Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 2020
Historia aktualizacji
17 lip 2020

Aktualizacja listy polecanych telewizorów o modele z 2020 roku.

2 gru 2019Pierwsza publikacja

Sport, zwłaszcza ten dynamiczny, jak piłka nożna, jest dla telewizorów prawdziwym wyzwaniem. To właśnie w czasie transmisji piłkarskich rozgrywek łatwo wyłapać wszelkie mankamenty ekranu – kiepską płynność ruchu, nieprawidłowe odwzorowanie kolorów, czy słabe kąty widzenia. Dlatego jeśli intensywnie śledzicie sportowe zmagania, to warto się dobrze zastanowić nad wyborem telewizora. W tym poradniku podpowiemy Wam, na co zwrócić uwagę, aby być zadowolonym po zakupie nowego telewizora do oglądania sportu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie telewizora do oglądania sportu?

Sport to w dużej mierze dynamiczna akcja, a przy szybkim ruchu nie każdy telewizor radzi sobie dobrze z przetwarzaniem obrazu. Na części z ekranów ewidentnie widać smużenie i inne niedociągnięcia, takie jak na przykład długi ślad piłki na ekranie. Dlatego w czasie oglądania sportu najlepiej spisują się telewizory z 120 Hz odświeżaniem matrycy lub 60 Hz z dobrym upłynniaczem.

Jeśli lubicie oglądać sport w większym towarzystwie, to po pierwsze powinniście pomyśleć o telewizorze z jak największą matrycą. Po drugie o tym, aby gwarantowała ona szerokie kąty widzenia. W przypadku typowych matryc VA kontrast i nasycenie kolorów są poprawne jedynie wtedy, gdy patrzy się na nie na wprost. Dlatego w telewizorach do oglądania sportu najlepiej spisują się matryce typu IPS, OLED oraz wybrane flagowe modele LCD Samsunga i Sony, w których dodatkowy filtr optyczny poprawia kąty widzenia ich matryc VA. Chociaż należy pamiętać, że głęboka czerń i duży kontrast matryc VA zapewniają znacznie lepsze doświadczenia jakościowe, gdy siedzi się na wprost ekranu.

Telewizor koszykówka

Jednak nie ma wątpliwości, że to rozmiar ekranu jest tym, co ma największy wpływ na sportowe emocje płynące z telewizora. Nie bójmy się dużych ekranów o przekątnej przekraczającej 70 lub nawet 80 cali. Takie telewizory znacząco staniały w ostatnim czasie, a siedząc przed tak dużym wyświetlaczem można się poczuć, jakby się siedziało tuż przy płycie boiska.

Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, gdy kupuje się nowy telewizor do oglądania sportu, to odwzorowanie kolorów. Producenci telewizorów lubują się w przerysowaniu kolorów w trybach sportowych, przez co zieleń murawy jest wręcz sztuczna, a koszulki graczy wyglądają jak jednokolorowe plamy bez jakichkolwiek detali. Co prawda niektórzy lubią taki efekt, ale nie ma on nic wspólnego z naturalnością. Dlatego uważamy, że współczesny telewizor do oglądania sportu powinien wspierać szeroką paletę barw, mieć względnie dobrą jasność i być w miarę poprawnie skalibrowany w trybie sportowym, aby transmisje sportowe wyglądały tak, jak powinny.

Ile trzeba wydać na dobry telewizor do oglądania sportu?

Tanie telewizory z zasady powinny być uniwersalne. W rzeczywistości niestety najtańsze modele (do 2000 zł) zazwyczaj sprawdzają się tylko przy standardowej konsumpcji telewizji, gdzie sport jest jedynie dodatkiem, a pierwsze skrzypce grają telenowele, serwisy informacyjne, teleturnieje i telewizja śniadaniowa. Krótko mówiąc treści, które nie mają ani większej dynamiki, ani nie wymagają dobrego odwzorowania kolorów, ani przyzwoitego dźwięku. Jeśli szukacie taniego telewizora do sportu, to zdecydowanie warto zadbać, aby zakupiony sprzęt miał przynajmniej poprawnie działające skalowanie obrazu i dobrej klasy „upłynniacz” ruchu. W najtańszych telewizorach mało znanych marek może brakować nawet tak podstawowej funkcjonalności, jak zmiana parametrów obrazu, co jest kolejną dziedziną przemawiającą na ich niekorzyść. Podsumowując, trudno mówić o przyjemności z oglądania meczu, gdy piłka zostawia smugi, kolory są przerysowane, a doping z trybun sprawia, że telewizor trzeszczy. Sport to naprawdę wymagający rodzaj treści, więc warto trochę zwiększyć budżet i nie kupować najtańszego telewizora, albo kupić model z mniejszym ekranem, ale trochę wyższej klasy.

Telewizor sport

Dobrze, gdy telewizor do oglądania sportu to smart TV

Sport to wciąż domena głównie klasycznej telewizji, w przeciwieństwie do filmów i seriali, które w znacznej mierze przeniosły się do serwisów VOD. Jednak coraz częściej kanały sportowe można oglądać bez posiadania kablówki lub telewizji satelitarnej. Na wybranych telewizorach znajdziemy aplikację ElevenSports oraz Eurosport. Na większości natomiast dostępna jest Ipla oraz Player.pl. W tej pierwszej mamy dostęp do kanałów Polsatu Sport, w tym Polsat Sport Premium z transmisjami Ligi Mistrzów. W tej drugiej można wykupić dostęp do kanałów Canal+, gdzie znajdziemy chociażby mecze Ekstraklasy. Na telewizorach z system Android TV, a wkrótce także na innych, pojawi się aplikacja Canal+, również oferująca dostęp do licznych kanałów sportowych na żywo, w tym z możliwością oglądania 4 kanałów jednocześnie. Na razie niestety brakuje jednej usługi skupionej wyłącznie na sporcie, która skupiałaby większość rozgrywek w jednym miejscu, ale może to zmieni się w kolejnych latach.

Polecane telewizory do oglądania sportu

Poniżej znajdziecie polecane przez nas telewizory do oglądania sportu. Większość z nich to telewizory z matrycą 120 Hz, bo takie modele są najlepsze do oglądania sportu, jednak wzięliśmy też pod uwagę zapotrzebowania osób z bardziej ograniczonym budżetem. Poza tym, ważne dla nas jest poprawne odwzorowanie kolorów i atrakcyjny współczynnik ceny do jakości.

  • Samsung UE55TU7102/7172 – choć w sklepach można jeszcze znaleźć zeszłoroczny odpowiednik tego modelu, to warto zwrócić uwagę już na jego następcę, którego cena staje się coraz bardziej atrakcyjna. TU7172 to telewizor świetnie wykonany (jak na swoją klasę) i, przede wszystkim, oferujący bardzo dobrą płynność ruchu, znacząco przewyższającą tą klasę telewizorów. Do tego obsługuje też bogatą i stabilną platformę Smart TV Tizen. Minusem jest tradycyjny pilot, ale znów mogą to docenić osoby starsze i przyzwyczajone do klasycznej telewizji.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Philips 58PUS7304 – telewizor, który z miejsca stał się kultowy. Wszystko ze względu na fantastyczny wygląd, obsługę techniki ambilight, procesor obrazu P5, i przyzwoicie działający system Android TV. Wariant 58-calowy ma matrycę VA 60 hz, co czyni go naprawdę dobrym telewizorem w swej klasie cenowej.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung 82RU8002 – model prezentujemy w wariancie 82-calowym, ale jest też dostępny w mniejszych wersjach. To telewizor Samsung z 2019 roku z 120 Hz matrycą i szeroką paletą barw. Oferuje aktualnie najlepszy stosunek jakości do ceny i to niezależnie od rozmiaru. 82-calowe monstrum za około 7000 zł robi niesamowite wrażenie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG OLED CX – najnowszy OLED LG oferuje wysokiej klasy obraz i spisuje się w niemal każdym wymagającym zastosowaniu, takim jak sport, gry i filmy. Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy w zaciemnionym pomieszczeniu. Wadą są ograniczone rozmiary – maksimum to 77 cali przy wysokiej cenie. Wrażenia są jednak niesamowite.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG OLED C9 – ubiegłoroczny OLED LG w bardzo niewielkim stopniu różni się od swojego następcy, a jest przy tym zauważalnie tańszy, bo często jest bohaterem różnego rodzaju wyprzedaży. Z jego zakupem trzeba się jednak śpieszyć, bo coraz mniej sklepów ma go w swojej ofercie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung QE65Q800T – telewizor dla tych, którzy nie lubią kompromisów i szukają najwyższej jakości obrazu w największych rozmiarach. Gwarantuje bardzo wysoką jasność, dzięki czemu spisze się nawet w bardzo jasnym salonie, świetne kolory, bardzo dobre kąty widzenia i niesamowitą płynność. Dzięki rozdzielczości 8K i efektywnemu skalowaniu, obraz nawet z gorszych źródeł, jak niektóre kanały telewizyjne, często wygląda na nim zaskakująco dobrze.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.