Ostatnia aktualizacja: 1 października 2020
Historia aktualizacji
1 paź 2020

Weryfikacja aktualności listy polecanych laptopów.

7 wrz 2020

Weryfikacja aktualności listy polecanych modeli laptopów.

3 sie 2020

Dodanie do listy polecanych laptopów modelu HP Envy 13.

7 lip 2020

Aktualizacja sugerowanej konfiguracji po wprowadzeniu na rynek laptopów z Procesorami AMD Ryzen 4000. Dodanie do listy polecanych laptopów modelu Asus ZenBook 14 UM433IQ.

2 cze 2020

Weryfikacja aktualności sugerowanej konfiguracji i listy polecanych modeli laptopów.

6 maja 2020

Dodanie do listy polecanych ultrabooków do 5000 modelu MSI Modern 14.

3 kwi 2020

Aktualizacja listy polecanych laptopów do 5000 zł. Dodanie modelu Asus Zenbook 14.

3 mar 2020

Aktualizacja polecanych konfiguracji i modeli laptopów zgodnie z sytuacją rynkową na 03.03.2020.

24 lip 2019

Zmiana głównej rekomendacji na MSI PS42.

30 sty 2019Pierwsza publikacja

Uniwersalny, cienki i lekki laptop, który nie tylko może długo pracować na zasilaniu akumulatorowym, ale też gwarantuje wysoką wydajność nawet w najbardziej wymagających aplikacjach. Te cechy brzmią jak opis notebooka idealnego. Czy da się kupić taki lekki i mały, a na dodatek wydajny laptop w kwocie do 5000 zł? Dowiecie się o tym z naszego tekstu.

Lekki i mały laptop do 5000 zł – polecana konfiguracja

Wybierając laptop do 5000 złotych można mieć już konkretne wymagania. Za około 5000 złotych da się bowiem kupić naprawdę dobrze wykonanego, lekkiego i całkiem wydajnego ultrabooka. Od czego zacząć? W cienkich laptopach bardzo dużo zależy od procesora, bo ma on wpływ nie tylko na wydajność, ale też na grubość, masę, temperaturę i czas pracy na akumulatorze urządzenia. Obecnie pod względem wydajności najlepiej wypadają mobilne procesory AMD Ryzen serii 4000, takie jak Ryzen 7 4700U. Są one wyposażane w nawet 8 rdzeni, dzięki czemu gwarantują świetną wydajność w bardziej wymagających zadaniach, a przy tym są energooszczędne i stosunkowo chłodne. Dlatego szukając wydajnego przenośnego laptopa wybór powinno zacząć się właśnie od modeli z najnowszymi procesorami AMD. Niestety, na razie nie ma ich zbyt wiele na rynku, dlatego wśród nich nie każdy znajdzie sprzęt dla siebie.

Cienki laptop MSI do 5000 zł
Dobrze skonfigurowany mały laptop do 5000 zł to świetne narzędzie pracy dla osób, które dużo podróżują.

Jeśli w Twoim przypadku wydajność w zaawansowanych aplikacjach nie jest aż tak ważna, ale nadal zależy Ci na sprawnym wykonywaniu codziennych zadań domowych i biurowych, a także na jak najdłuższym czasie pracy na akumulatorze, to warto zwrócić uwagę na laptopy z „czterocyfrowymi” procesorami Intel Core 10. generacji z literą G w nazwie, takimi jak Core i5-1035G7 lub Core i7-1065G7. Modele z „pięciocyfrowymi” procesorami Core, takimi jak Core i5-10210U, należy brać pod uwagę tylko wtedy, gdy ma się ograniczony budżet lub upatrzony notebook ma jakąś unikalną cechę, na której Tobie bardzo zależy (na przykład fabrycznie skalibrowany ekran dobrej jakości).

Ekran laptopa ultrabooka MSI
Niektóre ultrabooki za około 5000 zł są wyposażone w fabrycznie kalibrowany ekran, dzięki któremu można na nich obrabiać zdjęcia i filmy.

Nowy cienki i lekki laptop za około 5000 zł powinien mieć przynajmniej 8 GB RAM, ale należy pamiętać, że wiele notebooków tej klasy ma pamięć operacyjną przylutowaną do płyty głównej, przez co nie można samemu zwiększyć jej ilości. Dlatego zazwyczaj warto dopłacić do modelu z 16 GB RAM.

Większość laptopów za około 5000 zł ma przyzwoite ekrany IPS lub EWV o rozdzielczości Full HD. Jednak jeśli często korzystasz z komputera na zewnątrz lub obrabiasz na nim grafikę, to warto zwrócić uwagę na maksymalną jasność wyświetlacza i na to, jak dobrze odwzorowuje on kolory z przestrzeni sRGB, bo nie wszystkie notebooki tej klasy mają matrycę, która spisze się w takich zastosowaniach.

Co potrafi lekki i mały laptop do 5000 zł?

Dobry mały i lekki laptop za około 5000 zł to już bardzo kompletny komputer, który będzie w stanie zadowolić niemal każdego. Zapewni on bardzo dobrą wydajność nie tylko w typowym użytkowaniu i pracy biurowej, ale również w bardziej zaawansowanych operacjach, takich jak prosty montaż wideo, a nawet podczas grania w mniej wymagające gry. Większość modeli w tej kwocie jest też idealnym wyborem dla osób potrzebujących długiego czasu pracy na baterii (standardem jest przynajmniej 8 godzin). Niektóre notebooki tej klasy spiszą się też jako narzędzia pracy fotografów. Co prawda niewiele jest na rynku laptopów za 5000 zł z fabrycznie skalibrowaną matrycą wysokiej jakości, ale znalezienie ich nie jest niemożliwe. 

Kto od lekkich i małych ultrabooków do 5000 złotych powinien trzymać się z daleka? Ultrabooki za około 5000 złotych nie są najlepszym wyborem dla osób poszukujących „wszystkomającego” modelu klasy premium. Świetne wykonanie i dobra wydajność i przyzwoity czas pracy na akumulatorze to już dużo, jednak do segmentu premium, w którym wszystko to jest zamknięte w bardzo lekkiej obudowie, laptopom za 5000 zł jeszcze trochę brakuje.

Mały laptop za około 5000 zł na kanapie

Jaki lekki i mały laptop do 5000 zł?

Wiecie już, czym powinien wyróżniać się lekki laptop do 5000 złotych. Aby pomóc Wam w wyborze najlepszego ultrabooka do 5000 złotych, przygotowaliśmy listę godnych uwagi modeli, które znajdziecie poniżej.

  • Asus ZenBook 14 UM433IQ – jeśli priorytetem jest wydajność, to jest to obecnie najlepszy wybór spośród lekkich laptopów za około 5000 zł. Jego najważniejszym elementem jest ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen 7 4700U, który jest nie tylko wydajny, ale też energooszczędny. Oprócz tego, konfigurację tę wyposażono w 16 GB RAM, nośnik SSD 512 GB i nawet kartę graficzną GeForce MX350, która przyspieszy pracę w aplikacjach obsługujących CUDA, a po godzinach pozwoli pograć w mniej wymagające gry on-line. Co ważne, cała ta wydajność nie wpłynęła negatywnie ani na masę, ani na czas pracy urządzenia, bo laptop ten waży około 1,2 kg i jest w stanie zapewnić 8-10 godzin pracy biurowej. Bardzo uniwersalny i agresywnie wyceniony laptop.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • HP Envy 13 – ultrabook, który na pewno przyciąga wyglądem, dzięki zastosowaniu niecodziennego wzornictwa. Mający na pokładzie procesor Intel Core i7-1065G7 laptop jest lekki, ma dobrej klasy ekran o wysokiej, jak na notebooka, maksymalnej jasności i świetnym kontraście, a także zapewnia około 9 godzin pracy na jednym ładowaniu. HP Envy 13 powinny wybrać osoby, które wysoko stawiają kwestie prywatności – urządzenie oferuje m.in. opcję HP SureView i fizyczny przełącznik zaślepki kamery.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.