Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca 2019
Historia aktualizacji
25 cze 2019

Aktualizacja polecanych konfiguracji VivoBooka S14 S430FN.

22 lut 2019Pierwsza publikacja

Uniwersalny mały i lekki laptop, który może służyć zarówno do pracy, jak i do gier, nie musi być drogi i obecnie budżet na poziomie 3500 złotych pozwala zakupić przyzwoitego ultrabooka do domu i pracy. Nasze szczegółowe testy, analiza ofert sklepów i komentarzy użytkowników wyraźnie pokazują, że najlepszym cienkim i lekkim laptopem do 3500 złotych obecnie jest Asus VivoBook S14 S430FN.

Interesuje Cię inny przedział cenowy?

Cienki i lekki laptop do 3500 zł, główna rekomendacja: Asus VivoBook S14 S430FN

VivoBook S14 S430U ma wiele cech sprawiających, że w swojej klasie wagowej jest najlepszym laptopem do 3500 zł. To następca świetnego modelu S410UN, tym samym jest to mały i lekki, a przy tym dobrze wykonany notebook, który został wyposażony w wydajne podzespoły. Na uwagę szczególnie zasługuje zamontowanie w nim dedykowanej karty graficznej, rzadko spotykanej w laptopach tych rozmiarów. Na ogromną pochwałę zasługuje też pojemna bateria pozwalająca na 8 godzin ciągłej pracy z dala od gniazdka, a niewiele laptopów z dedykowaną kartą graficzną może się tym pochwalić. Jego wszystkie zalety trudno znaleźć w jednym konkurencyjnym urządzeniu, co sprawia, że VivoBook S14 jest najbardziej uniwersalnym i opłacalnym małym i lekkim laptopem do 3500 zł.

Asus VivoBook S14 S430U

Co czyni VivoBooka S14 najszybszym laptopem tej klasy do 3500 zł? Za sprawną pracę urządzenia odpowiada procesor Intel Core i5-8265U. To układ często spotykany w lekkich i poręcznych laptopach średniej i wyższej klasy, jednak w tym zwiększono jego limit energetyczny (z typowych 15 na 25 Watów). Dzięki temu procesor VivoBooka S14 może dłużej niż konkurencja utrzymywać wyższe taktowanie, co znacząco wpływa na szybkość działania laptopa, szczególnie w bardziej wymagających zadaniach. Do tego jego pamięć RAM działa w trybie dwukanałowym, co niestety nie jest standardem w tym przedziale cenowym. Trzeci komponent, układ graficzny GeForce MX150, jest wyjątkowo rzadko spotykany w urządzeniach do 3,5 tysiąca złotych. Co równie istotne, zastosowana wersja MX150 (1D10) jest dużo wydajniejsza od innych wariantów (1D12) tego układu zazwyczaj spotykanych w lekkich i małych laptopach. To właśnie dzięki tej karcie graficznej możemy sobie pozwolić na granie na VivoBooku nawet w takie tytuły, jak Wiedźmin 3. Przy tym urządzenie jest relatywnie ciche – emituje mniej hałasu nawet od niektórych urządzeń pozbawionych dodatkowej karty graficznej. Takiej mieszanki wydajności, lekkości i efektywności układu chłodzenia nie oferuje żaden inny cienki i lekki laptop do 3500 zł.

Asus VivoBook S14 S430U klawiatura

Jednak wydajne podzespoły to nie wszystko. VivoBook jest bardzo solidnie zbudowany. Laptop ten, jak na sprzęt z wyświetlaczem o przekątnej 14”, jest mały i wymiarami oraz wagą przypomina konstrukcje 13,3”. To zasługa między innymi zastosowanych materiałów oraz wąskich ramek ekranu. Mocną stroną VivoBooka jest też wygodna klawiatura z podświetleniem, czego brakuje czasami nawet w dużo droższych konstrukcjach, i porządna płytka dotykowa. Ogromną zaletą jest też czytnik linii papilarnych, bardzo rzadko spotykany w sprzęcie za około 3500 złotych. Jeszcze rzadsze są przyzwoicie brzmiące głośniki, jednak znajdziemy je w omawianym Asusie. Świetnie wypada też czas działania na baterii. 8 godzin ciągłego przeglądania internetu lub oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości to bardzo dobry wynik. Dodatkowo, VivoBook S14 obsługuje szybkie ładowanie (do 60% w 49 minut). Co więcej, laptop pozwala na zwiększenie ilości pamięci operacyjnej oraz zamontowanie opcjonalnego nośnika w formacie 2,5-cala. Jak widać, jest to bardzo kompletny laptop, w którym wszystko jest na swoim miejscu.

Asus VivoBook S14 S430U bok

Niestety, jak wspominaliśmy, wybierając niedrogi laptop, szczególnie 13-14-calowego, musimy liczyć się z pewnymi kompromisami. W przypadku ZenBooka największą (i praktycznie jedyną istotną) wadą jest przeciętny ekran. Maksymalna jasność jest zaledwie wystarczająca, natomiast niskie pokrycie przestrzeni sRGB (około 60%) sprawia, że laptop ten nie nadaje się do obróbki zdjęć (nawet po kalibracji). Większość urządzeń, szczególnie 13-calowych, wyposażona jest w lepsze matryce, gwarantujące pokrycie sRGB  na poziomie 80-90%.

Polecana przez nas konfiguracja VivoBooka S14 wyposażona jest w procesor Intel Core i5-8265U (ma on o 500 MHz szybszy zegar maksymalny od Core i5-8250U), GeForce'a MX150, 8 GB RAM i nośnik SSD o pojemności 256 GB. Taka konfiguracja powinna być wystarczająca dla większości osób. Jeśli jednak potrzebujesz więcej RAM-u lub więcej miejsca na dane, to nie ma problemu, bo laptop ten ma wolne miejsce na pamięć operacyjną i dodatkowe miejsce na dysk, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby go dostosować do swoich potrzeb – i to bez przekraczania granicy 3500 zł.

Mały i lekki laptop do 3500 złotych, czyli jaki?

Analizując ofertę sklepów oraz bazując na naszych testach uznaliśmy, że najlepszym procesorem w ultrabookach do 3500 zł jest Intel Core i5-8250U lub o 500 MHz szybszy w trybie turbo Intel Core i5-8265U. Gwarantuje on bardzo przyzwoitą wydajność oraz długi czas pracy na baterii. Oczywiście w takim budżecie mieszczą się też urządzenia wyposażone w układy i3 lub i5 starszej generacji, jednak zapewniają one zauważalnie niższą wydajność ze względu na jedynie 2 rdzenie CPU. Ciekawą alternatywą byłby Ryzen 5, jednak praktycznie nie występuje on w połączeniu z dedykowaną kartą graficzną. Z kolei najlepszym możliwym układem graficznym w tym segmencie rynku jest GeForce MX150. Niestety układ ten występuje w dwóch wersjach różniących się maksymalnym taktowaniem GPU, a więc i wydajnością. Wariant oznaczony jako 1D10 jest wydajniejszy niż ten o oznaczeniu 1D12. Niestety producenci niechętnie informują o wykorzystanej wersji, można to dopiero sprawdzić samodzielnie, na przykład w programie GPU-Z. Dwie inne karty graficzne często występujące w urządzeniach z tego przedziału cenowego to GeForce 940MX oraz MX130. Obie są praktycznie tym samym GPU bazującym na starszej architekturze Maxwell i zapewniają zauważalnie niższą wydajność niż którykolwiek wariant MX-a150.

Do komfortowego korzystania z urządzenia wymagane jest przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Obecnie nawet przeglądarka internetowa z kilkoma otwartymi kartami może potrzebować kilku gigabajtów. Wśród przeanalizowanych ofert znalazły się urządzenia z pamięcią operacyjną o pojemności od 4 do 16 GB. Te dysponujące zaledwie 4 gigabajtami zdecydowanie nie sprawdzą się podczas grania, z kolei laptopy wyposażone w 16 GB nie miały tak wydajnych pozostałych podzespołów jak VivoBook S14. Inną kluczową cechą jest też zastosowanie w laptopie nośnika danych typu SSD, który nie tylko zapewnia dużą responsywność systemu operacyjnego, ale też jest bardziej energooszczędny oraz mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Na szczęście, w tej klasie sprzętu jest to już standard. Mobilne urządzenia powinny też cechować się długą pracą na zasilaniu akumulatorowym. Niestety w tym aspekcie nie można wierzyć w zapewnienia producentów i często w rzeczywistości urządzenia nie działają obiecanych kilkunastu godzin. Nasze testy pokazują, że laptopy w tym segmencie cenowym, o podobnej mocy obliczeniowej, z dedykowaną kartą graficzną pracują na baterii od 5 do 8 godzin podczas przeglądania internetu lub oglądania filmu przy jasności ekranu ustawionej na około 180 cd/m2. Na szczęście wszystkie modele w tym segmencie wyposażone są w przyzwoite matryce IPS o rozdzielczości Full HD, zatem pod tym względem selekcja nie była wymagana.

Jak znaleźliśmy najlepsze małe i cienkie laptopy do 3500 zł?

Każdy z notebooków spełniających wymienione wyżej kryteria (w tym modele, które rekomendujemy), był testowany w naszym laboratorium testowym. Notebooki badamy w następujący sposób:

  • Matryce sprawdzamy za pomocą specjalnego sprzętu pomiarowego sprawdzającego odwzorowanie kolorów, punkt czerni, maksymalną jasność, realny czas reakcji matrycy (przejście biały-czarny-biały) i inne jej parametry.
  • Czas pracy na akumulatorze testujemy za pomocą specjalnych skryptów dających powtarzalne i porównywalne wyniki, które symulują typowe użytkowanie, oglądanie filmów i granie.
  • Wydajność oceniamy za pomocą zestawu testów syntetycznych i w wybranych popularnych grach, takich jak CS:GO i DotA 2.
  • Efektywność układu chłodzenia sprawdzamy 30 minutowym wygrzewaniem notebooka w Wiedźminie 3.
  • Głośność laptopów mierzymy w dwóch sytuacjach: w trybie spoczynku i w czasie maksymalnego obciążenia. Testowane notebooki wkładamy do komory bezechowej wygłuszającej dźwięki otoczenia, po czym mierzymy ich głośność za pomocą całkującego miernika poziomu dźwięku Sonopan SON-50.

Czyli za każdy przetestowanym przez nas notebookiem stoi tabela z wynikami szczegółowych testów, które możemy ze sobą łatwo porównać, co ułatwia nam znalezienie najlepszego z nich. Oprócz tego wspieramy się wnioskami płynącymi z testów przeprowadzanych przez inne redakcje zajmujące się sprawdzaniem laptopów – szczególnie jeśli nie mogliśmy sami dokładnie przetestować jakiegoś modelu.

Inne małe i lekkie laptopy do 3500 zł

Na rynku jest także sporo innych konstrukcji. Jak one wypadają na tle naszych rekomendacji?

  • Lenovo IdeaPad 320-13IKB – to jeden z ciekawszych testowanych przez nas ultrabooków, jednak układ graficzny IdeaPada bazuje na wolniejszym wariancie MX-a 150 i zapewnia zauważalnie niższą płynność w grach niż MX 150 VivoBooka. IdeaPad 320-13IKB wyraźnie krócej pracuje na zasilaniu akumulatorowym – około 6 godzin przeglądania internetu i 5 godzin oglądania filmów 1080p, zamiast około 8 godzin zapewnianych przez polecanego VivoBooka. Nie ma też czytnika linii papilarnych, a jego głośniki brzmią zdecydowanie gorzej. Jednak na jego korzyść przemawia świetna matryca o dużo wyższej jasności maksymalnej i pokryciu palety barwnej sRGB na poziomie 91,1%. Drugą zaletą jest zdecydowanie szybszy nośnik danych wykorzystujący interfejs PCIe. Dla osób zajmujących się profesjonalnie grafiką lub fotografią może to być lepszy wybór niż VivoBook S14.
  • MSI PS42 – bardzo ciekawy laptop, jednak w teoretycznie takiej samej konfiguracji, jak polecany Vivobook, oferuje niższą wydajność, szczególnie w zastosowaniach domowych i biurowych (głównie ze względu na gorszy układ chłodzenia i niższy limit energetyczny procesora). Drugą wadą PS42 jest silne nagrzewanie się obudowy, nawet do ponad 60 stopni Celsjusza. To o 20 stopni więcej niż obudowa VivoBooka w najcieplejszym miejscu! Mimo tych wad, MSI jest wartą rozważenia propozycją, ponieważ wyposażony jest w świetny ekran doskonale reprodukujący kolory oraz działa na zasilaniu akumulatorowym nawet o kilka godzin dłużej niż VivoBook.
  • HP Pavilion 14 – w porównaniu do VivoBooka, wydajność Paviliona, nawet z teoretycznie lepszym procesorem, w codziennych i półprofesjonalnych zastosowaniach jest niższa. Również w grach laptop HP jest zauważalnie słabszy, ze względu na mniej wydajny wariant układu graficznego. Dodatkowo, obudowa Paviliona, mimo niższej wydajności tego laptopa, jest gorętsza. Dużo gorzej wypada też czas pracy na zasilaniu akumulatorowym. Ekran natomiast jest dużo ciemniejszy i ma mniejszy kontrast niż wyświetlacz Asusa. Urządzenie waży prawie 30% więcej niż S14, zatem ciężko brać go pod uwagę jako alternatywę dla VivoBooka.