Ostatnia aktualizacja: 1 października 2020
Historia aktualizacji
1 paź 2020

Weryfikacja aktualności listy polecanych laptopów.

7 wrz 2020

Weryfikacja aktualności listy polecanych laptopów.

3 sie 2020

Aktualizacja listy polecanych laptopów: dodanie Della Inspiron 5405 i Lenovo Yoga S740-14.

7 lip 2020

Aktualizacja polecanej konfiguracji z uwzględnieniem procesorów Ryzen 5 4500U. Dodanie do listy polecanych laptopów modelu Acer Swift 3.

2 cze 2020

Aktualizacja polecanych konfiguracji. Usunięcie z listy polecanych laptopów modelu Lenovo IdeaPad S340-14; dodanie modelu MSI PS42.

5 maja 2020

Aktualizacja listy polecanych laptopów do 3500 zł: usunięcie modeli MSI PS42 i Asus ZenBook 14; dodanie Lenovo IdeaPad S340-14 i Huawei MateBook D14.

2 kwi 2020

Aktualizacja polecanych konfiguracji i listy polecanych cienkich laptopów do 3500 zł. Usunięcie Asusa Vivobook 14 i Dell Latitude 3400, dodanie Asusa ZenBook 14 i Della Vostro 3490.

26 lut 2020

Aktualizacja polecanych konfiguracji i modeli laptopów zgodnie z sytuacją rynkową na 25.02.2020.

25 cze 2019

Aktualizacja polecanych konfiguracji VivoBooka S14 S430FN.

22 lut 2019Pierwsza publikacja

Znalezienie wydajnego i dobrze wykonanego laptopa do 3500 złotych nie stanowi większego problemu. Poszukiwania wymarzonego sprzętu mogą jednak skomplikować dodatkowe wymogi, takie jak niska masa i niewielkie wymiary. I choć sprzętów łączących wszystkie te cechy nie znajdziemy zbyt wiele, to w kwocie do 3500 złotych da się już kupić solidny laptop, który sprosta oczekiwaniom wymagających użytkowników. Na które małe i lekkie laptopy do 3500 zł zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.

Lekki i mały laptop za 3500 zł – polecana konfiguracja

Przez długi czas w cienkich i lekkich laptopach liczyły się tylko procesory Intela. Teraz sytuacja zmieniła się diametralnie i zdecydowanie najlepszym procesorem występującym w notebookach tej klasy jest AMD Ryzen 5 4500U. Nie tylko ma on 6 wydajnych rdzeni i zintegrowany układ graficzny o bardzo przyzwoitej wydajności i funkcjonalności, ale jest też bardzo energooszczędny, dzięki czemu wyposażone w nie laptopy mogą pracować bez doładowywania nawet kilkanaście godzin. Jedyną wadą tego procesora jest to, że występuje on w bardzo niewielu modelach laptopów, które też nie zawsze są dostępne w sklepach.

Mobilny procesor AMD Ryzen
Najnowsze procesory AMD Ryzen serii 4000 to najlepszy wybór w przypadku cienkich i lekkich laptopów za około 3500 zł.

Alternatywą dla wspomnianego Ryzena przede wszystkim są „czterocyfrowe” procesory Intel Core i5 10. generacji z literą G w nazwie, takie jak Core i5-1035G4. Mają one bardzo dobrą wydajność w codziennych zastosowaniach i i zintegrowany układ graficzny, który nie jest tak dobry, jak ten z Ryzenów 4000, ale i tak zdecydowanie lepszy niż w  procesorach Intel Core z rodziny U (takich jak Core i5-10210U). Konfiguracje z innymi procesorami, jak „pięciocyfrowe” Core i5 i Ryzeny serii 3000, należy wybierać tylko w ostateczności, bo pod względem energooszczędności i wydajności (szczególnie układu graficznego) wypadają zdecydowanie gorzej od Ryzenów 4000 i Core serii G.

Cienki laptop Acer Swift 3
Ultrabooki kiedyś kojarzyły się z bardzo wysoką ceną, a teraz bardzo przyzwoity zgrabny i lekki laptop to wydatek rzędu 3500 zł.

Nowy cienki i lekki laptop za około 3500 zł powinien mieć przynajmniej 8 GB RAM, ale należy pamiętać, że wiele notebooków tej klasy ma pamięć operacyjną przylutowaną do płyty głównej, przez co nie można samemu zwiększyć jej ilości. Dlatego zazwyczaj warto dopłacić do modelu z 16 GB RAM.

Większość laptopów za około 3500 zł ma przyzwoite ekrany IPS lub EWV, które zadowolą mniej wymagających użytkowników. Jednak jeśli często korzystasz z komputera na zewnątrz lub obrabiasz na nim grafikę, to warto zwrócić uwagę na maksymalną jasność ekranu i na to, jak dobrze odwzorowuje on kolory z przestrzeni sRGB, bo tylko nieliczne notebooki tej klasy mają wyświetlacz, który spisze się w takich zastosowaniach.

Co potrafi lekki i mały laptop do 3500 zł?

