Ostatnia aktualizacja: 9 października 2017
Historia aktualizacji
9 paź 2017Pierwsza publikacja

Mając 300 złotych można kupić solidną, świetnie wyposażoną obudowę komputerową, ale w czasie zakupów łatwo się zgubić, bo w tym przedziale cenowym znajdują się dziesiątki modeli różniących się od siebie wyglądem i funkcjonalnością. Po wielu godzinach spędzonych na analizie rynku i recenzji stwierdziliśmy, że najlepszym wyborem dla większości użytkowników jest Phanteks Eclipse P400S. Obudowa, która, oprócz dobrego wykonania, oferuje sporo miejsca we wnętrzu, podświetlenie RGB, dobry system zarządzania kablami, a także regulator obrotów wentylatorów. Ale to nie jedyna obudowa warta uwagi. Jeśli zależy Ci na ciszy, panelu bocznym z hartowanego szkła, paskach z diodami RGB lub na niskich temperaturach podzespołów, to zapraszam do lektury tego artykułu o najlepszych obudowach Mid Tower za około 300 zł.

Jaka obudowa Mid Tower za 300 zł. Nasza główna rekomendacja: Phanteks Eclipse P400S

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
210 × 465 × 470
Waga
7 kg
Obsługiwane płyty główne
mini-ITX, micro-ATX, ATX,
E-ATX (272 mm)
Wysokość schładzacza
160 mm
Wentylatory w zestawie
2
Regulator obrotów
Tak
Liczba zatok 5,25"
0
Liczba portów USB
2 × USB 3.0
Wyciszenie
Tak
Filtry przeciwkurzowe
Tak
Okno
Opcjonane
Hartowane szkło
Nie
Podświetlanie RGB
Tak

W skrócie, Phanteks Eclipse P400S, to:

 • wysoka jakość wykonania;
 • przestronne i wyciszone wnętrze;
 • regulator obrotów wentylatorów;
 • podświetlanie RGB.

Phanteks Eclipse P400S nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • marzysz o obudowie ze szklanym bokiem;
 • potrzebujesz obudowę z miejscem na napęd optyczny.

Phanteks to względnie nowa firma rodem z Holandii, która szybko zdobyła uznanie entuzjastów – zarówno tych zamożniejszych, jak i tych z mniej zasobnymi portfelami. Model Eclipse P400S jest stworzony z myślą o tej drugiej grupie i jest bardzo lubiany zarówno przez użytkowników, jak i specjalistów zajmujących się testami.

Phanteks Eclipse P400S - biała

Swoją popularność zawdzięcza głównie wysokiej jakości użytych materiałów i wykonania (solidny, dobrze spasowany i wzorowo wykończony metal – bez plastikowych wstawek), atrakcyjnemu wyglądowi, przemyślanemu wnętrzu oraz dodatkom, takim jak regulator obrotów wentylatorów i gustowne podświetlenie przedniego panelu, kompatybilne z ASUS AuraMSI Mystic Light Sync i Gigabyte RGB Fusion. To jednak nie wszystkie zalety obudowy Phanteks Eclipse P400S. Producent wyposażył ją w komplet filtrów przeciwkurzowych, a przedni i boczne panele zostały pokryte materiałem pochłaniającym dźwięk, dzięki czemu do obudowy nie wpada kurz, a z niej nie wydobywają się niepożądane odgłosy. Producent pomyślał także o udogodnieniach pozwalających dobrze zaaranżować ułożenie kabli, w czym pomoże także komora zasłaniająca zasilacz.

Phanteks Eclipse P400S
Obudowa ta występuje też w wersji z oknem

Wewnątrz obudowy Phanteks Eclipse P400S zamontować można płyty główne w standardzie ATX, µATX, mini-ITX oraz E-ATX (większe płyty o szerokości 272 mm przysłaniają wypusty na kable). Pomieści ona także schładzacze o maksymalnej wysokości 160 mm oraz karty graficzne nie dłuższe niż 395 mm (280 mm, jeśli zainstalowane są dodatkowe uchwyty na HDD). Fani chłodzenia cieczą będą mogli zamontować w tej obudowie chłodnice o długości 240/280 mm (góra) i 360 mm (przód). W komplecie znajdują się dwa wentylatory 120 mm oraz trójstopniowy regulator obrotów, pozwalający na zarządzanie trzema „wiatrakami”. Na górnym panelu producent umieścił dwa porty USB 3.0, przycisk zasilania oraz gniazda do podłączenia słuchawek i mikrofonu. Pod szczeliną umieszczoną w górnej części przedniego panelu sprytnie ukryto przełącznik regulatora obrotów wentylatorów oraz przyciski: Reset i do sterowania podświetleniem. 

Phanteks Eclipse P400S

Wszystkie wspomniane wyżej czynniki sprawiają, że Phanteks Eclipse P400S jest obudową niemal doskonałą. Niemal, bo do szczęścia może niektórym zabraknąć panelu bocznego z hartowanego szkła oraz paska z diodami LED. Te dostępne są w droższych wariantach obudowy. Niektórzy mogą narzekać także na brak zatoki pozwalającej zamontować napęd optyczny 5,25", ale dziś coraz rzadziej korzystamy z nagrywarek i odtwarzaczy płyt, więc nie jest to rażąca wada. Obudowa Phanteks Eclipse P400S w podstawowym wariancie sprzedawana jest w różnych kolorach oraz w wersji z oknem. Wszystko to sprawia, że według nas jest to najlepszy i najbardziej uniwersalny wybór w kategorii obudów Mid Tower za około 300 zł, bo za względnie niską cenę otrzymujemy produkt dobrze wykonany, z przemyślanym i pojemnym wnętrzem oraz przydatne dodatki, takie jak regulatora obrotów wentylatorów oraz system podświetlania RGB, który można w prosty sposób rozbudować. W tym przedziale cenowym trudno znaleźć drugą konstrukcję, która jednocześnie była by równie dobrze przemyślana, wykonana i wyposażona, jak Phanteks Eclipse P400S.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywna obudowa Mid Tower za 300 zł: SilentiumPC Aquarius X70T – najlepszy stosunek oferowanych funkcji do ceny

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
240 × 508 × 474
Waga
7,9 kg
Obsługiwane płyty główne
mini-ITX,
micro-ATX,
ATX
Wysokość schładzacza
do 175 mm
Wentylatory w zestawie
3
Regulator obrotów
Tak
Liczba zatok 5,25"
2
Liczba portów USB
2 × USB 2.0
2 × USB 3.0
Wyciszenie
Nie
Filtry przeciwkurzowe
Tak
Okno
Nie
Hartowane szkło
Tak
Podświetlanie RGB
Tak

W skrócie, SilentiumPC Aquarius X70T to:

 • boczny panel z hartowanego szkła;
 • dwa paski z diodami RGB;
 • bardzo przestronne wnętrze;
 • regulator obrotów wentylatorów;
 • cztery porty USB na górnym panelu.

SilentiumPC Aquaris X70T nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • od obudowy oczekujesz nienagannej jakości wykonania;
 • zależy Ci na porządnym wyciszeniu komputera.

Obudowy SilentiumPC są bardzo chętnie kupowane przez polskich konsumentów. Nie bez przyczyny, bo produkty tej firmy mogą pochwalić się bardzo dobrym stosunkiem oferowanych funkcji do ceny. Nie inaczej jest w przypadku obudowy Aquarius X70T, która – jako jedyna w rozpatrywanym przez nas przedziale cenowym – została wyposażona w panel z hartowanego szkła oraz montowane za pomocą magnesów dwa paski diod RGB z pilotem zdalnego sterowania oświetleniem. Do zalet tej obudowy należy zaliczyć także dwa regulatory obrotów wentylatorów (sterowanie 5 „wiatrakami”, 3 wentylatory w zestawie), aż cztery porty USB na górnym panelu (standardem są dwa) oraz bardzo przestronne wnętrze, które zadowoli nawet osoby planujące korzystać z rozbudowanych układów chłodzenia cieczą. Obudowa kompatybilna jest z płytami głównymi w formacie ATX, µATX oraz mini-ITX. SilentiumPC Aquarius X70T pomieści także schładzacze o wysokości do 175 mm oraz karty graficzne o maksymalnej długości 415 mm. Nie zabrakło w niej również kompletu filtrów przeciwkurzowych (góra, przód i dół obudowy).

SilentiumPC Aquarius X70T

SilentiumPC Aquarius X70T to także dobry (ale nie tak dobry, jak w reszcie naszych rekomendacji) system aranżacji kabli, którego jednym z elementów jest komora na zasilacz zasłaniająca dolną część wnętrza. Niektórych użytkowników ucieszy także zatoka na dwa napędy 5,25", ale osoby niekorzystające z takich urządzeń będą mogły ją usunąć, żeby np. zamontować w przedniej części dłuższą (do 360 mm) chłodnicę. Na górze zamontować można chłodnicę o maksymalnej długości 280 mm. 

SilentiumPC Aquarius X70T

Dlaczego więc SilentiumPC Aquarius X70T nie jest naszą główną rekomendacją, skoro w podobnej cenie oferuje więcej dodatków niż Phanteks Eclipse P400S? Wszystko przez pewne drobnostki. Po pierwsze, mechanizm oświetlania RGB zastosowany w tej obudowie jest kompatybilny z rozwiązaniem ASUS Aura i, jak możemy przeczytać na stronie producenta, „wybranymi płytami innych producentów (takich jak ASRock czy MSI) z kompatybilnym złączem (4 PIN: +12 V, R, G oraz B)”. Czyli jest mniej uniwersalny. Przyczepić możemy się także do jakości wykonania obudowy. Nie stoi ono na tak wysokim poziomie, jak w przypadku innych naszych rekomendacji (na przykład jest tu więcej plastikowych elementów). Nieco gorszy jest także system aranżacji kabli, przez co więcej czasu zajmuje ich odpowiednie układanie, co w przypadku konstrukcji ze szklanym bokiem ma spore znaczenie. No i po macoszemu potraktowano tu kwestię wyciszenia. Jeśli jednak takie drobnostki Tobie nie przeszkadzają, to SilentiumPC Aquarius X70T jest najlepiej wyposażoną obudową Mid Tower dostępną w polskich sklepach za około 300 zł. Na rynku po prostu nie ma drugiej obudowy, która w tej cenie w zestawie miałaby tyle wentylatorów, portów USB i pilot do sterowania podświetleniem.

Jest to stosunkowo nowa obudowa na rynku, więc brakuje jeszcze jej testów, ale od swojego poprzednika –modelu X70W – różni się jedynie panelem bocznym z hartowanego szła i dodatkowymi paskami RGB. Możemy więc założyć, że oba warianty w kwestii wydajności chłodzenia sprawują się tak samo.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywa obudowa Mid Tower za 300 zł: Fractal Design Define C – dla miłośników ciszy

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
210 × 440 × 399
Waga
6,8 kg
Obsługiwane płyty główne
mini-ITX,
micro-ATX,
ATX
Wysokość schładzacza
do 168 mm
Wentylatory w zestawie
2
Regulator obrotów
Nie
Liczba zatok 5,25"
2
Liczba portów USB
2 × USB 3.0
Wyciszenie
Tak
Filtry przeciwkurzowe
Tak
Okno
Opcjonalne
Hartowane szkło
Nie
Podświetlanie RGB
Nie

W skrócie, Farctal Design Define C to:

 • maty wyciszające;
 • przestronne wnętrze;
 • rewelacyjny system zarządzania kablami;
 • wysoka jakość wykonania.

Fractal Design Define C nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • masz bardzo wydajną kartę graficzną, bo obudowa ta może mieć problem z zapewnieniem jej wystarczająco efektywnej wentylacji;
 • potrzebujesz obudowę z miejscem na napęd optyczny.

Fractal Design od lat specjalizuje się w projektowaniu dobrze wyciszonych obudów i szczególnie dużą uwagę do tego przywiązuje w linii produktów Define. Najnowszym jej przedstawicielem jest model Define C, charakteryzujący się nie tylko panelami wyłożonymi materiałem pochłaniającym dźwięk, ale także względnie kompaktowymi rozmiarami oraz rewelacyjnym systemem aranżacji kabli. Fractal Design Define C to też wysoka jakość wykonania i użytych materiałów, a także przestronne i przemyślane wnętrze. Ta obudowa to również klasyczne wzornictwo, które nigdy nie wyjdzie z mody, więc jeśli podobna Ci się jej wygląd, to bardzo możliwe, że będzie to ostatnia obudowa, którą kupisz, bo i tak pomieści ona wszystko, co chciałbyś wsadzić do komputera.

Fractal Designe Define C

Wewnątrz tej obudowy instalować można płyty główne w standardzie ATX, micro-ATX oraz mini-ITX. Pomieści ona także schładzacze nie wyższe niż 170 mm oraz karty graficzne o długości do 315 mm. W komplecie znajdują się także dwa wentylatory 120 mm, a osoby korzystające z układów chłodzenia cieczą mogą pomieścić w Define C chłodnice o maksymalnej długości 360 mm (do szerokości 144 mm) z przodu i 280 mm w górnej części obudowy. Nie zabrakło także filtrów przeciwkurzowych, a na wspomnienie zasługuje możliwość wyjmowania tego montowanego na spodzie od przodu obudowy, co ułatwia czyszczenie. Podsumowując, jeśli Twój komputer przede wszystkim ma być cichy, praktyczny i nie rzucać się zbyt mocno w oczy, Fractal Define C jest dla Ciebie.

Fractal Design Define C
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Alternatywna obudowa Mid Tower za 300 zł: Phanteks Enthoo Pro M – najlepsza wentylacja w kategorii

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Wymiary (sz × w × g)
210 × 440 × 399
Waga
7,4 kg
Obsługiwane płyty główne
mini-ITX.
micro-ATX, ATX,
E-ATX (264 mm)
Wysokość schładzacza
do 194 mm
Wentylatory w zestawie
1
Regulator obrotów
Nie
Liczba zatok 5,25"
1
Liczba portów USB
2 × USB 3.0
Wyciszenie
Nie
Filtry przeciwkurzowe
Tak
Okno
Opcjonalne
Hartowane szkło
Nie
Podświetlanie RGB
Nie

W skrócie, Phanteks Enthoo Pro M to:

 • wysoka wydajność chłodzenia komponentów, ale dopiero po zamontowaniu dodatkowego wentylatora na przodzie obudowy;
 • przestronne wnętrze;
 • wysoka jakość wykonania.

Phanteks Enthoo Pro M nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • zależy Ci na porządnym wyciszeniu komputera;
 • nie masz własnego zestawu dodatkowych wentylatorów lub nie planujesz używania układów chłodzenia cieczą.

Przyglądając się konstrukcji obudowy Phanteks Enthoo Pro M nie sposób pozbyć się wrażenia, że producent projektował ją z myślą o osobach, którym zależy na jak najniższych temperaturach komponentów komputera. Świadczy o tym nie tylko wlot powietrza z przodu, ale też możliwość zamontowania w środku schładzacza o wysokości aż 194 mm oraz poręczna, wysuwana z góry obudowy tacka, do której wkłada się wentylatory, co bardzo ułatwia proces ich montowania i czyszczenia. Mimo to, długo biłem się z myślami, zanim zdecydowałem się zarekomendować tę obudowę w tej kategorii. Wszystko przez to, że producent dołącza do niej w standardzie tylko jeden wentylator 140 mm, a dopiero zamontowanie z przodu dodatkowego wentylatora (lub dwóch) w zdecydowanym stopniu usprawnia cyrkulację powietrza wewnątrz obudowy i czyni ją jedną z najchłodniejszych na rynku. A to zwiększa faktyczny koszt jej zakupu i sprawia, że nie jest to już do końca obudowa za około 300 złotych.

Phanteks Enthoo Pro M

Wewnątrz obudowy Phanteks Enthoo Pro M zamontować można płyty główne mini-ITX, micro-ATX, ATX oraz E-ATX (do szerokości 264 mm). Zmieszczą się w niej także karty graficzne o długości do 420 mm. Osoby planujące rozbudowane układy chłodzenia cieczą mogą zamontować we wnętrzu Phanteksa Enthoo Pro M dwie chłodnice o długości 360 mm (u góry i z przodu – w drugim przypadku po usunięciu koszyka na napędy optyczne), co jest ewenementem w tej klasie sprzętu. W komplecie znajdują się także filtry przeciwkurzowe (dół, przód, góra), a osoby korzystające z napędów optycznych ucieszą się z obecności koszyka na pojedyncze urządzenie 5,25", co w najnowszych konstrukcjach staje się powoli rzadkością. Do zalet obudowy Enthoo Pro M zaliczyć należy także bardzo dobry system zarządzania kablami oraz komorę zasilacza, pomagającą ukryć część z nich. Panel z gniazdami USB (dwie sztuki w standardzie 3.0), jack (słuchawkowe i mikrofonowe) oraz przyciskiem Reset został umieszczony z boku, a na górze obudowy znajduje się samotny włącznik zasilania.

Phanteks Enthoo Pro M

Reasumując, Phanteks Entoo Pro M to jedna z najlepszych obudów jakie można kupić w polskich sklepach za około 300 zł. Jej nastawiona na chłodzenie komponentów komputera konstrukcja spodoba się wszystkim, którym zależy na niskich temperaturach wydajnych kart graficznych i procesorów. Doskonale nadaje się także dla tych z Was, którzy planują podkręcanie tych podzespołów. Szkoda tylko, że pełnię jej potencjału można osiągnąć dopiero po dodaniu dodatkowego wentylatora.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dlaczego warto kupić obudowę komputerową za 300 zł i więcej?

Mogłoby się wydawać, że obudowa nie jest ważnym elementem komputera i że nie ma większej różnicy między modelem za około 100 zł, a tym za 300 zł lub więcej. Tak jednak nie jest. Tanie obudowy wykonane są z cienkiej blachy, którą bardzo łatwo wygiąć. Takie konstrukcje mogą być niestabilne i wpadać w wibracje, co skutkuje nieprzyjemnymi odgłosami wydobywającymi się z komputera. Tanie obudowy nie są także najlepiej wykonane i czasem po prostu straszą wyglądem. Próżno w nich szukać rozwiązań ułatwiających aranżację kabli, przez co wewnątrz komputera może panować bałagan zaburzający cyrkulację powietrza. Tania obudowa to także mało miejsca w środku, co utrudnia montaż komponentów i zamontowanie wydajnego schładzacza (o dużej wysokości), długich kart graficznych, a o rozbudowanych zestawach chłodzenia cieczą można w ogóle zapomnieć. Wadą tanich obudów jest także mała ilość wentylatorów w komplecie, a jeśli już jakieś są, to zazwyczaj nie należą do najcichszych i najefektywniejszych. Osoby decydujące się na zakup taniej obudowy muszą także zapomnieć o takich dodatkach, jak regulator obrotów wentylatorów, jakakolwiek forma podświetlania, maty wyciszające, czy modularna konstrukcja.

To jednak nie wszystko. Ograniczona przestrzeń we wnętrzu utrudnia konserwację komputera, a trzeba pamiętać o tym, że co jakiś czas trzeba oczyścić radiatory z kurzu i – przede wszystkim – okresowo wymieniać pastę termoprzewodzącą na procesorze. Nieprzemyślane konstrukcje mogą takie zabiegi skuteczne utrudnić. Kupowanie taniej obudowy „na wymiar” komponentów może także skutkować koniecznością zakupu nowej obudowy przy okazji wymiany podzespołów na nowsze, bo po prostu mogą się nie zmieścić. 

Be Quiet! Dark Base Pro 900
Be Quiet! Dark Base pro 900 - najbardziej modularna obudowa na rynku

Wszystkie ze wspomnianych niedogodności nie dotyczą obudów ze średniej i wyższej półki cenowej. Takie produkty to zakupy na lata, a w niektórych przypadkach może okazać się, że obudowa kupiona za kilkaset złotych zostanie z Wami na zawsze, bo będzie w stanie pomieścić kupowane w przyszłości komponenty, a wysoka jakość wykonania sprawi, że będzie się skutecznie opierać upływowi czasu. Proponowane przez nas obudowy zostały zaprojektowane z głową, co sprawia, że składanie w nich komputera i wszystkie czynności konserwacyjne jest przyjemnością. Takie zabiegi nie są też niebezpieczne dla zdrowia, bo dobrze oszlifowane lub zaokrąglone krawędzie nie kaleczą rąk, a w tańszych modelach często są one dość ostre.

Dobra obudowa, to także cisza. Sztywna konstrukcja i wysoka jakość materiałów oraz wykonania sprawiają, że sama obudowa, jak i poszczególne elementy komputera, nie wpadają w wibracje. Niektóre z obudów mają także bardziej lub mniej modularną konstrukcję, co pozwala na dostosowanie jej wnętrza do konkretnych wymagań. Możliwość aranżacji koszyków na HDD i SSD, czy wymontowywania koszyka na napędy 5,25", to rozwiązania, których próżno szukać w tanich modelach.

Jak wybieraliśmy obudowy Mid Tower za 300 zł?

W opisywanym przez nas przedziale cenowym można znaleźć setki obudów od bardzo wielu producentów. Wybór nie jest prosty, nawet jeśli głównym kryterium wyboru jest wygląd zewnętrzny. Nasze kilkunastoletnie doświadczenie i zdobyta w tym czasie wiedza pozwoliły nam na ocenienie sprzedawanych w polskich sklepach produktów. Z wieloma z nich mieliśmy kontakt, więc możemy wypowiedzieć się na temat jakości wykonania i użytych materiałów. W naszym śledztwie wspieraliśmy się także internetem i recenzjami publikowanymi na takich stronach, jak Gamers Nexus, TechPowerUp, Tom's Hardware, Hardware Canucks, Anandtech, Guru 3D i wielu innych. Po zapoznaniu się z ofertą polskich sklepów, uzbrojeni w niezbędną wiedzę, mogliśmy wybrać nie tylko naszą główną rekomendację, ale także alternatywy o wyjątkowej charakterystyce.

W czasie wybierania naszych rekomendacji kierowaliśmy się kilkoma wyznacznikami. Po pierwsze, zwracaliśmy uwagę na jakość wykonania oraz użytych do ich budowy materiałów. Po drugie, sprawdzaliśmy jakie funkcje i dodatki oferują poszczególne produkty. Zwracaliśmy uwagę na ilość wentylatorów w komplecie, obecność regulatora obrotów oraz podświetlanie RGB i jego kompatybilność z rozwiązaniami promowanymi przez producentów płyt głównych i kart graficznych. Nie bez znaczenia była dla nas także ilość miejsca wewnątrz – rozmiary obsługiwanych płyt głównych, GPU, schładzaczy CPU oraz chłodnic. Zwracaliśmy również uwagę na system aranżacji kabli oraz na to, czy dana obudowa pozwala szybko i wygodnie ukryć przewody. Ważne dla nas było też to, czy wnętrze obudów jest wyciszone, czy zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i efektywnie chłodzi komponenty komputera. Wszystkie te cechy pozwoliły nam na wybranie głównej rekomendacji oraz zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Inne polecane obudowy za około 300 zł

 • Phanteks Eclipse P400 Tempered Glass – jest to bardzo ciekawa alternatywa dla naszej głównej rekomendacji. Jeśli nie potrzebujesz regulatora obrotów, ale chcesz pokazać całemu światu wnętrze swojego komputera, to ten model pozwoli na to dzięki bocznemu panelowi z hartowanego szkła.
 • NXZT Source S340 – to kolejna bardzo udana konstrukcja, która od dłuższego czasu zdobywa wyróżnienia. Zawdzięcza to wysokiej jakości wykonaniu oraz użytych materiałów, a także przestronnemu wnętrz. Niestety, zabrało w niej takich dodatków, jak regulator obrotów wentylatorów i podświetlanie. Pozwala także zamontować z przodu chłodnice nie dłuższe niż 280 mm, a większość konkurencji nie ma problemu z pomieszczeniem chłodnic o długości 360 mm.
 • Fractal Design Define S – jak wszystkie obudowy z rodziny Define, także model S może pochwalić się przestronnym wnętrzem, bardzo dobrymi funkcjami do zarządzania kablami oraz matami wygłuszającymi. Ale to wszystko niestety wiąże się z dość dużymi rozmiarami. Dlatego to nieco mniejsza obudowa Fractal Design Define C została naszą rekomendacją, bo oferuje niemal tyle samo miejsca wewnątrz, a można postawić ją na biurku. 
 • SilentiumPC Pax M70 Pure Black – kolejna w naszym zestawieniu obudowa polskiego producenta i kolejna udana konstrukcja. Niestety, podobnie jak w przypadku modelu Aquarius X70T, przyczepić możemy się do jakości wykonania oraz użytych materiałów. Nie są one tak dobre, jak w przypadku rekomendowanych przez nas obudów. Nie zmienia to faktu, że Pax M70 to bardzo dobry wybór, gdy szuka się przestronnej i wyciszonej obudowy w rozsądnej cenie. 
 • BeQuiet! Pure Base 600 – to bardzo dobra wyciszona obudowa o częściowo modularnej konstrukcji i pojemnym wnętrzu. Niestety, takie niedopatrzenia w konstrukcji, jak przesłanianie przez niektóre płyty główne w formacie ATX wypustów na kable oraz brak przesłaniających te otwory gumowych elementów sprawiły, że zdecydowaliśmy się dać naszą rekomendację produktowi firmy Fractal Design.