Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2020
Historia aktualizacji
20 lut 2020Pierwsza publikacja

Dolby Atmos to technika, którą znajdziemy w kinach, domowych systemach audio, telewizorach, laptopach, a nawet smartfonach. Jest to rozwiązanie, które ma potęgować nasze doznania w trakcie oglądania filmów, ale łatwo się domyślić, że efekt końcowy mocno zależy od sprzętu. W tym artykule skupiamy się na soundbarach z Dolby Atmos i podpowiadamy, które soundbary z Dolby Atmos są warte zakupu.

Czym jest Dolby Atmos?

Dolby Atmos oraz konkurencyjny format DTS:X to techniki tak zwanego dźwięku obiektowego. W przeciwieństwie do poprzednich generacji rozwiązań audio, w Dolby Atmos dźwięk nie jest przypisany do poszczególnych kanałów (front lewy, prawy, tył etc.), a do obiektów rozstawionych na wirtualnej scenie. Wszystko w celu uzyskania jak najbardziej realistycznego dźwięku. Helikopter w filmie ma przelatywać dokładnie nad głową, a pociski mają przelatywać obok nas w płynny sposób. W Dolby Atmos jednocześnie może być zapisanych nawet 128 ścieżek dźwiękowych i wykorzystanych ponad 60 głośników. Mówimy oczywiście o materiałach i systemach audio wykorzystywanych w kinach. W warunkach domowych, przy wykorzystaniu odpowiednich treści i sprzętu, nie osiągnie się w pełni kinowych wrażeń dźwiękowych, ale dobry system audio i tak pozwala oglądającemu poczuć się, jakby był w samym środku oglądanych na ekranie wydarzeń. Nawet jeśli tym systemem audio jest soundbar z Dolby Atmos.

Dolby Atmos w kinie
Dolby Atmos wywodzi się z kin, w których pozwala na efektywne wykorzystanie nawet kilkudziesięciu głośników.

Dolby Atmos, Dolby Atmos nierówny – jedna nazwa, różne formaty

Standard Dolby Atmos początkowo zarezerwowany był wyłącznie dla sal kinowych, następnie trafił do zaawansowanych systemów kina domowego oraz płyt Blu-ray. Dopiero w kolejnej fazie pojawił się w soundbarach, telewizorach oraz serwisach streamingowych, takich jak Netflix. Teraz Dolby Atmos jest już niemal wszędzie, ale trzeba pamiętać, że wiele urządzeń obsługujących Dolby Atmos ma zbyt ograniczone możliwości sprzętowe, aby uzyskać faktycznie przestrzenny i realistyczny dźwięk w 100% godny miana dźwięku Dolby Atmos. Samo dekodowanie i przetwarzanie dźwięku Dolby Atmos nie oznacza jeszcze, że urządzenie potrafi zrobić z nim coś sensownego. Z założenia referencyjna konfiguracja głośników w domowym zaciszu to 5.1.2 lub nawet 5.1.4, czyli głośniki przednie z głośnikiem centralnym pomiędzy nimi, głośniki z tyłu, subwoofer oraz 2 lub 4 głośniki sufitowe lub odbijające dźwięk od sufitu. Siłą rzeczy, w przypadku telewizorów i soundbarów część elementów systemu audio jest wirtualizowana i ma ograniczony potencjał.

Konfiguracja głośników do Dolby Atmos
Dolby zaleca w domach używanie konfiguracji 5.1.2.

W dodatku same treści dostępne są w dwóch wariantach. Na płytach Blu-ray otrzymujemy Dolby Atmos oparty na bezstratnym formacie Dolby TrueHD z bardzo dużą przepływnością, dochodzącą nawet do 18 Mbit/s. Natomiast w streamingu Dolby Atmos zakodowane jest w ramach Dolby Digital Plus, z maksymalnym bitrate'em na poziomie 1,7 Mbps. To wciąż blisko 3 razy tyle co w przypadku standardowego Dolby Digital, ale znacznie mniej niż na płytach. Dlatego chcąc cieszyć się najlepszym dźwiękiem i obrazem warto kupować płyty UHD Blu-ray – obraz i dźwięk ze streamingu jeszcze długo będzie gorszy. Różnice występują też też między samymi serwisami wideo, ba na przykład w AppleTV+ i iTunes Movies bitrate zarezerwowany na dźwięk jest znacznie wyższy niż w przypadku Netfliksa. Reasumując, w przypadku Dolby Atmos bardzo dużo zależy od sprzętu i od tego, skąd jest odtwarzany film.

Czy każdy soundbar z Dolby Atmos jest taki sam?

Po tym przydługim wstępie docieramy do soundbarów, czyli głównego tematu tego artykułu. Soundbarów wspierających Dolby Atmos jest coraz więcej, tak jak i telewizorów, ale – zgodnie z powyższymi wyjaśnieniami – samo wsparcie standardu to często za mało, aby mówić o prawdziwym dźwięku Dolby Atmos z soundbara. Jest on odtwarzany, ale efekty nie są szczególnie słyszalne. Przede wszystkim, soundbar z Dolby Atmos powinien mieć dodatkowe głośniki, skierowane do góry, aby uzyskać efekt przynajmniej 2.1.2. Jednak najciekawsze soundbary z Dolby Atmos w rzeczywistości są kompaktowymi systemami kina domowego z tylnymi głośnikami. Dopiero w przypadku takiego zestawu rzeczywiście uzyskujemy efekt Dolby Atmos.

Soundbar Dolby Atmos
Soundbar z Dolby Atmos powinien mieć przynajmniej dodatkowe głośniki odbijające dźwięk od sufitu, ale najlepsze efekty i tak uzyskuje się dopiero po podłączeniu kolejnych głośników.

Polecane soundbary z Dolby Atmos

Poniżej znajdziecie tylko te soundbary, w których rzeczywiście słychać walory Dolby Atmos. Jak widać, na liście są urządzenia z całego cenowego przekroju rynku: od nieco ponad 1000 zł, do ponad 6000 zł. Każdy więc znajdzie tu produkt pasujący do swojego budżetu i potrzeb.

  • Philips TAPB603/10 – jeden z tańszych soundbarów z Dolby Atmos dający bardzo przyzwoite efekty dźwiękowe. Nie można tu mówić o efekcie WOW, jednak słychać tu elementy Dolby Atmos. Momentami można poczuć się jak w kinie i o to właśnie chodzi.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Sony XT-XF9000 – soundbar 2.1 wspierający zarówno Dolby Atmos, jak i DTS:X, który stara się w skuteczny sposób wirtualizować dźwięk przestrzenny 7.1.2. Przy tej klasie produktu efekty są zadowalające.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung HW-Q70R – soundbar 3.1.2 dający już efekt Dolby Atmos wysokiej klasy, choć jeszcze bez tylnych głośników. Te można jednak zawsze dokupić, co jest ciekawą opcją. Niezły bas, niezła czystość dźwięku oraz wsparcie dla DTS:X.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • SONY HT-ZF9 – soundbar, który polecam tylko wtedy, gdy podłączy się do niego tylne głośniki. Wtedy efekty Dolby Atmos i przestrzennego dźwięku są jak najbardziej realne. Soundbar również wspiera DTS:X.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung HW-Q90R – najbardziej zaawansowany soundbar Samsunga, właściwie będący mini kinem domowym. Tu już w zestawie mamy tylne głośniki i prawdziwy dźwięk Dolby Atmos i DTS:X. To najtańszy sposób na uzyskanie dźwięku Dolby Atmos w pełnej krasie i zarazem w mniejszych pomieszczeniach może on spokojnie zastąpić inwestycję w zaawansowane systemy audio.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Yamaha Musiccast YSP-5600 – potężny głośnik mający aż 46 niezależnych wiązek audio. Mimo braku tylnych głośników, w zamkniętym pomieszczeniu jest w stanie zaoferować fantastyczne brzmienie z efektami DTS:X i Dolby Atmos. Ta przyjemność kosztuje, ale mówimy tu o zaawansowanej technice i dźwięku płynącym tylko z jednego urządzenia, a nie o sieci głośników rozstawionych po całym pokoju.