Ostatnia aktualizacja: 14 września 2020
Historia aktualizacji
14 wrz 2020

Aktualizacja listy polecanych telewizorów o modele 2020/2021.

29 sty 2020Pierwsza publikacja

Ambilight to unikalne rozwiązanie w świecie telewizorów. Umieszczone z tyłu ekranu diody podświetlają ścianę, co daje ciekawy efekt – i to nie tylko w trakcie oglądania filmów. Nie jest to dodatek, który w jakikolwiek sposób wpływa na jakość obrazu, ale jest na tyle atrakcyjny wizualnie, że wiele osób szuka telewizora z Ambilight, żeby upiększyć swój nowy salon. W artykule tym tłumaczymy, jak właściwie działa Ambilight, jakie są alternatywy dla Ambilight i jaki telewizor z Ambilight kupić.

Czym jest Ambilight?

Ambilight wide

Ambilight to technika, która narodziła się w centrum badawczym Philipsa w 2002 roku, a pierwszy telewizor z nią pojawił się na rynku w 2004 roku. Obecnie pod hasłem Ambilight rozumiemy diody umieszczone na tylnej obudowie telewizora, które w różnych kolorach rozświetlają przestrzeń za telewizorem. Co istotne, kolory te zależą od tego, co jest aktualnie wyświetlane na ekranie. W zależności od upodobań możemy zmieniać intensywność efektu i wybrać jeden z trybów jego działania. Oczywiście podświetlenie Ambilight w każdej chwili można wyłączyć. Zwykle do zarządzania ustawieniami Ambilight służy przycisk umieszczony na pilocie telewizorów Philips.

Ambilight może też reagować na rytm muzyki, czy wyświetlać flagę drużyny narodowej, której kibicujemy. W zależności od modelu występuje Ambilight 2-stronny (diody po lewej i prawej stronie ekranu), 3-strefowy (boki i górna krawędź) lub 4-strefowy (wokół całego telewizora). W najnowszych modelach telewizorów Philips 2020 występuje głównie 3-strefowy Ambilight, a 4-strefowy tylko w najdroższym modelu OLED935.

Co oferuje telewizor Ambilight?

Ambilight to przede wszystkim gadżet. Należy traktować go jako miłe uzupełnienie designu telewizora, dodające klimatu podczas filmowych seansów. Ambilight fajnie sprawdza się w grach, podczas odtwarzania koncertów, wybranych filmów (zwłaszcza science-fiction i akcji), czy też oglądania sportu. Dzięki Ambilight w takich sytuacjach można odnieść wrażenie, że ekran jest większy niż w rzeczywistości.

Ambilight

Ambilight + Hue – połączenie telewizora z inteligentnymi żarówkami

Ciekawą opcją na zintensyfikowanie efektu Ambilight telewizorów Philips jest zintegrowanie go z inteligentnym system oświetlenia Philips Hue (od firmy Signify). Dzięki temu efekt z telewizora można rozszerzyć na całe oświetlenie w salonie, na przykład na żarówki w lampach podłogowych, czy nawet w lampie wiszącej. Potrzebujemy do tego telewizora Philips z Ambilight (nawet starsze modele z 2011 roku mają taką możliwość), mostka Philips Hue oraz odpowiednich żarówek Hue. W zależności od modelu i platformy sposób konfiguracji może być inny, ale jest to raczej intuicyjne i objaśnione chociażby w instrukcji obsługi.

Alternatywy dla Ambilight? Jak zrobić Ambilight samemu?

Ambilight to rozwiązanie zarezerwowane wyłącznie dla telewizorów Philipsa. Ze względu na patenty Ambilight nie pojawia się u innych producentów. Możemy jednak pokusić się o rozwiązania będące przynajmniej namiastką tej techniki. Przede wszystkim, z tyłu telewizora możemy umieścić taśmę LED. Jednokolorowa jest tania i pozwala uzyskać przyjemne dla oka podświetlenie za ekranem. Może być to też taśma ze zmieniającymi się kolorami. Osoby mające zacięcie majsterkowicza, przy wykorzystaniu chociażby minikomputera Raspberry Pi i odpowiedniej taśmy LED, są w stanie wykonać system działający na wzór Ambilight. Pojawiają się też różnego rodzaju przystawki dające podobny efekt. Nawet Signify, czyli producent żarówek Philips Hue, wprowadził na rynek amerykański przystawkę Hue Play HDMI Sync, oferującą efekt podobny do Ambilight ze źródeł HDMI podłączonych do telewizora. Trzeba pamiętać, że rozwiązania te są ograniczone, mogą być jednak ciekawą alternatywą.

Ambilight

Najciekawsze telewizory z Ambilight

Technologia Ambilight obecna jest praktycznie w całym przekroju telewizorów Philipsa. Oto modele z portfolio tej firmy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  • Philips 58PUS7855 – najniższa tegoroczna seria telewizorów Philips z podświetlaniem Ambilight. Diody umieszczone są na 3 krawędziach tylnej części obudowy. Telewizor korzysta z autorskiego systemu Smart TV – SAPHI. To jego zaleta i wada jednocześnie, bo SAPHI sprawia, że telewizor działa szybko i sprawnie, ale niestety oferta aplikacji dostępnych na ten system jest dość ograniczona. Telewizor jest fajnie wykonany, ma niezłą jakość obrazu w swojej klasie, a dodatkowym atutem jest właśnie Ambilight.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Philips 58PUS8505 – w roku 2019 Philips podbił rynek swoją serią telewizorów The One/The Performance. W 2020 roku seria ta została odświeżona i nosi oznaczenie PUS8505. Elegancki, europejski design, Android TV i procesor P5 to mocne strony tego telewizora. W dodatku 58 cali to nieco więcej niż 55 cali, które dominują u konkurencji.
  • Philips 55OLED805 – najtańszy OLED Philipsa z 2020 roku. Świetna jakość obrazu doprawiona technologią Ambilight. Czerń OLED plus tylne oświetlenie daje fajne efekty w nocy. Do tego minimalistyczny design. Zdecydowanie ciekawa alternatywa dla LG CX i innych telewizorów OLED 2020.
  • Philips 65OLED935 – flagowy telewizor OLED od Philips na rok 2020. Aktualnie w sprzedaży są warianty 65- i 55-calowe, ale pojawi się jeszcze wersja 48-calowa. Telewizor może pochwalić się 4-strefowym system Ambilight. Ma też spory głośnik od Bowers & Wilkins. OLED935 ma też najnowszą generację procesora obrazu P5, która wykorzystuje mechanizmy sztucznej inteligencji do poprawy wyświetlanych treści.
  • Philips 43PUS9235/12 – choć rozmiar tego telewizora powinien zwiastować niską cenę, to tak nie jest. Ten telewizor jest jedyny w swoim rodzaju. Ma w stopce głośnik Bowers & Wilkins, który sprawia, że to designerska, ale przede wszystkim ciekawa dźwiękowo propozycja do sypialni lub gabinetu jako drugi telewizor w domu, pełniący jednocześnie rolę głośnika. Na pokładzie znajdziemy system Android TV. Przede wszystkim jednak mamy tu też efektowne podświetlanie Ambilight.