Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2019
Historia aktualizacji
11 sty 2019

Zmiana głównej rekomendacji z Acera Aspire 5 na Lenovo IdeaPad 330S-15.

5 paź 2018

Zaktualizowano polecane konfiguracje Lenovo IdeaPad 320s-15.

4 lip 2018

Dodano ostrzeżenie o różnych wersjach Acera Apire 5 i zaktualizowano bloczki z linkami do sklepów, aby prowadziły do tej prawidłowej (z matrycą IPS).

30 maja 2018

Zaktualizowano polecane konfiguracje.

21 lut 2018Pierwsza publikacja

Jaki notebook kupić za 2500 złotych? Jest to często zadawane pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź, ponieważ na rynku jest mnóstwo tanich komputerów przenośnych, które na pierwszy rzut oka zupełnie się od siebie nie różnią. Poza tym, w ciągu ostatnich miesięcy ceny notebooków poszły do góry, przez co zakup porządnego laptopa za 2500 złotych jest trudniejszy niż w ubiegłym roku. Mimo to w czasie testów udało nam się odnaleźć laptopy do 2500 zł, które można polecić. Przede wszystkim mówimy o modelu Lenovo IdeaPad 330S-15.

Najlepszy laptop do 2500 złotych: Lenovo IdeaPad 330S-15

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Ekran
15,6"
1920 × 1080
IPS
Wymiary (sz × w × g)
356 × 242 × 23
Waga
1,78 kg
Procesor
Intel Core i3-8130U
Pamięć RAM
8 GB
Akumulator
53 Wh
Pamięć masowa
SSD 240 GB
Wyjścia obrazu
HDMI (1.4)
Porty USB
2 × USB 3.1 typu A
1 × USB 3.1 typu C
SD
Tak
Napęd optyczny
Nie

Lenovo 330S-15 (nie mylić z Lenovo IdeaPad 330-15 bez S w nazwie!) jest następcą modelu 320S, stąd może się pochwalić atrakcyjnym designem połączonym z niską wagą oraz mniejszymi, niż to zwykle bywa w sprzęcie tej klasy, wymiarami osiągniętymi dzięki cienkim ramkom ekranu. Na plus przemawia też dobra (jak na ten budżet) jakość wykonania, obejmująca metalową klapę wyświetlacza i plastik wysokiej jakości, który dobrze imituje aluminium. Do spasowania elementów również nie mamy zastrzeżeń, ale niestety obudowa trochę się gnie, co jest niestety słabością także droższych laptopów Lenovo. Jednak najważniejszą zaletą tego notebooka jest to, że IdeaPad 330S-15 został wyposażony w matowy ekran typu IPS, zdecydowanie lepszy od tanich wyświetlaczy z matrycami TN stosowanych w większości laptopów z tego segmentu cenowego. A matryca IPS zapewnia zauważalnie lepszą jakość obrazu i rozwiązuje problem z koniecznością ciągłego korygowania nachylenia ekranu, bo wyświetlany obraz nie „rozjeżdża się” niezależnie od kąta patrzenia.

Lenovo IdeaPad 330s-15 przód

Warto też wspomnieć o długim działaniu na baterii, pozwalającym nawet na 8 godziny przeglądania internetu, którego IdeaPadowi 330S-15 może pozazdrościć większość konkurencji cenowej. Znajdziemy tutaj też dwuzakresową kartę Wi-Fi, przyjemną klawiaturę (szkoda, że niepodświetlaną) wraz z niezłym touchpadem, a wydajność procesorów Core i3-8130U nie budzi zastrzeżeń. Ewentualnie można się też pokusić na wersję z Ryzenem 3 2200U, który jest nawet minimalnie wydajniejszy, ale kosztem krótszego czasu pracy. Miłym zaskoczeniem okazała się konfiguracja pamięci RAM. Mamy więc 4 GB pamięci wlutowane w płytę główną i dodatkowe gniazdo na moduł RAM, dzięki czemu pamięć może działać w dużo wydajniejszym trybie dwukanałowym, co niestety nie jest standardem w tańszych notebookach. Do zalet można dorzucić wysoką kulturę pracy laptopa, który się nie nagrzewa oraz jest cichy. Za to do wad należy zaliczyć system audio, który wystarczy jedynie do oglądania śmiesznych filmików na YouTube. 

