność zbliżoną do o kilkaset złotych droższego modelu Ryzen 7 1800X. Jedynym wymogiem jest zastosowanie rozsądnego układu chłodzenia (np. popularny schładzacz CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 za ok. 140 zł powinien spokojnie dać radę).

Ryzen 7 1700 jest też energooszczędny, co potwierdziliśmy w swoich testach. To z pewnością ważna informacja dla osób wykorzystujących komputer do wielogodzinnego kodowania wideo i innych zadań zakładających wykonywanie przez dłuższy czas intensywnych obliczeń.

Co więcej, procesor ten zapewni niezłą wydajność również w grach i programach codziennego użytku. Nie oznacza to, że procesor ten powinni wybierać gracze, jednak jeśli lubisz zwieńczyć dzień ciężkiej pracy partyjką ulubionej gry, to Ryzen 7 1700 jest wystarczająco szybki, aby była to przyjemna część wieczoru.

Pomimo swojej opłacalności, nie jest to układ optymalny dla każdego. AMD Ryzen 7 1700 obsługuje maksymalnie 64 GB pamięci RAM DDR4. Jeśli potrzebujesz więcej, powinieneś zainteresować się droższymi platformami do stacji roboczych (np. X299 Intela). Poza tym, nie wszystkie aplikacje wykorzystywane w pracy są w stanie w pełni skorzystać z potencjału 16 wątków tej jednostki. Bardzo popularny program Adobe Photoshop w zdecydowanej większości sytuacji wykorzystuje jedynie od jednego do trzech wątków CPU. W takich scenariuszach pracy Ryzen 7 1700 wypada średnio, więc osoby zarabiające na obróbce zdjęć powinny zainteresować się ofertą Intela.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Nasza druga rekomendacja: Intel Core i7-8700K – procesor dobry niemal we wszystkim

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Coffee Lake
Liczba rdzeni/wątków
6/12
Taktowanie bazowe
3,7 GHz
Taktowanie maksymalne
4,7 GHz
Pamięć podręczna
12 MB L3
TDP
95 W
Podstawka
LGA 1151
Odblokowany mnożnik
Tak

Intel Core i7-8700K to procesor dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz zarówno wysokiej wydajności w zastosowaniach wielowątkowych, jak i jednowątkowych;
 • nie masz mocno ograniczonego budżetu.

Intel Core i7-8700K to nie jest procesor dla Ciebie, jeżeli:

 • szukasz procesora o najlepszym współczynniku ceny do wydajności w aplikacjach wielowątkowych.

Core i7-8700K to świetny procesor dla kogoś, kto korzysta w pracy zarówno z aplikacji w pełni wykorzystujących możliwości procesorów wielowątkowych (czyli tych, w których radzi sobie również Ryzen 7 1700), jak i tych, które lepiej działają na procesorach z mniejszą liczbą szybszych rdzeni (czyli tych, w których Ryzen 7 1700 radzi sobie słabiej). Wszystko dzięki sześciu szybko taktowanym rdzeniom i technice Hyper-Threading, dzięki której Core i7-8700K jest procesorem dwunastowątkowym.

Core i7-8700K

Z naszych testów wynika, że dzięki wysokiej wydajności pojedynczego rdzenia (zapewnianej przez szybkie taktowanie procesora i wysoką wydajność architektury Intela), choć Core i7-8700K ma dwa rdzenie mniej niż Ryzen 7, to w aplikacjach wielowątkowych (kodowanie wideo, renderowanie grafiki, eksportowanie projektów wideo, itp.) oferuje on wydajność porównywalną z podkręconym Ryzenem 7 1700 lub standardowo taktowanym Ryzenem 7 1800X. Natomiast w aplikacjach, które nie skalują się tak dobrze z tak dużą liczbą rdzeni (chociażby większość funkcji i filtrów Adobe Photoshopa), Intel Core i7-8700K potrafi być nawet o 20-30% wydajniejszy od konkurencji AMD. Core i7-8700K jest więc procesorem bardziej bezkompromisowym niż nasza pierwsza rekomendacja, ale jest też od niej zauważalnie droższy.

