Ostatnia aktualizacja: 24 września 2020
Historia aktualizacji
24 wrz 2020Pierwsza publikacja

Port HDMI 2.1 i wyposażone w niego telewizory to w ostatnim czasie bardzo poszukiwany sprzęt. Zwłaszcza przez graczy, którzy zamierzają kupić nowe konsole PlayStation 5 i Xbox Series X lub karty graficzne Nvidi-i. Czy naprawdę złącze HDMI 2.1 jest tak istotne? Czy do korzystania z niego potrzebne są specjalne kable? Jakie telewizory mają HDMI 2.1 i które z nich są warte zakupu? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest HDMI 2.1?

W 2002 roku zaprojektowany został interfejs pozwalający na cyfrowe przesyłanie treści multimedialnych wysokiej rozdzielczości w skrócie nazywany HDMI (od angielskiego High Definition Multimedia Interface). Od tamtego czasu standard ten był wielokrotnie udoskonalany i wprowadzane zostawały kolejne funkcje, usprawnienia i obsługa jeszcze wyższych rozdzielczości. Niezmienny został kształt standardowego złącza oraz zachowana została kompatybilność wsteczna. W styczniu 2017 roku po raz pierwszy zapowiedziano pojawienie się HDMI 2.1, a 28 listopada tego samego roku opublikowano jego specyfikację. Od tego czasu rozpoczęło się powolne wdrażanie go w sprzętach elektronicznych, choć wciąż nie jest to standard powszechny i nawet w końcówce 2020 roku mówimy o nim jak o totalnej nowości.

Logo HDMI

Co zyskaliśmy dzięki HDMI 2.1? Przepustowość tego interfejsu może sięgać nawet 48 Gbit/s, czyli została ona zwiększona aż o 30 Gbit/s względem HDMI 2.0. Dzięki temu maksymalna rozdzielczość wspierana przez tę wersję standardu to nawet 10K, choć z punktu widzenia użytkownika zdecydowanie ważniejsza jest obsługa rozdzielczości 4K w 120 kl./s i 8K w 60 kl./s. W końcu oficjalnie wspierany jest dynamiczny HDR (na przykład HDR10+), a z ważnych funkcji multimedialnych warto wspomnieć też o eARC, czyli poszerzonym kanale zwrotnym audio, dzięki któremu możliwe jest dwukierunkowe przesyłanie dźwięku o dużej przepustowości, między innymi w formatach Dolby Atmos i DTS-X.

Rozdzielczości obsługiwane przez HDMI 2.1
Dzięki zwiększonej przepustowości, HDMI 2.1 obsługuje ekrany o rozdzielczości sięgającej 10K.

HDMI 2.1 przynosi bardzo istotne nowości związane z odświeżaniem obrazu. Standard ten obsługuje VRR (Variable Refresh Rate), czyli zmienną częstotliwość odświeżania ekranu, tak istotną w grach, w których liczba wyświetlanych co sekundę klatek nie jest stała. Dzięki temu obraz jest płynniejszy i nie jest rozrywany na części. Kolejną funkcją istotną dla graczy jest Auto Low Latency Mode (ALLM), odpowiadająca za automatyczne rozpoznawanie treści takich jak gry i przestawianie urządzenia w tryb o zmniejszonym input lagu. QMS (Quick Media Switching) ma sprawić, że obraz na ekranie pojawia się niemal natychmiast przy przełączaniu się między treściami o różnej liczbie klatek na sekundę (na przykład z transmisji sportowej nadawanej w 60 kl./s na film nagrany w 24 kl./s). Natomiast QFT (Quick Frame Transport) ma jeszcze bardziej zmniejszać input lag.

Quick Media Switching
Technika QMS wykorzystuje w praktyce zmienną częstotliwość odświeżania ekranu (VRR), aby pozbyć się czarnych ekranów związanych z przełączaniem się między treściami o różnej liczbie klatek na sekundę.

Gdzie wykorzystamy HDMI 2.1?

Przyszłość świata telewizorów i treści z różnych źródeł to oczywiście HDMI 2.1. Tylko ten standard gwarantuje poprawną obsługę ultrawysokich rozdzielczości (8K, 10K), czy wsparcie szybkiego odświeżania ekranu w wyższych rozdzielczościach (HFR). HFR w przyszłości być może trafi do transmisji sportowych i świata filmu, ale na razie jest to temat głównie dyskusji i eksperymentów. Istotne jest też ułatwienie konfiguracji urządzeń dzięki eARC. Można dzięki temu mieć wiele urządzeń podłączonych pod telewizor, a telewizora pod soundbar, dzięki czemu soundbary nie muszą mieć już wielu portów HDMI – czego najlepszym przykładem jest Sonos ARC.

