Ostatnia aktualizacja: 1 kwietnia 2019
Historia aktualizacji
1 kwi 2019

Dodanie tańszej alternatywy: Cruciala BX500 240 GB.

27 sie 2018

Zmiana głównej rekomendacji na Cruciala MX500 250 GB.

8 sie 2017

Dodanie alternatywy ze złączem M.2

10 lip 2017Pierwsza publikacja

Dyski SSD są coraz tańsze, dzięki czemu teraz niemal każdy może sobie pozwolić na zakup takiego nośnika i przeniesienie na niego systemu. Jest to wydatek, który warto ponieść, gdyż komputer wyposażony w SSD nie tylko pracuje sprawniej, ale też, co ważniejsze, zapewnia znacznie lepszy komfort użytkowania. Skoro jednak różnice cenowe w tym segmencie rynku właściwie się zatarły, to głównym kryterium wyboru pozostaje wydajność i jakość. W celu wybrania najlepszego SSD o pojemności 250 GB przetestowałem kilkadziesiąt modeli nośników dostępnych w polskich sklepach.  Opierając się na tych testach mogę stwierdzić, że najlepszym dyskiem SSD o pojemności około 250 GB jest w tej chwili SSD Crucial MX500 250 GB. Jednak duża ilość zastosowań półprzewodnikowych pamięci masowych sprawia, że zasugeruję wam jeszcze kilka alternatyw, które w pewnych zastosowaniach mogą okazać się lepsze.

Interesuje Cię nośnik innego typu lub pojemności?

Jaki dysk SSD 250 GB? Główna rekomendacja: Crucial MX500 250 GB

Crucial MX500 250 GB nie jest najwydajniejszym nośnikiem tej klasy, ale różnice miedzy nim, a najszybszymi i wyraźnie droższymi nośnikami o zbliżonej pojemności, są marginalne. Cruciala MX500 uważam więc za najlepszy dysk SSD 250 GB, ponieważ cechuje się on najlepszym w tej chwili stosunkiem wydajności do ceny. Do niego dodać możemy długą, bo aż pięcioletnią, gwarancję, wysoką jakość wykonania i bardzo dobrą renomę producenta. To ostatnie, choć niemierzalne, ma duże znaczenie w przypadku urządzenia, któremu powierzamy nasze dane.

Crucial MX500 250 GB
Crucial MX500 250 GB to nośnik SSD, który zdominował rynek.

Dla wielu użytkowników nie bez znaczenia pozostanie fakt, że producent udostępnia oprogramowanie powstałe we współpracy z firmą Acronis specjalizującą się w narzędziach dyskowych. Można je pobrać na przykład ze specjalnej strony przygotowanej przez Acronisa. Pozwala ono na zarządzanie kopiami bezpieczeństwa, a także klonowanie systemu operacyjnego pomiędzy różnymi nośnikami. Dzięki temu użytkownik może zaoszczędzić mnóstwo czasu, na przykład podczas wymiany w laptopie starego HDD na SSD. Choć brzmi to jak trudne zadanie, to program jest bardzo prosty i wygodny w użyciu. Więcej o tym zagadnieniu piszemy w artykule Przenoszenie systemu z HDD na SSD. Kompletny poradnik.

Choć model ten do przechowywania informacji wykorzystuje kości pamięci TLC, a więc przynajmniej teoretycznie wykonane w gorszej technice niż MLC, to w przypadku tego urządzenia są one bardzo dobrej jakości. Tak dobrej, że wyprzedzają w testach wydajności wiele modeli opartych na pamięci MLC, także po zapełnieniu większej części pojemności nośnika. Podsumowując, w typowo domowych zastosowaniach dysk ten nie ma sobie równych pod względem opłacalności.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dysk SSD 250 GB, alternatywa: Crucial BX500 240 GB – gdy najważniejsza jest cena

Crucial BX500 240 GB to obecnie jeden z najtańszych nośników SSD. Urządzenie oparte jest na wysokiej jakości kościach pamięci 3D TLC firmy Micron, a kontroler to popularny i sprawdzony Silicon Motion 2258XT. To połączenie gwarantuje bardzo dobrą wydajność zarówno w odczycie, jak i zapisie danych. Pod warunkiem, że na nośniku pozostawi się co najmniej 15-20% wolnego miejsca. W przeciwnym wypadku szybkość odczytu danych pozostanie niezmieniona, ale zapis kolejnych danych wyraźnie spowolni (problem ten właściwie nie występuje w MX500). Należy jednak pamiętać, że większość operacji przeprowadzanych na systemowym nośniku danych opiera się na odczycie. W typowym, domowym użytkowaniu, takim jak uruchamianie gier i programów, różnica wydajności względem droższych urządzeń nie jest bardzo widoczna.

Crucial BX500
Crucial BX500

Crucial BX500 240 GB objęty jest 3-letnią gwarancją producenta. W moim odczuciu jest to większa wada względem Cruciala MX500 niż różnica w wydajności, która w praktyce dla wielu osób jest niezauważalna. Dlatego też polecam ten nośnik tylko tym, którzy naprawdę nie mogą dopłacić 50 zł do MX500.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dobór kandydatów i przebieg testów

Powyższe rekomendacje bazują na redakcyjnych testach sprzętu oraz moim zawodowym doświadczeniu. Tylko w tym roku dokładnie przetestowałem kilkadziesiąt nośników o różnych pojemnościach, złączach oraz obsługiwanych protokołach, a w rzeczywistych zastosowaniach używałem ponad stu. Testy, które przeprowadzałem, to nie tylko benchmarki syntetyczne (Anvil’s Storage Utilities, AS SSD, Crystal Disk Benchamrk, Iometer, PCMark 8), ale także testy wydajność podczas typowych operacji na plikach (kopiowanie, wyszukiwanie, usuwanie danych; rozpakowywanie archiwów ZIP) i używania programów (czas uruchamiania systemu operacyjnego, Adobe Premiere Pro, instalacji pakietu Android Studio). Cały czas w laboratorium testowym PCLab.pl przeprowadzam kolejne testy. Jeśli któryś z nowych nośników okaże się lepszy od rekomendowanych wyżej to oczywiście zaktualizuję ten artykuł.

Grupa SSD

Na co zwrócić uwagę kupując dysk SSD o pojemności około 250 GB

Moja rekomendacja, czyli dysk SDD Crucial MX500 250 GB, nie jest nośnikiem doskonałym. Jednak wybrałem go ze względu na to, że stanowi najlepszy kompromis pomiędzy osiągami, trwałością, długością gwarancji i ceną. Jedynym zarzutem, jaki można przed nim postawić, jest to, że zbudowany został na bazie kości pamięci TLC. Są one teoretycznie mniej trwałe od wariantu MLC. Nie należy się jednak obawiać, że degradacja komórek będzie postępowała w tempie lawinowym i że często będzie występować konieczność oddawania nośnika na gwarancję. Wręcz przeciwnie. Limity zapisu danych dla komórek w modułach TLC oszacowane są na tak wysokim poziomie, że w typowo domowych zastosowaniach prędzej przyjdzie nam wymienić dysk na nowszy, niż osiągnąć limit cykli zapisu.

Ponadto technologia produkcji pamięci TLC rozwinęła się tak bardzo, zwłaszcza w stosunku do ograniczeń narzucanych przez interfejs SATA III, że różnica wydajności między nimi, a droższymi pamięciami MLC, przestaje być w praktyce odczuwalna.

Dysk SSD Crucial MX500 250 GB nie będzie także najlepszym wyborem dla osób oczekujących najwyższej wydajności bez względu na cenę. W tym nośniku do komunikacji z płytą główną i systemem operacyjnym wykorzystywane są magistrala SATA oraz protokół AHCI. Zostały one opracowane wiele lat temu na potrzeby tradycyjnych dysków twardych (HDD), co wiąże się ograniczeniem prędkości przesyłania danych do 600 MB/s. Rozwiązaniem tego problemu są nośniki SSD NVMe. Są one zdecydowanie wydajniejsze, ale także droższe. Dodatkowo występują w wariantach ze złączem M.2 oraz w postaci kart rozszerzeń HHHL montowanych w porcie PCI-Express płyty głównej. Wykorzystanie SSD NVMe jako nośników systemowych wymaga także kompatybilnej płyty głównej (chipsety Z97 oraz X99 i nowsze), a także nowoczesnego systemu operacyjnego. W przypadku „Siódemki” może także wystąpić konieczność ręcznego dodania sterownika nośnika podczas instalacji systemu operacyjnego. Jeśli jednak macie w miarę nowy komputer, do wydania około 300 zł lub więcej i zależy wam na najwyższej wydajności nośnika, to SSD NVMe będzie najlepszym wyborem. Ale to już temat na oddzielny artykuł.

Szczegółowych informacji na temat wykorzystywanych w dyskach SSD złącz, magistrali i protokołów znajdziecie w artykułach na portalu PCLab.pl:

Najciekawsze dyski SSD 250 GB, które nie załapały się na wyróżnienie

Wspomniane wcześniej nośniki to najlepsze dyski SSD, jakie można kupić obecnie w polskich sklepach. Nie oznacza to, że inne modele nie są warte uwagi. Zakup niemal każdego dysku SSD będzie bardzo dobrym wyborem, bo dużo krótszy niż w HDD czas dostępu do danych sprawi, że komputer będzie działał znacznie sprawniej. Poniżej znajdziecie kilka modeli dysków SSD, którym niewiele zabrakło, aby załapać się na rekomendację Verdyktu.

  • Samsung 860 Pro 256 GB to najwydajniejszy dysk SSD ze złączem SATA. Niestety jego bardzo wysoka cena sprawia, że obecnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup Samsunga 970 Evo 250 GB, czyli nośnika M.2 NVMe. Tańszego (sic!) i wydajniejszego.
  • Samsung 860 Evo 250 GB to bardzo udany dysk SSD, który do naszych rekomendacji nie załapał się z jednego, prostego powodu. Wydajność ma porównywalną do Cruciala MX500 250 GB, a cenę wyraźnie wyższą niż GOODRAM IRDM PRO 240GB. Mówiąc krótko – jest kiepsko wyceniony.
  • GoodRAM IRDM 240 GB – jego niewątpliwe atuty to kości MLC i niska cena. Niestety na rynku znajdują się dwie identycznie oznaczone, ale różniące się wydajnością wersje tego nośnika (nie mam na myśli wersji PRO i nie-PRO!), więc zakup tego modelu to loteria, w której można zyskać, ale niestety można też stracić.