Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2017
Historia aktualizacji
8 sie 2017

Dodanie alternatywy ze złączem M.2

10 lip 2017Pierwsza publikacja

Dyski SSD o pojemności 250 GB to najlepszy sposób na przyspieszenie komputera, jednak ostatnie podwyżki cen półprzewodnikowych pamięci masowych i ich ogromny wybór na rynku skutecznie utrudniają wybór. Dlatego też wraz z PCLab.pl przetestowałem kilkadziesiąt modeli dostępnych w polskich sklepach, przeczytałem niezliczoną ilość recenzji oraz wsłuchałem się w opinie użytkowników zamieszczane na forach i portalach społecznościowych, żeby wybrać najlepszy dysk SSD o pojemności około 250 GB. Z tego badania wynika, że najlepszym wyborem, i to nie tylko do użytku domowego, w tej chwili jest dysk SSD Samsung 850 Evo 250 GB. Jednak duża ilość zastosowań półprzewodnikowych pamięci masowych sprawia, że zasugeruję wam jeszcze kilka alternatyw, które w pewnych zastosowaniach mogą okazać się lepsze.

Jaki Dysk SSD? Nasza główna rekomendacja: Samsung 850 Evo 250 GB

Samsung 850 Evo 250 GB, czyli najlepszy dysk SSD według Verdyktu, nie jest ani najwydajniejszy, ani nie oferuje najdłuższej gwarancji i największej ilości miejsca na dane. Jednak w każdej z tych kategorii zajmuje bardzo wysokie miejsca. Jeśli do tego dodamy atrakcyjną cenę, to otrzymujemy rynkowy hit i bardzo solidną ofertę dla użytkowników. Samsung 850 Evo 250 GB w naszych testach wydajności ustępuje miejsca jedynie dużo droższemu modelowi Samsung 850 Pro 256 GB, co plasuje go w ścisłej czołówce najwydajniejszych dysków SSD. 

Samsung 850 Evo 250 GB
Samsung 850 Evo 250 GB to nośnik SSD, który możemy spokojnie polecić

Jakby tego było mało, południowokoreański producent przygotował oprogramowanie Samsung Magician, w którym można nie tylko sprawdzić podstawowe parametry nośnika, ale także włączyć tryb Rapid. Umożliwia on znaczne przyspieszenie sekwencyjnych transferów danych. Także dłuższa niż u większości konkurentów, 5-letnia gwarancja, jest jego niezaprzeczalnym atutem. Zmierzone przez nas prędkości odczytu i zapisu danych na dysku SSD Samsung 850 Evo 250 GB wynoszą, odpowiednio, 550 MB/s i 527 MB/s. Model ten do przechowywania informacji wykorzystuje moduły pamięci TLC V-NAND, które są nie tylko wydajniejsze, ale także trwalsze od tradycyjnych kości TLC.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bardziej szczegółowe wyniki testów Samsunga 850 Evo 250 GB znajdziecie w w naszym teście nośników SSD o pojemności 240-275 GB opublikowanym na serwisie PCLab.pl.

Alternatywny Dysk SSD: Crucial MX300 275 GB – gdy najważniejszy jest stosunek ceny do jakości

Crucial MX300 275 GB to obecnie dysk SSD o najlepszym stosunku ceny do jakości, który możemy kupić na polskim rynku. Jego największym atutem jest bardzo niestandardowa pojemność. Osoby, które zdecydują się na zakup Cruciala MX300 275 GB, będą mogły zapisać na nim (po założeniu pojedynczej partycji) nawet 256 GB danych. Jest to od 18 GB do 30 GB więcej niż u konkurencji. Ten dysk SSD oferuje zadowalające prędkości odczytu i zapisu danych, odpowiednio, 534 MB/s oraz 509 MB/s, jednak nie jest aż tak szybki, jak nośniki opisane powyżej. Z drugiej strony, w czasie typowego użytkowania komputera różnice między Crucialem MX300, a Samsungiem i Kingstonem z poprzednich akapitów, nie przekładają się na znaczącą zmianę komfortu pracy.

Crucial MX300 w komputerze

Crucial MX300 275 GB objęty jest 3-letnią gwarancją producenta i sprzedawany jest w komplecie z kluczem licencji podstawowej wersji programu Acronis True Image, który ułatwia migrację danych (także systemu operacyjnego) ze starszego nośnika. Crucial MX300 jest dobrym wyborem dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie potrzebują najwyższej wydajności i dłuższej gwarancji, ale nadal chcą mieć solidny i opłacalny dysk SSD na system operacyjny.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bardziej szczegółowe wyniki testów Crucial MX300 275 GB znajdziecie w w naszym teście nośników SSD o pojemności 240-275 GB opublikowanym na serwisie PCLab.pl.

Alternatywny Dysk SSD: HyperX Savage 240 GB – za trwalsze kości MLC trzeba zapłacić więcej

Najważniejszą cechą dysku SSD Kingston HyerX Savage jest to, że wykorzystano w nim trwalsze kości MLC. Co to znaczy? Choć jego średnia wydajność jest mniejsza niż zarekomendowanego powyżej Samsunga, nośnik ten znacznie lepiej radzi sobie z operacjami na dużych wartościach danych, takich jak kopiowanie dużych plików i kopiowanie dużych ilości małych plików. HyperX Savage będzie lepszym wyborem dla kogoś, kto bardzo intensywnie korzysta ze swojego komputera i przerzuca duże ilości danych. Przy okazji Dzikus (ang. Savage) zamknięty został w efektownej, metalowej obudowie, która doskonale wpasuje się w wygląd każdego komputera dla gracza lub osoby chcącej wyeksponować komponenty swojej „maszyny”.

HyperX Savage 240 GB
HyperX Savage 240 GB wyglądem będzie pasował do gamingowego komputera

Przed daniem temu modelu głównej rekomendacji powstrzymała nas krótsza, bo 3-letnia gwarancja, wyższa o kilkadziesiąt złotych cena oraz mniejsza pojemność (~224 GB na dane po założeniu pojedynczej partycji). Warto jeszcze wspomnieć, że HyperX Savage 240 GB dostępny jest w dwóch wersjach. Tańszy, oznaczony numerem SHSS37A/240G, sprzedawany jest wraz z kluczem do podstawowej wersji programu Acronis True Image. W komplecie z droższym wariantem (SHSS3B7A/240G) znajdziemy także obudowę USB, adapter 7 mm – 9,5 mm (ułatwiający montaż nośnika w starszych laptopach), śrubokręt, kabel SATA oraz wspornik pozwalający na instalację dysku SSD w zatoce 3,5” komputerów osobistych.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Bardziej szczegółowe wyniki testów HyperX Savage 240 GB znajdziecie w w naszym teście nośników SSD o pojemności 240-275 GB opublikowanym na serwisie PCLab.pl.

A może jednak M.2 i NVMe zamiast SATA? – Samsung 960 Evo 250 GB

Co prawda artykuł ten jest o nośnikach SATA, ale jeśli szukasz naprawdę wydajnego dysku SSD, na którym chcesz zainstalować system operacyjny, i masz w miarę nowoczesną płytę główną ze złączem M.2, powinieneś rozważyć zakup nośnika wykorzystującego protokół NVMe oraz magistralę PCI Express x4. Takie połączenie pozwala w teorii na transfer danych z prędkością do 4 GB/s, czyli niemal 7-krotnie szybciej niż w przypadku tradycyjnych dysków SSD ze złączem SATA. Rekomendowany przez nas Samsung 960 Evo 250 GB jest w tej chwili najwydajniejszym nośnikiem SSD o takiej pojemności. Zbliża się do wspomnianej granicy przepustowości magistrali PCI-E i pozwala na odczytywanie oraz zapisywanie danych z prędkościami, odpowiednio, 3200 MB/s oraz 1500 MB/s. Sprawia to, że jest on doskonałym wyborem dla osób zajmujących się obróbką lub tworzeniem treści audio/wideo oraz innych zadań wymagających bardzo szybkiego odczytywania i zapisywania danych.

Samsung 960 Evo 250 GB
Samsung 960 Evo 250 GB to najbardziej wydajny nośnik SSD o tej pojemności

Dodatkowym atutem Samsung 960 Evo 250 GB jest rozsądna cena. Więcej o Samsungu 960 Evo i nośnikach NVMe możesz dowiedzieć się z opublikowanego na tym serwisie artykułu o najlepszych SSD NVMe.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Na co zwrócić uwagę kupując dysk SSD o pojemności około 250 GB

Nasza rekomendacja, czyli dysk SDD Samsung 850 Evo 250 GB, nie jest nośnikiem doskonałym. Jednak wybraliśmy go ze względu na to, że stanowi najlepszy kompromis pomiędzy osiągami, trwałością, długością gwarancji i ceną. Jednym z największych zarzutów, jakie można postawić przed Samsungiem 850 Evo 250 GB, jest to, że zbudowany został na bazie kości pamięci TLC V-NAND. Są one teoretycznie mniej trwałe od wariantu MLC. Nie należy się jednak obawiać, że degradacja komórek będzie postępowała w tempie lawinowym i że często będzie występować konieczność oddawania nośnika na gwarancję. Wręcz przeciwnie. Limity zapisu danych dla komórek w modułach TLC oszacowane są na tak wysokim poziomie, że prędzej przyjdzie nam wymienić dysk na nowszy, niż osiągnąć limit cykli zapisu.

Dlaczego więc warto dopłacać do MLC? Bo oprócz lepszej trwałości są także wydajniejsze. Sposób przechowywania danych w komórkach pamięci MLC (czyli dwóch bitów informacji w danym momencie) sprawia, że odczyt i zapis danych jest szybszy. W większości testów oraz zastosowań różnice w wydajności między modułami TLC i MLC będą jednak względnie małe, bo w modelach z kościami TLC producenci wykorzystują bufor SLC. Jest to element, który pozwala na przyspieszenie transferów danych, ale tylko do osiągnięcia limitu pojemności bufora. Jego wielkość różni się w różnych modelach, ale w każdym została ustalona na tak wysokim poziomie, że przepełnienie zdarza się bardzo rzadko. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy już nastąpi, to prędkość zapisu lub odczytu danych potrafi spaść do dużo niższych wartości niż te deklarowane przez producenta. Ten problem nie jest tak dokuczliwy w przypadku Samsunga 850 Evo 250 GB, bo korzysta on modułów TLC V-NAND. Ich wielowarstwowa budowa sprawia, że  nawet po przepełnieniu bufora spadek prędkości nie jest tak drastyczny, jak w przypadku tradycyjnych modułów TLC. Problem ten nie dotyczy dysków SSD z modułami MLC.

Dysk SSD Samsung 850 Evo 250 GB nie będzie także najlepszym wyborem, dla osób oczekujących najwyższej wydajności bez względu na cenę. W tym nośniku do komunikacji z płytą główną i systemem operacyjnym wykorzystywane są magistrala SATA oraz protokół AHCI. Zostały one opracowane wiele lat temu na potrzeby tradycyjnych dysków twardych (HDD), co wiąże się ograniczeniem prędkości przesyłania danych do maksymalnej prędkości 600 MB/s. Rozwiązaniem tego problemu są nośniki SSD NVMe. Są one zdecydowanie wydajniejsze, ale także droższe. Dodatkowo występują w wariantach ze złączem M.2 oraz w postaci kart rozszerzeń HHHL montowanych w porcie PCI-Express płyty głównej. Wykorzystanie SSD NVMe jako nośników systemowych wymaga także kompatybilnej płyty głównej (chipsety Z97 oraz X99 i nowsze), a także systemu operacyjnego Windows 7 wzwyż. W przypadku „Siódemki” może także wystąpić konieczność ręcznego dodania sterownika nośnika podczas instalacji systemu operacyjnego. Jeśli jednak macie w miarę nowy komputer, do wydania około 600 zł lub więcej i zależy wam na najwyższej wydajności nośnika, to SSD NVMe będzie najlepszym wyborem. Ale to już temat na oddzielny artykuł.

Szczegółowych informacji na temat wykorzystywanych w dyskach SSD złącz, magistrali i protokołów znajdziecie w artykułach na portalu PCLab.pl oraz poradniku zakupowym opublikowanym na łamach Komputer Świata:

Grupa SSD

Dobór kandydatów i przebieg testów

Powyższe rekomendacje pochodzą głównie z redakcyjnych testów sprzętu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy dokładnie przetestowałem ponad 50 nośników o różnych pojemnościach, złączach oraz protokołach. Próby, przed którymi stawiałem sprawdzane modele, obejmowały nie tylko testy syntetyczne (Anvil’s Storage Utilities, AS SSD, Crystal Disk Benchamrk, Iometer, PCMark 8), ale także wydajność podczas typowych operacji na plikach (kopiowanie, wyszukiwanie, usuwanie danych; rozpakowywanie archiwów ZIP) i używania programów (czas uruchamiania systemu operacyjnego, Adobe Premiere Pro, instalacji pakietu Android Studio). Owocem tej pracy są artykuły opublikowane na łamach portali Komputer Świat i PClab.pl:

Nie byliśmy także ślepi na recenzje publikowane na renomowanych zagranicznych portalach (Anandtech, Guru3D, Tom’s Hardware, Legit Reviews, Tweak Town). W tej publikacji uwzględniliśmy wszystkie cenne uwagi, które zostały opisane przez wiodące w tematyce technik komputerowych strony internetowe. Wsłuchaliśmy się także w opinie użytkowników publikowane na forach i portalach społecznościowych. Bardzo dużo czasu poświęciliśmy też na analizę polskiego rynku oraz tego, jakie dyski SSD są najchętniej kupowane w sklepach internetowych.

