Ostatnia aktualizacja: 16 września 2020
Historia aktualizacji
16 wrz 2020

Aktualizacja listy polecanych dużych telewizorów o modele z rocznika 2020/2021.

30 mar 2020Pierwsza publikacja

Za duże telewizory nie uznaje się już modeli z 55-calowym wyświetlaczem, bo one stały się standardem, a te 75-calowe i większe. Jednak one też stają się coraz popularniejsze, bo zakup tak dużego ekranu obecnie nie stanowi problemu – i to zarówno pod względem dostępności jak i ceny, ponieważ najtańsze 75-calowce kosztują mniej niż 4000 zł i nabycie niektórych z nich nie będzie złym wyborem. Kiedy warto kupić duży telewizor, a kiedy lepiej wybrać za tę samą cenę model o lepszych parametrach? Które przynajmniej 75-calowe telewizory warto kupić? Podpowiadamy.

Rozmiar czy jakość – kiedy duży telewizor ma sens?

Czy lepiej kupić lepszy jakościowo ekran 55- lub 65-calowy, czy może w podobnej cenie kupić gorszy jakościowo, ale bardzo duży telewizor z przekątną przekraczającą 70"? To chyba największy dylemat, przed którym stoimy mając w portfelu wyznaczoną sumę na nowy telewizor. Wynika on z tego, że w przypadku telewizorów rozmiar zdecydowanie ma znaczenie i zazwyczaj żałuje się właśnie tego, że kupiło się mniejszy ekran, niż tego, że zakupiony telewizor ma słabszą czerń czy kontrast. A z drugiej strony, większy nie zawsze znaczy lepszy i gdy telewizor 75-calowy kosztuje tyle, co 55-calowy, to prawdopodobnie mamy do czynienia z różnicą nie jednej, a dwóch klas produktów. Kiedy ma to znaczenie, a kiedy lepiej iść w rozmiar?

Duży TV Sony
Duże telewizory niższych serii nie są najlepszym wyborem do oglądania sportu.

W telewizorach występują bardzo duże różnice w kwestii jakości wyświetlanego obrazu. Jest to związane z wykorzystywaną matrycą, podświetleniem oraz samą technologią, w jakiej ekran został wykonany. Najlepsze jakościowo są telewizory OLED i telewizory LCD z tylnym wielostrefowym podświetlaniem (FALD) – głównie przez to, jak dobrze radzą sobie z obsługą HDR. Choć producenci zapewniają dekodowanie sygnału HDR nawet w tanich modelach telewizorów, to jednak właściwe i robiące wrażenie efekty zobaczymy dopiero w wyższych seriach. Dlatego jeśli planujesz zainwestować w Netfliksa 4K (czy inny serwis streamingowy z obsługą HDR) lub chcesz zwiększać swoją kolekcję filmów Blu-ray 4K, to mniejszy telewizor OLED lub LCD z porządnym podświetleniem strefowym będzie zazwyczaj lepszym wyborem od większego telewizora z podstawowym i niezbyt jasnym podświetleniem krawędziowym.

Kolejną grupą osób, która powinna bardziej zwracać uwagę na jakość zakupionego telewizora, są gracze. Dla graczy istotnym parametrem jest między innymi input lag, który w słabszych modelach telewizorów może być zbyt wysoki (nie powinien on przekraczać 30 ms), aby swobodnie i przyjemnie grać w szybkie gry. W przypadku gier dużo daje też 120-hercowa matryca, a coraz większe znaczenie ma wsparcie HDMI 2.1 – szczególnie dla graczy pecetowych z mocnymi kartami graficznymi oraz graczy planujących korzystać z konsol nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X, a nawet Xbox Series S). HDMI 2.1 zapewnia bowiem zmienne odświeżanie ekranu (VRR) i wyświetlanie do 120 klatek na sekundę w 4K.

Duży telewizor w salonie

Jak widać, do wyboru dużego telewizora warto podejść roztropnie i dużo zależy tu od tego, co chce się na nim wyświetlać. Osoby głównie oglądający telewizję i materiały wideo nie w najlepszej jakości zapewne bardziej docenią większy rozmiar ekranu. Natomiast bardziej wymagający gracze i kinomani powinni uważać, aby nie schodzić poniżej pewnego poziomu jakości telewizora.

Na co zwracać uwagę przy zakupie dużego telewizora?

Wybór dużego telewizora nie różni się szczególnie od zakupu jakiegokolwiek innego ekranu, czyli kluczowe jest zwrócenie uwagi na parametry dotyczące jakości obrazu. W przypadku 75-calowych i większych telewizorów optymalnie i przyszłościowe byłoby zdecydować się na ekran 8K, bo to właśnie w tak dużych wyświetlaczach tak wysoka rozdzielczość zaczyna mieć sens. Telewizory 8K mają też zaawansowane przetwarzanie obrazu, dzięki czemu lepiej wygląda na nich sygnał gorszej jakości, którego mankamenty powiększone na dużym ekranie są od razu widoczne.

Jednak mało kto może sobie pozwolić na zakup dużego telewizora 8K. W takiej sytuacji warto postarać się i przygotować taki budżet, aby przynajmniej kupić telewizor 4K ze 120-hercową matrycą. Dzięki niej zyskamy lepszą płynność obrazu, tak istotną w grach, transmisjach sportowych, czy dynamicznych scenach filmowych. Matryca z takim odświeżaniem zmienia bardzo dużo i rezygnowanie z niej powinno być ostatecznością.

Dwie osoby przed dużym telewizorem
W czasie oglądania telewizji po ciemku mogą wychodzić na jaw wady podświetlenia tańszych dużych telewizorów.

Kolejnym ważnym parametrem jest maksymalna jasność. Jaśniejszy ekran daje większy komfort oglądania treści w ciągu dnia oraz lepsze efekty HDR. W modelach telewizorów z matrycą VA ciekawym i często wartym dopłaty rozwiązaniem jest dodatkowa powłoka poprawiającą kąty widzenia (występuje ona na przykład w Sony XH95, Samsung Q90T, Q800T). Dzięki niej siedząc przed telewizorem nie na wprost nie tracimy tak na kontraście i odwzorowaniu kolorów, a zapewne przy tak dużym ekranie często nie będziemy siedzieć sami.

Na dużych ekranach bardzo widoczne są wszelkie mankamenty krawędziowego podświetlania, przez co zwłaszcza w tańszych modelach możemy doświadczyć jaśniejszych poświat na ciemnych scenach, szczególnie przeszkadzających w czasie nocnych seansów przy przyciemnionym świetle. Dlatego przed zakupami warto sprawdzić to, na ile równomierne podświetlenie ma upatrzony telewizor, bo poszczególne egzemplarze mogą się różnić pod tym względem w bardzo dużym stopniu.

Polecane duże telewizory 70-90" na „każdą” kieszeń

W poniższym zestawieniu polecanych dużych telewizorów zostały ujęte modele z różnych półek cenowych. Czyli każdy, kto będzie szukał 75-calowego lub większego telewizora znajdzie, tu coś dla siebie. Przy czym trzeba pamiętać, że w cenie tych podstawowych możemy zwykle wybrać 55- lub 65-calowy model oferujący znacznie lepsze parametry obrazu i w pewnych sytuacjach to ich wybór ma więcej sensu.

  • Samsung UE75TU7172/7102 – jeden z podstawowych i najtańszych dużych telewizorów 4K na rynku. Najtańszy, który warto brać w ogóle pod rozważania. TU7172/7102 jest gwarantem dobrego systemu Smart TV, niezłego odwzorowania kolorów i dość równomiernego podświetlania ekranu. W dodatku, mimo zastosowania matrycy 60 Hz, obraz jest płynny, dzięki czemu radzi sobie nieźle w sporcie i grach.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG 86UN85003 – niezwykle ciekawy telewizor, biorąc pod uwagę jego gigantyczny rozmiar i atrakcyjną cenę. Ma tylne podświetlanie DirectLED, a nie podświetlenie krawędziowe, a także już dość zaawansowany procesor Alpha 7, który nieźle sobie radzi z przetwarzaniem obrazu, no i wspiera Dolby Vision. W oczy rzuca się jego spora grubość i średni design, ale cena robi swoje. Atutem jest też sprawnie działający system WebOS.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung QE75Q80T – jeśli interesuje Was telewizor Samsunga ze 120-hercową matrycą, to podstawowym modelem, który ją oferuje, jest Q70T (występujący też jako Q74T i Q77T). Natomiast szczególną uwagę warto zwrócić na model o oczko wyżej, gdyż oferuje tylne wielostrefowe podświetlanie. Tu już poczujemy rzeczywiście efekty HDR. Poza tym, telewizor ten ma port HDMI 2.1, niezłe kolory, szybki Smart TV i wciąż dobry stosunek ceny do wielkości telewizora. Model występuje też w wariancie 85-calowym.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung The Frame 2020 QE75LS03TA – designerski telewizor, który do tego roku występował jedynie w mniejszych rozmiarach. Teraz producent stwierdził, że obrazy mogą być duże i dzięki temu mamy możliwość kupienia 75-calowego Frame’a. Ekran ten korzysta z 120 Hz matrycy. Jego rama ma przypominać obraz, a na ekranie, gdy nie oglądamy żadnych treści, wyświetlane są obrazy ze znanych galerii. Ciekawa propozycja dla tych, którzy boją się dużego ekranu w salonie ze względu na estetykę.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Sony KD-85XH9096 – świetny telewizor dla graczy. HDMI 2.1, zaawansowane podświetlanie, wsparcie Dolby Vision oraz nieźle działający Android TV. Do tego także atrakcyjny, minimalistyczny wygląd i w miarę atrakcyjna cena (biorąc pod uwagę ceny pozostałych telewizorów Sony).
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung QE75Q800T – duże telewizory to właśnie te ekrany, w których rozdzielczość 8K ma sens. Obecnie nie obejrzymy filmów w 8K, ale lada moment posiadacze najmocniejszych komputerów będą mogli grać w 8K (choć nie będzie to takie łatwe). Jednak większe zagęszczenie pikseli w połączeniu z zaawansowanym procesorem obrazu, dobrym wielostrefowym tylnym podświetlaniem i matrycą QLED daje naprawdę świetny obraz na dużym ekranie. Ceny topnieją, choć wciąż jest to spory wydatek.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG OLED77CX – telewizory OLED w wariantach 55" i 65" stały się zdecydowanie bardziej przystępne. Większe, 77-calowe ekrany też staniały, ale wciąż są dużo droższe od mniejszych odpowiedników. Prawdziwa, głęboka czerń na takim ekranie robi jednak niesamowite wrażenie i filmowe seanse na takim telewizorze będą zawsze cieszyć. Najnowsze modele LG mają też komplet funkcji dla graczy.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung QE85Q950T – topowy telewizor QLED 8K od Samsunga to klasa sama dla siebie. Najwyższa jakość obrazu, fenomenalne efekty HDR, dobry dźwięk oraz atrakcyjny design. Niestety mało kto może sobie na niego pozwolić. Zdecydowanie jest to jednak najlepszy duży telewizor na rynku.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.