Jednak największym beneficjentem HDMI 2.1 są gracze. Techniki zawarte w HDMI 2.1 i wykorzystywane w najnowszych konsolach do gier pozwalają cieszyć się lepszą jakością rozgrywki. Obraz będzie przede wszystkim płynniejszy i z minimalnym input lagiem. W dodatku posiadacze najmocniejszej karty graficznej Nvidia GeForce RTX 3090 będą mogli grać nawet w rozdzielczości 8K i 60 Hz. Pokaz możliwości HDMI 2.1 w grach nastąpi jednak zapewne dopiero w przyszłości, gdy rzeczywiście będą dostępne tytuły potrafiące w pełni wykorzystać te rozwiązania.

GeForce RTX 3080
GeForce RTX 3080 to pierwsza karta graficzna z portem HDMI 2.1.

Nie jestem graczem. Czy potrzebuję HDMI 2.1?

Jak widać, najwięcej zmian związanych z HDMI 2.1 dotyczy gier. Zatem jeśli nie zamierzasz kupować konsoli nowej generacji, ani nie posiadasz gamingowego komputera wysokiej klasy, to możesz odpuścić temat HDMI 2.1?

Na pewno w przypadku ograniczonego budżetu i tak o obecności HDMI 2.1 możemy zapomnieć, bo w najtańszych telewizorach tych złącz po prostu nie ma i pewnie długo nie będzie. Z drugiej strony są osoby planujące zakup telewizora 8K, bo wszystkie telewizory 8K wprowadzone do sprzedaży w 2020 roku wspierają ten standard. Fajną rzeczą, z której może skorzystać każdy, jest eARC. Przy czym ta funkcja implementowana jest czasem niezależnie od pozostałych elementów specyfikacji HDMI 2.1 i można ją znaleźć także w telewizorach z HDMI 2.0 (tak jest na przykład w podstawowych telewizorach Samsunga z rocznika 2020).

Podobnie jest też z obsługą dynamicznego HDR, bo na rynku nie brakuje telewizorów z HDMI 2.0, w których producent zdecydował się na własną rękę zaimplementować obsługę HDR10+ lub Dolby Vision. To, w połączeniu z brakiem konkretnych planów wprowadzenia treści HFR, sprawia, że osoby niezainteresowane grami rzeczywiście mogą potraktować temat HDMI 2.1 jako drugorzędny przy zakupie telewizora. Wymagający gracze powinni go jednak traktować jako priorytet.

Xbox Series X i PlayStation 5
Kupujesz jedną z konsol nowej generacji? To powinieneś zainteresować się zakupem telewizora z HDMI 2.1. W innym przypadku spokojnie możesz poczekać.

Czy istnieje kabel HDMI 2.1? Czy potrzebuje nowych przewodów HDMI?

Do tej pory nie istniało coś takiego jak przewód HDMI 1.4 lub 2.0. Nie brakowało jednak producentów i sprzedawców tak właśnie oznaczających poszczególne kable. W przypadku HDMI 2.1 sytuacja właściwie się nie zmienia – wciąż nie istnieje coś takiego jak kabel HDMI 2.1. Natomiast na rynku występują przewody obsługujące różne maksymalne szybkości transferu danych. Wraz z pojawieniem się HDMI 2.1 wprowadzono nową kategorię przewodów Ultra High Speed, którą dodano do już istniejących przewodów standardowych i High Speed.

Przewód HDMI z certyfikatem Ultra High Speed
Aby wykorzystać pełnię możliwości telewizora z HDMI 2.1, potrzebny jest przewód HDMI z certyfikatem HDMI Ultra High Speed.

Przewody z certyfikatem Ultra High Speed dają 100% gwarancję obsługi pełnej przepustowość interfejsu HDMI 2.1 i są niezbędne do przesyłania nieskompresowanego sygnału 4K 120 Hz, 8K 60 Hz i wszystkich (na razie teoretycznych) formatów powyżej tego. Natomiast stare przewody High Speed z powodzeniem obsłużą pozostałe funkcje HDMI 2.1, takie jak na przykład eARC. Oznacza to, że dopiero gdy rzeczywiście pojawią się treści 4K 120 Hz lub 8K 60 Hz, to powstanie sens wymiany przewodów na nowsze. Czyli jeśli macie stare przewody na przykład ukryte w ścianie, to na razie nie musicie się nimi przejmować. Chyba, że są to kable, które obsługują maksymalnie rozdzielczość 1080i, ale one są już rzadkością. Oczywiście, jeśli z jakiegoś powodu i tak musicie kupić nowe przewody HDMI, to warto kupić wariant Ultra High Speed. Zwłaszcza, że ich ceny są już unormowane.

Lista telewizorów z HDMI 2.1

Poniżej prezentujemy listę telewizorów mających przynajmniej jeden port HDMI 2.1. W niektórych modelach pełna funkcjonalność może zostać dodana dopiero po aktualizacji oprogramowania.

 • Telewizory z 2019 roku
  • Samsung Q950R (8K)
  • Sony ZG9 (8K)
  • LG OLED Z9 (8K)
  • LG OLED W9
  • LG OLED E9
  • LG OLED C9
  • LG OLED B9
  • LG SM99 (8K)
  • LG SM98
  • LG SM95
  • LG SM90
 • Telewizory z 2020 roku
  • Samsung Q950T (8K)
  • Samsung Q800T (8K)
  • Samsung Q700T (8K)
  • Samsung Q95T
  • Samsung Q90T
  • Samsung Q80T
  • Samsung Q7xT
  • Sony XH90 (na razie nie obsługuje VRR i eARC)
  • Sony ZH8 (8K)
  • LG OLED ZX (8K)
  • LG OLED WX
  • LG OLED GX
  • LG OLED CX
  • LG OLED BX
  • LG NANO99 (8K)
  • LG NANO97 (8K)
  • LG NANO95 (8K)
  • LG NANO90/91
  • LG NANO85/86

Jaki telewizor z HDMI 2.1 warto kupić?

Jesteście zainteresowani zakupem telewizora z HDMI 2.1, ale nie wiecie, który warto kupić? Wybraliśmy dość zróżnicowane modele, chociaż wciąż lista telewizorów z HDMI 2.1 jest bardzo skromna.

 • Samsung Q70T – najtańszy na rynku telewizor z HDMI 2.1, w dodatku najtańszy tegoroczny Samsung z matrycą 120 Hz. To bardzo udany telewizor ze świetnym systemem Tizen, niezłymi parametrami obrazu, a przy tym rozsądną ceną. W dodatku występuje w rozmiarach od 55 (teoretycznie są też mniejsze, ale mają matrycę 60 Hz) do 85 cali. I nawet w tym dużym wariancie jest dobrze skalkulowany.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Sony XH90 – Sony rekomenduje ten telewizor do PlayStation 5 i faktycznie jest to sensowna rekomendacja. Jak na telewizory Sony, jego cena również jest rozsądnie skalkulowana względem możliwości. Co prawda nie oferuje on aż takiej maksymalnej jasności jak jego poprzednik, ale to wciąż świetny telewizor pod względem jakości i płynności obrazu, odwzorowania kolorów, czy nawet efektu HDR (jak na ten przedział cenowy). Duże możliwości daje też platforma Android TV.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • LG OLED CX – technika OLED to gwarancja głębokiej czerni, dużego kontrastu i naprawdę dobrych efektów wideo podczas nocnych seansów, jak i rozgrywek w zaciemnionym pokoju. CX ma komplet funkcji dla graczy i jest jednym z najtańszych telewizorów OLED na rynku. System WebOS jest szybki i wygodny w obsłudze. Trzeba jednak wiedzieć, że port HDMI 2.1 tego telewizora ma maksymalną szybkość ograniczoną do 40 Gb/s, choć w przypadku obsługiwanych przez ten model funkcji i rozdzielczości ograniczenie to nie ma znaczenia.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Samsung Q950T – najlepszy telewizor Samsunga i właściwie najlepszy telewizor na rynku w 2020 roku. Niesamowita jasność, zaawansowane wielostrefowe podświetlenie, procesor świetnie radzący sobie ze zwiększaniem rozdzielczości treści. Obraz na tym ekranie 8K wygląda naprawdę świetnie. Do tego atrakcyjny design, dobry dźwięk i dobrze działający system Tizen. Jedynie cena tego ekranu jest zabójcza.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Może Cię zainteresować: