Ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2020
Historia aktualizacji
6 lis 2020

Sprawdzenie aktualności informacji zawartych w artykule i związane z tym lekkie korekty tekstu.

13 sie 2020

Aktualizacja listy polecanych telewizorów o modele z 2020 roku.

25 lis 2019Pierwsza publikacja

To, prawda, że na każdym telewizorze da się obejrzeć mecz, film lub pograć, jednak nie każdy telewizor sprawdzi się w tych zadaniach tak samo dobrze. Szczególnie mocno dotyczy to telewizorów do gier, ponieważ jakość telewizora podłączonego do konsoli lub komputera ma bezpośredni wpływ na wyniki uzyskiwane w czasie rozgrywki. Dlatego osoby szukające telewizora do gier, a szczególnie telewizora do konsoli nowej generacji, powinny zwrócić uwagę na kilka parametrów upatrzonych modeli.

Czym musi się wyróżniać telewizor do gier?

Do niedawna za podstawowy parametr dobrego telewizora do gier uchodził niski input lag. Opóźnienia wciąż mają kluczowe znaczenie, ale w ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się sporo nowych technik w telewizorach, które poprawiają rozgrywkę, przez co warto zwrócić na nie uwagę.

Dobrze gdy telewizor, który ma być głównie wykorzystywany do gier, obsługuje jakąś formę VRR (FreeSync lub HDMI VRR), czyli zmiennej częstotliwości odświeżania ekranu, które pozwala uniknąć efektu „rozrywania” obrazu Z funkcji tej skorzystają posiadacze konsol Xbox One X, Xbox Series S/X i PlayStation 5, a także właściciele nowszych kart graficznych.

Obraz z telewizora bez obsługi VRR
Obsługa VRR przez konsolę i telewizor pozwala uniknąć efektu „rozrywania” wyświetlanych klatek w grach, które nie używają synchronizacji pionowej.

Wrażenia płynące z rozgrywki znacznie poprawi też zauważalny efekt HDR, coraz częściej implementowany w nowych grach. Tu samo wsparcie danego standardu HDR przez telewizor (HDR10 lub Dolby Vision) nie wystarczy. Potrzebna jest też odpowiednio wysoka jasność ekranu, bo dopiero wtedy efekt jest uwypuklony. Przyjmuje się, że HDR zaczyna być faktycznie widoczny, gdy telewizor potrafi świecić z jasnością przynajmniej 500-600 nitów, a naprawdę ciekawie robi się powyżej 1000 nitów. Realną maksymalną jasność danego ekranu można poznać jedynie z niezależnych testów. Bardzo pomaga też wielostrefowe podświetlenie (w telewizorach LCD) – najlepiej tylne, a nie krawędziowe – bo sprawia ono, że obraz HDR jest o wiele bardziej kontrastowy.

Mile widziane w telewizorze do gier są też rozwiązania, takie jak automatyczny tryb gry powiązany z funkcją ALLM (Auto Low Latency Mode), czyli automatycznym przełączaniem się ekranu w tryb minimalizujący opóźnienia. Topowe telewizory z HDMI 2.1 są w stanie też dostarczyć obraz HFR, czyli 4K w 120 klatkach na sekundę, a w przypadku 8K – w 60 klatach na sekundę.

Sprawdzanie input-laga telewizora, do którego jest podłączona konsola.
Input-lag to opóźnienie między wciśnięciem przycisku na kontrolerze, a zobaczeniem efektu tego działania na ekranie. Im ono mniejsze, tym lepiej telewizor spisze się grach. Aby go poznać, niezbędne jest poszukanie rzetelnych testów w sieci.

Jeśli chodzi o input lag, to na szczęście tylko niewielka część obecnie sprzedawanych telewizorów ma input lag przekraczający 50 ms, który rzeczywiście przeszkadza w czasie rozgrywki. Natomiast coraz więcej ekranów, po włączeniu w ich ustawieniach trybu gry, jest w stanie osiągnąć bardzo dobry input lag poniżej 10 ms, a niektóre modele pozwalają uzyskać relatywnie dobry input-lag nawet z działającymi upłynniaczami i innymi funkcjami poprawiającymi jakość obrazu, które zazwyczaj zwiększają opóźnienie nawet do ponad 100 ms.

Dobry telewizor do gier, to telewizor z:

 • niskim input lagiem;
 • obsługą jakiejś odmiany zmiennej częstotliwości odświeżania;
 • dobrze działającym HDR-em (dzięki wysokiej maksymalnej jasności i wielostrefowemu podświetleniu lub matrycy OLED);
 • jeśli ma być podłączona do niego konsola nowej generacji, to powinien mieć złącze HDMI 2.1.

Ile kosztuje dobry telewizor do gier?

Większość opisanych powyżej rozwiązań jest zagwarantowana w topowych modelach telewizorów i niemal każdy nowy telewizor wysokiej klasy spisze się w grach przynajmniej dobrze. Natomiast nie każdy z nas chce przeznaczyć na telewizor kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. W cenie do 2000 zł można kupić ciekawy, 50- lub 55-calowy telewizor 4K do gier z niskim input lagiem, a często też z dodatkowymi funkcjami dla graczy, więc jak najbardziej istnieją tanie telewizory do gier. Trzeba jednak mieć świadomość, że choć przyzwoite, to nie pozwalają one cieszyć się pełnią możliwości nowoczesnych konsol i kart graficznych. Nie uświadczymy na nich super efektu HDR. Wciąż jednak wrażenia z gry na dużym, nowym telewizorze 4K będą dużo lepsze niż na starszym ekranie Full HD.

Telewizor z podłączonym PlayStation 4, na którym jest uruchomiony Fortnite.

Telewizor do konsol nowej generacji?

Końcówka tego roku stoi pod znakiem konsol nowej generacji: PlayStation 5 i Xbox Series X. Potrafią one wyświetlać obraz nawet o rozdzielczości 8K – choć nie należy się spodziewać zbyt wielu gier, które skorzystają z tej możliwości. Dlatego osoby z zasobnym portfelem, kupujące telewizor na lata, mogą pomyśleć o modelu, który będzie pozwalał w pełni docenić efekty działania nowej konsoli. Czyli jakim? Chodzi o telewizor OLED lub zaawansowany telewizor LCD, który jest w stanie uzyskać bardzo dobry jakościowo efekt HDR. Ponadto, taki telewizor „na lata” powinien mieć HDMI 2.1, wspierać wspomnianą przed chwilą technikę VRR i wyświetlać obraz 4K w 120 kl./s. No i bardziej zamożni nie powinni zapominać o modelach 8K. Takie telewizory, które pozwolą w pełni cieszyć się najnowszą generacją konsol, wbrew pozorom nie są aż tak drogie, jakby się mogło wydawać. Choć do tanich oczywiście też nie należą.

Xbox Series X i PlayStation 5
Obie konsole nowej generacji mają port HDMI 2.1, więc chcąc wykorzystać pełnię ich możliwości należy zainwestować w telewizor ze złączem HDMI 2.1, który robi z niego dobry użytek.

Polecane telewizory do gier i nowych konsol

Zebraliśmy najciekawsze telewizory dostępne w drugiej połowie 2020 roku, które sprawdzają się podczas grania. Wśród wybranych modeli każdy powinien znaleźć coś dla siebie, niezależnie od budżetu.

 • Xiaomi Mi LED TV 4S – telewizor Xiaomi nie jest najlepszym telewizorem dla graczy jako takim. W dodatku pojawia się w wariantach z matrycą IPS i VA. Jest jednak propozycją z niskim input lagiem, upłynnieniem obrazu, dobrym wykonaniem i stabilnie działającym Android TV. To czyni go fajnym telewizorem za mniej niż 2000 zł.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Samsung UE55TU8502 – model TU8502 w rzeczywistości jest następcą ubiegłorocznego RU7402 i pokrewnych. Oznacza to w praktyce tyle, że jest to jeden z najtańszych telewizorów na rynku z automatycznym trybem gry i bardzo niskim input lagiem (choć zabrakło w nim obsługi FreeSync). Oprócz tego wyróżnia się on dobrym (w swej klasie) odwzorowaniem kolorów i płynnością ruchu. Przy okazji to telewizor bardzo uniwersalny.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • TCL QLED 65C815 – tani QLED TCL. W dodatku z 120 Hz matrycą (tylko w wariancie 65-calowym), dużą przekątną ekranu, oraz dobrze grającym zintegrowanym głośnikiem. To kolejna propozycja z gatunku „dobry stosunek ceny do jakości i możliwości”. Zdecydowanie warto brać go pod uwagę w czasie szukania budżetowego telewizora do gier – zwłaszcza, gdy nie zależy nam bardzo na HDR i grach z nowej generacji konsol w pełnej krasie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Samsung QE55Q80T – seria Q80T to najniższy w 2020 roku model telewizora Samsunga z zaawansowanym wielostrefowym podświetleniem. W efekcie otrzymujemy więc dużą jasność i piękny HDR. Dobrą płynność ruchu zawdzięcza on 120 Hz matrycy VA. Do tego jest tu VRR i wsparcie innych funkcji znanych z HDMI 2.1, a także niski input lag. Stosunek ceny do możliwości też jest na odpowiednim poziomie i generalnie jest to jeden z najtańszych ekranów, który z czystym sumieniem możemy polecić osobom szukającym telewizora do konsoli nowej generacji.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • LG OLED55CX – referencyjny telewizor OLED 4K od LG. To telewizor ze wsparciem wszystkich technologii VRR obecnych na rynku (G-Sync, AMD FreeSync, HDMI VRR), niskim input-lagiem, świetną czernią, widocznym efektem HDR i HDMI 2.1. To telewizor w pełni gotowy na długie lata rozgrywki w najwyższej jakości.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Samsung QE65Q800T – Q800T to telewizor 8K Samsunga ze świetną czernią, szerokimi kątami widzenia, niskim input lagiem i oczywiście HDMI 2.1. W dodatku pokazuje, że ceny ekranów 8K topnieją.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • Samsung QE65Q950T – topowy tegoroczny telewizor Samsunga. Oferuje jeszcze wyższą jasność i lepsze efekty HDR, a także fantastyczne kolory. Do tego może pochwalić się dobrym dźwiękiem i kilkoma „wodotryskami” w systemie związanymi z dostosowaniem obrazu i dźwięku. Rozwiązanie dla szukających najwyższej jakości nie tylko w grach.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
 • LG 75NANO99 – pomimo zastosowania matrycy IPS, warto mieć ten telewizor na oku z racji na rozmiar, rozdzielczość 8K i tylne wielostrefowe podświetlanie. Niezłe parametry, które również sprawiają, że mowa o ekranie wysokiej klasy, który będzie przez lata dawał przyjemność z rozgrywki na bardzo dużym ekranie.

Sprawdź nasze inne teksty o telewizorach: