Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2019
Historia aktualizacji
25 lut 2019Pierwsza publikacja

Najlepsze cienkie i lekkie laptopy są obiektem westchnień osób szukających prawdziwie mobilnego i efektywnego narzędzia pracy. Jednak zakup ultrabooka najwyższej klasy wiąże się z wydatkiem naprawdę sporej kwoty i nie każdy z nich jest jej wart. W wyniku kilkumiesięcznych testów najlepszych 13 i 14-calowych ultrabooków możemy stwierdzić, że najlepszym cienkim i lekkim laptopem jest Dell XPS 13 9370, a Huawei Matebook X Pro jest najlepszym wyborem dla osób potrzebujących do pracy skalibrowanego wyświetlacza.

Interesuje Cię konkretny przedział cenowy?

Najlepszy cienki i lekki laptop: Dell XPS 13 9370 – stylowe przenośne narzędzie pracy

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Ekran
13,3"
1920 × 1080
IPS
Wymiary (sz × w × g)
302 × 12 × 199 mm
Waga
1,21 kg
Procesor
Intel Core i5-8250U
GPU
Intel UHD 620
Pamięć RAM
8 GB
Akumulator
52 Wh
Pamięć masowa
SSD 256 GB
Porty USB
2 × Thunderbolt USB-C
1 × USB 3.1 typu C
Ethernet
Nie
SD
mikro-SD
Napęd optyczny
Nie

Dell XPS 13 9370 wyróżnia się wręcz wzorową jakością wykonania. Jego obudowa, choć cienka i lekka, jest bardzo sztywna, co nie zawsze idzie w parze (nawet w tak drogich laptopach). Jakość użytych materiałów, czyli metalu, szkła Corning Gorilla Glass 4, włókna węglowego i włókna szklanego, od razu daje do zrozumienia, że ma się do czynienia ze sprzętem najwyższej klasy. Szczególnie dobre wrażenie robi panel roboczy wykończony przyjemnym w dotyku włóknem szklanym, na którym aż chce się trzymać dłonie, a przy tym trwałym, więc nie wytrze się jak gumowane powierzchnie tańszych laptopów. Zdecydowanie jest to jeden z najlepiej wykonanych i najbardziej przemyślanych notebooków, z którymi mieliśmy do czynienia. Ale Dell XPS 13 9370 to nie tylko styl, ale też porządne narzędzie pracy, bo ten cienki i lekki laptop bije rekordy czasu pracy na akumulatorze i ultrabookowej wydajności.

Dell XPS 13 9370 przód

XPS 13 jest liderem naszych testów czasu pracy na akumulatorze i pozwala na nawet 13 godzin pracy z przeglądarką i edytorem tekstu. Co prawda taki wynik osiąga tylko w czasie dość lekkiego użytkowania, ale biurowe 8 godzin bez ładowarki to dla XPS-a żaden problem. Pozytywnie zaskoczyła nas też wydajność procesora. Wiele cienkich i lekkich laptopów (nawet najwyższej klasy), z powodu niskiego limitu mocy procesora i niewystarczającego układu chłodzenia, bardzo szybko obniża zegary i wydajność procesora, przez co komputery te nie nadają się do intensywnej pracy w bardziej wymagających programach (nawet jeśli mają procesor Core i7). Z XPS-em 13 jest inaczej. Dzięki zwiększonemu limitowi mocy procesora i wydajnemu układowi chłodzenia jest to jeden z najwydajniejszych ultrabooków na rynku, choć wyższa wydajność jest opłacona większą głośnością. Na pochwałę zasługuje też jeden z najlepszych i najjaśniejszych notebookowych ekranów (choć nie jest on fabrycznie skalibrowany, więc nie jest to sprzęt dla zawodowych fotografów), rewelacyjna podświetlana klawiatura oraz fantastyczny touchpad. Dodatkowo na korzyść Della przemawia gwarancja typu NBD, w której Dell zobowiązuje się, że w ciągu dnia roboczego naprawi zepsuty komputer u klienta, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku komputera mającego być podstawowym narzędziem pracy.

Dell XPS 13 9370 tył

Wady? Już wspominaliśmy o trochę większej głośności układu chłodzenia i o braku fabrycznej kalibracji ekranu. Niektórym może też przeszkadzać brak pełnego slotu na karty SD (jest tylko slot na karty mikro-SD) i to, że XPS 13 9370 jest wyposażony jedynie w złącza USB typu C, więc podłączenie kabla sieciowego, pendrive'a lub przewodu HDMI wymaga użycia przejściówki. Nie jest to więc ultrabook dla każdego, ale jeśli nie przeszkadzają Ci te braki, to kupując XPS-a 13 9370 naszym zdaniem kupujesz najlepszy 13-calowy laptop na rynku.

Dell XPS 13 9370 bok

Najbardziej rozsądna konfiguracja tego laptopa jest wyposażona w procesor Core i5-8250U, 8 GB pamięci RAM działającej w trybie dwukanałowej i 256-gigabajtowy nośnik SSD. Taka konfiguracja sprawdzi się w typowych zadaniach ultrabooka.

Niestety, jeśli ktoś potrzebuje większy nośnik SSD lub więcej pamięci operacyjnej, to nie może wybrać między jednym a drugim. Jednocześnie musi też dopłacić do niewiele wydajniejszego, a sporo droższego procesora Core i7-8550U. Wielka szkoda, że Dell nie ma w swojej ofercie większej liczby konfiguracji.

Cienki i lekki laptop dla fotografa: Huawei Matebook X Pro

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Ekran
13,9"
3000 × 2000
IPS
Wymiary (sz × w × g)
304 × 17 × 218 mm
Waga
1,3 kg
Procesor
Core i5-8250U
GPU
Intel UHD 620
Pamięć RAM
8 GB
Akumulator
57,4 Wh
Pamięć masowa
SSD 256 GB
Porty USB
2 × USB 3.1 typu C
1 × USB 3.1 typu A
Ethernet
Nie
SD
Nie
Napęd optyczny
Nie

Tam, gdzie XPS 13 lekko niedomaga, tam Matebook X Pro ma swoje najmocniejsze wady. Najważniejszą zaletą tego ultrabooka jest ekran. Jest on bardzo jasny (ponad 500 nitów jasności, czyli i ponad 100 nitów jaśniejszy od ekranu Della i ponad 200 więcej od notebookowej średniej), ma świetnie sprawdzające się w czasie pracy (szczególnie ze zdjęciami) proporcje 3 : 2, bardzo wysoki, jak na notebookowe standardy, kontrast (1640 : 1) i jest fabrycznie skalibrowany ze średnim zmierzonym przez nas błędem deltaE poniżej 2. Wszystko to sprawia, że laptop ten bardzo dobrze nadaje się do pracy ze zdjęciami i grafiką (o ile wystarczy Ci do tego odwzorowanie przestrzeni sRGB) – i to nawet w słoneczny dzień w plenerze. Laptop ten występuje też w wersji z kartą graficzną Nvidi-i (GeForce MX150), której brakuje w Dellu, pozwalającej na szybkie wyeksportowanie z użyciem CUDA wideo przygotowanego w Adobe Premiere. No i Huawei pozostawiło jeden standardowy port USB, więc odpada przynajmniej jedna przejściówka.

Huawei Matebook X Pro przód

Czemu więc Huawei Matebook X Pro nie jest według nas najlepszym cienkim i lekkim laptopem? Jakość wykonania i design tego laptopa nie odbiegają od polecanego Della i generalnie jest to bardzo dopracowany sprzęt, ale pod pewnymi względami musi on uznać wyższość XPS-a. Czas pracy na akumulatorze, choć i tak długi, nie jest aż tak dobry, jak w Dellu. Minusem testowanej przez nas konfiguracji była też niezbyt zadowalająca kultura pracy pod obciążeniem oraz dość wysoka temperatura obudowy. Bardzo wyszukany układ chłodzenia po prostu nie do końca radzi sobie z połączeniem wydajnego procesora i dodatkowej karty graficznej, które w tym laptopie nie pokazują pełni swoich możliwości. Na krytykę zasługuje też system audio, który (mimo wykorzystania aż czterech głośników) rozczarowuje w porównaniu z innymi ultrabookami tej klasy. No i Huawei Matebook X Pro nie ma biznesowej gwarancji NBD, którą uważamy za bardzo ważną w sprzęcie tego typu.

Huawei Matebook X pro tył

Polecana przez nas konfiguracja obejmuje procesor Core i5-8250U, 8 GB pamięci RAM działającej w trybie dwukanałowym oraz 256-gigabajtowy nośnik SSD.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Niestety, jak w przypadku Della, 16 GB pamięci RAM oraz nośnik SSD o pojemności 512 GB wiążą się z dopłatą do procesora Core i7-8550U oraz GeForce'a, a, jak wspominaliśmy, układ chłodzenia tego laptopa nie jest do końca gotowy na taką moc obliczeniową. I nie każdy chce wydawać 2000 złotych za dodatkowy RAM lub miejsce na nośniku danych.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Najlepszy cienki i lekki laptop/ultrabook, czyli jaki?

Na szczęście, wśród najdroższych cienkich i lekkich laptopów kosztujących ponad 5000 złotych właściwie nie ma kiepskich urządzeń. W tym segmencie mamy praktycznie wyłącznie konfiguracje z procesorami Core i5 ósmej generacji i 8 GB pamięci RAM lub Core i7 ósmej generacji i 16 GB RAM (niestety, w większości przypadków, jeśli chce się mieć 16 GB RAM, to trzeba również dopłacić do niewiele wydajniejszego, a sporo droższego Core i7). Inaczej mówiąc, notebooki tej kategorii są do siebie bardzo zbliżone, dlatego o przyznaniu rekomendacji decydują szczegóły: kalibracja ekranu, trochę dłuższy czas pracy na akumulatorze, lepsza jakość wykończenia, korzystniejsze warunki gwarancji, lepsza klawiatura, czy skuteczniejszy układ chłodzenia. Wydając na laptop tyle pieniędzy słusznie oczekuje się, że zakupi się sprzęt niemal idealny, dlatego w czasie testów i przygotowywania rekomendacji czepiamy się wszystkiego, czego się da, aby polecać tylko najbardziej dopracowane urządzenia.

W przypadku głównej rekomendacji raczej skłaniamy się w stronę polecania konfiguracji bez dedykowanego układu graficznego, bo w większości ultrabookowych zastosowań nie jest on potrzebny, a często negatywnie wpływa na temperaturę i czas pracy urządzenia. Na dodatek, typowe cienkie i lekkie laptopy, ze względu na ograniczoną ilość miejsca na układ chłodzenia, nie są w stanie utrzymać przez dłuższy czas pełnej wydajności procesora i układu graficznego, więc pożytek z dodatkowej karty graficznej jest ograniczony. Wyjątkiem są konstrukcje gamingowe, takie jak Gigabyte Aero 15, ale one nie są już aż tak małe i lekkie i są sprzętem dość niszowym.

Jak znaleźliśmy najlepsze małe i cienkie laptopy/ultrabooki?

Każdy z notebooków spełniających wymienione wyżej kryteria (w tym modele, które rekomendujemy), był testowany w naszym laboratorium testowym. Notebooki badamy w następujący sposób:

  • Matryce sprawdzamy za pomocą specjalnego sprzętu pomiarowego sprawdzającego odwzorowanie kolorów, punkt czerni, maksymalną jasność, realny czas reakcji matrycy (przejście biały-czarny-biały) i inne jej parametry.
  • Czas pracy na akumulatorze testujemy za pomocą specjalnych skryptów dających powtarzalne i porównywalne wyniki, które symulują typowe użytkowanie, oglądanie filmów i granie.
  • Wydajność oceniamy za pomocą zestawu testów syntetycznych i w wybranych popularnych grach, takich jak CS:GO i DotA 2 oraz w tytułach AAA w przypadku konstrukcji gamingowych jak np. Wiedźmin3.
  • Efektywność układu chłodzenia sprawdzamy 30 minutowym wygrzewaniem notebooka w Wiedźminie 3.
  • Głośność laptopów mierzymy w dwóch sytuacjach: w trybie spoczynku i w czasie maksymalnego obciążenia. Testowane notebooki wkładamy do komory bezechowej wygłuszającej dźwięki otoczenia, po czym mierzymy ich głośność za pomocą całkującego miernika poziomu dźwięku Sonopan SON-50.

Czyli za każdy przetestowanym przez nas notebookiem stoi tabela z wynikami szczegółowych testów, które możemy ze sobą łatwo porównać, co ułatwia nam znalezienie najlepszego z nich.

Inne cienkie i lekkie laptopy najwyższej klasy

Na rynku jest sporo innych cienkich i lekkich laptopów konkurujących z naszymi rekomendacjami. Jak wypadają na ich tle?

  • Asus ZenBook UX430FA/FN – w cenie naszych rekomendacji można kupić tego ZenBooka z lepszą specyfikacją i jest to ciekawa alternatywa, ale jednak pod względem jakości ekranu, czasu pracy na akumulatorze i jakości wykonania laptop ten ustępuje najlepszym z najlepszych.
  • Lenovo Yoga C930 – dobry ultrabook konwertowalny i dobry wybór, jeśli ktoś potrzebuje sprzęt tego typu, ale np. czas działania na baterii i jakość ekranu są gorsze od naszych rekomendacji.
  • Dell XPS 13 9360 – starszy wariant rekomendowanego Della XPS 13 9370. Ma więcej portów i czytnik standardowych kart SD, co dla niektórych może mieć znaczenie, ale nie występuje w wersji z czterordzeniowym procesorem Core i5, co mocno ogranicza sensowność zakupu tego modelu.
  • Lenovo ThinkPad T480 – bardzo solidny laptop, który bez problemu wytrzyma cały dzień pracy z dala od gniazdka (choć i tak nie aż tak długo, jak polecany Dell XPS). Jak na biznesowy sprzęt przystało, wyposażono go w dużo złącz (w tym RJ-45). Jednak pod względem wydajności, stylistki, masy, jakości wyświetlacza i ogólnej opłacalności mocno odstaje on od naszych rekomendacji. Tylko dla największych fanów marki i osób, które koniecznie muszą mieć złącze RJ-45 i pełnowymiarowe wyjście HDMI.
  • Razer Blade Stealth – bardzo dobrze wykonany laptop, ale grube ramki ekranu w dobie „bezramkowców” wyglądają przestarzale. Nie pomaga też znacznie odbiegający od naszych rekomendacji czas działania na akumulatorze oraz przeciętna wydajność.