Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2018
Historia aktualizacji
11 sty 2018

Uwzględnienie poprawionej dostępności Core i5-8600K i Core i7-8700K, a także ciągle słabej dostępności Core i5-8400.

12 paź 2017

Uwzględnienie procesorów Core ósmej generacji.

19 lip 2017Pierwsza publikacja

Szukając procesora do gier łatwo zagubić się w gąszczu oznaczeń i liczb, a samodzielne przeglądanie setek tabel i wykresów, to dla większości nie jest wymarzony sposób na spędzanie wolnego czasu. Na podstawie własnych testów i analizy rekomendacji innych specjalistycznych portali stwierdziliśmy, że w tej chwili najlepszym stosunkiem ceny do możliwości biorąc pod uwagę procesory do gier odznacza się model AMD Ryzen 5 1600, niekwestionowanym królem wydajności jest Intel Core i7-8700K, a osoby z bardzo ograniczonym budżetem powinny zainwestować w Pentiuma G4560.

Jaki procesor do gier? Nasza główna rekomendacja: AMD Ryzen 5 1600 – zdroworozsądkowy wybór

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Zen
Liczba rdzeni/wątków
6/12
Taktowanie bazowe
3,2 GHz
Taktowanie maksymalne
3,6 GHz
Pamięć podręczna
3 MB L2
16 MB L3
TDP
65 W
Podstawka
AM4
Odblokowany mnożnik
Tak

AMD Ryzen 5 1600, choć nie najszybszy w każdej możliwej grze i aplikacji, jest królem współczynnika ceny do jakości i idealnym procesorem dla kogoś, kto lubi rozsądne zakupy na lata. Co prawda w grach jest on trochę mniej wydajny od procesorów Intela podobnej klasy (z naszych testów wynika, że średnio o kilka do kilkunastu procent), ale wszelkie straty na tym polu nadrabia swoimi niepodważalnymi zaletami, takimi jak rozsądna cena (zarówno procesora, jak i obsługujących go płyt głównych), wysoka wydajność w bardziej ambitnych zastosowaniach i odblokowany mnożnik.

AMD Ryzen 5 1600

Rozwińmy ten temat. Kupując Ryzena 5 1600 otrzymujesz:

  • Większą liczbę procesorów logicznych (Ryzen 5 1600 jest procesorem sześciordzeniowym, ale dwunastowątkowym) niż w konkurencyjnych układach, dzięki którym jest on bardzo wydajny w wielowątkowych aplikacjach i zastosowaniach, takich jak kodowanie wideo i renderowanie grafiki 3D, więc dobrze spisuje się nie tylko w czasie zabawy, ale też w czasie pracy. Poza tym, więcej wątków pozwala na bardziej komfortowe strumieniowanie rozgrywki na serwisy Twitch i YouTube.
  • Przyszłościową platformę, w której za rok lub dwa będziesz mógł wymienić procesor na układ nowszej generacji. Natomiast kupując płytę główną obsługującą procesory Intela ósmej generacji trzeba się pogodzić z tym, że wymiana procesora na nowszy będzie musiała być połączona z wymianą płyty głównej.
  • Szeroką dostępność dobrze wyposażonych i tanich płyt głównych. W przypadku procesorów Intela ósmej generacji na razie dostępne dla nich są jedynie płyty główne z najdroższymi chipsetami serii Z, które zauważalnie podnoszą koszt zakupu całego komputera i zauważalnie pogarszają opłacalność i sensowność zakupu takich procesorów, jak Intel Core i5-8400 i Core i3-8100 (które same w sobie są bardzo udanymi produktami).
  • Ryzen 5 1600 ma odblokowany mnożnik, co pozwala nieco zwiększyć jego wydajność. W ten sposób model 1600 bez X można przyspieszyć co najmniej do poziomu droższego modelu 1600X, który nie dość, że jest droższy o mniej więcej 150 zł, to jeszcze w zestawie z nim nie jest sprzedawany standardowy układ chłodzenia (w pudełku z Ryzenem 5 1600 znajduje się schładzacz). To pozwala oszczędzić dodatkowe 80-100 zł, które trzeba by było wydać na radiator z wentylatorem. 

