Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia 2020
Historia aktualizacji
30 sty 2020

Aktualizacja polecanych nośników SSD i dodanie informacji o nośnikach QLC.

25 mar 2019

Aktualizacja tekstu po przetestowaniu nośników ADATA SX8200 Pro i Samsung 970 Evo Plus.

20 lis 2018

Zmiana rekomendacji na nośniki ADATA SX8200 i Samsung 970 Pro.

8 sie 2017Pierwsza publikacja

Nośnik SSD NVMe to świetny sposób na przyspieszenie komputera i choć nie każdy użytkownik będzie w stanie wykorzystać pełni jego potencjału, to przy obecnych cenach dysków SSD zakup SSD NVMe ze złączem M.2 jest bardzo atrakcyjny. A jeśli wie się, na co zwróci uwagę, to wybranie odpowiedniego modelu może być też bardzo proste. W takim razie, jaki SSD NVMe ze złączem M.2 wybrać? Na to i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

SSD NVMe – czy warto?

Przez lata szybkość działania PC-tów była ograniczana przez powolność klasycznych dysków twardych, ale po wprowadzeniu do sprzedaży pamięci półprzewodnikowych (SSD) wszystko się zmieniło. To właśnie dzięki dyskom SSD nowoczesne komputery zaczęły działać tak sprawnie, jak powinny. Początkowo ta nowość swoje kosztowała i na jej zakup decydowali się tylko nieliczni, jednak stopniowa popularyzacja nowej techniki sprawiła, że ceny SSD sukcesywnie spadały i teraz pozwolić na nie może sobie niemal każdy.

Najwydajniejsze dyski półprzewodnikowe korzystają z protokołu NVMe i magistrali PCI Express. Jeszcze do niedawna, ze względu na zauważalnie wyższą cenę względem 2,5-calowych dysków SSD, były one kupowane wyłącznie do zastosowań profesjonalnych. Ale także i one potaniały i teraz są ciekawą alternatywą dla popularniejszych SSD SATA, które już jakiś czas temu osiągnęły limit swoich możliwości, oferując transfer z prędkością ok. 550 MB/s. Wszystko przez ograniczenia standardu SATA, który nie był zaprojektowany z myślą o szybkich nośnikach SSD, a o tradycyjnych dyskach twardych. Natomiast połączenie NVMe i PCI Express pozwala na przyspieszenie transferów do kilu GB/s, co w niektórych sytuacjach daje spore korzyści.

m.2

SSD NVMe – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Patrząc na specyfikację dysków SSD NVMe ze złączem M.2 dostępnych w sklepach może wydawać się, że najważniejszym parametrem tych nośników są sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu danych. I choć faktycznie jest on ważny, to nie warto skupiać się tylko na nim. Dlaczego? Osiągnięcie deklarowanych przez producenta szybkości czasem przekraczającej 5000 MB/s (w przypadku modeli obsługujących PCI Express 4.0) w czasie nawet zaawansowanego korzystania z komputera jest trudne, bo wymaga to kopiowania dużych plików składających się z danych, które łatwo dają się kompresować. W normalnym życiu, poza programami testującymi wydajność dysków, należy spodziewać się wyraźnie niższych wartości. Ale nie powinno nas to martwić, bo nawet transfery sekwencyjne na poziomie 3000 MB/s to wynik rewelacyjny z punktu widzenia użytkownika.

Ważniejszym parametrem jest szybkość losowego odczytu i zapisu małych porcji danych, bo to właśnie takie operacje są najczęściej wykonywane przez systemy operacyjne. Jeśli więc nie zajmujecie się kopiowaniem dużych plików pomiędzy różnymi folderami, to właśnie na tym parametrze powinniście skupić swoją uwagę. To on odpowiedzialny jest za „responsywność” komputera, czyli szybkość reagowania na komendy użytkownika.

ssd

Ważny jest też rodzaj pamięci wykorzystanych w danym dysku SSD. Zaletą kości TLC jest ich niższa cena, jednak w porównaniu do kości MLC ich wydajność może spadać po zapełnieniu SSD i są one mniej żywotne (każda komórka pamięci półprzewodnikowej może zostać zapisana ograniczoną liczbę razy, po czym przestaje działać – wynika to z budowy pamięci tego typu). Choć akurat kwestia mniejszej żywotności nie powinna nas zbytnio martwić, bo degradacja mogąca doprowadzić do utraty danych w warunkach domowych postępuje bardzo wolno i nawet z najtańszego współczesnego dysku SSD będzie można korzystać przez wiele lat. Jeśli zatem najważniejsza jest dla Was niższa cena, to zdecydujcie się na model z kośćmi TLC. Jeśli jednak cenicie sobie wydajność, to wybierzcie nośnik z modułami MLC. W sprzedaży dostępne są także SSD NVMe wykorzystujące kości QLC. Takie modele kuszą atrakcyjną ceną, jednak trzeba pamiętać, że wydajność kości QLC nie jest tak dobra, jak w przypadku TLC i MLC, oraz drastycznie spada przy długotrwałym obciążeniu dysku zapisem dużych ilości danych, co sprawia, że dyski SSD z pamięciami QLC nie są najlepszymi kandydatami do zainstalowania na nich systemu operacyjnego. Jednak doskonale sprawdzą się jako drugi nośnik danych w komputerze, na którym przechowywać można gry, programy, czy multimedia.

W ofertach sklepów coraz częściej pojawiają się SSD NVMe ze złączem M.2 wyposażone w radiator. Radiator nie jest jedynie fanaberią producentów, którzy w ten sposób chcą podnieść cenę swojego produktu, ale sposobem na efektywne odprowadzanie ciepła z nośnika. SSD NVMe, zwłaszcza pod dużym obciążeniem, mogą osiągać bardzo wysokie temperatury. W takich sytuacjach, żeby zapobiec przegrzaniu się nośnika, włącza się throttling, który spowalnia pracę pamięci i ogranicza wzrost jej temperatury. Dzięki radiatorowi efektywnie rozpraszającemu ciepło nośniki rzadziej lub wcale nie zmniejszają swojej wydajności, nawet w czasie wykonywania najcięższych operacji. Dodatkowe chłodzenie bywa zatem przydatne. Może jednak być problematyczne, jeśli dysk SSD chce się włożyć do laptopa. Z drugiej strony, jeśli jakiś nośnik SSD wymaga radiatora do osiągnięcia pełnej wydajności, to najprawdopodobniej i tak nie jest odpowiednim wyborem do laptopa, bo zużywa zbyt dużo cennej energii, dlatego w przypadku dysku do laptopa lepiej kierować się energooszczędnością niż maksymalną wydajnością.

radiator

SSD NVMe z PCI Express 4.0 – czy warto dopłacać?

Najnowsze SSD NVMe współpracują z magistralą PCI Express 4.0 i to one oferują teoretyczne transfery na poziomie 5000 MB/s. To zawrotna prędkość, ale trudna do osiągnięcia w czasie normalnego korzystania z komputera. Nośniki SSD PCI Express 4.0 w rzeczywistych testach (poza benchmarkami) wypadają podobnie do modeli korzystających z magistrali PCI Express 3.0. Co więcej, takie nośniki obecnie wymagają kompatybilnej płyty głównej z chipsetem X570 dla procesorów z rodziny Ryzen, więc nie są dla każdego. W tej chwili nie warto interesować się takimi nośnikami, bo są droższe od konkurencji obsługującej magistralę PCI Express 3.0, a zwykły użytkownik nie zauważy różnicy w ich wydajności.

Jaki dysk SSD NVMe kupić?

Jaki więc SSD NVMe kupić? W laboratorium PCLab.pl testujemy na bieżąco modele pokazujące się na rynku i dzięki temu możemy podpowiedzieć Wam, na które SSD NVMe warto zwrócić uwagę

  • Adata SX8200 Pro – obecnie jest to najciekawszy SSD NVMe na rynku. Jest nie tylko wydajny, ale także atrakcyjnie wyceniony. Sprawdzi się nie tylko w komputerze dla zwykłego użytkownika, gracza, ale nawet w zastosowaniach profesjonalnych, choć nie będzie najwydajniejszy.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung 970 Pro – ten nośnik to najlepsze rozwiązanie dla profesjonalistów i entuzjastów. Wyposażony w kości MLC oferuje bardzo wysoką wydajność, długą gwarancję, ale to wiąże się z odpowiednio wysoko ceną.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Crucial P1 – SSD NVMe z kośćmi QLC są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych HDD służących za magazyn danych. Takie właśnie jest najlepsze zastosowanie dla Cruciala P1, który wydajnością nie może konkurować z droższymi dyskami SSD, ale ze względu na niską cenę doskonale sprawdzi się jako drugi nośnik danych w komputerze.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Intel Optane 905P – to względnie nowa generacja pamięci półprzewodnikowych, która wykorzystuje opracowane przez firmy Intel i Micron kości pamięci 3D Xpoint. Takie nośniki charakteryzują się nie tylko bardzo wysoką wydajnością, ale także dużo krótszymi czasami dostępu do danych niż w przypadku tradycyjnych SSD, co sprawia, że doskonale nadają się dla najbardziej wymagających użytkowników, stacji roboczych oraz serwerów.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Intel Optane 905p 480 GB
od 2924 zł
2924 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro