Ostatnia aktualizacja: 25 lipca 2019
Historia aktualizacji
25 lip 2019

Zmiana polecanej konfiguracji do 2500 zł na Ideapada 330-15 z Core i5 i GeForce'em MX150.

23 kwi 2019Pierwsza publikacja

Fortnite to już nie tylko kolejna gra wideo, ale zjawisko społeczne, o którym słychać niemal wszędzie. Także w sklepach z elektroniką, w których już chyba częściej spotyka się pytanie „jaki laptop do Fortnite Pan poleca”, zamiast klasycznego „jaki laptop do gier kupić”. W związku z tym przygotowaliśmy ściągę podpowiadającą wszystkim fanom tej gry (i ich rodzicom ;)), jaki laptop Fortnite kupić, aby móc się cieszyć płynną rozgrywką.

Laptop do Fortnite za około 2500 zł

Kupując laptop do Fortnite za około 2500 złotych należy zwrócić szczególną uwagę na jego podzespoły i maksymalizować ich wydajność, kosztem jakości wykonania, funkcjonalności i peryferiów. Za płynność w grach 3D największą odpowiedzialność ponosi układ graficzny, dlatego istotne jest wybranie notebooka z jak najwydajniejszą dedykowaną kartą graficzną. W tym budżecie najlepszym (i jedynym sensownym) wyborem jest GeForce MX150. Kolejnym istotnym elementem jest procesor. W Fortnite zdecydowanie lepiej wypadają mobilne układy Intela, dlatego w tym przedziale cenowym warto zdecydować się na czterordzeniowy procesor ósmej generacji Intel Core, na przykład i5-8250U. Trzecim elementem jest pamięć operacyjna. W przypadku laptopa do gier rozsądnym minimum jest 8 GB RAM. Dobrą decyzją będzie też wybranie laptopa z nośnikiem typu SSD. Mimo, że mają one mniejszą pojemność, to zauważalnie przyspieszają wczytywanie map w grze, a także uruchamianie komputera i działanie całego systemu operacyjnego.

Fortnite laptop

Laptop wyposażony w powyższe podzespoły powinien bez większych problemów sprawdzić się w Fortnite. W rozdzielczości 1920 × 1080 i z jakością grafiki ustawioną na poziom średni zapewni płonność na poziomie około 45 kl./s. W razie potrzeby, po obniżeniu detali na niskie, możemy już liczyć na płynność rozgrywki na poziomie 55-60 kl./s.

Jedynym laptopem za około 2500 złotych spełniającym powyższe wymagania jest obecnie Lenovo Ideapad 330-15. To lekki (1,9 kg) laptop wyposażony w ekran (niestety kiepskiej jakości) o przekątnej 15,6" i rozdzielczości 1920 × 1080. Najważniejsze jednak jest to, że ten IdeaPad został wyposażony w procesor Core i5-8250U oraz kartę graficzną GeForce MX150 – i to w wydajniejszym i mniej popularnym wariancie 1D10, zatem pod względem wydajności graficznej IdeaPad zdecydowanie przewyższa nie tylko urządzenia dysponujące wyłącznie zintegrowanymi układami grafiki, ale też te ze słabszym GeForce'em MX150 1D12. Niestety laptop ten, jak na budżetową konstrukcję przystało, ma kilka wad. Oprócz słabego ekranu, obudowa notebooka wykonana jest z plastiku, a klawiatura nie ma podświetlenia. Mimo to, w tym przedziale cenowym trudno znaleźć wydajniejsze urządzenie.

Laptop do Fortnite za około 3000 zł

W cenie około 3000 złotych wybór laptopów do Fortnite jest dużo większy. Jak w przypadku tańszego urządzenia, największą uwagę trzeba poświęcić karcie graficznej. Powinien to być przynajmniej GeForce GTX 1050 lub Radeon RX 560X. Są to zdecydowanie wydajniejsze układy niż MX150, więc warto dopłacić do wyposażonej w nie konfiguracji. Optymalny procesor w laptopie do Fortnite za 3000 złotych to Core i5-8300 lub Ryzen 5 3550H. Są to procesory czterordzeniowe ze zwiększonym limitem mocy, więc one również są dużo wydajniejsze w grach od Core i3 występującego w tańszych laptopach. Biorąc powyższe informacje pod uwagę, wybór sprowadza się do dwóch konfiguracji urządzeń: wyposażonych w procesor Intela i GeForce’a od Nvidi-i lub Ryzena i Radeona od AMD. Oba warianty są bardzo zbliżone pod względem wydajności, jednak w Fortnite to Intel i Nvidia wypadają nieznacznie lepiej, dlatego ta konfiguracja jest preferowana. Warto jednak pamiętać, że różnice nie są duże, a w wielu innych zastosowaniach to AMD może sprawdzić się lepiej. Zalecana minimalna pojemność pamięci operacyjnej to 8 GB, zaś w przypadku pamięci na dane istotne jest, żeby był to nośnik półprzewodnikowy (SSD). Niestety w tym przypadku, czyli przy bardzo wyśrubowanych wymaganiach dotyczących procesora i karty graficznej, nie uda nam się bez mocnego naciąganiu budżetu znaleźć urządzeń z większą ilością RAM-u lub z pojemniejszym nośnikiem danych. Dlatego warto upewnić się, że wybrany model ma możliwość dołożenia w przyszłości dodatkowego modułu RAM lub wymiany SSD na pojemniejszy.

Fortnite laptop

Urządzenie z konfiguracją Intel + Nvidia, w rozdzielczości 1920 × 1080 i z wysokimi ustawieniami jakości grafiki, zapewni wydajność na poziomie około 50-55 kl./s, zaś oparte na komponentach od AMD 45-50 kl./s. To w zupełności wystarczy do komfortowej gry, jednak gdy liczy się maksymalna płynność, warto nieznacznie obniżyć jakość oprawy wizualnej do poziomu średniego. Wtedy możemy liczyć na 90-100 kl./s na Nvidi-i lub 85-95 na AMD. Taka płynność powinna zadowolić nawet bardziej wymagającego gracza.

Spośród dostępnych urządzeń spełniających powyższe wymagania wybraliśmy dwa najlepsze. Kierując się wyłącznie wydajnością w Fortnite, pierwszym jest HP Pavilion Power. W tym przedziale cenowym HP Pavilion Power to zdecydowanie najwydajniejszy laptop do Fortnite'a. Wydajny procesor Core i5-8300H wraz z GTX-em 1050 zapewniają mu świetną wydajność. Ponadto urządzenie wyposażone jest w pojemną baterię, ma dużo portów, w tym pełnowymiarowe HDMI i RJ-45, a także ma możliwość montażu szybkiego nośnika w wolnym złączu M.2. W tej cenie trudno o wydajniejszy laptop, który oferuje tak wiele opcji przyszłej rozbudowy.

ASUS TUF Gaming FX505DY co prawda wyposażony jest w nieznacznie mniej wydajne podzespoły od AMD, czyli Ryzena 5 3550H oraz kartę graficzną Radeon RX 560X, jednak ma wiele funkcji wyjątkowo rzadko spotykanych w gamingowych laptopach za około 3 tysiące złotych. Sprawiają one, że na dłuższą metę może to być dużo lepszy wybór. Pierwszą z zalet jest 120-hercowa matryca EWV, o wiele lepsza niż w Pavilionie Power, która charakteryzuje się świetnymi kątami widzenia oraz szybkim odświeżaniem, które dla graczy może mieć kluczowe znaczenie. Kolejną istotną cechą jest nośnik SSD PCI-E NVMe, który jest szybszy nawet od najwydajniejszych nośników SSD SATA spotykanych w większości laptopów ze średniej półki cenowej. Laptop cechuje się też wyjątkowo sprawnym systemem chłodzenia, co również jest bardzo rzadkie w niewielkich i lekkich laptopach, jakim jest TUF. Dzięki temu nawet podczas wielogodzinnej rozgrywki urządzenie nie będzie się przegrzewać i obniżać swojej wydajności. Niestety wentylatory układu chłodzenia potrafią mocno hałasować. Obudowa urządzenia wykonana jest też w całości z plastiku, który dość łatwo się ugina. To jednak mało istotne wady w porównaniu do wspomnianych zalet TUFa, który jest obecnie jednym z najbardziej opłacalnych laptopów na rynku i w swojej cenie oferuje niemal wszystko, czego może oczekiwać gracz.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Laptop do Fortnite za około 4000 zł

Zwiększenie budżetu do około 4000-4500 złotych pozwala zyskać kolejne kilkadziesiąt procent wydajności w Fortnite. W tej cenie można bowiem znaleźć laptopy wyposażone w najnowsze, sześciordzeniowe procesory Core i7 i bardzo wydajny układ graficzny GeForce GTX 1060, który zdecydowanie powinien zaspokoić potrzeby gracza w Fortnite nawet w najwyższych ustawieniach graficznych. Pojemność pamięci operacyjnej w laptopach z tego segmentu wynosi od 8 do 16 GB, jednak ponieważ to karta graficzna jest ważniejszym komponentem, lepszym wyborem będzie mniejsza ilości RAM-u na rzecz wydajniejszej karty graficznej. W przypadku nośnika danych powinniśmy nie tylko wybrać urządzenie z nośnikiem SSD, ale też upewnić się, że wykorzystuje on interfejs PCI-E NVMe.

Fortnite

Laptop oparty na takich podzespołach w zupełności wystarczy do grania w Fortnite w rozdzielczości 1920 × 1080 – i to nawet na najwyższym, epickim poziomie ustawień graficznych. Przy takiej konfiguracji możemy liczyć na płynność na poziomie 85-95 k./s, zaś obniżenie ustawień graficznych do poziomu wysokiego gwarantuje 120-160 kl./s, co z nawiązką wystarczy nawet bardziej wymagającemu graczowi.

Laptopem spełniającym powyższe wymagania jest ASUS TUF Gaming FX504GM. Konstrukcja bazuje na pożądanym przez nas procesorze Core i7-8750H oraz układzie graficznym GTX 1060. Procesor ten jest zauważalnie wydajniejszy od układów i5-8300H i i5-7300HQ, które występują u konkurencji. Również karta graficzna ma większą wydajność niż osłabione warianty z dopiskiem Max-Q, a głównie takie można spotkać w pozostałych laptopach w tej cenie. TUF ma też bardzo szybki nośnik danych SSD PCI-E NVMe o pojemności 256 GB. Niestety RAM ma pojemność jedynie 8 GB, jednak laptop ma wolny jeden slot pamięci, zatem w przyszłości możliwe jej zwiększenie jej ilości. Pod względem konstrukcji urządzenie jest bardzo podobne do wcześniej opisywanego TUFa, zatem możemy liczyć na sprawny (choć głośny) system chłodzenia, duży wybór złącz, łatwość rozbudowy oraz przyzwoity wyświetlacz o świetnych kątach widzenia. Niestety w tej cenie dostępna jest wyłącznie konfiguracja z matrycą 60 Hz. Jednak ogromna wydajność i pozostałe zalety sprawiają, że FX504GM jest praktycznie bezkonkurencyjny w tym przedziale cenowym i dla gracza jest optymalnym wyborem.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
ASUS TUF FX504GM i7+GTX 1060 z systemem
od 4699 zł

Laptop do Fortnite w 144 klatkach?

Gdy Twoje wymagania są większe i szukasz laptopa do Fortnite, który umożliwi rozgrywkę z płynnością na poziomie powyżej 120-140 kl./s, a do tego jest wyposażony w ekran wystarczająco szybki, aby wyświetlić każdą wygenerowaną przez układ graficzny klatkę obrazu, powinniśmy wybrać urządzenie przynajmniej z układem GeForce RTX 2060. Do tego najlepszym procesorem będzie wspomniany wcześniej układ Intela Core i7-8750H, który obecnie jest jednym z najwydajniejszych procesorów mobilnych. Oczywiście laptop powinien też być wyposażony w ekran o krótkim czasie reakcji i częstotliwości odświeżania przynajmniej 120 lub 144 Hz.

Laptop mający powyższe cechy pozwoli cieszyć się grą w Fortnite w rozdzielczości Full HD i detalach grafiki ustawionych na wysokie z płynnością 130-165 kl./s. Przy jakości grafiki na poziomie epickim będzie to nawet 100-120 kl./s. Tym samym, aby cieszyć się stałą płynnością powyżej 144 Hz, może być konieczne nieznaczne obniżenie kilku ustawień graficznych, jednak pod względem stosunku możliwości do ceny będzie to zdecydowanie optymalny wybór.

Najlepszym laptopem spełniającym takie założenia, który przy okazji nie rujnuje portfela, jest Dream Machines RS2060. To bardzo ciekawe, wydajne i dobrze wycenione urządzenie. RS2060, jak większość gamingowych laptopów, wyposażony jest w wydajny, świetnie sprawdzający się w grach (i nie tylko) procesor i7-8750H oraz kartę GeForce RTX 2060. Warto zaznaczyć, że w tym urządzeniu karta występuje w wydajniejszym wariancie, a więc nie jest to energooszczędny i mniej wydajny model Max-Q. Dodatkowo ciepło generowane przez wymienione podzespoły jest szybko odprowadzane przez efektywny system chłodzenia, więc nawet podczas długotrwałego grania wydajność będzie utrzymywana na stałym, wysokim poziomie. Drugą cechą zapewniającą komfort gry jest świetny ekran o przekątnej 16,1 cala. Wyświetlacz typu WVA cechuje się dobrym odwzorowaniem kolorów, całkiem dobrymi kątami widzenia i matowym wykończeniem. Najważniejsze jest jednak to, że ekran odświeżany jest z częstotliwością 144 Hz, zatem wraz z wydajną kartą graficzną gwarantuje płynność rozgrywki na najwyższym poziomie. Mimo dużej przekątnej ekranu, ramki wokół niego są bardzo wąskie, dzięki czemu laptop ma wielkość typowego 15-calowca. Pamięć operacyjna ma pojemność 8 lub 16 GB i, co istotne, producent daje możliwość zwiększenia szybkości jej działania. To cecha rzadko spotykana w urządzeniach mobilnych. Do przechowywania danych służy nośnik SSD o pojemności 480 GB. Niestety wykorzystuje on wolniejszy interfejs SATA, jednak w laptopie są dwa wolne złącza M.2, w których można zamontować nośnik PCI-E. Ponadto laptop wyposażono w duży wybór złącz, w tym mini Display Port. Na pochwałę zasługuje również dobra jakość wykonania i naprawdę mała, jak na 16-calowe urządzenie, waga wynosząca około 2 kg. Te cechy, wraz z faktem, że Dream Machines RS2060 jest jednym z tańszych laptopów wyposażonym w takie podzespoły, sprawiają, że laptop ten będzie optymalnym wyborem dla osób chcących grać w Fortnite przy 144 kl./s i 144 Hz.