Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2020
Historia aktualizacji
18 sie 2020

Aktualizacja listy polecanych telewizorów z uwzględnieniem modeli dostępnych w połowie 2020 roku.

31 sty 2020

Aktualizacja listy polecanych modeli.

13 gru 2019Pierwsza publikacja

Średnia cena kupowanego w Polsce telewizora nie przekracza 2000 złotych, więc większość Polaków decyduje się na zakup dość taniego telewizora. Nie oznacza to jednak, że tani telewizor musi być kiepski. Podpowiadamy jaki rozmiar ekranu jest wart uwagi w telewizorze do 2000 złotych, co powinien mieć tani telewizor i jakie są najlepsze tanie telewizory dostępne na rynku.

Jakość czy wielkość? Na jaki telewizor możemy liczyć do 2000 zł

W tej chwili mając w portfelu 2000 zł jesteśmy w stanie kupić nawet 65-calowy telewizor. Wyboru za dużego co prawda nie ma, ale pojedyncze modele w tej cenie są jak najbardziej dostępne. Zdecydowanie jednak nie warto brać ich pod uwagę, głównie ze względu na ich parametry techniczne i jakość wykonania. Optymalnym wyborem będzie telewizor 55-calowy. 55-calowce w tej cenie to nadal modele podstawowe, ale jednak o uniwersalnych i przyzwoitych możliwościach i parametrach. Z drugiej strony, 55-calowy telewizor pozwala się cieszyć w pełni treściami wideo w 4K, które na mniejszym ekranie robią o wiele mniejsze wrażenie. Jeśli Twój obecny telewizor jest znacznie mniejszy i zastanawiasz się, gdzie zmieścisz tak duży ekran, to nie należy się jej przesadnie bać. W końcu od 55-calowego telewizora 4K powinniśmy siedzieć nie dalej niż 230 cm.

Para oglądająca TV

Dodatkowym uzasadnieniem wyboru 55-calowego telewizora jest fakt, że w tej chwili na rynku praktycznie nie ma bardziej zaawansowanych modeli telewizorów w mniejszych rozmiarach niż 55 cali. Więc niestety zmniejszając rozmiar ekranu nie możemy liczyć na to, że w niskiej cenie kupimy mniejszy telewizor, ale za to wyższej serii. Dodatkowo, różnice w cenach między ekranami 40-55 cali są wręcz marginalne. Czasem dochodzi do takich absurdów, że ten sam model w wersji 50-calowej jest droższy od wariantu 55-calowego.

Dla osób szukających mniejszych ekranów ciekawą opcją mogą być telewizory 43-calowe i polecane modele w tym rozmiarze znajdziecie na końcu tego artykułu, ale jeszcze raz podkreślamy, że w tym budżecie 55 cali to złoty środek, a kupowanie czegoś mniejszego powinno być ostatecznością.

Co powinien mieć tani telewizor?

Jeszcze niedawno różnice pomiędzy poszczególnymi tanimi telewizorami były spore i łatwo było o zakupową wpadkę. Obecnie w przedziale 1700-2000 złotych toczy się olbrzymia rywalizacja producentów o klienta. Dzięki temu między innymi zyskaliśmy telewizory ze smuklejszymi ramkami, lepszym wykonaniem, wykorzystaniem szlachetniejszych materiałów. W dodatku postęp techniczny i niższa cena komponentów sprawiły, że telewizory w tej cenie działają znacznie sprawniej niż kiedyś. Mimo wszystko nadal nie oznacza to, że wszystkie tanie telewizory są tak samo dobre i nie ma znaczenia, który z nich się wybierze.

Od taniego telewizora należy przede wszystkim oczekiwać tego, że będzie oferował nie tylko dostęp do tradycyjnej telewizji, ale też platformy Smart TV. Tu warto zwrócić się w kierunku sprawdzonych platform systemu Tizen w telewizorach Samsung, WebOS w telewizorach LG oraz Android TV obecnego u wielu innych producentów. To dojrzałe rozwiązania, w których nie brakuje całej gamy polskojęzycznych aplikacji VOD.

Smart TV

Warto jednak zaznaczyć, że choć system Android TV na tanich telewizorach z 2020 roku działa sprawnie, to nie na każdym z nich identycznie i idealnie i nie należy spodziewać się po nim zawsze natychmiastowej reakcji. W naszym zestawieniu poniżej znalazły się jednak dwa telewizory, w których ten system prezentuje się naprawdę dobrze, co jest miłą odmianą, bo jeszcze rok temu zakup taniego telewizora z system Google’a był sporym ryzykiem. Nie zmienia to jednak faktu, że osobom starszym, mniej obeznanym z techniką warto zarekomendować jednak bardziej intuicyjne w obsłudze systemy Tizen, WebOS, czy SAPHI. Ten ostatni występuje w tanich telewizorach Philipsa i oferuje kilka podstawowych aplikacji VOD jak Ipla, Player, czy Netflix i Amazon. Nie jest jednak priorytetem dla twórców aplikacji.

System Smart TV może nie interesować na przykład starszych osób, jednak trzeba pamiętać, że ma on wpływ na samą konfigurację telewizora i codzienną nawigację po nim, czy szybkość zmiany kanałów i regulację głośności. Dlatego tak istotne jest, aby był szybki, intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dobrze jest, gdy starsze osoby mają szansę opanować na przykład korzystanie z przewodnika po programach (cyfrowego programu telewizyjnego), a nie mieć problemy z uruchomieniem telewizora.

Współczesny tani telewizor powinien wspierać rozdzielczość 4K i zapewne także standard HDR. Trzeba jednak mieć świadomość, że w praktyce nie uświadczymy na nim jakichkolwiek efektów związanych z HDR (telewizor będzie poprawnie dekodował sygnał HDR, ale nie będzie mógł z nim zrobić nic sensownego), nawet jeśli producent będzie podkreślał, że dany sprzęt obsługuje Dolby Vision. Jest to po prostu technicznie niemożliwe ze względu na jakość ekranów tańszych telewizorów, bo do cieszenia się HDR-em potrzebne jest bardzo zaawansowane podświetlenie lub matryca typu OLED. Telewizory tej klasy są wyposażone w matrycę VA lub IPS podświetlaną krawędziowo i o częstotliwości odświeżania 60 Hz. Różnice pomiędzy matrycami poszczególnych modeli są spore, ale niekoniecznie wynikają z typu matrycy, a z jej jakości, więc zbytnie kierowanie się typem ekranu w przypadku telewizorów do 2000 zł nie ma sensu.

Podsumowując, podstawą jest tu więc 55-calowy ekran, rozdzielczość 4K, przyjazny interfejs. Dla graczy dodatkowym ważnym parametrem jest niski input lag. Miło, jeśli telewizor udostępnia zaawansowane ustawienia obrazu, dzięki czemu jest znacznie więcej opcji dostosowania go do swoich upodobań.

Na co uważać kupując tani telewizor

Przede wszystkim warto nie dać się zwieść opowieściom sprzedawców w sklepach RTV. Niestety bardzo często ich zadaniem jest wyprzedaż stanów magazynowych lub uzyskanie odpowiedniego „bonusa” za sprzedanie konkretnego modelu. Warto przed zakupem przejrzeć kilka recenzji w sieci na różnych portalach, zestawić je ze sobą. Należy też zweryfikować, czy upatrzony model jest z aktualnego roku, czy raczej należy do serii sprzed 2 albo 3 lat. Zakup telewizora sprzed 3 lat może oznaczać, że szybciej straci wsparcie dla Netfliksa, YouTube’a, czy innej popularnej aplikacji. Szczególnie w przypadku zakupu telewizora dla osoby starszej warto poprosić sprzedawcę o prezentację pilota do danego modelu, aby zobaczyć, jak leży w ręce, jak działa i jak obsługuje się nim interfejs użytkownika. Ważne też, aby telewizor nie był powystawowy. W przypadku telewizorów problemem ekranu na wystawie sklepowej jest jego nienaturalna praca przez wiele godzin dziennie z materiałem testowym o nietypowych parametrach. To może znacząco skrócić jego żywotność.

Telewizory w markecie

Najlepsze tanie telewizory w drugiej połowie 2020 roku

Lista dobrych tanich telewizorów jest krótka, ale wynika to z chęci ograniczenia się wyłącznie do sprawdzonych modeli, które są pewniakami w swojej klasie, a jednocześnie też są na tyle różnorodne, że dają wybór. Jednocześnie wszystkie poniższe modele mają swoje bliźniacze alternatywy w mniejszym lub większym rozmiarze i je także warto brać pod uwagę.

  • Samsung UE55RU7172/7102 – zdecydowanie najrozsądniejszy wybór spośród telewizorów do 2000 złotych. TU7172 jest dobrze wykonany, ma minimalistyczny design, przede wszystkim jednak oferuje najlepszą jakość obrazu w swojej klasie. Obraz jest upłynniony, przez co miło ogląda się na nim dynamiczne sceny, sport oraz gra w gry. Ma też bardzo niski Input lag. System Smart TV Tizen działa tu bardzo płynnie i w dodatku oferuje wszystkie najpopularniejsze aplikacje VOD oraz dodatkowe rozwiązania, takie jak AirPlay 2.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Xiaomi Mi LED TV 4S 55 – podobnie jak w przypadku smartfonów, Xiaomi także w telewizorach oferuje dobry stosunek ceny do jakości i wydajności. Telewizor ten ma upłynniacz obrazu, co w tej cenie znajdziemy jedynie w telewizorach Samsunga i LG. System Android TV działa na nim sprawnie, atutem jest też wygodny, minimalistyczny pilot.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Toshiba 55UA3A63DG – ciekawa alternatywa dla Xiaomi, w której również znajduje się system Android TV. Wyróżnia się wsparciem Dolby Vision, ale od swoich konkurentów odstaje nieco designem. Jest to jednak atrakcyjnie wyceniany model mający duże możliwości. Przede wszystkim polecamy świadomym użytkownikom chcącym korzystać z możliwości Android TV.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG 55UN74003 – seria 7 to podstawowa linia telewizorów LG na rok 2020. Telewizor ten ma matrycę IPS z szerokimi kątami widzenia. Jego mocną stroną jest system WebOS, który jest przyjazny dla oka i intuicyjny w obsłudze. Także finalna jakość obrazu na tym telewizorze jest przyzwoita w tej klasie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Philips 43PUS7855 – jedyny mniejszy telewizor w zestawieniu, ale zarazem wyjątkowy. PUS7855 jest bardzo ładnie wykonany i obsługuje Ambilight, czyli podświetlanie ściany za ekranem za pomocą wbudowanych diod. To ciekawy efekt, powiększający też optycznie oglądany obraz. Telewizor Philipsa wyposażony jest w platformę Smart TV SAPHI.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.