Ostatnia aktualizacja: 28 września 2020
Historia aktualizacji
28 wrz 2020

Aktualizacja listy polecanych telewizorów 8K o modele z 2020 roku.

31 mar 2020Pierwsza publikacja

Na rynku pojawiły się pierwsze telewizory 8K, a zaraz będzie ich jeszcze więcej. Niektórzy powiedzą, że skoro polskie stacje telewizyjne wciąż nie nadają w Full HD, nie wspominając o 4K, to zakup telewizora 8K nie ma żadnego sensu. Tymczasem, pomimo wysokiej ceny, w naszym kraju znajdują się kolejni chętni na ekrany o tak dużej rozdzielczości. Czy zatem warto się skusić? W tym artykule przeczytacie, co warto wiedzieć o telewizorach 8K, kiedy warto się na nie zdecydować, a kiedy lepiej ich unikać.

Czy rozdzielczość 8K w telewizorze ma sens?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszak wyższa rozdzielczość to zawsze bardziej szczegółowy obraz. Jednocześnie jednak nie da się zaprzeczyć, że biorąc pod uwagę najpopularniejsze rozmiary sprzedawanych obecnie telewizorów, a także odległość, z jakiej oglądamy na nich treści, dostrzeżenie w praktyce różnicy między rozdzielczością 4K i 8K jest naprawdę trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego, realnie rzecz biorąc, rozdzielczość 8K ma sens głównie przy dużych przekątnych ekranu przekraczających 70", bo dopiero w nich przyczynia się do zauważalnie lepszej ostrości obrazu, będącej efektem większego zagęszczenia pikseli. Mniejsze przekątne (55-65") sprawdzają się właściwie tylko w ekranach mających służyć jako monitory do gier – przy czym trzeba usiąść bardzo blisko telewizora, aby wrażenia płynące rozgrywki w 8K było naprawdę fajne. Trzeba przy tym pamiętać, że telewizory 8K to zazwyczaj telewizory bardzo wysokiej klasy, przez co na piorunujący efekt finalny wpływa nie tylko wysoka rozdzielczość, ale też pozostałe funkcje telewizora ,jak chociażby wysoka jasność i zaawansowane podświetlenie strefowe.

Telewizor 8K

Co z treściami do telewizora 8K?

Nie liczmy w najbliższym czasie na szeroki dostęp do treści 8K. Ich produkcja i dystrybucja wciąż jest wyzwaniem i będzie się to zmieniać powoli. Za to montowane w telewizorach procesory przetwarzające obraz są coraz to lepsze i wykorzystują zaawansowane mechanizmy pozwalające na skuteczne skalowanie wideo Full HD lub 4K. Obecne w tym momencie na rynku telewizory 8K od Sony, Samsunga i LG rzeczywiście oferują najlepszą jakość obrazu, nawet jeśli wyświetlają strumień wideo o rozdzielczości „zaledwie” 4K . Natomiast natywne treści 8K wyglądają wręcz bajecznie, choć możliwość przekonania się o tym ogranicza się głównie do materiałów demonstracyjnych.

Porównanie rozdzielczości
8K to 4 razy więcej pikseli niż 4K i 16 razy więcej niż Full HD!

Obsługa rozdzielczości 8K nie pojawi się też masowo w grach na konsole nowej generacji. Docelowo w przyszłości będzie ich oczywiście więcej, jednak nie będzie ich przybywać lawinowo i należy się spodziewać, że jeszcze przez długie lata 4K będzie tym masowym standardem i jedynie bardzo mocne komputery z topowymi kartami graficznymi (jak GeForce RTX 3090) będą w stanie oferować rozgrywkę w 8K w wybranych tytułach.

Kupować telewizor 8K, czy poczekać?

Po co zatem kupować telewizor 8K, skoro jeszcze przez długi czas nie obejrzymy na nim treści 8K? Trzeba pamiętać o tym, że obecnie telewizory 8K to zazwyczaj topowe modele tworzących je firm, w których montowane są wszystkie możliwe nowinki techniczne. Dlatego nowoczesny telewizor 8K to nie tylko wysoka rozdzielczość, ale także zwalający z nóg efekt HDR, bardzo nasycone barwy i najbardziej zaawansowane przetwarzanie obrazu. Na telewizory 8K w tej chwili jesteśmy właściwie „skazani”, jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu – nawet jeśli nie planuje się zakupu ponad 70-calowego ekranu, na którym tak duża liczba pikseli dałaby wymierne korzyści. Czekanie samo w sobie nic tu nie zmieni. Jeśli masz odpowiedni budżet i szukasz bezkompromisowej jakości obrazu, to telewizor 8K zapewni Ci ją już teraz, nawet bez dostępu do treści o aż takiej rozdzielczości.

Telewizor 8K, a HDMI 2.1 – co trzeba wiedzieć

Wraz z pojawieniem się telewizorów 8K pojawiła się też kwestia złącza HDMI 2.1. Co oferuje HDMI 2.1? HDMI 2.1 umożliwia przesłanie danych z szybkością 48 Gb/sek., co pozwala na obsługę rozdzielczości 8K z odświeżaniem 60 Hz i 4K z odświeżaniem 120 Hz.

Ponadto HDMI 2.1 wspiera w pełni dynamiczne formaty HDR, zmienne odświeżanie (VRR – Variable Refesh Rate, przydatne w grach, które nie utrzymują stałej liczby klatek na sekundę) i automatyczne włączanie trybu niskiego opóźnienia (konsola po włączeniu może przez HDMI poprosić telewizor o przejście w tryb z najniższym input lagiem).

Dodatkowo HDMI 2.1 wspiera eARC, pozwalający na dwukierunkowe wysyłanie dźwięku także w zaawansowanych formatach audio DTS-HD Master Audio i Dolby TrueHD (w tym z danymi niezbędnymi do obsługi DTS:X i Dolby Atmos).

Do nawiązania połączenia HDMI 2.1 potrzebujemy odpowiedniego telewizora oraz podpiętego do niego urządzenia, takiego jak konsola. Nie potrzeba natomiast wymieniać przewodów, o ile są one dobrej jakości (tanie, cienkie przewody mogą nie być w stanie zagwarantować wystarczająco dużej przepustowości).

Xbox Series X
Dopiero konsole kolejnej generacji, takie jak Xbox Series X, będą wyposażone w HDMI 2.1.

Telewizory 8K, na które warto zwrócić uwagę

  • LG 65NANO95 – to podstawowy telewizor 8K w ofercie LG o dość specyficznych parametrach technicznych, bo jest rzadko spotykanym połączeniem matrycy o odświeżaniu 60 Hz i podświetlania Direct LED.  Może być jednak ciekawą opcją dla tych, którzy potrzebują ekranu 8K w celach zawodowych lub do gier (bo w tej rozdzielczości i tak nie można liczyć na więcej niż 60 kl./s).
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung QE55Q700T – na początku roku Samsung nie miał w ofercie na 2020 rok telewizora 8K o przekątnej 55 cali. Zmieniło się to jesienią. Q700T występuje w wariantach 55 i 65 cali i jest podstawowym ekranem 8K w ofercie Samsunga – z podświetlaniem wielostrefowym (co prawda liczba stref jest ograniczona, ale to wciąż FALD), częstotliwością odświeżania 120 Hz, matrycą VA oraz innymi rozwiązaniami znanymi z wyższych serii. Ma niższą jasność od swoich starszych braci, ale wciąż jest to telewizor jakościowo lepszy od ekranów 4K Samsunga.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung Q800T – Q800T to telewizor 8K mający wszystko, czego szukamy w ekranie najwyższej klasy – dobrze odwzorowane kolory, szeroką paletę barw, niezłą płynność obrazu oraz (co istotne) bardzo wysoką jasność. Do tego system Tizen. Pod względem stosunku ceny do możliwości jest to najbardziej optymalny ekran 8K .
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG 65NANO99 – w przypadku „masowego” rynku ekranów 8K, LG stawia na telewizory NanoCell, czyli zaawansowane telewizory LCD. NANO99 to najwyższa seria z tej kategorii – z wielostrefowym podświetlaniem, które zapewnia w wyjątkowo dobry kontrast i głęboką czerń (jak na matrycę IPS). Jest to ciekawa propozycja dla graczy.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung Q950T – Samsung zadbał, aby we flagowym ekranie QLED 8K świetny był nie tylko obraz, ale też dźwięk (który podąża za obiektem), a także design. Wysoka jasność, świetne realistyczne odwzorowanie kolorów plus Tizen i tryb Ambient sprawiają, że to kompleksowy telewizor z najwyższej półki.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Sony KD-75ZH8 – tegoroczny flagowy telewizor Sony, podobnie jak pozostałe telewizory 8K z tej listy, jest wyposażony w HDMI 2.1. Jedyny z ekranów napędzany system Android TV. Cechuje się dużą jasnością, niezłą (jak na LCD) czernią i świetnym odwzorowaniem ruchu.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG OLED ZX – OLED 8K dostępny będzie w rozmiarach 77 i 88 cali. Jego poprzednik, model Z9, kosztuje ponad 100 tysięcy złotych w wariancie 88-calowym, więc raczej nie należy się spodziewać tego, że nowe OLED-y będą tanie. Ale z pewnością znajdą się chętni na najlepszego OLED-a na rynku.