Ostatnia aktualizacja: 3 października 2018
Historia aktualizacji
3 paź 2018

Zmiana pierwszej rekomendacji na Athlona 200GE z powodu problemów z dostępnością procesorów Intela.

22 mar 2018Pierwsza publikacja

Gdy ma się nieograniczony budżet, zakupy części komputerowych są relatywnie proste, bo nie trzeba iść na żadne kompromisy. Natomiast gdy budżet jest niewielki, każda złotówka ma duże znaczenie i trzeba się dobrze zastanowić nad tym, w co ją zainwestować, aby otrzymać optymalny zestaw. W takiej sytuacji, jaki tani procesor kupić, aby nie przepłacić, a być z niego zadowolonym? Z naszych testów i analizy rynku wynika, że w tej chwili każdy budowniczy taniego zestawu komputerowego powinien rozważyć Ryzena 3 2200G, którego w sklepach można znaleźć już od 349 zł lub Athlona 200GE, którego można kupić od 209 zł.

Jaki tani procesor? AMD Athlon 200GE – najtańszy sensowny procesor do gier i do biura

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen+
Liczba rdzeni/wątków
2/4
Taktowanie bazowe
3,2 GHz
Taktowanie maksymalne
3,2 GHz
Pamięć podręczna
4 MB L3
TDP
35 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Nie
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Co czyni Athlona 200GE dobrym tanim procesorem? Dwa wydajne rdzenie z obsługą techniki HT, dzięki której jest to najbardziej opłacalny czterowątkowy procesor AMD. Cztery wątki to absolutne minimum, gdy myśli się o komputerze do grania, bo tyle niektóre gry wymagają, aby... w ogóle się uruchomić. Ale nie trzeba być graczem, aby odnieść pożytek z większej liczby wątków, bo z naszych testów wynika, że nawet w typowym komputerze biurowym są one przydatne: czy to w czasie korzystania z prostego programu graficznego, czy to w czasie używania przeglądarki z otwartymi wieloma kartami, czy po prostu, gdy chce się mieć uruchomione kilka programów na raz i móc w miarę sprawnie przełączać się między nimi. Naprawdę nie warto kupować tańszego i słabszego procesora niż Athlon 200GE, nawet do bardzo prostej konfiguracji, bo regres wydajnościowy jest zbyt duży.

Athlon 200GE box

Jeśli składasz komputer biurowy (lub inny, na którym nie będą uruchamiany bardziej skomplikowane gry), to kolejna dobra wiadomość jest taka, że procesor ten ma zintegrowany przyzwoity układ graficzny, więc nie trzeba dokupywać karty graficznej, aby do komputera móc podłączyć monitor. Układ ten jest też bardzo nowoczesny (choć od jego wydajności nie należy oczekiwać cudów), więc obsługuje HDMI 2.0, nowe wersje HDCP i dekoduje wideo 4K HDR o płynności 60 kl./sek., więc procesor ten pozwala na bezproblemową konsumpcje multimediów i dobrze współpracuje z nowoczesnymi monitorami i telewizorami Ultra HD. A jeśli chcesz grać na komputerze, to Athlon 200GE jest dobrym „towarzyszem” karty graficznej klasy GeForce GTX 1050/1050 Ti lub Radeon RX 560. Łączenie go z mocniejszą kartą nie ma większego sensu, bo będzie on dla niej „wąskim gardłem” i może nie pozwolić wycisnąć z niej pełni potencjału. Niewiele sensu ma też łączenie go z czymś słabszym, bo... istnieje Ryzen 5 2200G, o którym możecie przeczytać poniżej.

Podsumowując, Athlon 200GE to świetny fundament komputera taniego komputera, który ma po prostu działać i nie frustrować swojego użytkownika powolnym działaniem, problemami z kompatybilnością lub tym, że czegoś w nim nie da się zrobić lub odtworzyć, bo jest zbyt przestarzały.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki tani procesor? AMD Ryzen 3 2200G – najtańszy fundament pod zbudowanie przyzwoitego komputera do popularnych gier e-sportowych

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
4/4
Taktowanie bazowe
3,5 GHz
Taktowanie maksymalne
3,7 GHz
Pamięć podręczna
2 + 4 MB
TDP
65 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Tak
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Na pierwszy rzut oka, AMD Ryzen 3 2200G nie wygląda na tani procesor. Jednak patrząc na jego cenę trzeba pamiętać o tym, że obejmuje ona nie tylko procesor, a połączenie przyzwoitego procesora z niezłą kartą graficzną opartą na najnowszej architekturze AMD, znanej z kart graficznych tej firmy z rodziny Vega. Największą zaletą Ryzena 3 2200G jest zintegrowany układ graficzny, który (szczególnie po podkręceniu) w naszych testach osiąga wyniki niewiele gorsze niż kosztujący przynajmniej 300 złotych GeForce'a GT 1030. Oznacza to w praktyce, że jest to najtańszy sposób na zbudowanie komputera pozwalającego na komfortowe granie w popularne tytuły e-sportowe (League of Legends, DotA 2, Rocket League, CS:GO itp.) w rozdzielczości Full HD. A jeśli ktoś się uprze, obniży trochę jakość obrazu i zadowoli się 30 kl./sek., to na tym sprzęcie da się pograć nawet w wysokobudżetowe nowości (choć nie wszystkim da on radę bez obniżania rozdzielczości).

Ryzen 3 2200G pudełko

Jego opłacalność dodatkowo rośnie, gdy się go podkręci. Procesor ten, w przeciwieństwie do tanich procesorów Intela, ma odblokowany mnożnik, dzięki czemu można podkręcić zarówno sam procesor, jak i zintegrowany z nim układ graficzny (o ile ma się płytę z chipsetem B350 lub X370), co pozwala na właściwie darmowe wyciśnięcie z niego dodatkowych kilkunastu procent wydajność. Z drugiej strony, kupując ten procesor trzeba też przyłożyć większą niż zwykle uwagę do wyboru pamięci RAM. Koniecznie trzeba kupić zestaw złożony z dwóch modułów, najlepiej o szybkości przynajmniej 2666 MHz, a potem jeszcze warto spróbować go podkręcić. Każdy dodatkowy megaherc taktowania pamięci, to w przypadku tego procesora dodatkowe klatki na sekundę w grach. Więcej możecie o tym przeczytać w naszym artykule mówiącym o tym, jak wycisnąć wszystko z Ryzenów ze zintegrowanymi układami graficznymi. Podkręcanie tych procesorów naprawdę nie jest trudne, a przynosi bardzo wymierne korzyści!

Ryzen 3 2200G cooler
Ryzen 3 2200G i płyta mini-ITX to świetny sposób na zbudowanie bardzo małego i dość wydajnego komputera do prostych gier i multimediów

Podsumowując, Ryzen 3 2200G to procesor, którego zakup ma najwięcej sensu wtedy, gdy wiesz, że będziesz korzystał z jego zintegrowanego układu graficznego i oferowana przez niego wydajność jest dla Ciebie wystarczająca (bo na przykład jesteś graczem CS:GO, League of Legends i tym podobnych gier). W takiej sytuacji, szczególnie w kontekście obecnych zawyżonych cen procesorów Intela, Ryzen 3 2200G jest prawdziwą opłacalnościową perełką.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dobry tani procesor do gier i do biura, czyli jaki procesor?

Pojęcie „taniości” jest bardzo względne, bo coś, co dla jednej osoby jest tanie, wcale nie musi takie być dla drugiej. Dlatego w czasie przygotowywania i aktualizowania tego artykułu nie trzymamy się z góry wyznaczonych widełek cenowych, a na znajdowaniu niedrogich procesorów, które oferują wybitny stosunek ceny do jakości i wydajności, dzięki czemu każda wydana na nie złotówka jest na tyle dobrze zainwestowaną złotówką, na ile jest to możliwe. Kupując jedną z powyższych propozycji możesz mieć pewność, że dokonujesz optymalnego wyboru, bo kupienie czegoś tańszego wiąże się z dużą utratą wydajności i funkcjonalności, a modele wyraźnie lepsze od nich są też wyraźnie droższe.