Ryzena 5 1600 uważamy za procesorowy złoty środek także dlatego, że jest to procesor sześciordzenowy. Z testów wynika, że dodatkowe dwa rdzenie dają w nowszych grach zauważalne korzyści, względem układów czterordzeniowych, a zwiększenie liczby rdzeni do ośmiu nie daje właściwie żadnego wzrostu liczby wyświetlanych klatek. Inaczej mówiąc, jeśli chcesz mieć poczucie rozsądnie wydanych pieniędzy i kupić wydajny procesor do gier na lata, to powinieneś kupić procesor sześciordzeniowy.

Ryzen 5 Box

A jak to w końcu jest z tą jego wydajnością w grach, o której wspominaliśmy na początku? W nowszych grach wykorzystujących możliwości procesorów wielowątkowych (Battlefield 1Watch Dogs 2, Wiedźmin 3 itp.) jest on wolniejszy od porównywalnych układów Intela o kilka do kilkunastu procent. W grach preferujących wydajniejszy pojedynczy rdzeń (właściwie większość popularnych gier e-sportowych) różnice potrafią być większe, choć w praktyce zauważyć je mogą jedynie posiadacze monitorów z dużą częstotliwością odświeżania (120 Hz i więcej), więc tylko weteranom takich gier, jak StarCraft II i Counter Strike, którzy grają na najwyższym poziomie i muszą mieć po kilkaset klatek na sekundę, zalecamy kupienie procesora Intela. Mimo to, uważamy, że w większości sytuacji warto pogodzić się z trochę niższą wydajnością w grach, ale w zamian zyskać wszystko to, o czym pisaliśmy wyżej.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywny procesor do gier: Intel Core i5-8600K – procesor idealny dla entuzjasty

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Coffee Lake
Liczba rdzeni/wątków
6/6
Taktowanie bazowe
3,6 GHz
Taktowanie maksymalne
4,3 GHz
Pamięć podręczna
9 MB L3
TDP
95 W
Podstawka
LGA 1151
Odblokowany mnożnik
Tak

Core i5-8600K to świetny procesor do gier dla entuzjasty, który lubi grzebać w ustawieniach komputera i wyciskać z niego każdą dodatkową klatkę animacji. A w przypadku tego procesora jest ich do wyciśnięcia całkiem sporo.

Wszystko przez sześć szybkich rdzeni i odblokowany mnożnik, dzięki któremu procesory te można w dość łatwy sposób przyspieszyć do około 5 GHz (o ile ma się odpowiednio wydajny układ chłodzenia i dobrą płytę główną z chipsetem Z370). Tak szybko taktowany Core i5-8600K właściwie nie ma sobie równych pod względem wydajności w grach. Teoretycznie odrobinę szybszy jest Core i7-8700K, ale zaimplementowana w nim współbieżna wielowątkowość (Hyper Threading) wpływa na wydajność w bardzo nielicznych grach i w niewielkim stopniu.

Intel Core i5-8600K

Jeśli więc jesteś entuzjastą komputerów, podkręcanie ich podzespołów jest dla Ciebie czymś oczywistym i jesteś posiadaczem podkręconego procesora Intel Core i5 drugiej lub trzeciej generacji, który czekał na godnego następcę, to właśnie go znalazłeś. Intel Core i5-8600K gwarantuje przynajmniej 60 kl./sek. w wymagających grach i będzie to robić przez następne kilka lat, więc jeśli masz odpowiednie środki (nie tylko na procesor, ale też na płytę główną i układ chłodzenia) i wiedzę, to trudno o lepszy wybór.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywny procesor do gier: Intel Pentium G4560 – najtańszy sensowny procesor do gier

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Kaby Lake
Liczba rdzeni/wątków
2/4
Taktowanie bazowe
3,5 GHz
Taktowanie maksymalne
3,5 GHz
Pamięć podręczna
0,5 MB L2
3 MB L3
TDP
54 W
Podstawka
LGA 1151
Odblokowany mnożnik
Nie

Podane powyżej propozycje doskonale sprawdzą się w roli procesorów do gier, są bardzo opłacalne i warto znaleźć na nie pieniądze, ale trudno nazwać je tanimi. Co mają wybrać mniej zamożni fani gier komputerowych? Spośród tanich CPU szczególnie wyróżnia się jeden – Intel Pentium G4560. To dwurdzeniowy procesor, który dzięki HT (Hyper-threading – wielowątkowość współbieżna) jest czterowątkowy, a dziś dwa rdzenie i cztery wątki to absolutne minimum w komputerze do gier. 

Intel Pentium G4560

Ten procesor jest niewątpliwym budżetowym królem kategorii cena/wydajność, powszechnie chwalonym za swoją wydajność i możliwości – zarówno przez użytkowników, jak i zawodowych testerów sprzętu. Na tej jednostce uda się uruchomić wszystkie obecnie dostępne gry. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że w bardziej wymagających grach szybko może okazać się „wąskim gardłem”, które limitować będzie szybką kartę graficzną (zwłaszcza w nowych produkcjach, takich jak np. Wiedźmin 3, Far Cry 4 czy Battlefield 1). Jeśli w Twoim pececie do gier ma znaleźć się karta graficzna za 1000 zł (lub więcej), to Pentium G4560 nie będzie jej najlepszym kompanem. Za to świetnie spisze się w roli towarzysza kart pokroju GeForce GTX 1050/1050 Ti i Radeon RX 560.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dodatkowe informacje o tym produkcie znajdziesz w następujących miejscach:

Alternatywny procesor do gier: Intel Core i7-8700K – bezkompromisowa, ale kosztowna wydajność

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Architektura
Coffee Lake
Liczba rdzeni/wątków
6/12
Taktowanie bazowe
3,7 GHz
Taktowanie maksymalne
4,7 GHz
Pamięć podręczna
12 MB L3
TDP
95 W
Podstawka
LGA 1151
Odblokowany mnożnik
Tak

Najwyżej w intelowskiej hierarchii procesorów stworzonych z myślą o typowych użytkownikach domowych znajduje się model Core i7-8700K – w tej chwili bezdyskusyjnie najwydajniejszy istniejący procesor do gier. Bezdyskusyjnie, bo potwierdza to każdy serwis zajmujący się testowaniem sprzętu komputerowego. Bezdyskusyjnie, bo jest on najwydajniejszy zarówno w starszych grach i mniej wymagających grach e-sportowych (Starcraft 2, DoTA 2, League of Legends, Overwatch), które nie wykorzystują pełni potencjału wielowątkowych jednostek centralnych, jak i w tych nowszych i bardziej zaawansowanych, które wiedzą co zrobić z dwunastoma procesorami logicznymi Core i7-8700K (sześć rdzeni + Hyper-threading).

Intel Core i7-8700K

Procesor ten można też podkręcać, dzięki czemu staje się on jeszcze szybszy. Jednak, z czysto rozsądkowego i finansowego punktu widzenia gracza, dopłacanie do Core i7-8700K ma sens tylko w bardzo specyficznych sytuacjach, bo podkręcony Core i5-8600K i podkręcony Core i7-8700K są w grach właściwie tak samo szybkie i tylko w bardzo nielicznych tytułach Core i7 wysuwa się na lekkie prowadzenie.

Zakup Core i7-8700K ma praktyczny sens tylko wtedy, gdy wykorzystujesz swój komputer także do pracy albo jeśli lubisz strumieniować swoją rozgrywkę i zależy ci na zagwarantowaniu oglądającym jak najlepszej jakości obrazu. Wtedy dodatkowe wątki tego procesora pozwolą ci albo zwiększyć jakość kodowania strumienia wideo, albo zminimalizują spadki płynności animacji. Jeśli lubisz streamować lub po prostu szukasz najszybszego procesora do gier i nie przejmujesz się jego ceną, to Core i7-8700K jest dla Ciebie.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jaki procesor do gier: Kupować teraz? Poczekać?

Świat elektroniki użytkowej rozwija się tak szybko, że za rogiem zawsze czai się jakaś nowość. Czy w tej chwili warto wstrzymać się z zakupem jednego z powyższych procesorów, czy można z czystym sumieniem iść do sklepu i cieszyć się z zakupu już dzisiaj?

W segmencie najszybszych procesorów do gier nieprędko się coś zmieni. Procesory Core i5-8600K i Core i7-8700K są na rynku dopiero od końcówki ubiegłego roku i ich pozycja jest niezagrożona. Jeśli więc szukasz najwydajniejszego dostępnego procesora do gier i masz środki na zakup jednego z wyższych modeli procesorów Intela, to nie ma na co czekać.

Natomiast w przypadku procesorów za mniej niż 1000 złotych warto wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze, można pomyśleć o poczekaniu na pojawienie się tańszych płyt głównych kompatybilnych z procesorami Intela ósmej generacji i poprawienie się dostępności procesorów Core i5-8400 i Core i3-8100. Z naszych testów wynika, że są to świetne procesory dla graczy, ale przez to, że jest ich na rynku stosunkowo mało i nadal nie da się do nich kupić tańszych płyt głównych, ich opłacalność, w porównaniu z Ryzenem 5 1600, jest w tej chwili bardzo dyskusyjna. Tańsze płyty główne mają się pojawić w sklepach w pierwszym kwartale tego roku, więc przed nami jeszcze kilka tygodni potencjalnego czekania i obserwowania sytuacji.

Po drugie, już w kwietniu tego roku do sprzedaży trafią procesory AMD Ryzen drugiej generacji. Nie przyniosą one rewolucji w dziedzinie wydajności, ale mogą one wymusić przetasowania na rynku i obniżki cen niektórych obecnie sprzedawanych modeli. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet jeśli Ryzeny serii 2000 okażą się bardzo udanymi procesorami, tańsze modele Core i5 i Core i3 stanieją, a na rynek w końcu trafią prostsze płyty przygotowane z myślą o nich, to mówimy tu o oszczędnościach rzędu 100-200 złotych lub zysku wydajności rzędu kilku, kilkunastu procent. Jeśli więc potrzebujesz kupić coś tu i teraz, to możesz iść na zakupy bez obawy, że za chwilę będziesz miał poczucie wyrzucenia pieniędzy w błoto.

Jak testujemy procesory do gier?

Wszystkie opisane wyżej procesory zostały przetestowane przez specjalistów serwisów PCLab.pl i Komputer Świat, a większość – dokładnie opisana w cytowanych wyżej publikacjach. Tam znajdziecie nie tylko testy w grach, ale także w aplikacjach codziennego użytku, programach profesjonalnych oraz dokładne pomiary energii pobieranej przez te jednostki. W trakcie naszych testów w laboratorium PCLab.pl każdy procesor dokładnie badamy przez kilkanaście godzin, sprawdzając jego wydajność w minimum dziesięciu aplikacjach i kilkunastu grach. Na naszą końcową ocenę wpływa nie tylko wydajność, ale także opłacalność i energooszczędność.

Intel Core i7-7700K na płycie głównej Asus ROG Strix Z270F Gaming
Intel Core i7-7700K na płycie głównej Asus ROG Strix Z270F Gaming
Platforma testowa PCLab.pl - tak testowaliśmy procesory
Platforma testowa PCLab.pl - tak testowaliśmy procesory

Procesor do gier, czyli jaki? Czym kierować się przy wyborze CPU do grania?

Ile rdzeni powinien mieć procesor do gier? To pytanie, które zadaje sobie wielu graczy, wszak na rynku można kupić jednostki składające się nawet z kilkunastu rdzeni. Dziś należy zapomnieć o kupowaniu procesora dwurdzeniowego/dwuwątkowego z myślą o graniu. W zasadzie od dwóch-trzech lat na rynku powstają gry, które po wykryciu takiego CPU po prostu się nie uruchomią. W innych nowych i wymagających pozycjach, które jakimś cudem uda się odpalić, wydajność może być bardzo niska. Absolutnym minimum są dziś układy dwurdzeniowe z HT, czyli czterowątkowe, takie jak rekomendowany przez nas Pentium. Jeszcze lepiej, gdy do dyspozycji gracza są cztery fizyczne rdzenie lub cztery rdzenie z HT. Tak naprawdę, właśnie dopiero procesory czterordzeniowy pozwalają na myślenie o zakupie wydajniejszej karty graficznej i granie w 60 kl./sek. w bardziej wymagające gry. Ale czy więcej rdzeni zawsze oznacza lepszą wydajność w grach?

Niekoniecznie, bo to od danej gry zależy, czy procesor o większej liczbie rdzeni/wątków będzie w niej działał szybciej i wykorzysta swój potencjał. Są produkcje, w których osiem i więcej wątków sprawdzi się lepiej niż cztery, ale istnieją też takie, w których więcej wątków nic nie daje (w tym w zdecydowanej większości popularnych gier e-sportowych). Od kilku lat widać, że coraz więcej tytułów preferuje procesory wielowątkowe i wymagający gracze kupujący procesor na lata powinni pomyśleć o zakupie przynajmniej sześciordzeniowego procesora, ale nadal nie jest to reguła.

Wśród poszczególnych modeli dodatkowym wyznacznikiem wydajności jest taktowanie samego procesora i ilość pamięci podręcznej (chodzi tu o tak zwaną pamięć podręczną drugiego i trzeciego poziomu, oznaczaną jako L2 i L3). O ile na ten drugi parametr nie mamy zbyt wielkiego wpływu (bo dla danej grupy modeli zazwyczaj jest stały), o tyle taktowanie niektórych modeli w jednej rodzinie może znacznie się różnić. Taktowanie w dużym uproszczeniu określa, jak szybko jest on w stanie pracować – im wyższa jego wartość, tym lepiej. Dla przykładu – decydując się na zakup sześciordzeniowego i dwunastowątkowego procesora Ryzen 5 mamy dwie możliwości – model Ryzen 5 1600X, o taktowaniu bazowym 3,6 GHz (w trybie Turbo przyspiesza do 4,0 GHz), i model Ryzen 5 1600, o taktowaniu bazowym 3,2 GHz (w trybie Turbo 3,6 GHz). Różnica w taktowaniu to mniej więcej 11-12% i w grach można się spodziewać zbliżonych (choć trochę mniejszych) różnic.

Warto tutaj dodać, że niektóre procesory pozwalają na łatwe podkręcanie ich (wszystkie nowe procesory AMD serii Ryzen i procesory Intela z literą „K” w nazwie). To umożliwia dodatkowe przyspieszenie taktowania procesora i uzyskanie w ulubionej grze większej liczby wyświetlanych klatek.

Warto jeszcze dodać, że spora część procesorów dostępnych na rynku ma wbudowane układy graficzne, które pozwalają na wyświetlanie obrazu bez karty graficznej. Trzeba tutaj jednak powiedzieć wprost, że zdecydowana większość takich układów nie nadaje się do współczesnych gier, a żaden z nich nie zastąpi ani dziś, ani jutro mocnej karty graficznej. Budując komputer dla gracza radzimy totalnie zignorować obecność zintegrowanej karty graficznej, bo są one po prostu zbyt słabe do współczesnych gier. 

Budując komputer do gier nie zapomnij o odpowiedniej płycie głównej

Wspomniane wyżej propozycje mają jeden wspólny mianownik, którym jest... płyta główna. Decydując się na wymianę starszego komputera lub budowę zupełnie nowego i tak czeka nas wymiana płyty głównej. 

Na płytę główną trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy chce się kupić jeden z procesorów Intela. Wszystkie wymienione wyżej procesory Intel Core wymagają do działania płyty głównej z podstawką LGA 1151, ale nie wszystkie płyty główne LGA 1151 obsłużą najnowsze procesory ósmej generacji. Potrafią to jedynie płyty główne z chipsetem serii 300. W drugą stronę to też nie zadziała, czyli do płyty z chipsetem serii 300 nie da się włożyć procesora Core siódmej lub szóstej generacji.

Osoby decydujące się na procesor Intela z literą „K” w nazwie muszą pamiętać, że jedynie chipsety serii Z pozwalają na podkręcanie procesorów K. Jest to sztuczne ograniczenie Intela mające zmusić entuzjastów do zakupu droższych płyt głównych, ale na razie nic nie zapowiada zmiany podejścia Intela do tematu i pójścia użytkownikom na rękę.

W przypadku procesorów AMD sytuacja z płytami głównymi jest o wiele prostsza i bardziej przyjazna użytkownikom. AMD zapowiada, że osoby decydujące się teraz na zakup procesora Ryzen i odpowiedniej płyty głównej, w przyszłości będą mogły wymienić swoją jednostkę centralną na chip oparty na architekturze Zen 2, która ma zostać zaprezentowana w 2019 roku. Natomiast w przypadku Intela już wiadomo, że osoby z płytami Z370 nie będą miały możliwości wymiany procesora na nowszy. Poza tym, AMD nie rezerwuje możliwości podkręcania dla płyt głównych z najdroższymi chipsetami, więc dobrze wyposażona i funkcjonalna płyta główna pozwalająca na podkręcenie procesora Ryzen przeważnie jest tańsza od „podkręcalnej” płyty głównej z podstawką Intela.

AMD Ryzen na płycie głównej MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM
AMD Ryzen na płycie głównej MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM

W przypadku procesorów AMD Ryzen (w tym wymienionego wyżej modelu Ryzen 5 1600) potrzebna jest płyta główna z podstawką AM4. Ich ceny zaczynają się od mniej więcej 250 zł (konstrukcje z chipsetem A320M), a niezłe płyty główne do podkręcania (z chipsetem B350) można dorwać już za mniej więcej 400 zł.