Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2020
Historia aktualizacji
4 lut 2020

Dodanie informacji na temat przyszłych modeli na 2020 rok.

18 lis 2019Pierwsza publikacja

Telewizory OLED stały się przystępniejsze cenowo, co cieszy, bo technika OLED przez wielu uważana jest za najlepszą na rynku. Czy rzeczywiście warto zainteresować się telewizorem OLED, czy może jest też jakaś alternatywa? A jeśli warto, to jaki telewizor OLED kupić na początku 2020 roku? Sprawdzamy.

Dlaczego warto kupić telewizor OLED?

OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode, dotyczący rodzaju diod, z których jest zbudowany wyświetlacz. W przeciwieństwie do telewizorów LCD (w tym LED i QLED), każdy piksel matrycy OLED świeci niezależnie, a nie jest podświetlany wspólnym źródłem światła. W efekcie tego uzyskujemy najważniejszą zaletę telewizorów OLED, jaką jest idealna czerń i nieosiągalny dla telewizorów LCD kontrast. To istotne zwłaszcza w czasie oglądania treści w warunkach kinowych, czyli w zaciemnionym pomieszczeniu. Poza tym, telewizory OLED to szerokie kąty widzenia, zauważalny efekt HDR, bardzo dobre odwzorowanie kolorów i niezła płynność obrazu (wszystkie telewizory OLED mają matrycę 120 Hz). W efekcie uzyskujemy bardzo wysokiej jakości obraz, idealny do filmowych seansów.

OLED
Dzięki temu, że matryce OLED nie potrzebują dodatkowego podświetlenia, bo każdy piksel jest niezależną świecącą diodą, mogą one być bardzo cienkie, gwarantują idealnie czarną czerń i bardzo wysoki kontrast obrazu.

Czy zawsze najlepszy wybór to telewizor OLED?

Wydawałoby się więc, że wybór telewizora OLED to oczywistość. Jednak to, co idealnie wypada w świecie testów, nie zawsze ma przełożenie na codzienność. Przede wszystkim nie zawsze oglądamy filmy w zaciemnionym pomieszczeniu. Często to pokoje nasłonecznione, a przy wieczornych seansach lubimy mieć światło w pokoju. Tutaj we znaki daje się niższa jasność telewizora OLED niż ekranów LCD ze średniej półki. Na niekorzyść OLED-ów przemawia taż powłoka takiego telewizora, która zachowuje się niczym lustro. Jeśli więc szukacie telewizora do jasnego pomieszczenia, to warto pomyśleć o zaawansowanych ekranach LCD z tylnym, wielostrefowym podświetlaniem LED. Drugim ograniczeniem OLED-ów jest niewielka różnorodność dostępnych rozmiarów telewizorów tego typu. Ekrany OLED występują w rozmiarach 55 i 65 cali, rzadziej 77 cali – i mówimy tu o wydatku minimum 22 tysięcy złotych. Tymczasem telewizory LCD są mniejsze i większe, a nawet 82-calowy ekran można mieć w tej chwili w cenie poniżej 10 tysięcy złotych. Jeśli duży rozmiar telewizora stawiacie ponad czerń i kontrast, to wybór LCD może być lepszy. Kolejnym ograniczeniem telewizorów OLED jest to, że nie uzyska się na nich najbardziej ekstremalnych efektów HDR. Gdy Panasonic GZ2000 wyciąga maksymalnie 900 nitów jasności, Sony ZG9 i Samsung Q950R są w stanie osiągnąć ponad 2000 nitów, przez co wyświetlane na topowych ekranach LCD materiały HDR robią ogromne wrażenie.

OLED ciemna scena
Telewizory OLED świetnie spisują się, gdy są ustawione w ciemnym pomieszczeniu i wyświetlają sceny o dużym kontraście lokalnym, ale nie radzą sobie aż tak dobrze z jasnymi pomieszczeniami i bardzo jasnymi scenami.

Czy telewizory OLED się wypalają?

Do jednych z najpoważniejszych kwestii związanych z telewizorami OLED należy ryzyko wypaleń. Te obrosły w spore mity. Czym jest wypalenie? To trwały efekt na ekranie, na którym pozostaje powidok na przykład z logo często oglądanego kanału telewizyjnego albo paska informacyjnego. Rzeczywiście dotyczy to w tej chwili tylko telewizorów z diodami organicznymi (a w przeszłości telewizorów plazmowych) i faktycznie istnieje ryzyko, że taki efekt pojawi się na Twoim telewizorze OLED. Aby jednak to nastąpiło, trzeba oglądać przez dziesiątki godzin ten sam kanał (szczególnie niewdzięczne są kanały informacyjne) albo grać w grę ze statycznymi elementami interfejsu. W dodatku raczej w trybie z dużą jasnością (tryb dynamiczny, standardowy, demo) oraz nie pozwalać zadziałać mechanizmom czyszczenia matrycy, na przykład przez każdorazowe odłączanie telewizora od zasilania po zakończeniu oglądania. Jeśli jednak będziemy telewizor OLED użytkować w sposób typowy (czyli oglądając różne kanały i ciągle inne filmy), pozostawiając go też w trybie czuwania, nic takiego nie powinno się stać przy obecnej generacji matryc.

Na co zwrócić uwagę wybierając telewizor OLED?

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie telewizora OLED, to rok powstania danego modelu. Mamy już rok 2020, ale nowe modele telewizorów OLED, które zaprezentowano w styczniu, do sklepów trafią dopiero w kwietniu lub maju. Na szczęście nie wnoszą one zbyt wiele nowego do świata technologii OLED. Istotną nowością jest to, że w sprzedaży pojawią się mniejsze telewizory OLED o rozmiarze 48 cali. Jeśli interesuje was mały telewizor OLED, to będziecie mogli go kupić za parę miesięcy. Nie oznacza to jednak, że będzie on tańszy od wariantu 55-calowego. Zwłaszcza na początku, gdy ekrany z 2019 roku są dostępne w promocyjnych cenach.

Warto uważać na ekrany z 2018 roku, które wciąż są dostępne w sprzedaży. Te raczej nie dostaną nowych aplikacji i większych aktualizacji oprogramowania dodających wsparcie dla innych rozwiązań, przez co kupno modelu sprzed 2 generacji mija się nieco z celem. Modele z 2019 roku to w przypadku LG telewizory z cyfrą 9 w nazwie, u Sony to modele AG9 i AG8, u Panasonica modele zaczynające się od GZ, a w przypadku Philipsa ekrany z 4 na końcu numeracji.

LG OLED B9
Niezależnie od tego, czy wybierze się telewizor z najtańszej serii LG B, czy najdroższy model innej firmy, ich matryce i jakość obrazu będą niemal identyczne.

Same różnice w jakości obrazu pomiędzy poszczególnymi modelami z 2019 roku, ponieważ wszystkie wykorzystują dokładnie tę samą matrycę, są niewielkie. To drobne niuanse, których przeciętny użytkownik raczej nie zauważy. W dodatku można je znacząco zniwelować korzystając z usług profesjonalnej kalibracji ekranu, więc w ogólnym rozrachunku najważniejszym kryterium wyboru telewizora OLED jest cena. W dalszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na jakość dźwięku – ale tylko jeśli nie zamierzamy korzystać z zewnętrznego soundbara lub zestawu kina domowego. Znaczenie może też mieć kwestia jakości przypisanej do danego modelu platformy smart TV – płynność działania interfejsu, dostępność konkretnych aplikacji i subiektywnie pojmowana łatwość obsługi oprogramowania telewizora. Oczywiście nie można zapomnieć o wyglądzie i lubianych przez niektórych dodatkach, takich jak Ambilight Philipsa, czy wsparcie Apple AirPlay 2 i HomeKit w telewizorach Sony i LG. Te elementy są jednak bardziej subiektywne i zależą od indywidualnych potrzeb.

Telewizory OLED polecane na początku 2020 roku

Telewizorów OLED na rynku pojawia się coraz więcej. Wybór nie jest łatwy, ponieważ główne parametry obrazu są do siebie zbliżone. Liczą się więc detale, takie jak system operacyjny, design, czy możliwości dźwiękowe. Wybraliśmy najciekawsze propozycje. Niezależnie, który model z poniższych wybierzecie, to nie będziecie żałować.

  • LG OLED C9 – najtańszy „wszystkomający” telewizor OLED (modele serii B mają gorszy procesor). Fenomenalna jakość obrazu, przyjemny system WebOS, prosty, minimalistyczny design. Zdecydowanie najlepszy wybór pod względem współczynnika ceny do możliwości. Jednocześnie bez żadnych „fajerwerków”.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Philips 55OLED754 – najtańszy telewizor OLED z oferty Philipsa. Cechuje go brak Android TV (zamiast niego platforma SAPHI) oraz znak firmowy, jakim jest podświetlanie Ambilight. Propozycja dla tych, którzy chcą telewizor OLED, podoba im się Ambilight, ale nie są fanami systemu Android TV.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Sony Bravia AG9 – szukasz telewizora OLED z minimalistycznym designem i Android TV? Sony AG9 będzie doskonałą opcją. Wyróżnia go też chwalona przez wielu płynność wyświetlanego obrazu (dzięki bardzo dobrym algorytmom upłynniania obrazu) i Acustic Surface, czyli dźwięk odtwarzany całą powierzchnią ekranu, którym można zastąpić centralny kanał kina domowego.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Panasonic GZ2000E – to zdecydowanie najlepszy jakościowo telewizor OLED na rynku. Maksymalna jasność bliska 1000 nitów, perfekcyjny obraz w kinowych warunkach, a do tego dźwięk Dolby Atmos. Panasonic GZ2000E będzie doskonałym wyborem dla najbardziej wymagających kinomanów.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Philips 65OLED984 – Philips OLED984 to propozycja dla tych, którzy cenią sobie oryginalny design. Ten telewizor jest wolnostojący – podstawa ekranu stoi na podłodze, zintegrowany z nią jest potężny soundbar od Bowers&Wilkins. Wygląda i gra rewelacyjnie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG OLED W9 – najbardziej minimalistyczny telewizor na rynku. Jest smukły niczym tapeta i nawet przykleja się do ściany. Zresztą litera W w nazwie pochodzi od angielskiego słowa wallpaper, czyli tapeta. Oprócz tego towarzyszy mu niezły soundbar.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG OLED88Z9 – jedyny na rynku telewizor OLED z rozdzielczością 8K – i to w dodatku w tak dużym rozmiarze. Unikalny design, unikalny telewizor i kosmiczna cena. Produkt dla pionierów z zasobnym portfelem.