W tym miejscu musimy wspomnieć o tym, że pod uwagę braliśmy tylko procesory przynajmniej czterowątkowe i to dlatego na powyższej liście nie znajdziecie żadnej jednostki centralnej za około 100 złotych. Uważamy, że w tej chwili właściwie nikt nie powinien kupować dwuwątkowego procesora. W dzisiejszych czasach, nawet w prostym komputerze biurowym, dodatkowe wątki dają zbyt wiele – czy to w czasie korzystania z kilku kart w przeglądarce, czy to w grach, czy nawet w czasie typowego użytkowania komputera, gdy w tle działa program antywirusowy lub system postanowi pobrać i zainstalować jakieś aktualizacje. Dlatego nawet osoby z bardzo ograniczonym budżetem zachęcamy do tego, aby nie oszczędzać zbyt mocno na tym elemencie komputera, bo prędzej czy później wyjdzie na to, że była to zła decyzja.

Skąd wiemy, który tani procesor jest opłacalny?

Wszystkie opisane wyżej procesory zostały przetestowane przez specjalistów serwisów PCLab.pl i Komputer Świat, a większość – dokładnie opisana w cytowanych wyżej publikacjach. Tam znajdziecie nie tylko testy w grach, ale także w aplikacjach codziennego użytku, programach profesjonalnych oraz dokładne pomiary energii pobieranej przez te jednostki. W trakcie naszych testów w laboratorium PCLab.pl każdy procesor dokładnie badamy przez kilkanaście godzin, sprawdzając jego wydajność w minimum dziesięciu aplikacjach i kilkunastu grach. Na naszą końcową ocenę wpływa nie tylko wydajność, ale także opłacalność i energooszczędność.

Platforma testowa

Oprócz tego, wspieramy się opiniami renomowanych zagranicznych serwisów komputerowych. Szczególnie wysoko cenimy opnie serwisów Anandtech.com, Gamersnexus.net i DigitalFoundry. Dzięki temu mamy pewność, że wzięliśmy pod uwagę wszystkie zalety i wady polecanego sprzętu i nie przeoczyliśmy czegoś ważnego, a nasze opinie nie są odosobnione i nietrafione.

Inne tanie procesory i dlaczego ich nie polecamy

Świat tanich procesorów nie kończy się na powyższych rekomendacjach, ale większość konkurencyjnych dla nich modeli jest po prostu zdecydowanie mniej opłacalna. Dlaczego? Poniżej krótkie wyjaśnienie.

  • Procesory Intel Pentium G o numerze większym niż 5400 – od Pentiuma G5400 różnią się jedynie taktowaniem i ceną. Dopłacanie do nich ma wątpliwy sens, bo oferowany przez nie wzrost wydajności jest ledwie zauważalny.
  • Procesory Athlon X4 serii 800 – procesory czterordzeniowe, ale swoją wydajnością (szczególnie w grach) odbiegają od polecanego Athlona. Na dodatek, są montowane w starej i już nierozwijanej podstawce FM2+ i nie mają zintegrowanego układu graficznego.
  • Procesory Athlon X4 serii 900 – nowsze Athlony kompatybilne z nową podstawką AM4, ale również nie grzeszą wydajnością w grach i nie mają zintegrowanego układu graficznego, przez co są mniej opłacalnym zakupem od polecanego Athlona.
  • APU AMD serii 4000, 5000, 6000, 7000 i 9000 – oferują niezłą wydajność zintegrowanego układu graficznego (choć i tak zdecydowanie niższą od wydajności zintegrowanego układu Ryzena 3), ale wydajność ich procesora jest naprawdę niska (w niektórych przypadkach wręcz dramatycznie niska), bo jest on oparty na starej architekturze AMD.
  • Procesory AMD FX – mają dużo rdzeni, ale są prądożerne, mało wydajne w grach, nie mają zintegrowanego układu graficznego i da się je zamontować tylko w nierozwijanej już podstawce. Zdecydowanie odradzamy.