Na co pozwoli mały laptop za około 3500 złotych? Przede wszystkim na bezproblemową i bardzo wygodną pracę, ale też na przyjemne oglądanie filmów, granie w mniej wymagające gry i sprawne surfowanie w sieci. I choć tym samym mogą pochwalić się popularne laptopy za około 2500 złotych, to polecane przez nas ultrabooki – w porównaniu do typowych, tanich 15-calowców – są mniejsze, cieńsze, lżejsze i dłużej pracują na akumulatorze, przez co świetnie sprawdzą się w podróży. Wiele małych ultrabooków do 3500 złotych jest też bardzo dobrze wykonana. Obudowy niektórych z nich zbudowano w całości z aluminium, co pozytywnie wpływa na tak ważną w urządzeniach mobilnych wytrzymałość. Kto więc powinien zwrócić na nie uwagę? Osoby oczekujące dużej wydajności i świetnego wykonania, którym również zależy na mobilności i bardzo długim czasie pracy na baterii.

Cienki laptop MSI PS42 za około 3500 zł
Niektóre laptopy za 3500 zł nie ważą nawet 1,2 kg, a bez problemu poradzą sobie z wszelką pracą biurową.

Jaki mały i lekki laptop do 3500 zł?

Tyle teorii, a teraz czas przełożyć to na praktykę, czyli konkretne modele laptopów. Niżej znajdziecie polecane przez nas małe i lekkie laptopy za około 3500 zł, które wytypowaliśmy na podstawie opisanych powyżej założeń i znajdujących się w sieci testów komputerów przenośnych.

  • Acer Swift 3 (z systemem) – laptop o świetnym współczynniku ceny do jakości. W polecanej przez nas konfiguracji waży 1,2 kg, ma 6-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 5 4500U, szybką pamięć RAM i pracuje na jednym ładowaniu 10-12 godzin. Czego chcieć więcej? Lepszego jakościowo ekranu, ale nawet on nie zmienia faktu, że obecnie jest to jeden z najlepiej wycenionych ultrabooków na rynku. Poniżej znajdziecie odnośniki do wersji z 8 GB RAM, ale ponieważ pamięć operacyjna jest w tym laptopie przylutowana, to w miarę możliwości polecamy dopłacenie do wersji z 16 GB RAM.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Dell Inspiron 5405 – to kolejny notebook z najnowszym procesorem AMD Ryzen 5 4500U, któremu w tym przypadku towarzyszy 16 GB pamięci RAM. Co ważne, RAM w nim, w przeciwieństwie do Swifta 3, nie jest przylutowany do płyty głównej i można go rozszerzyć do 32 GB. W proponowanej przez nas wersji laptop ma nośnik SSD 256 GB i system operacyjny Windows 10. Dla niektórych istotna może też być 24-miesięczna gwarancja producenta typu NBD. Z drugiej strony, jest on trochę cięższy i działa krócej na akumulatorze niż Swift 3.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Dell Inspiron 5405 R5 4500U (z systemem)
od 3499 zł
  • MSI Modern 14 (z systemem) – zainteresować się tym laptopem powinny przede wszystkim osoby pracujące ze zdjęciami i grafiką, bo jego 14" matryca IPS prezentuje jakość, która w sprzęcie za około 3500 złotych jest prawdziwą rzadkością (95% pokrycia sRGB i fabryczna kalibracja). Pod względem wydajności jest to sprzęt słabszy od powyższego Acera, ale w tym przypadku jest to kompromis, z którym jego potencjalni nabywcy muszą się pogodzić.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Huawei MateBook D14 – propozycja dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają przede wszystkim jakość wykonania. Głównie ze względu na fakt, że cała jego obudowa zbudowana została ze stopu aluminium. Nie wyposażono go w dedykowaną kartę graficzną, jednak zintegrowana grafika procesora Ryzen 5 3500U pozwoli na granie w starsze tytuły. Ogromną zaletą jest też nośnik SSD M.2 o pojemności aż 960 gigabajtów. Pod względem wydajności procesora i czasu pracy na akumulatorze komputer ten odstaje od powyższej konkurencji, ale dzięki jakości wykonania, pojemnemu dyskowi i funkcjonalnemu układowi graficznemu dobrze spisze się w roli zgrabnego, multimedialnego komputera domowego.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Huawei MateBook D14 Ryzen 5 3500U (z systemem)
od 3199 zł
  • Lenovo Yoga S740-14 – bardzo dobra propozycja dla użytkowników szukających notebooka z mocnym procesorem Intela. W polecanym wariancie znaleźć bowiem można chip Intel Core i7-1065G7, czyli najlepszą niskonapięciową jednostkę z rodziny Ice Lake, która ma większą wydajność jednowątkową niż procesory AMD, natomiast jej układ graficzny ma wydajność porównywalną z GPU zintegrowanym z Ryzenem 5 4500U. Urządzenie bez problemów poradzi sobie z pracą przez 8 godzin na jednym ładowaniu. Dla niektórych zaletą może też być obecność złącza Thunderbolt 3.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Lenovo Yoga S740-14 i7-1065G7 (z systemem)
od 3499 zł