Ostatnia aktualizacja: 31 marca 2020
Historia aktualizacji
31 mar 2020Pierwsza publikacja

Na rynku pojawiły się pierwsze telewizory 8K, a zaraz będzie ich jeszcze więcej. Niektórzy powiedzą, że skoro polskie stacje telewizyjne wciąż nie nadają w Full HD, nie wspominając o 4K, to zakup telewizora 8K nie ma żadnego sensu. Tymczasem, pomimo bardzo wysokiej ceny, w naszym kraju znajdują się kolejni chętni na ekrany o tak dużej rozdzielczości. Czy zatem warto się skusić? W tym artykule przeczytacie, co warto wiedzieć o telewizorach 8K, kiedy warto się na nie zdecydować, a kiedy lepiej ich unikać.

Czy rozdzielczość 8K w telewizorze ma sens?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Wszak wyższa rozdzielczość to zawsze bardziej szczegółowy obraz. Jednocześnie jednak nie da się zaprzeczyć, że biorąc pod uwagę najpopularniejsze rozmiary sprzedawanych obecnie telewizorów, a także odległość, z jakiej oglądamy na nich treści, dostrzeżenie w praktyce różnicy między rozdzielczością 4K i 8K jest naprawdę trudne, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Dlatego, realnie rzecz biorąc, rozdzielczość 8K ma sens głównie przy dużych przekątnych ekranu przekraczających 70", bo dopiero w nich przyczynia się do zauważalnie lepszej ostrości obrazu, będącej efektem większego zagęszczenia pikseli.

Telewizor 8K

Co z treściami do telewizora 8K?

Nie liczmy w najbliższym czasie na szeroki dostęp do treści 8K. Ich produkcja i dystrybucja wciąż jest wyzwaniem i będzie się to zmieniać powoli. Za to montowane w telewizorach procesory przetwarzające obraz są coraz to lepsze i wykorzystują zaawansowane mechanizmy pozwalające na skuteczne skalowanie wideo Full HD lub 4K. Obecne w tym momencie na rynku telewizory 8K od Sony, Samsunga i LG rzeczywiście oferują najlepszą jakość obrazu, nawet jeśli wyświetlają strumień wideo o rozdzielczości „zaledwie” 4K . Natomiast natywne treści 8K wyglądają wręcz bajecznie, choć możliwość przekonania się o tym ogranicza się głównie do materiałów demonstracyjnych. Sytuacja może nieco zmieni się, gdy pojawią się konsole nowej generacji wyposażone w HDMI 2.1.

Porównanie rozdzielczości
8K to 4 razy więcej pikseli niż 4K i 16 razy więcej niż Full HD!

Kupować telewizor 8K, czy poczekać?

Po co zatem kupować telewizor 8K, skoro jeszcze przez długi czas nie obejrzymy na nim treści 8K? Trzeba pamiętać o tym, że obecnie telewizory 8K to zazwyczaj topowe modele tworzących je firm, w których montowane są wszystkie możliwe nowinki techniczne. Dlatego nowoczesny telewizor 8K to nie tylko wysoka rozdzielczość, ale także zwalający z nóg efekt HDR, bardzo nasycone barwy i najbardziej zaawansowane przetwarzanie obrazu. Na telewizory 8K w tej chwili jesteśmy właściwie „skazani”, jeśli zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu – nawet jeśli nie planuje się zakupu ponad 70-calowego ekranu, na którym tak duża liczba pikseli dałaby wymierne korzyści. Czekanie samo w sobie nic tu nie zmieni. Jeśli masz odpowiedni budżet i szukasz bezkompromisowej jakości obrazu, to telewizor 8K zapewni Ci ją już teraz, nawet bez dostępu do treści i urządzeń z HDMI 2.1 na rynku.

Telewizor 8K, a HDMI 2.1 – co trzeba wiedzieć

Wraz z pojawieniem się telewizorów 8K pojawiła się też kwestia złącza HDMI 2.1. Co oferuje HDMI 2.1? HDMI 2.1 umożliwia przesłanie danych z szybkością 48 Gb/sek., co pozwala na obsługę rozdzielczości 8K z odświeżaniem 60 Hz i 4K z odświeżaniem 120 Hz.

Ponadto HDMI 2.1 wspiera w pełni dynamiczne formaty HDR, zmienne odświeżanie (VRR – Variable Refesh Rate, przydatne w grach, które nie utrzymują stałej liczby klatek na sekundę) i automatyczne włączanie trybu niskiego opóźnienia (konsola po włączeniu może przez HDMI poprosić telewizor o przejście w tryb z najniższym input lagiem).

Dodatkowo HDMI 2.1 wspiera eARC, pozwalający na dwukierunkowe wysyłanie dźwięku także w zaawansowanych formatach audio DTS-HD Master Audio i Dolby TrueHD (w tym z danymi niezbędnymi do obsługi DTS:X i Dolby Atmos).

Do nawiązania połączenia HDMI 2.1 potrzebujemy odpowiedniego telewizora oraz podpiętego do niego urządzenia, takiego jak konsola. Nie potrzeba natomiast wymieniać przewodów, o ile są one dobrej jakości (tanie, cienkie przewody mogą nie być w stanie zagwarantować wystarczająco dużej przepustowości).

Xbox Series X
Dopiero konsole kolejnej generacji, takie jak Xbox Series X, będą wyposażone w HDMI 2.1.

Telewizory 8K, które można kupić już dziś

  • Samsung Q950R – najpowszechniejszy telewizor 8K, ze względu na dostępność w rozmiarach 55, 65, 75, 82 i 98 cali. Oferuje świetny obraz i dobry system Smart TV – Tizen.
  • Sony ZG9 – flagowy telewizor Sony dostępny jedynie w rozmiarach 98 i 85 cali. Oferuje najwyższą jasność na rynku, to zdecydowanie absolutny top pod względem jakości obrazu.

Na te telewizory 8K czekamy

Artykuł ten powstaje w marcu 2020 roku, czyli w momencie, w którym w sklepach jeszcze nie ma modeli telewizorów zaprezentowanych w styczniu podczas targów CES. Oznacza to, że nowe telewizory 8K dopiero pojawią się za kilka tygodni w sklepach.

  • Samsung Q950T – flagowy telewizor Samsunga na 2020 rok,  w którym oprócz obrazu liczy się też design (niemal brak ramek) oraz dźwięk z kilkunastu głośników umieszczonych na tyłach i bokach.
  • Samsung Q800T – model będący bezpośrednim następcą Q950R z 2019 roku. Z tą różnicą, że nie ma on złącza i modułu one connect, czyli wszystkie jego złącza znajdą się z tyłu obudowy.
  • Sony ZH8 – nowy model 8K od Sony ma plasować się poniżej zeszłorocznego modelu ZG9, co powinno przyczynić się także do niższej ceny.
  • LG OLED ZX – OLED 8K dostępny będzie w rozmiarach 77 i 88 cali. Obecnie jego poprzednik, model Z9, kosztuje ponad 100 tysięcy złotych w wariancie 88-calowym, więc raczej nie należy się spodziewać tego, ze nowe OLED-y będą tanie.
  • LG Nano 99,97 i 95 – poza telewizorem OLED, LG oferować będzie jeszcze 3 różne serie telewizorów NanoCell 8K. Dzięki temu firma zaoferuje szeroki wybór ekranów 8K w różnych rozmiarach i przedziałach cenowych. To będzie ciekawa propozycja dla fanów systemu WebOS oraz szerokich kątów widzenia.