Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2020
Historia aktualizacji
28 lut 2020

Aktualizacja listy polecanych dysków SSD.

10 wrz 2018

Zmiana rekomendacji na Cruciala MX500 i GoodRAM IRDM Pro.

8 sie 2017

Dodano alternatywę ze złączem M.2

14 lip 2017Pierwsza publikacja

Zakup dysku SSD to świetny pomysł na przyspieszenie pracy komputera. Najtańszym sposobem na przekonanie się o tym w praktyce jest kupno dysku SSD ze złączem SATA. Co prawda nie są one tak szybkie, jak coraz popularniejsze nośniki ze złączem M.2, ale i tak zdecydowanie poprawiającą komfort użytkowania peceta. Na co zwrócić uwagę, aby kupić SSD SATA, który później nie rozczaruje? Czy warto kierować się wyłącznie parametrami opisanymi na opakowaniu? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Dyski SSD SATA 500 GB – nie wszystkie nośniki są sobie równe

Choć na papierze prędkości odczytu i zapisu danych większości nowych dysków SSD SATA są bardzo zbliżone, to w praktyce okazuje się, że ich faktyczna wydajność w codziennych zastosowaniach bywa bardzo różna, dlatego przed zakupem warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego nośnika SSD, żeby nas później nie rozczarował.

ssd1

Umieszczane w specyfikacji większości nośników SSD SATA prędkości odczytu i zapisu danych zamykają się w przedziale od 520 do 560 MB/s. Wynika to z ograniczeń magistrali SATA III, która nie pozwala na transfery przekraczające 600 MB/s. Jednak pamiętać należy o jednym. W przypadku niemal wszystkich SSD ze złączem SATA graniczne wartości podawane są na podstawie wyników uzyskanych w programie testującym ATTO, a ten charakteryzuje się tym, że w czasie testów wykorzystuje dane składające się wyłącznie z zer, które bardzo dobrze się kompresują, co pozwala na łatwe osiągnięcie w nim wysokich wyników nawet przez kiepskie dyski SSD. Wartym odnotowania jest również fakt, że maksymalne prędkości transferu danych uzyskuje się wyłącznie w czasie operacji na dużych plikach, a każdy z nas przyzna, że takie czynności wykonuje się rzadko lub bardzo rzadko. W przypadku dysków SSD zdecydowanie ważniejszymi parametrami są prędkości losowego odczytu i zapisu małych porcji danych. To właśnie ten parametr odpowiada za to, jak szybko komputer reaguje na polecenia użytkownika, co często określane jest jako „responsywność”.

Jaki dysk SSD SATA 500 GB – pamięci MLC, TLC czy QLC?

Duży wpływ na wydajność dysków SSD mają użyte do ich budowy kości pamięci. Obecnie na rynku można spotkać SSD wykorzystujące trzy rodzaje pamięci: MLC, TLC, QLC. Różnią się one od siebie przede wszystkim sposobem przechowywania informacji w komórkach pamięci. Kości MLC pozwalają na zapis w pojedynczej komórce pamięci flash jednocześnie dwóch bitów danych, co sprawia, że odczyt informacji z nich jest bardzo szybki i więcej razy można je ponownie zapisać. Kości TLC pozwalają w jednej komórce pamięci przechowywać do trzech bitów danych, co sprawia, że są tańsze, ale jednocześnie nieco mniej wydajne (głównie po zapełnieniu nośnika) i mniej żywotne. Ostatnimi i najnowszymi pamięciami NAND Flash dla SSD są pamięci QLC, pozwalające na zapisane w pojedynczej komórce do 4 bitów informacji. W teorii mają one pozwolić na oferowanie przez producentów pojemnych nośników w niskiej cenie. Ze względu na większą „gęstość” przechowywania danych, są to najwolniejsze i najmniej żywotne pamięci NAND flash na rynku i, podobnie jak w przypadku TLC, w zbudowanych na ich bazie dyskach SSD może dochodzić do wyraźnego spadku wydajności po zapełnieniu nośnika lub w czasie operacji na bardzo dużych plikach. Dlatego wybierając SSD dla siebie warto sprawdzić jakie ma on kości NAND flash. Jeśli zależy Wam na najwyższej wydajności, bez względu na scenariusz wykorzystania, to zdecydujcie się na dysk SSD z kośćmi MLC. W większości przypadków dobrym wyborem będą SSD z pamięciami TLC, bo dobrej klasy nośniki SSD SATA TLC oferują bardzo dobry współczynnik ceny do wydajności i żywotności. Obecnie wybór nośników z pamięciami QLC wart jest rozpatrzenia tylko w przypadku nośników PCI Express NVMe, ale nawet w ich przypadku radzimy używać ich jako magazyn danych, a nie dysk systemowy.

ssd2

Jaki dysk SSD SATA 500 GB kupić?

Wybierając dysk SSD SATA do komputera nie warto kierować się jedynie ceną i parametrami opisanymi na opakowaniu. W laboratorium PCLab.pl i KomputerŚwiat.pl testujemy większość nośników SSD, które pojawiają się w sprzedaży, a na podstawie otrzymanych rezultatów jesteśmy w stanie wytypować najlepsze dyski SSD SATA o pojemności 500 GB.

  • Crucial MX500 500 GB – ten dysk SSD obecnie oferuje najlepszy stosunek wydajności do ceny i z powodzeniem może być wykorzystywany do różnych zadań – domowych, grania, a nawet tych profesjonalnych, o ile nie wymagają najwyższej wydajności.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung 860 Pro 512 GB – najbardziej wymagający użytkownicy, którym zależy na najwyższej wydajności, powinni zainteresować się tym modelem. Jest to najszybszy SSD SATA dostępny na rynku, a dodatkowo objęty 5-letnią gwarancją.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Crucial BX500 480 GB – ten nośnik przeznaczony jest dla najmniej wymagających osób, chcących jedynie wymienić stary HDD na szybszy SSD i przy okazji nie zapłacić za dużo. Nie jest to najwydajniejszy model na rynku, ale z powodzeniem może być wykorzystywany w większości komputerów.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.