Ostatnia aktualizacja: 10 września 2018
Historia aktualizacji
10 wrz 2018

Zmiana rekomendacji na Cruciala MX500 i GoodRAM IRDM Pro.

8 sie 2017

Dodano alternatywę ze złączem M.2

14 lip 2017Pierwsza publikacja

Jeszcze kilka miesięcy temu nośniki SATA o pojemności około 500 GB były dla większości użytkowników zbyt drogie. Dziś jednak oferują bardzo dobry stosunek pojemności do ceny, często znacząco lepszy niż modele o pojemności około 250 GB. Jednocześnie wymagania gier i programów wzrosły i na nikim nie robi wrażenia gra zajmująca 50 czy 100 GB. Większy nośnik jest więc jak najbardziej przydatny. Pozostaje pytanie – który dysk SSD o pojemności około 500 GB kupić? Po wielu godzinach testów i w wyniku własnych doświadczeń z różnymi urządzeniami nie mam wątpliwości, że dla zdecydowanej większości użytkownikiem najlepszym SSD o pojemności około 500 GB jest Crucial MX500 500 GB.

Interesuje Cię nośnik innego typu lub pojemności?

Jaki dysk SSD 500 GB? Nasza główna rekomendacja: Crucial MX500 500 GB

Crucial MX500 500 GB nie wygrywa wszystkich testów wydajnościowych, ale różnice miedzy nim, a najszybszymi i wyraźnie droższymi nośnikami o zbliżonej pojemności, są pomijalne. Dzięki temu cechuje się on najlepszym w tej chwili stosunkiem wydajności do ceny. Jeśli dodamy do tego długą, bo aż pięcioletnią, gwarancję, solidną obudowę i bardzo dobrą renomę producenta, to możemy uznać Cruciala MX500 500 GB za nośnik niemal idealny.

Crucial MX500 500 GB
Crucial MX500, i to właściwie niezależnie od pojemności, jest w swojej klasie niemal bezkonkurencyjny.

Wielu użytkowników może także skorzystać z tego, że producent udostępnia oprogramowanie powstałe we współpracy z firmą Acronis specjalizującą się w narzędziach dyskowych. Można je pobrać na przykład ze specjalnej strony przygotowanej przez Acronisa. Program zarządza kopiami bezpieczeństwa, a także pozwala na klonowanie systemu operacyjnego pomiędzy różnymi nośnikami – pod warunkiem, że choć jeden z nich jest marki Crucial. Użytkownik może więc zaoszczędzić mnóstwo czasu, na przykład podczas wymiany w laptopie starego HDD na SSD. Choć brzmi to jak trudne zadanie, to program jest bardzo prosty i wygodny w użyciu. Więcej o tym zagadnieniu piszemy w artykule Przenoszenie systemu z HDD na SSD. Kompletny poradnik.

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą mieć zastrzeżenia do faktu, że model ten wykorzystuje kości pamięci TLC. W teorii wykonane są one w gorszej technice niż MLC, ale w przypadku tego urządzenia są one bardzo dobrej jakości. Tak dobrej, że wyprzedzają w testach wydajności wiele modeli opartych na pamięci MLC, także po zapełnieniu większej części pojemności nośnika. Podsumowując, w typowo domowych zastosowaniach dysk ten nie ma sobie równych pod względem opłacalności.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dysk SSD 500 GB, alternatywa: GOODRAM IRDM PRO 480 GB – nośnik dla wymagających

Ten nośnik jest o około 100 zł droższy od Cruciala MX500, a do tego oferuje nieco mniejszą pojemność. Wydajność – w zdecydowanej większości zastosowań – również jest tylko nieznacznie lepsza. Czemu więc go polecam i komu? GOODRAM IRDM PRO to urządzenie zbudowane z bardzo wytrzymałych i świetnie radzących sobie z ciągłym zapisem danych kości MLC. Ale tylko nieliczni użytkownicy zapisują codziennie ogromne ilości danych (rzędu 50 GB i więcej) i będą w stanie zauważyć różnicę. Przykładem mogą być osoby pracujące z plikami wideo albo zajmujące się zawodowo fotografią. Wówczas GOODRAM IRDM PRO rzeczywiście okazuje się wydajniejszy od Cruciala MX500 i różnica ta warta jest dopłaty. W domowym użytkowaniu, polegającym przede wszystkim na odczycie danych, lepszym rozwiązaniem będzie nieco tańszy, a przy tym o kilka GB pojemniejszy Crucial.

GOODRAM IRDM Pro 480 GB
GOODRAM IRDM PRO 480 GB to bardzo wydajny nośnik dla zaawansowanych użytkowników

GOODRAM IRDM PRO ma długą, pięcioletnią gwarancję. Niestety producent nie zapewnia żadnych dodatków poza adapterem 7 mm - 9,5 mm ułatwiającym montaż urządzenia w starszych laptopach. Nie ma to jednak większego praktycznego znaczenia, zwłaszcza dla użytkowników komputerów stacjonarnych.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dobór kandydatów i przebieg testów dysków SSD

Powyższe rekomendacje bazują na redakcyjnych testach sprzętu oraz moim zawodowym doświadczeniu. Tylko w tym roku dokładnie przetestowałem kilkadziesiąt nośników o różnych pojemnościach, złączach oraz obsługiwanych protokołach, a w rzeczywistych zastosowaniach używałem ponad stu. Testy, które przeprowadzałem, to nie tylko benchmarki syntetyczne (Anvil’s Storage Utilities, AS SSD, Crystal Disk Benchamrk, Iometer, PCMark 8), ale także testy wydajność podczas typowych operacji na plikach (kopiowanie, wyszukiwanie, usuwanie danych; rozpakowywanie archiwów ZIP) i używania programów (czas uruchamiania systemu operacyjnego, Adobe Premiere Pro, instalacji pakietu Android Studio). Cały czas w laboratorium testowym PCLab.pl przeprowadzam kolejne testy. Jeśli któryś z nowych nośników okaże się lepszy od rekomendowanych wyżej to oczywiście zaktualizuję ten artykuł.

Grupa SSD

Dlaczego warto kupić dysk SSD o pojemności 500 GB

O zaletach nośników SSD napisano już wiele i nie ma sensu tego powtarzać. Dlaczego jednak warto już dziś wybrać model o pojemności około 500 GB? Przede wszystkim dlatego, że zakup mniejszych jest zdecydowanie mniej opłacalny. Crucial MX500 250 GB kosztuje dziś około 260 zł. Wersja 500 GB zaś 380 zł. Wystarczy więc dopłacić około połowę ceny by uzyskać 100% większą pojemność! A tej nigdy za wiele. Rozrastające się cały czas gry i programy wymagają większej ilości miejsca na dane, czego konsekwencją jest również wydłużenie czasu uruchamiania samej gry, jak i wczytywania poszczególnych poziomów.

Nośnik SSD o pojemności 500 GB to także nieoceniony zakup dla profesjonalistów, których praca polega na operacjach na dużych zbiorach danych. Krótki czas dostępu oraz wysokie szybkości odczytu i zapisu przekładają się wtedy nie tylko na wzrost komfortu pracy, ale także na podniesienie jej efektywności. Wszyscy doskonale wiemy, że czas to pieniądz, więc inwestycja w zakup pojemnego dysku SSD może przełożyć się na wymierne, finansowe korzyści.

Techniki stosowane w dyskach SSD

Półprzewodnikowe pamięci masowe różnią się od siebie w kilku kwestiach. Jedną z najważniejszych są wykorzystywane w nich pamięci. Obecnie powszechnie stosowane są w dyskach SSD kości MLC (Multi Level Cell) oraz TLC (Triple Level Cell). Pierwsze z nich pozwalają na przechowywanie w pojedynczej komórce pamięci dwóch bitów informacji jednocześnie. Dzięki temu dane odczytywane i zapisywane są szybko, a komórki nie są tak obciążane cyklami zapisu, jak ma to miejsce w technice TLC. Ta z kolei umożliwia przekazanie do pojedynczej komórki do trzech bitów jednocześnie. Takie rozwiązanie jest tańsze w produkcji, jednak nie tak wydajne, jak opisane wcześniej, a ze względu na większą liczbę cykli zapisu każdej komórki – także nie tak trwałe. 

Początkowo w nośnikach komórki pamięci były rozmieszczane na jednej płaszczyźnie (planarnie). Było to ograniczenie sprawiające, że pojemność dysków SSD nie mogła rosnąć w nieskończoność, bo to zadanie można było realizować wyłącznie przez zmniejszanie rozmiaru komórek i odstępów pomiędzy nimi. To z kolei mogłoby prowadzić do uszkadzania danych zapisywanych na nośniku, bo pojedyncze bity przechowywane w komórkach mogłyby przeskakiwać pomiędzy nimi w niekontrolowany sposób. Wszystko przez zbyt małe odległości pomiędzy komórkami. Rozwiązaniem tego problemu okazały się pamięci 3D NAND (w przypadku firmy Samsung V-NAND). Charakteryzują się one wielowarstwową konstrukcją pozwalającą umieszczać komórki jedna nad drugą, dzięki czemu możliwe jest relatywnie łatwe zwiększanie pojemności dysków SSD, a także zwiększenie ich wydajności.

Oczywistym wnioskiem wydaje się więc być ten, że najlepszym wyborem dla każdego użytkownika będzie nośnik z kościami MLC wykonanymi w technice 3D NAND. Sprawa jednak nie jest tak prosta. Takie dyski SSD są droższe od swoich odpowiedników wykorzystujących kości TLC. Osoby szukające względnie tanich nośników muszą zadowolić się modelami z tymi drugimi pamięciami. Należy jednak pamiętać, że nawet takie SSD w czasie zwykłego wykorzystywania oferują bardziej niż zadowalającą wydajność. Większość modeli wyposażona jest w bufor SLC. Dzięki niemu dyski SSD z kościami TLC mogą rywalizować z tymi wyposażonymi w kości MLC. Jedynym problemem może okazać się rozmiar takiego bufora, bo duży bufor jest po prostu drogi. W większości przypadków jest na tyle duży, żeby zapewniać komfortową pracę nawet z dużymi plikami, jednak jeśli dojdzie do jego przepełnienia, to prędkości odczytu i zapisu danych mogą obniżyć się znacznie poniżej poziomu deklarowanego przed producenta nośnika.

Dyski SSD możemy podzielić także ze względu na wykorzystywane złącze. Najpopularniejsze nadal są modele ze złączem SATA. Można je podłączyć do zdecydowanej większości komputerów stacjonarnych, a także laptopów – zarówno sprzedawanych teraz, jak i tych mających na karku kilka lat. Takie modele sprzedawane są w postaci nośników 2,5" o rozmiarach identycznych do dysków twardych w tym samym formacie. Coraz większą popularnością cieszą się dyski SSD ze złączem M.2. Są one mniejsze, a ich dodatkową zaletą jest to, że w komputerach przenośnych nie muszą zastępować HDD, ale mogą działać obok niego. Niestety wymagają one wyposażonej w złącze M.2 płyty głównej, które jednak powoli stają się standardem. Dyski SSD ze złączem SATA oraz M.2 korzystające z protokołu AHCI mają taką samą wydajność i najczęściej sprzedawane są jak dwa warianty tego samego modelu.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku nośników ze złączem M.2, ale obsługujących protokół NVMe i współpracujących z magistralą PCI Express x4. Są one zdecydowanie wydajniejsze od wspominanych wcześniej, ale także odpowiednio droższe. Dyski SSD NVMe są odpowiedzią na cały czas rosnącą potrzebę coraz szybszego przetwarzania coraz większych ilości danych. Oferują prędkości zapisu i odczytu informacji nieosiągalne dla modeli SATA, ale także wymagają kompatybilnych płyt głównych oraz systemów operacyjnych (Windows 7 i nowszych).

Najciekawsze dyski SSD 500 GB, które nie załapały się na wyróżnienie

Przez nasze laboratorium przechodzi mnóstwo nośników SSD, ale tylko niektóre nich zasługują na rekomendację. Poniżej znajdziecie niektóre przetestowane przeze mnie popularne i przyzwoite modele dysków SSD o pojemności około 500 GB, których zakup nie jest błędem, ale którym jednak czegoś zabrakło w porównaniu z powyższymi rekomendacjami.

  • Samsung 860 EVO 500 GB to bardzo wydajny dysk o wysokiej jakości i świetnej renomie. Niestety bardzo źle wyceniony w stosunku do Cruciala MX500 500 GB, a przy tym wcale nie aż tak dużo wydajniejszy.
  • Samsung 860 PRO 500 GB to najwydajniejszy nośnik SSD na SATA III. Niestety sprzedawany w tej samej cenie co kilkukrotnie wydajniejszy Samsung 970 EVO!
  • GOODRAM CX300 480 GB – jeden z najtańszych nośników SSD o tej pojemności na rynku. Niestety również jeden z wolniejszych. Różnica w cenie w stosunku do Cruciala MX500 jest pomijalna. Warto go rozważyć jedynie w cenie poniżej 300 zł.