Wyższy jest nie tylko koszt zakupu samego procesora, ale też niezbędnej do jego działania płyty głównej. Procesory Intela 8. generacji są kompatybilne jedynie z płytami głównymi z chipsetami serii 300, a na razie jedynym dostępnym chipsetem Intela tej serii jest najdroższy Z370. To sprawia, że najtańsza płyta, którą trzeba kupić, aby móc do niej włożyć Core i7-8700K, jest o kilkaset złotych droższa od najtańszej sensownej płyty z chipsetem AMD obsługującym Ryzeny.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywa: AMD Ryzen Threadripper 1950X – gdy potrzebna jest duża ilość RAM-u, dużo linii PCI Express i jak najwięcej rdzeni

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
16/32
Taktowanie bazowe
3,4 GHz
Taktowanie maksymalne
4,2 GHz
Pamięć podręczna
32 MB L3
TDP
180 W
Podstawka
TR4
Odblokowany mnożnik
Tak

AMD Ryzen Threadripper 1950X to procesor dla Ciebie, jeżeli:

 • potrzebujesz wielowątkowego procesora, bo np. renderujesz całymi godzinami duże animacje 3D;
 • nie patrzysz na cenę – jesteś w stanie wydać dużo pieniędzy, bo sprzęt na którym pracujesz „ma na siebie zarabiać”;
 • potrzebujesz ogromnej liczby linii PCI-E;
 • potrzebujesz więcej niż 64 GB pamięci RAM.

AMD Ryzen Threadripper 1950X to nie jest procesor dla Ciebie, jeżeli:

 • pracujesz na aplikacjach, które nie wykorzystują w pełni aż tylu rdzeni (na przykład Adobe Photoshop);
 • budujesz komputer do gier.

AMD Ryzen Threadripper 1950X to prawdziwy demon wydajności wielowątkowej, a także świetny fundament bardzo elastycznej platformy do zadań specjalnych. Przede wszystkim ma on aż 16 rdzeni, z których dzięki SMT robią się aż 32 procesory logiczne. W programach takich jak Adobe After Effects 2017, Blender, w kodowaniu wideo i w 3ds Max Ryzen Threadripper 1950X niemalże nie ma sobie równych i jedynie najmocniejszy (i dużo droższy) Core i9 Intela jest od niego trochę wydajniejszy (w testowanych przez nas aplikacjach – do kilkunastu procent).

AMD Ryzen Threadripper 1950X
Procesor AMD Ryzen Threadripper 1950X w podstawce TR4 płyty głównej Asus ROG Zenith Extreme

Dodatkowego „smaku” dodają tutaj pewne unikatowe funkcje platformy X399, na której oparte są nowe jednostki AMD dla profesjonalistów. Jest to m.in. obsługa do 1 TB pamięci operacyjnej RAM DDR4 (choć w tej chwili nie istnieją moduły RAM o pojemności pozwalającej na skorzystanie z tego), obsługa pamięci ECC, możliwość tworzenia bootowalnych macierzy RAID z nośników NVM-e PCI Express i aż 60 linii PCI Express. Czyli choć pod względem czystej mocy obliczeniowej najwydajniejsze i najdroższe procesory Intela mają lekką przewagę, to jednak platforma AMD jest po prostu bardziej funkcjonalna.

W przypadku 1950X gorzej wygląda kwestia wydajności pojedynczego rdzenia. W trakcie jedno-dwuwątkowych zadań wykonywanych w programie Adobe Photoshop, ta jednostka potrafi wypaść gorzej, niż kilka razy tańsze „cywilne” procesory Intela z rodziny Core i7. Podobną sytuację zaobserwowaliśmy też w aplikacjach takich jak 7-Zip (pakowanie jednego pliku) i w grach. To po prostu procesor, którego idealnym środowiskiem pracy jest aplikacja wykorzystująca pełnię jego wielowątkowego potencjału. Jeśli zarabiasz na innym rodzaju aplikacji, to lepszą propozycją okaże się któryś z wymienionych wyżej procesorów Intela. Trzeba też zdecydowanie zaznaczyć, że nie jest to procesor do gier. Jeśli myślisz o stworzeniu konfiguracji multi-GPU (SLI, CrossFire) do grania w wysokich rozdzielczościach, to platforma X399, pomimo bardzo dużej liczby linii PCI Express, nie jest dla Ciebie.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Przy okazji warto wspomnieć o innych modelach procesorów z rodziny Threadripper, Mniej wymagające osoby mogą wybrać tańszy model z 12 rdzeniami – Threadripper 1920X. W pewnych sytuacjach sensowny może być też zakup najtańszego i najsłabszego procesora z tej rodziny – Threadrippera 1900X. To jednostka 8 rdzeniowa i 16 wątkowa, więc pod kątem ogólnej wydajności nie odbiega mocno od naszej głównej rekomendacji, będąc od niej zauważalnie droższa. Ma jednak pewne bardzo istotne zalety, które mogą okazać się kluczowe dla pewnej grupy użytkowników. Ponieważ AMD nie ogranicza sztucznie funkcjonalności swoich tańszych procesorów, Threadripper 1900X, tak jak Threadripper 1950X, jest w stanie obsłużyć do 1 TB pamięci operacyjnej RAM i udostępnia aż 60 linii PCI Express, co jest istotne dla osób wykonujących obliczenia na połączonych ze sobą kartach graficznych (np. do renderowania video). W dużym skrócie, 1900X to raczej słaba propozycja pod kątem wydajności samego CPU, ale może okazać się ciekawa dla osoby planującej zbudować w rozsądnych pieniądzach platformę obsługującą bardzo dużo pamięci operacyjnej i/lub kilka kart rozszerzeń wkładanych do złącz PCI Express. W takich zastosowaniach konkurencja cenowa Intela wypada zdecydowanie gorzej.

Alternatywa: Core i9-7980XE – zero kompromisów w astronomicznej cenie

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Skylake-X
Liczba rdzeni/wątków
18/36
Taktowanie bazowe
2,6 GHz
Taktowanie maksymalne
4,4 GHz
Pamięć podręczna
24,75 MB L3
TDP
165 W
Podstawka
LGA 2066
Odblokowany mnożnik
Tak

Intel Core i9-7980XE jest dla Ciebie, jeżeli:

 • stosunek cena/wydajność jest dla Ciebie nieistotny – po prostu chcesz zamienić plik gotówki w najwydajniejszy istniejący procesor;
 • znaczenie dla Ciebie ma nie tylko jak najlepsza wydajność wielowątkowa, ale także jednowątkowa;
 • potrzebujesz dużej liczby linii PCI Express, bo na przykład wykorzystujesz do obliczeń dwie karty graficzne;
 • potrzebujesz komputer wyposażony w 128 GB RAM.

Jeśli jesteś w stanie wydać na procesor naprawdę dużo i szukasz najwyższej dostępnej wydajności, to Intel Core i9-7980XE jest dla Ciebie. To przedstawiciel architektury Skylake-X, montowany w najnowszej podstawce LGA2066 (jest to tak zwana platforma Intel X299). Ma on aż 18 rdzeni, co dzięki obecności technologii Hyper-Threading przekłada się na aż 36 procesorów logicznych. Taktowanie bazowe tej jednostki to 2,6 GHz, ale dzięki obecności funkcji Turbo Boost 3.0 w zastosowaniach dwuwątkowych szybkość wykorzystywanych rdzeni wzrasta aż do 4,4 GHz, co sprawia, że procesor ten jest bardzo wydajny nie tylko w aplikacjach zoptymalizowanych pod kątem wykorzystywania wielu rdzeni, ale też w takich, które preferują dużą wydajność i szybkie taktowanie jednego rdzenia.

Procesor Intel Core i9-7900X to obecnie król wydajności wielowątkowej
Procesor Intel Core i9-7900X to obecnie król wydajności wielowątkowej, ale jego cena jest wręcz abstrakcyjna...