Dopiero tak zdobyta wiedza pozwoliła nam na wyciągnięcie kompleksowych wniosków i zaprezentowanie najlepszych dysków SSD o pojemności 250 GB. W naszych rekomendacjach uwzględniamy jedynie dyski SSD dostępne w polskich sklepach. Nie braliśmy pod uwagę tych, które ciężko kupić, które trzeba sprowadzać zza granicy i już wycofanych ze sprzedaży.

Rynek dysków SSD dziś – tanio już było

Ostatnich kilka miesięcy to nieustannie rosnące ceny dysków SSD. Za modele, które jeszcze w listopadzie i grudniu zeszłego roku kosztowały 330-350 zł, dziś trzeba zapłacić czasem 400 zł i więcej. Nie jest to skutek zmowy cenowej producentów nośników, a wynik niedoboru pamięci flash na rynku. Informacje te coraz części pojawiają się w internecie, ale także w rozmowach z producentami można usłyszeć o problemach z zabezpieczeniem odpowiedniej ilości pamięci flash, gwarantującej utrzymanie poziomu produkcji jeszcze sprzed kilku miesięcy. Tanio już było, do końca 2017 roku sytuacja najprawdopodobniej nie zmieni się. Wszystkiemu winne jest ogromne i cały czas rosnące zapotrzebowanie na pamięć flash. Dziś niemal każde urządzenie jest „inteligentne” i wyposażone we własną pamięć. Sprawia to, że producenci pamięci mają coraz więcej problemów z zaspokojeniem popytu.

Najciekawsze dyski SSD 250 GB, które nie załapały się na wyróżnienie

Wspomniane wcześniej nośniki to najlepsze dyski SSD, jakie można kupić obecnie w polskich sklepach. Nie oznacza to, że inne modele nie są warte uwagi. Zakup niemal każdego dysku SSD będzie bardzo dobrym wyborem, bo dużo krótszy czas dostępu do danych, niż w przypadku HDD, sprawi że komputer będzie działał szybciej. Poniżej znajdziecie kilka modeli dysków SSD, którym niewiele zabrakło, aby załapać się na rekomendację Verdyktu.

  • Samsung 850 Pro 256 GB to od kilku lat najwydajniejszy dysk SSD ze złączem SATA. Jego niezaprzeczalnym atutem jest także aż 10-letnia gwarancja. Jednak wysoka cena sprawia, że obecnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup Samsunga 960 Evo 250 GB lub Patriota Hellfire 240 GB, czyli nośnika M.2 NVMe. Samsung 850 Pro 256 GB można kupić w sklepie Amazon.pl.
  • ADATA Ultimate SU800 256 GB to bardzo udany dysk SSD, który do naszych rekomendacji nie załapał się z kilku powodów. Po pierwsze, mimo modułów TLC 3D NAND, nie jest tak wydajny, jak WD 250 GB i oferuje mniej miejsca na dane, niż Crucial MX300 275 GB. Ma również krótszą niż Samsung 850 Evo 250 GB gwarancję, a HyperX Savage 240 GB może pochwalić się trwalszymi i wydajniejszymi kośćmi pamięci MLC. ADATA Ultimate SU800 256 GB można kupić w sklepie Amazon.pl.
  • Transcend 370 256 GB przez długi czas był jednym z częściej polecanych nośników na forach i portalach społecznościowych. Użytkownicy chwalili go za dobrą wydajność i przede wszystkim obecność modułów MLC w bardzo przystępnej cenie. Jednak dziś to GoodRAM Iridium Pro jest ciekawszym zakupem, bo w nieznacznie niższej cenie oferuje 5-letnią gwarancję. Transcend 370 256 GB można kupić w sklepie Amazon.pl.
  • GoodRAM Iridium Pro 240 GB – temu nośnikowi zabrakło bardzo niewiele, żeby znaleźć się wśród rekomendowanych przez nas dysków SSD. Jego niewątpliwe atuty to kości MLC i 5-letnia gwarancja, ale za to jest odrobinę wolniejszy i mniej pojemny od rekomendowanego Cruciala MX300. Ostatecznie zdecydowaliśmy się polecić Cruciala, ale GoodRAM również jest świetnym wyborem.