Lenovo IdeaPad 330s-15 bok

Polecana przez nas konfiguracja obejmuje procesor Core i3 ósmej generacji, 8 GB pamięci RAM oraz SSD 240 GB. Takie połączenie, wraz z cienką, lekką konstrukcją, ekranem IPS i innymi zaletami IdeaPada 330S-15, sprawia, że z zakupu tego notebooka będą zadowolone wszystkie osoby, które chcą kupić tani, ale przyzwoity komputer do typowych domowych zastosowań i konsumpcji multimediów. Jedynie gracze powinni poszukać czegoś innego, bo zintegrowany układ graficzny tego laptopa pozwala na uruchomienie jedynie najprostszych gier.

Najlepszy laptop do 2500 złotych, czyli jaki?

Kupując laptop z tego przedziału cenowego trzeba się pogodzić z pewnymi kompromisami i, jak to z kompromisami zwykle bywa, trzeba je dobierać z głową. Jak więc powinien wyglądać porządny notebook do 2500 złotych?

Na podstawie analizy rynku i naszych testów uznaliśmy, że w takim budżecie najrozsądniejszym trzonem optymalnej konfiguracji jest procesor Intel Core i3 ósmej generacji bądź AMD Ryzen 3 2200U. Laptop powinien być wyposażony w przynajmniej 8 GB pamięci RAM (najlepiej pracującej w trybie dwukanałowym, bo ma to bardzo duży wpływ na wydajność zintegrowanego układu graficznego), ponieważ 4 GB RAM w dzisiejszych czasach dość łatwo „zapchać”. Jeśli to możliwe, mile widziany jest dodatkowy układ graficzny, lecz w tym budżecie trudno znaleźć wyposażony w niego komputer, który nie jest przestarzały lub kiepski pod jakimś ważnym względem. Dlaczego Core i3, a nie np. i5-8250U? W tak niskim budżecie trochę większa wydajność i5 może być niewarta strat, jakie trzeba ponieść w innych miejscach, np. w jakości wykonania, funkcjonalności karty Wi-Fi, czy jakości ekranu. Co więcej, wydajność procesorów Core i3 ósmej generacji bądź Ryzenów 3 2200U od AMD jest podobna do układów i5 starszej generacji, więc jest zupełnie wystarczająca w domowych zastosowaniach. Tymczasem niższe układy z rodziny Pentium i Celeron są już znacznie wolniejsze, więc w miarę możliwości warto ich unikać. Definitywnie należy unikać starszych układów od AMD niebędących Ryzenami.

Mając do wydania 2500 złotych można już kupić notebook z całkiem przyzwoitym ekranem i jego jakość jest dla nas jednym z najważniejszych czynników wpływających na ostateczną ocenę testowanych urządzeń. Dobry laptop tej klasy powinien mieć wyświetlacz o rozdzielczości 1920 × 1080 i matrycę typu IPS, która zapewnia zdecydowanie lepszy kontrast oraz znacznie lepsze kąty widzenia niż tanie matryce TN montowane w większości tanich komputerów przenośnych. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ RAM zawsze można dokupić, dysk twardy można wymienić, natomiast z wymianą wyświetlacza jest już gorzej, więc nie warto godzić się na związane z nim kompromisy. A co z nośnikiem SSD? Są one coraz tańsze, dzięki czemu nawet w tym przedziale cenowym stają się standardem, więc nośnik SSD o pojemności przynajmniej 240 GB powinien znajdować się w każdym komputerze, którego użytkowanie ma sprawiać właścicielowi przyjemność. Inaczej mówiąc, klasycznych dysków twardych trzeba unikać, chyba, że ktoś bardzo potrzebuje mieć bardzo dużo miejsca na dane lub jest masochistą.

Jak znaleźliśmy najlepszy notebook do 2500 złotych

Każdy z notebooków spełniających wymienione wyżej kryteria (w tym modele, które rekomendujemy), był testowany w naszym laboratorium testowym. Notebooki badamy w następujący sposób: 

 • Matryce sprawdzamy za pomocą specjalnego sprzętu pomiarowego sprawdzającego odwzorowanie kolorów, punkt czerni, maksymalną jasność, realny czas reakcji matrycy (przejście biały-czarny-biały) i inne jej parametry. 
 • Czas pracy na akumulatorze testujemy za pomocą specjalnych skryptów dających powtarzalne i porównywalne wyniki, które symulują typowe użytkowanie, oglądanie filmów i granie.
 • Wydajność oceniamy za pomocą zestawu testów syntetycznych i w wybranych popularnych grach, takich jak CS:GO i DotA 2.
 • Efektywność układu chłodzenia sprawdzamy 30 minutowym wygrzewaniem notebooka w Wiedźminie 3.
 • Głośność laptopów mierzymy w dwóch sytuacjach: w trybie spoczynku i w czasie maksymalnego obciążenia. Testowane notebooki wkładamy do komory bezechowej wygłuszającej dźwięki otoczenia, po czym mierzymy ich głośność za pomocą całkującego miernika poziomu dźwięku Sonopan SON-50. 

Czyli za każdy przetestowanym przez nas notebookiem stoi tabela z wynikami szczegółowych testów, które możemy ze sobą łatwo porównać, co ułatwia nam znalezienie najlepszego z nich.

Inne notebooki do 2500 złotych

Na rynku jest mnóstwo tanich notebooków. Jak one wypadają na tle naszych rekomendacji?

 • Asusy R541/K541U co prawda są w tej cenie wyposażone np. w nośniki SSD o pojemności 256 GB, ale uzyskane jest to zbyt dużymi „poświęceniami”, np. w postaci słabej matrycy TN, braku dwuzakresowej karty Wi-Fi i odbiegającej od zwycięzców jakości wykonania.
 • Modele HP 15 w tym budżecie są wyposażone w nośniki SSD bądź 8 GB pamięci operacyjnej, ale jakość wykonania i spasowania obudowy tych laptopów jest niska. Na domiar złego, nie dość, że montowana w nich matryca TN jest słaba, to jeszcze używa antycznej rozdzielczości 1366 × 768 pikseli.
 • HP 250 G6, to tak naprawdę trochę lepiej wykonany HP 15 z matrycą Full HD i bez dwukanałowego trybu pracy pamięci RAM. Nie jest to zły laptop, ale jakością wykonania bardzo odbiega od rekomendowanych urządzeń.
 • Acer Aspire 3 występuje w tym budżecie z najtańszymi procesorami Core i3 oraz 240/256 GB nośnikami SSD, ale w modelu tym rozczarowały nas kultura pracy i nieprzyjemne nagrzewanie się obudowy. Do tego dochodzi słaba matryca TN.
 • Acer E5-575 jest bardzo podobny do rekomendowanego Acera Aspire 5. Niestety, jego obudowa trochę się ugina, a jego matryca typu TN o rozdzielczości 1366 × 768 całkowicie przekreśliła jego szansę na zdobycie naszego uznania.
 • Lenovo IdeaPad 110-15 to najtańsza seria od Lenovo i dodanie 256 GB nośnika SSD niewiele poprawia całokształt. Jakość wykonania i spasowanie są zdecydowanie gorsze niż w rekomendowanych laptopach. Sytuacji też nie poprawia bardzo słaba matryca TN o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli.
 • Notebooki Dell Inspiron oraz Vostro z serii 35XX są tylko trochę lepiej wykonane od laptopów Lenovo Ideapad 110-15 i HP 15, więc również znacznie odbiegają pod tym względem od naszych rekomendacji. Dodajmy do tego fatalne matryce TN o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli oraz dość ubogi zestaw portów i mamy pełny obraz sytuacji.
 • Dell Inspiron 5567 oraz 5570. Są to całkiem dobrze zbalansowane średniaki, z czego nowszy model 5570 jest trochę lepiej wykonany. Problemem jest w zasadzie tylko słaba matryca TN.
 • Dell Vostro 5568 jest bardzo dobrze wykonanym laptopem, który cierpi ze względu na fatalną matrycę o rozdzielczości 1366 × 768 pikseli.
 • Lenovo 320-15 jest całkiem przyzwoitym laptopem, ale spasowanie, sztywność obudowy i zastosowana matryca TN skutecznie odbierają mu szansę na rekomendację.
 • Lenovo V310-15 to bardzo ciekawie zaprojektowany laptop. Zastosowany plastik jest miły w dotyku, a pamięć RAM działająca w trybie dwukanałowym jest godna pochwały, tak samo jak dość spora liczba portów. Niestety, kolejny raz problemem jest słaba matryca TN.