Ten i inne modele Core i9 dla platformy X299 mają jeszcze jedną, istotną zaletę – wspierają do 128 GB pamięci RAM, czyli nie tak dużo, jak Threadrippery, ale i tak dwa razy więcej niż rekomendowany wyżej procesor Core i7. Poza tym, Core i9-7980XE udostępnia aż 44 linie PCI Express, co ma znaczenie dla osób używających kilku kart graficznych i/lub dodatkowych kart rozszerzeń. Znowu nie jest to aż tak dużo, jak w Threadripperach, ale i tak znacznie więcej niż w platformie LGA 1151, która ma w sumie 20 linii PCI Express.

Nieco mniej ciekawie wygląda pobór energii elektrycznej. Obecność aż 18 rdzeni sprawia, że 7980XE, w czasie pełnego obciążenia, może zużywać około 250 Watów energii. To jednak nie powinien być duży problem, bo (parafrazując znane powiedzenie) „skoro stać Cię na Ferrari, to na pewno stać Cię na paliwo”, więc potencjalny użytkownik procesora wartego niemal 10000 zł nie powinien zbytnio przejmować się rachunkami za energię elektryczną.

Core i9-7860X i Core i9-7980XE
Tak wygląda kilkanaście tysięcy złotych w procesorach

Podsumowując, zakup Core i9-7980XE nie ma sensu z punktu widzenia współczynnika ceny do wydajności, bo Intel za o kilkanaście procent wyższą wydajność wielowątkową, mniejszą liczbę linii PCI Express i mniejszą ilość obsługiwanej pamięci każe sobie płacić kilka tysięcy złotych więcej niż AMD za swojego 16-rdzeniowego Threadrippera. Jeśli jednak z jakiegoś powodu potrzebujesz absolutnie najwydajniejszego procesora na rynku i cena dla Ciebie nie gra roli, to wybór jest tylko jeden.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jak testujemy procesory?

Wszystkie opisane wyżej procesory zostały przetestowane przez specjalistów serwisów PCLab.pl i Komputer Świat, a większość dokładnie opisana w linkowanych wyżej publikacjach. Tam znajdziecie nie tylko testy w grach, ale także w aplikacjach codziennego użytku, programach profesjonalnych oraz dokładne pomiary energii pobieranej przez te jednostki. W trakcie naszych testów w laboratorium PCLab.pl każdy procesor dokładnie badamy przez kilkanaście godzin, sprawdzając jego wydajność w minimum dziesięciu aplikacjach i kilkunastu grach. Na naszą końcową ocenę wpływa nie tylko wydajność, ale także opłacalność i energooszczędność. 

Nasza procedura testowa w aplikacjach profesjonalnych obejmuje szereg aplikacji, w których sprawdzamy wydajność CPU. Wśród programów tych znajdziemy m.in: kodowanie wideo, eksportowanie filmu w Adobe Premiere Pro CC 2017, renderowanie projektu w aplikacji Blender, benchmark Cinebench R15, generowanie podglądu animacji w Adobe AfterEffects CC 2017, edycję zdjęć w programie Photoshop CC 2017, kompresję plików (pojedynczych i wielu) w progamie 7-zip i testy syntetyczne HTML5/JavaScript. Warto przy tym dodać, że zdecydowana większość wymienionych wyżej testów bazuje na prawdziwych projektach i scenariusza wykorzystywanych przez profesjonalnych, komercyjnych twórców. 

Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl
Każdy z opisywanych procesorów został dokładnie przetestowany w laboratorium PCLab.pl

Procesor dla profesjonalisty? Czym kierować się wybierając takie CPU

Komputer dla profesjonalisty to sprzęt, który ma na siebie zarabiać. Dla przeciętnego Kowalskiego wydanie 4000 zł na procesor może być fanaberią, ale profesjonalny użytkownik widzi to inaczej. Jeśli jego sprzęt jest w stanie znacznie szybciej zakończyć jakieś długotrwałe obliczenia, to dzięki temu może szybciej zacząć pracować nad kolejnym zleceniem. A w efekcie – więcej zarobić.

Doskonałym przykładem jest tutaj renderowanie filmów w programie Adobe Premiere Pro lub Sony Vegas Pro. Podczas tego procesu komputer zajęty jest generowaniem efektu końcowego i w zasadzie nie da się pracować dalej nad tym samym projektem. Kilkunastominutowe filmy o wysokiej rozdzielczości z wieloma efektami potrafią się renderować na czterordzeniowych procesorach nawet kilka godzin. Dodatkowe, silne rdzenie/wątki potrafią ten proces radykalnie skrócić. To tylko przykład tego typu zastosowań – aplikacji, w których ilość rdzeni, ich taktowanie i wydajność przekłada się na realny zarobek jest wiele

Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w której będziemy "zarabiać"
Wybór najlepszego procesora do pracy ułatwi znajomość specyfiki aplikacji, w których pracujemy

Niestety, receptą na wysoką wydajność w Twojej pracy nie jest jedynie zasobny portfel. Bardzo ważna jest też znajomość wymagań stawianych sprzętowi przez wykorzystywane przez Ciebie aplikacje. Wiele aplikacji (np. przytoczony nieco wyżej Adobe Photoshop) nie jest w stanie spożytkować wielowątkowej mocy niektórych procesorów. W efekcie, do tego typu zastosowań lepiej kupić procesor Core i7-8700K z bardzo mocnymi i szybkimi poszczególnymi rdzeniami, niż np. AMD Ryzen 7 1700 dysponujący większą liczbą rdzeni/wątków, które są jednak słabsze (a w efekcie nakładanie efektów we wspomnianym Photoshopie trwa na nich dłużej). Czyli jeśli zależy Ci na jak najmądrzejszym wydaniu pieniędzy, nie obędzie się bez wcześniejszego dokładnego sprecyzowania potrzeb.

Musisz też pamiętać, że procesor to bardzo ważny (często najważniejszy) element komputera, ale wciąż tylko jeden z wielu elementów. Końcowa wydajność peceta do zarabiania zależy nie tylko od mocy obliczeniowej jednostki centralnej, ale często też od pamięci RAM (głównie od jej ilości), szybkości i wielkości podsystemu pamięci masowej (w niektórych zadaniach nawet szybki SSD ze złączem SATA jest „wąskim gardłem” i warto go zastąpić nośnikiem PCI Express). Do tego dochodzi jeszcze karta graficzna, która w niektórych zadaniach może mieć bardzo duże znaczenie. To jednak nie czas i nie miejsce na dokładne wyjaśnianie wpływu tych elementów na końcową wydajność. Po prostu chcemy Was tylko uczulić na fakt, że pracując w konkretnej aplikacji warto poznać jej specyfikę i wymagania dotyczące sprzętu, bo może okazać się, że zakup nawet najmocniejszego CPU nie będzie w stanie zwiększyć końcowej efektywności, a dołożenie kilku gigabajtów RAM-u – już tak. 

Inne propozycje i możliwości

Na rynku procesorów dla najbardziej wymagających (i najbogatszych) użytkowników znajdziemy jeszcze kilka ciekawych alternatyw. Jedną z nich jest seria procesorów Xeon firmy Intel, przygotowana głównie z myślą o serwerach i stacjach roboczych. Te jednostki są jednak zwykle znacznie droższe i niżej taktowane niż ich „cywilne” odpowiedniki w postaci procesorów Core i7/Core i9 (w tym ekstremalnych serii dla LGA2066). 

Procesor AMD Ryzen 7 1700 na stosunkowo taniej płycie Asus Prime B350-Plus
Procesor AMD Ryzen 7 1700 na stosunkowo taniej płycie Asus Prime B350-Plus

Swoją cenę rekompensują wsparciem dla pewnych funkcji i instrukcji ważnych w przypadku zastosowań serwerowych, ale rzadko wykorzystywanych w desktopach (także tych do pracy). Z tego względu nie zdecydowaliśmy się polecić żadnego z procesorów Intel Xeon. To po prostu produkty dla nieco innej grupy odbiorców.