Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2020
Historia aktualizacji
20 sty 2020Pierwsza publikacja

Współczesne telewizory w zdecydowanej większości mają zaawansowane platformy Smart TV, dające dostęp do popularnych serwisów streamingowych (VOD) i innych dodatkowych możliwości. Te jednak szybko się starzeją i nawet dwuletni telewizor może nie mieć już niektórych ciekawych funkcji. Dlatego też warto zainteresować się set-top-boxem, czyli przystawką do telewizora, która nawet starszy ekran uczyni smart.

Czym są set-top-boxy/przystawki Smart TV?

Przystawki do telewizorów to nic innego jak mikrokomputery z odpowiednim oprogramowaniem. Są to urządzenia zewnętrzne podłączane do telewizora za pomocą portu HDMI, którym dodatkowo trzeba dostarczyć też zewnętrzne zasilanie. Przybierają różne formy: od czegoś na kształt dekodera telewizyjnego lub minikonsoli do gier, po niewielkie dongle przypominające nieco większy pendrive. Ich celem jest wygodne odtwarzanie różnego rodzaju multimediów. Możliwości takiego urządzenia zależne są od podzespołów oraz przede wszystkim zastosowanego oprogramowania.

Nvidia Shield TV Pro

Android TV, Apple TV, czy może coś innego? Jaką przystawkę Smart TV wybrać?

Na rynku mamy setki różnych rozwiązań typu set-top-box, co zwłaszcza widać w czasie przeglądania popularnych platform zakupowych. Królują na nich bardzo tanie urządzenia nieznanych producentów. Ich problemem często jest niestety kiepska stabilność, brak aktualizacji oprogramowania, często też mało czytelny i mało płynny interfejs. Z drugiej strony, zaletą tych najtańszych przystawek często jest duża konfigurowalność. Tego typu tańsze odtwarzacze multimedialne mniej znanych marek warto jednak polecić jedynie świadomym i doświadczonym użytkownikom, którzy są w stanie poświęcić czas na konfigurację i dostosowanie sprzętu do swoich potrzeb.

Najprostszym rozwiązaniem wartym uwagi jest Google Chromecast – to maleńkie urządzenie, którego głównym zadaniem jest przesyłanie na duży ekran treści wybranych uprzednio na smartfonie, tablecie lub w przeglądarce Google Chrome. W ten sposób łatwo odtworzymy filmy z Netflixa, czy YouTube’a – i to nawet na kilkunastoletnim telewizorze.

Google Chromecast Ultra

Jeśli interesuje nas jednak coś z pilotem, z dostępem do odtwarzania multimediów na przykład z dysków sieciowych oraz możliwością instalowania dodatkowych aplikacji, to powinniśmy zainteresować się przystawkami z Android TV. Te również mają funkcję bezprzewodowego przesyłania obrazu do telewizora i często są gotowe na obsługę Asystenta Google (wkrótce powinien także na telewizorach przemówić po polsku). Taka przystawka działa podobnie do nowoczesnych telewizorów z systemem Android TV. Daje ona dostęp do popularnych aplikacji VOD, a nawet gier. W zależności od konkretnego modelu, oprogramowanie działa szybciej lub wolniej, stabilniej lub mniej.

Android TV

Stabilność i prędkość działania to nie jedyne co różni poszczególne przystawki z system Android.  Warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie przystawki wspierają rozdzielczość 4K, natomiast inne nie zawsze radzą sobie ze strumieniowaniem wideo 4K z popularnych serwisów VOD, takich jak Netflix, Amazon Prime Video, a nawet YouTube. No i nie każda przystawka obsługuje HDR, co w 2020 roku powinno być standardem. YouTube dla Android TV jeszcze nie odtwarza wideo z HDR, ale Amazon Video Prime i Netflix już tak i na tych platformach nie brakuje treści HDR. Dlatego warto się upewnić, czy dana przystawka je wspiera. Istotny jest też wybór przystawki, która będzie w miarę nowa na rynku, co zwiększa jej szansę na kolejne aktualizacje oprogramowania. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się urządzenia Nvidi-i, które są wspierane przez twórcę przez kilka lat.

Szczególną roztropność należy zachować przy kupnie tanich przystawek opisanych jako zodnych z Android TV. Dobrze jest w pełni zweryfikować przed zakupem, czy rzeczywiście mamy do czynienia z system Google Android TV, czy może jest to system Android bez oficjalnego wsparcia usług Google z autorską nakładką przerobiony z wersji mobilnej. Takie rozwiązania nie działają sprawnie, aplikacje często są niedostosowane do telewizora, w ich przypadku ciężko też liczyć na jakiekolwiek wsparcie producenta w przyszłości.

Apple TV 4K

Konkurencyjnym dla Android TV rozwiązaniem jest Apple TV. Apple TV to przystawka, którą należy rozważać przede wszystkim będąc w ekosystemie urządzeń Apple, czyli gdy jest się posiadaczem przynajmniej iPhone’a i korzysta się z usług Apple, takich jak przechowywanie zdjęć w chmurze Apple. Apple TV z system tvOS działa bardzo szybko, oferuje dostęp do wielu popularnych aplikacji, ale brakuje tam wciąż polskich serwisów, takich jak jak ipla i player.pl. Ważnym elementem Apple TV jest też funkcja AirPlay, ułatwiająca przesyłanie dźwięku i obrazu z urządzeń Apple, w tym komputerów Mac. Apple TV wspiera też usługę Apple Arcade, czyli gry w abonamencie od Apple.

Rozwiązaniem coraz częściej pojawiającym się na rynku są set-top-boxy oferowane przez operatorów komórkowych, ale też telewizyjnych. To połączenie przystawki telewizyjnej i nowoczesnego dekodera telewizyjnego. Takie produkty w ofercie ma play, T-Mobile, po części także Orange i Cyfrowy Polsat. Dają one dużą swobodę z korzystania z usług telewizyjnych, a jednocześnie często dostęp do dodatkowych serwisów. Urządzenia Play i T-Mobile korzystają z systemu Android TV.

Najciekawsze przystawki Smart TV dostępne w Polsce

Wybór przystawki zależy przede wszystkim od naszych własnych potrzeb i preferencji. Warto przejrzeć możliwości poszczególnych urządzeń. Trzeba też się liczyć z tym, że z niską ceną idzie w parze ograniczona wydajność.

  • Xiaomi Mi Box S 4K – tania przystawka do telewizora od Xiaomi z systemem Android TV. Działa płynnie i daje dostęp do wszystkich popularnych serwisów VOD. Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, by przekonać się o możliwościach Android TV niedużym kosztem.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Xiaomi Mi Box S 4K
od 253 zł
  • Google Chromecast – dongle od Google jest tani, praktycznie bezobsługowy, ale też mocno ograniczony. Obsługuje się go wyłącznie przez smartfon. Jest to jednak najtańszy i najszybszy sposób na dostęp do serwisów multimedialnych na starszych telewizorach.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Apple TV 4K – przystawka od Apple daje duże możliwości, jeśli aktywnie korzystamy z pozostałych urządzeń Apple. Mając w domu iPhone’a, iPada i korzystając z Apple Music, iCloud, czy serwisu AppleTV+, warto dokupić tą przystawkę. Dla innych będzie po prostu za droga.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Nvidia Shield TV Pro – konsola do gier i bardzo zaawansowana przystawka telewizyjna w jednym. Jednak, z racji na bazowanie na platformie Android TV, bliżej jej do set-top-boxa niż konsoli do gier. Bardzo dopracowany sprzęt, jednak jego wysoka cena i niskie ceny klasycznych konsol Xbox One S i PlayStation 4, które także bardzo dobrze „usmartawiają” telewizor, sprawiają, że trafia on w gust dość wąskiego grona odbiorców.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Nvidia Shield TV Pro
od 1027 zł
  • Polsat Evobox Stream – bardziej dekoder niż przystawka, dający dostęp do ponad setki kanałów telewizyjnych, ale też serwisu HBO GO. Nie trzeba długoterminowej umowy, za miesięczny dostęp zapłacimy BLIKiem, możemy cofać wybrane programy nawet 7 dni wstecz. Nie potrzebujemy też anteny satelitarnej.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.