Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2017
Historia aktualizacji
8 sie 2017

Dodano alternatywę ze złączem M.2

14 lip 2017Pierwsza publikacja

Wybór Dysku SSD ze złączem SATA o pojemności około 500 GB to wbrew pozorom dość trudna decyzja. Głównie przez wysoką cenę takich półprzewodnikowych pamięci. Ale to nie jedyna przyczyna. W sklepach wybierać możemy nie tylko wśród względnie tanich modeli, ale także tych droższych mających oferować wyższą wydajność lub objętych dłuższą gwarancją. Jaki dysk SSD 500 GB kupić, żeby najlepiej wydać pieniądze? Po bardzo wnikliwych badaniach rynku oraz kilkuset godzinach testów znamy już odpowiedź na to pytanie. Najlepszym dyskiem SSD o pojemności około 500 GB jest według nas Samsung 850 Evo 500 GB. Model ten wybraliśmy, bo w rozsądnej cenie oferuje wysoką wydajność i dłuższą niż u większości konkurencji gwarancję. Jednak nie jest to jedyny dysk SSD o pojemności około 500 GB, na który warto zwrócić uwagę.

Jaki dysk SSD? Nasza główna rekomendacja: Samsung 850 Evo 500 GB

Dysk SSD Samsung 850 Evo 500 GB to bardzo solidna oferta dla osób, które szukają względnie taniego SSD o pojemności około 500 GB oferującego jednocześnie wysoką wydajność. Połączenie tych dwóch cech możliwe jest dzięki autorskim rozwiązaniom południowokoreańskiego producenta. Są nimi dwukanałowy kontroler MEX oraz 32-warstwowe pamięci V-NAND. Właśnie te rozwiązania pozwoliły Samsungowi 850 Evo 500 GB osiągnąć w naszych testach prędkości odczytu i zapisu danych, odpowiednio, 550 MB/s oraz 531 MB/s. Nie są to powalające wyniki, jeśli zestawi się je z tymi oferowanymi przez nośniki NVMe, ale pozwoliły Samsungowi 850 Evo 500 GB zająć drugie miejsce wśród najwydajniejszych modeli ze złączem SATA, a to już bardzo dobry wynik. Dodatkowo, dzięki dostarczanemu w komplecie oprogramowaniu Samsung Magician można przestawić ten nośnik w tryb Rapid, dzięki czemu wzrastają prędkości odczytu i zapisu danych. Ważną cechą tego modelu jest także 5-letnia gwarancja producenta. Jedyny zarzut jaki można wystosować w stronę Samsunga 850 Evo 500 GB, to że do przechowywania danych wykorzystuje kości TLC. Ale jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że są to wielowarstwowe moduły V-NAND, które są nie tylko wydajniejsze, ale także trwalsze od tradycyjnych planarnych modułów TLC. Po założeniu pojedynczej partycji na tym dysku SSD przechować można około 466 GB danych.

Samsung 850 Evo 500 GB
Samsung 850 Evo 500 GB - szybki, wydajny i rozsądnie wyceniony

Zakup dysku SSD o pojemności około 500 GB wiąże się z wydaniem sporej kwoty. Za te około 700 zł i więcej każdy z nas spodziewa się już najwyższej możliwej wydajności i trwałości. Niestety, takie rzeczy dostać można tylko u jednego z operatorów komórkowych. Nawet w tym przedziale cenowym znaleźć można modele warte uwagi, jak i te, których zakup jest kompletnie nieopłacalny. Osoby dysponujące budżetem oscylującym w okolicach 1000 zł i większym, poszukujące najszybszych dysków SSD na rynku, powinny spoglądać na modele NVMe. Poniżej prezentujemy najciekawsze SSD o pojemności 500 GB dostępne w polskich sklepach.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Ze szczegółowym opisem oraz wynikami testów Samsunga 850 Evo 500 GB możecie zapoznać się w jednej z publikacji portalu PCLab.pl. Gdyby jednak z jakichś względów nasza główna rekomendacja nie przypadła Wam do gustu, to poniżej prezentujemy inne ciekawe dyski SSD o pojemności około 500 GB.

Alternatywny Dysk SSD: Crucial MX300 525 GB – gdy liczy się współczynnik ceny do wydajności

Jeśli nie jesteście zainteresowani najwyższą wydajnością i szukacie dysku SSD o pojemności około 500 GB oferującego najlepszy stosunek ceny do wydajności, pojemności oraz długości gwarancji, to Crucial MX300 525 GB jest nośnikiem dla Was. Wydajność tego dysku SSD jest bardziej niż zadowalająca. W naszych testach prędkości odczytu i zapisu danych osiągnęły wartość, odpowiednio, 534 MB/s i 509 MB/s. Wydawać może się, że jest to sporo mniej niż w przypadku Samsunga 850 Evo 500 GB, jednak takie różnice zauważyć można jedynie w testach syntetycznych. Podczas normalnego używania komputera będą one niezauważalne. Za przechowywanie plików odpowiedzialne są komórki pamięci TLC 3D NAND, które są wydajniejsze i trwalsze od tradycyjnych modułów TLC. Największą zaletą Cruciala MX300 525 GB jest jego niestandardowa pojemność. Po założeniu pojedynczej partycji zapisać można na nim do 489 GB danych. Jest to od 12 do 42 GB więcej niż u konkurencji (w zależności od porównywanego modelu). Dodatkowo, w komplecie znajduje się także klucz do podstawowej wersji programu Acronis True Image, który jest nieocenionym narzędziem podczas przenoszenia danych (także systemu operacyjnego) ze starego dysku. Crucial MX300 525 GB objęty jest 3-letnią gwarancją producenta.

Crucial MX300 525 GB
Crucial MX300 525 GB to nośnik SSD oferujący najlepszy stosunek wydajności od ceny zakupu
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Szczegółową specyfikację techniczną oraz wyniki testów modelu Crucial MX300 525 GB znajdziecie w jednym z artykułów na portalu PCLab.pl.

Alternatywny Dysk SSD: GoodRAM Iridium Pro 480 GB – nośnik dla wymagających

Ten nośnik zamieszczamy w naszych rekomendacjach nie tylko dlatego, że pochodzi od polskiej firmy Wilk Elektronik. GoodRAM Iridium Pro 480 GB okazał się w naszych testach być jednym z najwydajniejszych nośników ze złączem SATA o pojemności około 500 GB, bazujących na kościach MLC. Jego zakupem powinny zainteresować się osoby, dla których najważniejsza jest wydajność w czasie operacji na dużych, nawet kilkudziesięciogigabajtowych plikach. W takich zastosowaniach modele z modułami TLC 3D NAND lub V-NAND (z planarnymi TLC w szczególności) mogą nie być tak wydajne, jak proponowany przez nas dysk SSD z Polski. Zmierzone przez nas prędkości odczytu i zapisu danych to, odpowiednio, 564 MB/s oraz 487 MB/s. Wartości te mogą nie robić wielkiego wrażenia, jednak uśredniona wydajność była tylko o około 10% niższa niż w przypadku najwydajniejszego dysku SSD ze złączem SATA – Samsunga 850 Pro 512 GB. GoodRAM Iridium Pro 480 GB objęty jest 5-letnią gwarancją producenta, a po założeniu pojedynczej partycji można zapisać na tym nośniku około 447 GB danych.

GoodRAM Iridium Pro 480 GB
GoodRAM Iridium Pro 480 GB to bardzo wydajny i rozsądnie wyceniony nośnik SSD, ale o nieco mniejszej pojemności
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Na łamach portalu PCLab.pl opublikowany został szczegółowy test nośnika GoodRAM Iridium Pro 480 GB.

A może jednak M.2 i NVMe zamiast SATA? – Samsung 960 Pro 512 GB

Co prawda artykuł ten jest o nośnikach SATA, ale jeśli szukasz naprawdę wydajnego dysku SSD, na którym chcesz zainstalować system operacyjny, i masz w miarę nowoczesną płytę główną ze złączem M.2, powinieneś rozważyć zakup nośnika wykorzystującego protokół NVMe oraz magistralę PCI Express x4. Maksymalna przepustowość magistrali SATA (600 MB/s) od dawna przeszkadzała producentom SSD we wprowadzaniu do sprzedaży coraz to wydajniejszych SSD. Zmieniło się to wraz opracowaniem protokołu NVMe. Połączenie go z przepustowością magistrali PCI Express x4 (4 GB/s – 4000 MB/s) na nowo rozpoczęło wyścig o pierwsze miejsce wśród najwydajniejszych dysków SSD. Obecnym królem wydajności jest Samsung 960 Pro 512 GB. Nie należy do tanich, bo trzeba za niego zapłacić ponad 1500 zł, ale w zamian otrzymujesz dysk SSD, który w naszych testach był w stanie odczytywać i zapisywać dane z prędkościami, odpowiednio, 3580 MB/s oraz 2130 MB/s. Są to wartości deklasujące nie tylko modele ze złączem SATA, ale także zdecydowaną większość konkurencji obsługującej protokół NVMe. Jeśli szukasz najwydajniejszego dysku SSD o pojemności około 500 GB i nie musisz martwić się o jego cenę, to nie zawracajcie sobie głowy innymi modelami.

960 Pro

Jeśli jednak 1500 zł, to dla Ciebie zdecydowanie za dużo, to za kilkaset złotych mniej możesz kupić Samsunga 960 Evo 500 GB. W naszych testach okazał się on o 11,98% wolniejszy od 960 Pro, ale nawet taki wynik pozwolił zająć drugie miejsce wśród najwydajniejszych dysków SSD o pojemności około 500 GB.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Więcej o tych i innych nośnikach NVMe, o tym dlaczego są warte swojej ceny i o czym trzeba pamiętać decydując się na ich zakup można dowiedzieć się z opublikowanego na tym serwisie artykułu o najlepszych SSD NVMe.

Dlaczego warto kupić dysk SSD o pojemności 500 GB

Ogromny komfort pracy na komputerze, w którym zainstalowany jest dysk SSD, sprawia, że po te półprzewodnikowe pamięci konsumenci sięgają coraz częściej. Początkowo największą popularnością cieszyły się modele o pojemności pozwalającej na zainstalowanie niemal wyłącznie systemu operacyjnego i kilku programów. Apetyt jednak rośnie w miarę jedzenia i dziś coraz chętniej sięgamy po pojemniejsze nośniki – nie tylko dlatego, że zakup mniejszych jest czasem kompletnie nieopłacalny. Także rozrastające się cały czas gry wymagają większej ilości miejsca na dane, czego konsekwencją jest również wydłużenie czasu uruchamiania samej gry, jak i wczytywania poszczególnych poziomów.

Może się to wydawać rzeczą błahą, jednak doskonale rozumiemy graczy, którzy spotykali się w przeszłości z sytuacjami, kiedy w grze Battlefield 4 pojawiali się ostatni na mapie rozgrywki multiplayer, bo ich komputery najwolniej wczytywały wszystkie wymagane dane. Pojawienie się w pustej bazie, kiedy wszystkie pojazdy dawno wyjechały z niej w kierunku przeciwników, było frustrujące głównie dlatego, że resztę graczy trzeba było gonić na piechotę, co bardzo skutecznie potrafi zepsuć przyjemność płynącą z rozgrywki.

Także w trybie jednoosobowym czekanie czasem kilkadziesiąt sekund na wczytanie kolejnego poziomu może bardzo negatywnie wpłynąć na jakość rozrywki, bo gracz zostaje wytrącany z klimatu przez wpatrywanie się przez długi czas w ekran ładowania kolejnego poziomu. Dysk SSD o pojemności około 500 GB jest doskonałym wyborem dla wytrawnego gracza, który lubi mieć zainstalowanych wiele gier i nie martwić się o to, że przed rozpoczęciem rozgrywki będzie musiał kopiować pliki gry z wolnego HDD na SSD, żeby zabawa dawała większą frajdę.

Dysk SSD o pojemności 500 GB to także nieoceniony zakup dla profesjonalistów, których praca polega na pracy na dużych ilościach informacji. Krótki czas dostępu do danych oraz wysokie szybkości odczytu i zapisu przekładają się nie tylko na wzrost komfortu pracy, ale także na podniesienie jej efektywności, bo zadania można wykonać zdecydowanie szybciej. Wszyscy doskonale wiemy, że czas to pieniądz, więc inwestycja w zakup pojemnego dysku SSD może przełożyć się na wymierne, finansowe korzyści.

Techniki stosowane w dyskach SSD

Półprzewodnikowe pamięci masowe różnią się od siebie w kilku kwestiach. Jedną z najważniejszych są wykorzystywane w nich pamięci. Obecnie powszechnie stosowane są w dyskach SSD kości MLC (Multi Level Cell) oraz TLC (Triple Level Cell). Pierwsze z nich pozwalają na przechowywanie w pojedynczej komórce pamięci dwóch bitów informacji jednocześnie. Dzięki temu dane odczytywane i zapisywane są szybko, a komórki nie są tak obciążane cyklami zapisu, jak ma to miejsce w technice TLC. Ta z kolei umożliwia przekazanie do pojedynczej komórki do trzech bitów jednocześnie. Takie rozwiązanie jest tańsze w produkcji, jednak nie tak wydajne, jak opisane wcześniej, a ze względu na większą liczbę cykli zapisu każdej komórki – także nie tak trwałe. 

Początkowo w nośnikach komórki pamięci były rozmieszczane na jednej płaszczyźnie (planarnie). Było to ograniczenie sprawiające, że pojemność dysków SSD nie mogła rosnąć w nieskończoność, bo to zadanie można było realizować wyłącznie przez zmniejszanie rozmiaru komórek i odstępów pomiędzy nimi. To z kolei mogłoby prowadzić do uszkadzania danych zapisywanych na nośniku, bo pojedyncze bity przechowywane w komórkach mogłyby przeskakiwać pomiędzy nimi w niekontrolowany sposób. Wszystko przez zbyt małe odległości pomiędzy komórkami. Rozwiązaniem tego problemu okazały się pamięci 3D NAND (w przypadku firmy Samsung V-NAND). Charakteryzują się one wielowarstwową konstrukcją pozwalającą umieszczać komórki jedna nad drugą, dzięki czemu możliwe jest relatywnie łatwe zwiększanie pojemności dysków SSD, a także zwiększenie ich wydajności.

Oczywistym wnioskiem wydaje się więc być ten, że najlepszym wyborem dla każdego użytkownika będzie nośnik z kościami MLC wykonanymi w technice 3D NAND. Sprawa jednak nie jest tak prosta. Takie dyski SSD są droższe od swoich odpowiedników wykorzystujących moduły TLC. Osoby szukające względnie tanich nośników muszą zadowolić się modelami z tymi drugimi modułami. Należy jednak pamiętać, że nawet takie SSD w czasie zwykłego wykorzystywania oferują bardziej niż zadowalającą wydajność. Większość modeli wyposażona jest w bufor SLC, służący jako pamięć podręczna (cache). Dzięki niej dysk SSD z kościami TLC mogą rywalizować z tymi wyposażonymi w kości MLC. Jedynym problemem może okazać się rozmiar takiego bufora, bo duży bufor jest po prostu drogi. W większości przypadków jest na tyle duży, żeby zapewniać komfortową pracę nawet z dużymi plikami, jednak jeśli dojdzie do jego przepełnienia, to prędkości odczytu i zapisu danych mogą obniżyć się znacznie poniżej poziomu deklarowanego przed producenta nośnika.

Dyski SSD możemy podzielić także ze względu na wykorzystywane złącze. Najpopularniejsze nadal są modele ze złączem SATA. Można je podłączyć do zdecydowanej większości komputerów stacjonarnych, a także laptopów – zarówno sprzedawanych teraz, jak i tych mających na karku kilka lat i więcej. Takie modele sprzedawane są w postaci nośników 2,5" o rozmiarach identycznych do dysków twardych w tym samym formacie. Coraz większą popularnością cieszą się dyski SSD ze złączem M.2. Są one mniejsze, a ich dodatkową zaletą jest to, że w komputerach przenośnych nie muszą zastępować HDD, ale mogą działać obok niego. Niestety wymagają one wyposażonej w złącze M.2 płyty głównej, które jednak powoli stają się standardem. Dyski SSD ze złączem SATA oraz M.2 korzystające z protokołu AHCI mają taką samą wydajność i najczęściej sprzedawane są jak dwa warianty tego samego modelu.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku nośników ze złączem M.2, ale obsługujących protokół NVMe i współpracujących z magistralą PCI Express x4. Są one zdecydowanie wydajniejsze od wspominanych wcześniej, ale także odpowiednio droższe. Dyski SSD NVMe są odpowiedzią na cały czas rosnącą potrzebę coraz szybszego przetwarzania coraz większych ilości danych. Oferują prędkości zapisu i odczytu informacji nieosiągalne dla modeli SATA, ale także wymagają kompatybilnych płyt głównych oraz systemów operacyjnych (Windows 7 i nowszych).

Grupa SSD

Testy i dobór Dysków SSD

Napisanie tego artykułu poprzedziły setki godzin testów ponad 50 dysków SSD dostępnych w polskich sklepach. Kandydatów do naszych prób wybieraliśmy nie tylko na podstawie wydajności sugerowanej przez producentów, ale także popularności produktów w polskich sklepach internetowych. Przetestowaliśmy również rynkowe nowości. Nie bez znaczenia były dla nas opinie o poszczególnych modelach zamieszczane przez użytkowników na forach internetowych i portalach społecznościowych. Zapoznaliśmy się również z niezliczoną ilością recenzji zamieszczanych w renomowanych zagranicznych portalach internetowych (AnandTech, Guru3D, Tom’s Hardware, Legit Reviews, Tweak Town). Tak przygotowani mogliśmy wytypować kandydatów do naszych prób i sprawdzić ich wydajność nie tylko w syntetycznych testach (Anvil’s Storage, AS SSD, Crystal Disk Mark, Iometer, PCMark 8), ale też podczas wykonywania najpopularniejszych operacji na plikach (kopiowanie, wyszukiwanie, usuwanie danych; rozpakowywanie archiwów ZIP). Przetestowaliśmy również, jak wybrane przez nas dyski SSD sprawdzają się podczas uruchamiania systemu operacyjnego Windows 10, programu Adobe Premiere Pro oraz to, ile czasu zajmuje instalacja pakietu Android Studio. Wszystko to pozwoliło na zgromadzenie ogromnej ilości danych na temat każdego z testowanych przez nas dysku SSD, a formuły w arkuszu kalkulacyjnym pozwoliły na szybką analizę tych informacji. Owocem tej pracy są nie tylko publikacje na naszym portalu, ale także artykuły na portalach PCLab.pl oraz poradnik zakupowy zamieszczony na łamach Komputer Świata:

Na tym jednak nasza praca nie kończy się. W naszym laboratorium cały czas testujemy kolejne dyski SSD i jeśli, któryś z nich zasłuży na rekomendację, to zaktualizujemy ten artykuł.

Najciekawsze dyski SSD 500 GB, które nie załapały się na wyróżnienie

  • HyperX Savage 480 GB to ciekawa alternatywa dla nośnika GoodRAM Iridium PRO. Jest niemal tak samo wydajny, kosztuje podobnie i do przechowywania danych także wykorzystuje pamięci MLC. Niestety krótsza o dwa lata gwarancja sprawiła, że polecamy nośnik polskiego producenta. HyperX Savage 480 GB można kupić w sklepie Amazon.pl.
  • WD Blue SSD 500 GB przegrał dosłownie o włos (a dokładniej o 1,61%) z zaproponowanym przez nas Crucialem MX300 525 GB. Mimo nieznacznie wyższej wydajności oferuje mniej miejsca na dane. Nie zmienia to faktu, że w jego kategorii cenowej jest to jedna z najciekawszych pozycji dostępnych w polskich sklepach. WD Blue SSD 500 GB można kupić w sklepie Amazon.pl.
  • Samsung 850 Pro 512 GB to od kilku lat najwydajniejszy SSD ze złączem SATA. Jego niewątpliwym atutem jest także bardzo długa, 10-letnia gwarancja. Niestety, ma on bardzo poważną wadę w postaci o kilkaset złotych wyższej ceny. Sprawia to, że jego zakup jest obecnie nieopłacalny, bo podobnie kosztujące SSD NVMe oferują zdecydowanie większą wydajność. Samsung 850 Pro 512 GB można kupić w sklepie Amazon.pl.
  • Transced 370 512 GB jeszcze kilka miesięcy temu ceną dorównywał niektórym SSD z pamięciami TLC. Zastosowanie w nim modułów MLC było jego niezaprzeczalnym atutem. Niestety, dziś, kiedy ceny SSD stale rosną, przestał być już tak atrakcyjną propozycją, bo GoodRAM Iridium Pro jest wydajniejszy i objęty 5-letnią gwarancją. Transced 370 512 GB można kupić w sklepie Amazon.pl.