Ostatnia aktualizacja: 12 czerwca 2020
Historia aktualizacji
12 cze 2020

Aktualizacja listy polecanych procesorów po wprowadzeniu do sprzedaży procesorów Intel Core 10. generacji.

10 lip 2019

Zmiana rekomendacji po przetestowaniu Ryzenów 3000.

1 mar 2019

Dodanie Core i5-9400F do listy rekomendowanych procesorów.

21 lis 2018

Uwzględnienie procesorów Intel Core serii 9000.

17 paź 2018

Dodanie informacji o nadchodzących procesorach Intel Core serii 9000.

2 paź 2018

Aktualizacja rekomendacji uwzględniająca problemy z dostępnością i zawyżone ceny procesorów Intela.

28 sie 2018

Zamiana Pentiuma G4560 na Pentiuma G5400 i Ryzena 5 1600 na Ryzena 5 2600 ze względu na słabą dostępność starych modeli i obniżone ceny nowych.

2 lip 2018

Aktualizacja procesorów polecanych w różnych przedziałach cenowych.

27 kwi 2018

Zmiana rekomendacji po wprowadzeniu do sprzedaży procesorów AMD Ryzen serii 2000 i tańszych płyt głównych pod procesory Intela ósmej generacji.

11 sty 2018

Uwzględnienie poprawionej dostępności Core i5-8600K i Core i7-8700K, a także ciągle słabej dostępności Core i5-8400.

12 paź 2017

Uwzględnienie procesorów Core ósmej generacji.

19 lip 2017Pierwsza publikacja

Szukając procesora do gier łatwo zagubić się w gąszczu skomplikowanych oznaczeń, a przeglądanie setek tabel i wykresów to dla większości nie jest wymarzony sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego na podstawie naszego doświadczenia z testowaniem procesorów i kart graficznych przygotowaliśmy dla Was poradnik, z którego dowiecie się, jaki procesor do gier warto kupić, a które lepiej omijać szerokim łukiem.

Ile rdzeni powinien mieć procesor do gier?

Ile rdzeni powinien mieć procesor do gier? Należy zapomnieć o kupowaniu procesora dwurdzeniowego/dwuwątkowego z myślą o graniu. W zasadzie od kilku lat na rynek trafiają gry, które po wykryciu takiego CPU po prostu się nie uruchomią, a w innych, które jakimś cudem uda się odpalić, wydajność jest bardzo niska. Absolutnym minimum są układy dwurdzeniowe z HT lub SMT, czyli czterowątkowe. W połączeniu z kartą graficzną niższej klasy pozwolą one grać w 60 kl./sek. w starsze gry i popularne gry sieciowe, a także w nowsze gry w 30 kl./sek. – choć w niektórych z nich trzeba się liczyć z występowaniem przycięć animacji. Prawda jest jednak taka, że w dzisiejszych czasach prawdziwe procesory do gier zaczynają się od jednostek ośmiowątkowych (czyli czterordzeniowych z HT/SMT lub ośmiordzeniowych bez tych technik), a wydajnościowym złotym środkiem, który powinien wystarczyć na lata i poradzić sobie z grami następnej generacji, są procesory 6-rdzeniowe/12-wątkowe i 8-rdzeniowe/16-wątkowe. Dopiero one są w stanie zapewnić przynajmniej 60 kl./s w każdej nowej grze – i to bez regularnych, irytujących przycinek, na które można się natknąć na przykład w Red Dead Redemption 2 uruchomionym na procesorze mającym mniej niż 8 wątków.

Ryzen 9 3950X
Można kupić 16-rdzeniowy procesor do komputera do gier, ale tak duża liczba rdzeni nie wpłynie na wydajność w grach.

Czy to znaczy, że im więcej rdzeni tym lepiej? Nie. Praktyka pokazuje, że przejście z 6 rdzeni na 8 daje we współczesnych grach bardzo niewielkie korzyści, a przekroczenie granicy 8 rdzeni/16 wątków nie daje żadnych. I biorąc pod uwagę to, że konsole nowej generacji będą wyposażone w 8-rdzeniowe/16-wątkowe procesory, nie należy się spodziewać zmian tego stanu rzeczy. Inwestowanie w kilkunastordzeniowy procesor ma w praktyce sens tylko wtedy, gdy ktoś chce strumieniować swoją rozgrywkę i kodować wideo na procesorze (x264), a nie za pomocą kodera przyspieszanego przez kartę graficzną (NVENC).

Procesor do gier: Intel czy AMD?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od priorytetów i tego, w jakie gry się gra. Obecnie koronę króla wydajności w grach dzierżą procesory Intela serii Core i9 i Core i7. Czyli jeśli masz wydajną kartę graficzną, monitor z matrycą o dużej częstotliwości odświeżania (120 Hz+) i zależy Ci na wyciśnięciu z komputera jak największej liczby klatek na sekundę w Twojej ulubionej grze sieciowej, to wybór Intela ma sens. Jednak trzeba pamiętać o tym, że te kilka ostatnich procent wydajności w grach kosztuje naprawdę sporo.

Core i9
Procesory Core i9 to obecnie królowie wydajności w grach.

Procesory AMD są obecnie bardziej uniwersalne i mają lepszy współczynnik ceny do wydajności, więc jeśli nie masz bardzo wydajnej karty graficznej i szybkiego monitora, to wybór procesora AMD Ryzen zazwyczaj jest bardziej rozsądny. Szczególnie w przypadku procesorów za mniej niż 1000 zł, gdzie obecnie królują różne modele Ryzenów 3 i Ryzenów 5.

Platforma testowa PCLab.pl - tak testowaliśmy procesory
Platforma testowa PCLab.pl – tak testujemy procesory.

Polecane procesory do gier

Na rynku znajduje się mnóstwo procesorów ze skomplikowanymi nazwami, które mało kto jest w stanie zapamiętać i rozszyfrować, ale w praktyce tylko kilka z nich jest faktycznie wartych uwagi w czasie kompletowania komputera do gier. A więc jaki procesor do gier warto kupić?

  • AMD Ryzen 3 1200 „AF” – przyzwoite cztery rdzenie w bardzo dobrej cenie. Na rynku znajdują się dwie wersje tego procesora: starsza, oznaczona kodem producenta YD1200BBAE, i nowsza, oznaczona kodem YD1200BBAF, potocznie zwana Ryzenem 3 1200 AF. My polecamy tę drugą, bo w praktyce jest ona Ryzenem 3 serii 2000 z „przestarzałą” nazwą (o ile można tak powiedzieć o nazwie). Bardzo dobra podstawa do budżetowego komputera do gier, w którym ma się znaleźć karta graficzna za mniej niż 1000 zł.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • AMD Ryzen 5 1600 „AF” – jak w przypadku opisanego przed chwilą Ryzena 3 1200, na rynku znajdują się dwa różne sześciordzeniowe procesory Ryzen 5 1600: jeden starszy, wykonany w procesie klasy 14 nm i z literami AE w kodzie producenta (YD1600BBAE), i jeden nowszy, wykonany w procesie klasy 12 nm i z literami AF w kodzie producenta (YD1600BBAF). My polecamy właśnie ten drugi, bo w praktyce jest to Ryzen 5 2600 z trochę wolniejszym zegarem i niższą ceną. Jednak ponieważ procesor ten ma odblokowany mnożnik, to kilka minut spędzonych w BIOS-ie płyty głównej zmienia ten procesor w pełnoprawnego Ryzena 5 2600. Trzeba tylko uważać na jego cenę, bo sklepy lubią ją windować do poziomu Ryzena 5 2500 lub Ryzena 3 3300X, a wtedy staje się nieopłacalny.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • AMD Ryzen 3 3300X – choć procesor ten ma mniej rdzeni niż wspomniany przed chwilą Ryzen 5, to dzięki nowszej architekturze i szybszym zegarom w wielu grach jest zdecydowanie szybszy od Ryzenów wcześniejszych generacji. Nowoczesny, energooszczędny i wydajny procesor, który poradzi sobie z niemal wszystkimi grami i który można spokojnie parować z kartami klasy RTX 2060 i 2070 Super.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
AMD Ryzen 3 3300X
od 599 zł
  • AMD Ryzen 5 3600 – jeden z najpopularniejszych nowych procesorów na świecie. Dodatkowe dwa rdzenie względem Ryzena 3 3300X obecnie nie zawsze dają wymierne korzyści i zazwyczaj lepszy współczynnik ceny do wydajności osiągnie się kupując tańszy procesor, a zaoszczędzone na nim pieniądze wydając na szybszą kartę graficzną. Jednak 6 rdzeni jest bardziej przyszłościowe i należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych kilku lat przewaga Ryzena 5 3600 nad Ryzenem 3 3300X będzie coraz bardziej zauważalna.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Intel Core i5-10600K – idealny procesor dla entuzjastów podkręcania, którym zależy na wyciśnięciu z komputera maksymalnie dużej liczby klatek na sekundę. Po podkręceniu wydajnością w grach bardzo nieznacznie (i tylko w wybranych tytułach) odstaje od dużo droższych procesorów Core i7 i Core i9 10. generacji, które są bezapelacyjnie najszybszymi procesorami do gier na rynku (choć mówimy tu o średniej przewadze rzędu kilkunastu procent względem najszybszych Ryzenów), i nie straszna mu żadna istniejąca karta graficzna.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Intel Core i5-10600K
od 1290 zł
1290 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro