Ostatnia aktualizacja: 20 lipca 2020
Historia aktualizacji
20 lip 2020

Przerobienie tekstu z przewodnika o modelach z 2019 roku na przewodnik po telewizorach LG z 2020 roku.

17 gru 2019Pierwsza publikacja

Oferta telewizorów LG jest niezwykle różnorodna. Oczywiście najbardziej znana jest z modeli OLED, ale w praktyce niemal każdy zainteresowany nowym telewizorem znajdzie w niej coś dla siebie. Czym różnią się od siebie różne serie telewizorów LG? Które są warte uwagi? Na co zwrócić uwagę kupując telewizor LG w 2020 roku? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym poradniku.

Telewizory LG 2020: oznaczenia

Każdy z producentów telewizorów ma inny sposób oznacza kolejnych generacji swoich urządzeń. W 2020 roku podstawowe telewizory LG oznaczone są literami UN (w ubiegłym roku były to litery UM) oraz cyfrą 7 lub 8. Modele z techniką NanoCell mają teraz po prostu dopisek NANO na początku nazwy, zamiast liter SM wykorzystywanych w ubiegłym roku. Ekrany OLED 2020 mają charakterystycznego „X” w nazwie, którego należy odczytywać jako rzymską liczbę 10. Zastępuje ona liczbę 9 występującą w oznaczeniach wszystkich ubiegłorocznych OLED-ów (czyli model CX jest następcą modelu C9).

Telewizory LG 2020: najważniejsze atuty telewizorów LG 2020

Wszystkie telewizory LG 2020 korzystają z systemu WebOS. To platforma Smart TV, która wywodzi się z mobilnego systemu opracowanego przez firmę Palm. Od lat jest on jednak rozwijany przez LG i obecnie to szybka, stabilna platforma Smart TV z dostępem do zdecydowanej większości aplikacji VOD na rynku. W dodatku WebOS wspiera AirPlay 2 i HomeKit, przez co spodoba się użytkownikom urządzeń Apple. Jego zaletą jest też możliwość głosowego sterowania telewizorem w języku polskim.

Telewizor LG z systemem WebOS
System WebOS jest jedną z największych zalet telewizorów LG.

Znaczna część telewizorów LG 2020 (UN85, wszystkie modele OLED i telewizory NANO od modelu NANO85 w górę) ma porty HDMI 2.1 i obsługuje istotne rozszerzenia tego standardu (eARC – ulepszony kanał zwrotny audio, potrzebny na przykład do obsługi Dolby Atmos; ALLM – automatyczny tryb gry; VRR – zmienne odświeżanie, dostępne w modelach 4K, ale nie w w modelach NANO 8K). Sprawia to, że są one przyszłościowe i gotowe na zakup nowej konsoli, soundbara lub amplitunera.

Zdecydowana większość telewizorów LG oferuje też szerokie kąty widzenia, przez co są one dobrym wyborem dla osób, które często oglądają filmy i mecze w większej grupie – w przypadku ekranów LCD za sprawą korzystania głównie z matryc IPS, a w przypadku OLED-ów za sprawą tego, że OLED-y po prostu tak mają.

Wszystkie telewizory LG 2020 obsługują tryb Filmaker, czyli przy odpowiednio oznaczonych treściach wykorzystują wszystkie możliwości techniczne ekranu, aby film wyglądał zgodnie z wizją reżysera.

Telewizory LG 2020: seria UN7 i UN8

Telewizor LG UN

Podstawowe serie telewizorów LG to UN71, UN73, UN74, UN80, UN85. Wszystkie, poza modelami UN85, mają matrycę 60 Hz. W większości przypadków jest to też matryca IPS. Wyjątkiem są warianty 55- i 82-calowe, w których zdecydowano się na matryce VA.

Model UN85 jest najbardziej zaawansowany i mocno różni się od pozostałych tańszych telewizorów LG 2020. Oprócz 120-hercowej matrycy, korzysta on już z procesora wideo Alpha 7 III, występującego również w wyższych seriach ekranów LG, a także wspiera Dolby Vision i może się pochwalić dwoma portami HDMI 2.1. Pozostałe modele oferują podstawowy czterordzeniowy procesor i nie znajdzie się w nich większych „fajerwerków”, dlatego polecamy je tym, którzy poszukują przystępnych cenowo ekranów z intuicyjnym system Smart TV oraz szerokimi kątami widzenia. Trzeba jednak pamiętać, że matryca IPS oferuje przeciętny kontrast i czerń, przez co nie jest to najlepszy wybór dla miłośników filmowych wrażeń.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Telewizory LG 2020: telewizory NanoCell

NanoCell to autorskie rozwiązanie LG pozwalające ekranom na uzyskanie szerszej palety kolorów. W 2020 roku oferta ekranów korzystających z tej techniki jest duża i różnorodna. Modele NANO80 i NANO86 korzystają z krawędziowego podświetlania z podstawowym wygaszaniem, natomiast modele od NANO90 wzwyż mają zaawansowane, tylne, wielostrefowe podświetlenie.

Telewizor LCD LG z techniką NanoCell

NANO95, NANO97 i NANO99 to telewizory 8K. Model NANO95 jest jedynym ekranem NanoCell z 60 Hz matrycą. Brzmi to kontrowersyjnie w sprzęcie tej klasy, jednak kompromis ten jest drogą do naprawdę przystępnych cenowo telewizorów 8K.

Telewizory NanoCell mają zaawansowane procesory obrazu Alpha 7 lub 9 (poza najprostszym modelem NANO80) i wspierają Dolby Vision. To ekrany, które są albo mocną klasą średnią, albo też przyzwoitymi ekranami z nieco wyższej półki. W przypadku NANO90 i ekranów 8K można liczyć na naprawdę fajną jakość obrazu i ogólnie dobre parametry, mimo stosowania matryc IPS. Jednak domeną LG są i tak ekrany OLED.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Telewizory LG 2020: ekrany OLED

Telewizory OLED LG w 2020 roku składają się z czterech podstawowych serii: B, C, G i W. W tym roku literom tym towarzyszy znak „X”, czyli rzymska liczba 10, a także odświeżona stylistyka. Na razie do sprzedaży trafiły modele serii C, G i W, natomiast telewizory BX pojawią się w późniejszym terminie i będą wyposażone w tę samą matrycę OLED, co pozostałe telewizory LG OLED z 2020 roku, ale za to będą miały słabszy procesor Alpha 7 III, dzięki czemu będą atrakcyjnie wycenione.

Telewizor LG OLED WX na ścianie
Telewizory LG OLED różnią się od siebie głównie designem i ceną, bo jakość obrazu jest we wszystkich z nich bardzo podobna.

W praktyce najważniejszą nowością w tegorocznej ofercie LG jest 48-calowy wariant OLED-a serii CX. Skusi on wszystkich tych, dla których 55 cali to trochę za dużo, choć raczej nie należy się spodziewać po nim dużo niższej ceny. Model GX to teraz ekran określany jako Gallery OLED. W zestawie z nim znajdziemy specjalny uchwyt, który sprawia, że ten ultrasmukły telewizor przylega bezpośrednio do ściany. Model WX jest bardziej minimalistyczny od swoich poprzedników i ma soundbar z Dolby Atmos. Ofertę ekranów OLED LG dopełnia luksusowy OLED 8K w rozmiarach 77 i 88 cali. Ten telewizor niestety kosztować będzie ponad 80 tysięcy PLN.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Telewizory LG 2020: zwijany OLED

Zwijany telewizor LG OLED RX
Telewizor LG OLED RX potrafi się zwinąć i schować w swojej podstawie.

Zwieńczeniem oferty, pokazem siły i możliwości LG jest telewizor OLED65RX, w którym literka „R” oznacza Rollable. To ekran 4K, który kosztować będzie kilkaset tysięcy złotych i zwija się do dołu do specjalnej „szafki”. Wygląda to niezwykle efektownie i designersko, ale trzeba zaznaczyć, że pod względem jakości obrazu nie różni się on od pozostałych OLED-ów LG. OLED RX to zdecydowanie futurystyczny mebel i sprzęt z przyszłości. Czy rzeczywiście tak będzie ona wyglądała? Z pewnością oblicze telewizorów wciąż się zmienia i być może takich zwijanych telewizorów też będzie więcej i będzie mógł sobie na nie pozwolić przeciętny konsument.

Jaki telewizor LG 2020 warto kupić?

Na pewno warto zwrócić uwagę na telewizory OLED – jeśli kochacie kino, zależy wam na jakości obrazu, lubicie oglądać filmy w absolutnej ciemności, to tymi telewizorami będziecie zachwyceni. To technika, z której słynie LG i korzystające z niej modele tej marki oferują bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Na dodatek, w tym roku w ofercie LG wreszcie pojawiła się mniejsza, 48-calowa propozycja.

Drugą ciekawą propozycją są telewizory NanoCell 8K w dużych rozmiarach – w zeszłym roku praktycznie nieobecne, teraz powinny być coraz bardziej przystępne cenowo. Jest to świetny sprzęt dla fanów dużych calarzy, który szczególnie dobrze sprawdzi się z konsolami nowej generacji.

Natomiast pozostałe telewizory LG to propozycje przede wszystko do uniwersalnego oglądania telewizji i serwisów VOD – zwłaszcza tam, gdzie telewizor nie stoi na wprost kanapy. Wynika to z użycia platformy WebOS i wykorzystania matryc IPS gwarantujących szerokie kąty widzenia, ale robiących to kosztem odwzorowania czerni i kontrastu.

Osobiście, gdybym miał wybrać coś z oferty telewizorów LG, to wybór padłby na model CX. Przy większym budżecie nawet w wersji 77-calowej. Jest to po prostu najbardziej konkurencyjny i opłacalny telewizor tej marki.