Ostatnia aktualizacja: 24 listopada 2020
Historia aktualizacji
24 lis 2020

Aktualizacja artykułu po zaprezentowaniu przez AMD procesorów Ryzen 5000.

12 cze 2020

Aktualizacja listy polecanych procesorów po wprowadzeniu do sprzedaży procesorów Intel Core 10. generacji.

10 lip 2019

Zmiana rekomendacji po przetestowaniu Ryzenów 3000.

1 mar 2019

Dodanie Core i5-9400F do listy rekomendowanych procesorów.

21 lis 2018

Uwzględnienie procesorów Intel Core serii 9000.

17 paź 2018

Dodanie informacji o nadchodzących procesorach Intel Core serii 9000.

2 paź 2018

Aktualizacja rekomendacji uwzględniająca problemy z dostępnością i zawyżone ceny procesorów Intela.

28 sie 2018

Zamiana Pentiuma G4560 na Pentiuma G5400 i Ryzena 5 1600 na Ryzena 5 2600 ze względu na słabą dostępność starych modeli i obniżone ceny nowych.

2 lip 2018

Aktualizacja procesorów polecanych w różnych przedziałach cenowych.

27 kwi 2018

Zmiana rekomendacji po wprowadzeniu do sprzedaży procesorów AMD Ryzen serii 2000 i tańszych płyt głównych pod procesory Intela ósmej generacji.

11 sty 2018

Uwzględnienie poprawionej dostępności Core i5-8600K i Core i7-8700K, a także ciągle słabej dostępności Core i5-8400.

12 paź 2017

Uwzględnienie procesorów Core ósmej generacji.

19 lip 2017Pierwsza publikacja

Szukając procesora do gier łatwo zagubić się w gąszczu skomplikowanych oznaczeń, a przeglądanie setek tabel i wykresów to dla większości nie jest wymarzony sposób na spędzanie wolnego czasu. Dlatego na podstawie naszego doświadczenia z testowaniem procesorów i kart graficznych przygotowaliśmy dla Was poradnik, z którego dowiecie się, jaki procesor do gier warto kupić, a które lepiej omijać szerokim łukiem.

Ile rdzeni powinien mieć procesor do gier?

Ile rdzeni powinien mieć procesor do gier? Należy zapomnieć o kupowaniu procesora dwurdzeniowego/dwuwątkowego z myślą o graniu. W zasadzie od kilku lat na rynek trafiają gry, które po wykryciu takiego CPU po prostu się nie uruchomią, a w innych, które jakimś cudem uda się odpalić, wydajność jest bardzo niska. Absolutnym minimum są układy dwurdzeniowe z HT lub SMT, czyli czterowątkowe. W połączeniu z kartą graficzną niższej klasy pozwolą one grać w 60 kl./sek. w starsze gry i popularne gry sieciowe, a także w nowsze gry w 30 kl./sek. – choć w niektórych z nich trzeba się liczyć z występowaniem przycięć animacji.

Prawda jest jednak taka, że w dzisiejszych czasach prawdziwe procesory do gier zaczynają się od jednostek ośmiowątkowych (czyli czterordzeniowych z HT/SMT lub ośmiordzeniowych bez tych technik), a wydajnościowym złotym środkiem, który powinien wystarczyć na lata, są procesory 6-rdzeniowe/12-wątkowe i 8-rdzeniowe/16-wątkowe. Dopiero one są w stanie zapewnić przynajmniej 60 kl./s w (niemal) każdej nowej grze – i to bez regularnych, irytujących przycinek, na które można się natknąć na przykład w Red Dead Redemption 2 uruchomionym na procesorze mającym mniej niż 8 wątków.

Procesor AMD Ryzen 9 5950X
Można kupić 16-rdzeniowy procesor do komputera do gier, ale tak duża liczba rdzeni nie wpłynie na wydajność w grach.

Czy to znaczy, że im więcej rdzeni tym lepiej? Nie. Praktyka pokazuje, że przejście z 6 rdzeni na 8 daje we współczesnych grach bardzo niewielkie korzyści, a przekroczenie granicy 8 rdzeni/16 wątków nie daje żadnych. I biorąc pod uwagę to, że konsole nowej generacji są wyposażone w 8-rdzeniowe/16-wątkowe procesory, nie należy się spodziewać zmian tego stanu rzeczy. Inwestowanie w kilkunastordzeniowy procesor ma w praktyce sens tylko wtedy, gdy ktoś chce strumieniować swoją rozgrywkę i kodować wideo na procesorze (x264), a nie za pomocą kodera przyspieszanego przez kartę graficzną (NVENC).

Procesor do gier: Intel czy AMD?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo dużo zależy od ceny i od tego, które procesory w danym momencie faktycznie da się kupić w normalnej cenie. Obecnie koronę króla wydajności w grach dzierżą procesory AMD Ryzen serii 5000. Niestety, najtańszy z nich (przynajmniej w teorii) kosztuje około 1500 zł... o ile w ogóle da się go kupić. Procesory Intela 10. generacji są trochę mniej wydajne i (teoretycznie) mniej opłacalne, ale... układy, takie jak i5-10600KF i i9-10850K przynajmniej da się kupić.

Procesory AMD Ryzen 5000
Procesory AMD Ryzen serii 5000 to obecnie królowie wydajności w grach.

W niższych przedziałach cenowych sytuacja jest bardziej skomplikowana i wszystko jeszcze bardziej zależy od aktualnej ceny poszczególnych modeli procesorów, bo jednostki Intela z rodziny i3 i i5 prowadzą wyrównaną walkę pod względem wydajności w grach z Ryzenami serii 3000. Gdy układy AMD kosztują tyle, ile powinny, to powinny być bardziej opłacalne. Jednak obecnie robią to bardzo rzadko, więc często lepiej jest postawić na jeden z modeli Intela.

Polecane procesory do gier

Na rynku znajduje się mnóstwo procesorów ze skomplikowanymi nazwami, które mało kto jest w stanie zapamiętać i rozszyfrować, ale w praktyce tylko kilka z nich jest faktycznie wartych uwagi w czasie kompletowania komputera do gier. A więc jaki procesor do gier warto kupić?

  • Intel Core i3-10100F – szybkie 4 rdzenie i 8 wątków w bardzo atrakcyjnej cenie, a 4 rdzenie i 8 wątków to bardzo dobra baza przyzwoitego komputera do gier z kartą graficzną za 1000-1500 zł. W dobie braku Ryzenów AF i zawyżonych cen Ryzenów 3000 jest to jeden z najbardziej opłacalnych procesorów na rynku.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Intel Core i3-10100F
od 419 zł
  • Intel Core i5-10400F – Core i3-10100F to niezły procesor „na teraz”, który poradzi sobie z kartą graficzną średniej klasy. Natomiast dodatkowe dwa rdzenie Core i5-10400F sprawiają, że procesor ten powinien lepiej znieść upływ czasu, choć obecnie robią zauważalną różnicę jedynie w wybranych nowszych grach.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • AMD Ryzen 5 3600 – jeden z najpopularniejszych procesorów na świecie, choć popularność tę zdobył głównie w czasach, gdy miał prawidłową cenę, a nie obecną, mocno zawyżoną. Mimo to nadal jest to bardzo przyzwoity procesor, w grach odrobinę wydajniejszy od Core i5-10400F. Poza tym jest to wstęp do platformy AMD, w której w przyszłości łatwo będzie wymienić procesor na dużo wydajniejszy, co znacznie wydłuża jej żywotność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Intel Core i5-10600KF – do niedawna (czyli zaprezentowania Ryzenów 5000) po podkręceniu był to właściwie najwydajniejszy istniejący procesor do gier. Obecnie musi on uznać wyższość najnowszych układów AMD (są one szybsze zazwyczaj o kilka do kilkunastu procent), jednak na ich tle ma dość atrakcyjną cenę i w przeciwieństwie do nich... da się go kupić. Nadal dobry wybór dla osób, które chcą kupić kartę graficzną za przynajmniej 2000 zł lub którym zależy na bardzo dużej liczbie klatek na sekundę w szybkich grach sieciowych.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Intel Core i5-10600KF
od 905 zł
  • AMD Ryzen 5 5600X – w praktyce najwydajniejszy istniejący procesor do gier. W praktyce, bo choć teoretycznie Ryzeny 5900X i 5950X są odrobinę szybsze w grach, to ich przewaga jest tak niewielka, że właściwie pomijalna. Problem? bardzo trudno go kupić, a jeszcze trudniej go kupić w normalnej cenie, która powinna wynosić około 1500 zł. Jeśli jednak możesz poczekać i zależy Ci na jak najlepszej dostępnej wydajności, to Ryzen 5 5600X Cię nie zawiedzie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.