Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2020
Historia aktualizacji
6 gru 2019Pierwsza publikacja

Każdego roku do oferty Samsunga wprowadzanych jest kilkanaście modeli telewizorów, w dodatku w różnych rozmiarach. Łącznie daje to dziesiątki telewizorów do wyboru, często nazwanych w sposób, który nic nie mówi przeciętnemu klientowi, który po prostu chce kupić dobry telewizor. Czym one się właściwie różnią od siebie? Które są faktycznie warte uwagi? Na co warto zwrócić uwagę kupując telewizor Samsunga z 2020 roku? Podpowiadamy.

Telewizory Samsung 2020: seria TU7 i TU8

Samsung serii RU

W roku 2019 telewizory Samsunga miały w nazwie literę R. Rok 2020 to modele oznaczone literą T. Podstawowa seria ekranów Samsunga na 2020 rok to TU7XXX. Zeszłoroczne modele RU7102, RU7402 i pokrewne zostały zastąpione przez TU7002,TU8002 oraz TU8502 i pokrewne. Warto zwrócić uwagę, że modele TU8002 nie są następcami ubiegłorocznych RU8002, a niższych serii!

Wszystkie budżetowe nowości Samsunga korzystają z matryc VA 60 Hz (mogą wystąpić wyjątki w niektórych calarzach). Wszystkie mają rozdzielczość 4K, oferują system Smart TV Tizen w najnowszej odsłonie 5.5, wspierają AirPlay, głosowych asystentów (Bixby, Google Assistant, Amazon Alexa) oraz mają złącze HDMI z eARC (z poszerzonym kanałem zwrotnym, niezbędnym na przykład do podłączenia nowego soundbara z Dolby Atmos), którego brakowało w ich ubiegłorocznych odpowiednikach. Tak jak wszystkie inne ekrany Samsunga na 2020 rok, telewizory serii TU nie wspierają HDR Dolby Vision, za to obsługują formaty HDR10, HDR10+ i HLG.

Wszystkie telewizory Samsunga na 2020 rok wspierają też ALLM (czyli mogą wykryć podłączoną do nich konsolę i automatycznie przełączyć się w specjalny tryb gry o niskim input lagu) i oferują bardzo niski (niższy niż modele ubiegłoroczne) input lag na poziomie kilkunastu ms, dzięki czemu z ich wyboru bez wątpienia będą zadowoleni gracze. Nowe ekrany wspierają też tryb Filmmaker, który będzie się automatycznie aktywować, gdy zacznie się odtwarzać odpowiednio oznaczone treści. Dzięki niemu wygląd filmów ma być na tyle bliski wizji reżysera, na ile pozwala na to jakość matrycy danego telewizora.

Już od modelu TU8002 dostępny jest tryb Ambient, zarezerwowany dotychczas dla telewizorów QLED. To tryb efektownego wygaszacza ekranu, który ma na celu upiększenie pokoju. Od modelu TU8002 można też korzystać z funkcji Game Motion Plus, która efektywnie poprawia komfort gry w tytułach, które mają problemy z utrzymaniem stabilnej płynności obrazu.

Telewizor Samsunga z trybem Ambient
Tryb Ambient był niegdyś zarezerwowany wyłącznie dla telewizorów serii QLED, a teraz trafił także do niektórych modeli bez kropek kwantowych.

W serii TU85 oraz w modelu QLED Q60T Samsung zastosował nowe rozwiązanie związane z podświetlaniem ekranu: Dual LED. To wciąż podświetlanie krawędziowe, jednak znajdują się tam zarówno ciepłe, jak i zimne diody. W zależności od treści wyświetlanych na ekranie, są one odpowiednio uruchamiane, dzięki czemu obraz ma mieć lepszy kontrast, bardziej naturalne kolory, być po prostu przyjaźniejszy w odbiorze. Niestety na ten moment ciężko określić o ile to zastosowanie jest lepsze od konwencjonalnego, ale wydaje się, że rzeczywiście pozytywnie wpływa na jakość obrazu.

Który z podstawowych modeli telewizorów Samsung 2020 warto wybrać? Za serią TU7 przemawia cena, jednak brak pilota smart nieco zniechęca – tańszy pilot jest o wiele gorszy od pilotów smart dodawanych do droższych modeli. Także osoby, które posiadają dodatkowe sprzęty podłączane pod telewizor, powinny unikać modelu TU7 ze względu na tylko dwa porty HDMI (czyli o jeden mniej niż jego ubiegłoroczny odpowiednik) – konsola i dekoder telewizyjny już wyczerpują jego możliwości. TU7 to dobra opcja do oglądania klasycznej telewizji, taki „telewizor dla babci i dziadka”. Osoby chcące korzystać z funkcji Smart TV powinny sięgnąć po model TU8, natomiast TU85 to optymalne budżetowe rozwiązanie dla graczy.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Telewizory Samsung 2020: seria QLED 4K

Telewizory Samsung QLED 2020
W 2020 roku w telewizorach QLED nastąpiły spore zmiany w pozycjonowaniu poszczególnych modeli.

Tegoroczna oferta telewizorów QLED 4K firmy Samsung na pierwszy rzut oka jest bardzo zbliżona do tej z roku ubiegłego, bo składa się z modeli Q60T, Q70T, Q80T, Q90T i Q95T. To jednak tylko pozory. Nowa oferta jest w rzeczywistości stworzona tak, aby ekrany QLED były jeszcze szerzej dostępne. W praktyce wszystkie tegoroczne telewizory QLED są wypoziomowane o jeden szczebelek niżej niż ich imiennicy z ubiegłego roku. Na przykład faktycznym następcą modelu Q60R jest model Q70R, a następców modeli Q90R i Q95R trzeba szukać wśród telewizorów 8K.

Tak właściwie wszystko w nowych telewizorach QLED 4K rozchodzi się o podświetlanie i matrycę, bo właśnie nimi różnią się kolejne modele.

  • W modelu Q60T znajdziemy krawędziowe podświetlanie wykorzystujące Dual LED, ale jedynie 60-hercowe odświeżanie matrycy.
  • W modelu Q70T podświetlanie nadal jest krawędziowe, ale za to matryca ma 120-hercowe odświeżanie.
  • W modelu Q80T mamy podświetlanie tylne, wielostrefowe, tzw. FALD, dzięki któremu uzyskuje się zdecydowanie lepiej wyglądający HDR.
  • Modele Q90T i Q95T są bliźniacze, mają więcej stref podświetlania od modelu Q80T, ale mniej niż ubiegłoroczny Q90R, dając jasny sygnał, że flagowe telewizory Samsung w tym roku to te wyposażone w matrycę 8K. Q90T i Q95T różnią się od siebie złączem one connect – tylko w modelu Q95T znajdziemy jeden przewód z tyłu ekranu i skrzynkę z resztą złącz, którą można ukryć nawet 15 metrów od ekranu (w zestawie przewód 5-metrowy).
Telewizor Samsung Q60T
Samsung Q60T, pomimo podobnej nazwy, jest telewizorem zupełnie innej klasy niż ubiegłoroczny Q60R.

Dopiero od modelu Q80T zobaczymy realne efekty HDR – jest jednym z nielicznych telewizorów na rynku oferujących jasność przekraczającą 1000 nitów w trybie HDR. Natomiast model Q70T będzie zapewne jednym z najlepiej wycenianych telewizorów na rynku oferującym 120-hercową matrycę, który przy okazji ma port HDMI 2.1 (jak wszystkie wyższe modele), dzięki czemu jest dobrym wyborem dla graczy i fanów sportu. To właśnie między modelami Q80T i Q70T warto się zastanowić szukając fajnego ekranu – klasy średniej, a nawet średniej wyższej. Ekrany QLED 4K dostępne są w rozmiarach od 43 do 85 cali.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Telewizory Samsung 2020: seria QLED 8K

Telewizor Samsung QLED 8K
W 2020 roku Samsung wprowadził do sprzedaży aż dwa telewizory QLED 8K.

Tegoroczna oferta telewizorów Samsung QLED 8K to już dwa modele. To jasny sygnał, że ceny telewizorów 8K spadają i poprawia się ich dostępność. Model Q800T jest właściwie bezpośrednim następcą ubiegłorocznego Q950R, przy czym wszystkie jego złącza znajdziemy z tyłu obudowy, a nie w zewnętrznym module. Jest tu też port HDMI 2.1. Pod względem funkcji nie ustępuje on modelowi Q950T, który jest flagowym telewizorem w ofercie Samsunga na 2020 rok.

To, co wyróżnia Q950T, to design. Telewizor jest nad wyraz smukły, jak na ekran z pełnym tylnym podświetleniem. Z przodu praktycznie nie widać ramek. Oprócz dużej jasności i świetnego wielostrefowego podświetlenia, oferuje też niezły dźwięk z głośników ulokowanych w każdym z narożników ekranu i głośników niskotonowych. Q950T, podobnie jak inne modele QLED 2020. obsługuje technikę OTS, czyli dźwięk podążający za obiektem wyświetlanym na ekranie, funkcję Q-Symphony integrującą głośniki telewizora z soundbarami Samsunga (też z 2020 roku) oraz aktywny wzmacniacz głosu, który aktywuje się, gdy wykryty zostaje hałas w pomieszczeniu.

Model Q950TS jest absolutnie topowy i jeśli zależy wam na najwyższej jakości zarówno obrazu, jak i dźwięku, to wybierzcie ten telewizor. Natomiast model Q800T nie ustępuje mu aż tak znacząco i poleciłbym go każdemu, kto chce kupić duży ekran o doskonałych parametrach obrazu, a jednocześnie dysponuje już skompletowanym systemem audio. Warto zaznaczyć, że telewizory 8K nabierają sensu głównie przy dużych rozmiarach, od 75 cali wzwyż, bo właśnie wtedy zaczynają być widoczne zalety związane z większą liczbą pikseli. Planując zakup ekranu 75 lub 85 cali warto właśnie je rozważyć – zwłaszcza, że ceny powoli przestają przerażać.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Telewizory Samsung 2020: seria LifeStyle

Samsung The Frame

Oprócz klasycznej linii telewizorów, oferta Samsunga to także ekrany „lifestyle’owe”. Pod tym hasłem przede wszystkim kryje się model The Frame – czyli telewizor z matrycą QLED, jednym przewodem i ramką wyglądający jak rama obrazu. Dodatkowo daje on dostęp do szczegółowych zdjęć tysięcy obrazów z galerii z całego świata. W roku 2020 seria The Frame zyskała dwa nowe rozmiary: 32 i 75 cali. Przy czym ekran 32-calowy ma rozdzielczość HD (z racji swojego małego rozmiaru).

W ofercie w Polsce wkrótce powinien pojawić się też telewizor Sero. To ekran ze specjalnym stojakiem, który jest adresowany do młodego pokolenia odbiorców. Telewizor ten może działać również w pionie i automatycznie się obraca, gdy wykryje pionowe treści. Dzięki temu jest idealny do konsumpcji treści z serwisów społecznościowych, takich jak TikTok i Instagram.

Do Polski na razie nie trafią inne nowe lifestyle’owe serie telewizorów Samsunga. Po pierwsze – The Terrace. Są to modele QLED z dużą jasnością i wodoodporną obudową, stworzone głównie z myślą o ogrodach. A po drugie – Serif. Czyli telewizory z obudową inspirowaną fontami szeryfowymi, dostępne w różnych odcieniach kolorystycznych.