Ostatnia aktualizacja: 11 września 2020
Historia aktualizacji
11 wrz 2020

Aktualizacja listy polecanych telewizorów z HDR o modele z rocznika 2020.

27 lis 2019Pierwsza publikacja

High Dynamic Range, w skrócie HDR, to najlepsze co spotkało telewizory i treści wideo od czasu cyfryzacji. Dobrej jakości efekt HDR wpływa na obraz znacznie bardziej i widoczniej niż ciągłe zwiększanie rozdzielczości, na przykład do 4K lub 8K. To jednak nie znaczy, że każdy telewizor z HDR potrafi dostarczyć takich samych wrażeń i tak samo wysokiej jakości obrazu. Dlatego warto zastanowić się, jaki telewizor HDR wybrać, aby zobaczyć prawdziwy HDR, a nie tylko jego namiastkę. W tym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę szukając telewizora z HDR.

Czym jest HDR?

HDR baner

HDR to skrót od High Dynamic Range, co można przetłumaczyć z języka angielskiego jako szeroki zakres dynamiki. Dzięki zastosowaniu tej techniki możliwe jest zapisanie i wyświetlenie obrazu o dużej rozpiętości tonalnej tak, aby zachować szczegóły zarówno w bardzo ciemnych, jak i w bardzo jasnych częściach sceny, a przy tym właściwie zestopniować wszystkie tony pośrednie. W praktyce oznacza to, że widoczne na jednej, bardzo kontrastowej scenie letnie słońce i chmury nie są tylko bardzo jasnymi plamami bez detali, a zacienione wnętrze jaskini nie jest czarną dziurą. Dodatkowo, na dobrym telewizorze HDR wspomniane przed chwilą słońce zdaje się rzeczywiście świecić z ekranu telewizora, podobnie światła samochodów, czy lampy uliczne. Krótko mówiąc, dzięki HDR obraz w filmach i grach jest po prostu bliższy rzeczywistości.

Wraz z HDR w parze zazwyczaj idzie też szeroka paleta kolorów, co oznacza, że telewizor jest w stanie wyświetlić więcej odcieni danego koloru, a tym samym trawa na boisku jest naprawdę zielona, a usta aktorek są krwisto czerwone. Właśnie ta naturalność obrazu zawdzięczanego HDR sprawia, że technika ta jest bardziej istotna w nowym telewizorze niż wysoka rozdzielczość. Natomiast połączenie 4K, HDR i szerokiej palet barw na filmach sprawia, że uzyskuje się rewelacyjny obraz.

Dolby Vision, HDR10+, HLG o co w tym chodzi?

Technika HDR nie jest jednolita i występuje w kilku standardach. Podstawowym jest HDR10, który jest obsługiwany przez każdy ekran HDR. Także każdy film na płycie lub w serwisie streamingowym z HDR, takim jak Netflix, Amazon Video i Disney+, wspiera ten standard.

W przypadku kanałów telewizyjnych, takich jak Canal+ UltraHD, używany jest standard HLG, który też jest wspierany przez wszystkie współczesne telewizory z obsługą HDR.

Standardy HDR

Natomiast HDR10+ i Dolby Vision to dwa konkurencyjne wobec siebie standardy, będące rozwinięciem podstawowej wersji HDR10. Ich przewaga nad HDR10 polega przede wszystkim na tym, że metadane obrazu (na przykład informacje o maksymalnej jasności pikseli) zapisywane są dla każdej klatki, natomiast w podstawowym HDR10 są to globalne metadane dla całego filmu. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku nieco słabszych ekranów, bo dzięki temu dobrze wyglądają na nich sceny, które do prawidłowego wyświetlenia nie wymagają świecenia z jasnością przekraczającą możliwości podświetlenia telewizora (w przypadku materiału HDR10 sceny te byłyby na słabszym wyświetlaczu zbyt ciemne). Coraz więcej telewizorów na rynku wspiera wszystkie standardy HDR, jednak i tak trzeba pamiętać o tym, że pełny, efektowny HDR zobaczymy tylko wtedy, gdy matryca telewizora charakteryzuje się doskonałą czernią, dużą jasnością i dużym pokryciem palety kolorów REC.2020, więc kwestia obsługiwanych standardów HDR jest drugorzędna.

Czy każdy telewizor z HDR jest taki sam?

Kontynuując rozpoczęty przed chwilą wątek, niestety nie wystarcza to, że telewizor obsługuje HDR, i to nawet w wersji HDR10+ lub Dolby Vision. To, że telewizor przyjmuje i dekoduje sygnał HDR, nie oznacza jeszcze, że potrafi z niego zrobić dobry użytek, bo to zależy od właściwości jego matrycy. Owszem, uruchamiając film HDR na nawet najbardziej podstawowym telewizorze HDR zapewne będzie on wyglądał lepiej niż film nie-HDR HD, czy film z DVD. Jednak trudno mówić o realnych korzyściach ze wsparcia HDR, jeśli telewizor nie potrafi świecić z jasnością przekraczającą 500 nitów (i dobrze by było, gdyby miał podświetlenie strefowe). A takie telewizory kosztują już minimum 3 tysiące złotych. I to wciąż nie będzie taki efekt, jak w najlepszych telewizorach, gdzie jasność przekracza 2000 nitów. Dlatego w przypadku tanich telewizorów obecność wsparcia HDR nie jest czymś, co sprawi, że ekran ten będzie zachowywał się jak telewizor z wyższej półki. Na szczęście, taki telewizor i tak pozwoli uzyskać lepsze efekty wizualne niż telewizor sprzed 10 lat. I z pewnością będzie też większy.

Sony ZG9
Jakość HDR-u jest nierozerwalnie związana z maksymalną jasnością wyświetlacza telewizora. Podstawowe, tanie telewizory HDR świecą z jasnością około 200 nitów. Natomiast najjaśniejsze nowe telewizory, takie jak Sony ZG9, świecą około 20 razy jaśniej!

Skąd brać treści dla telewizora HDR?

Pomimo tego, że telewizory 4K są na rynku od 2013 roku, a płyty Blu-ray Ultra HD od 2016 roku, to wciąż wiele osób narzeka na brak odpowiednich treści. Gdzie ich szukać? W HDR znajdziemy większość nowych produkcji filmowych i serialowych w serwisie Netflix oraz na Amazon Video. Wszystkie pozycje w usłudze AppleTV+ są w 4K i z HDR10/Dolby Vision. W Stanach Zjednoczonych wystartował serwis Disney+, oferujący nawet wszystkie stare części Gwiezdnych Wojen zremasterowane w 4K HDR. Kanał Canal+ UltraHD oferuje wszystkie treści z HDR, między innymi transmisje na żywo meczów Ekstraklasy i inne wydarzenia sportowe, a także liczne telewizyjne premiery filmowe. Dla fanów najwyższej jakości dźwięku i obrazu w sklepach dostępne są płyty Blu-ray Ultra HD, a ich ceny w promocjach już stały się znacznie przystępniejsze, dzięki czemu tytuły wydane kilka miesięcy temu można nabyć za 49-79 zł, a za nowości zapłacimy około 140 zł. Treści HDR jest więc naprawdę sporo. Natomiast nie należy oczekiwać, aby w przyszłości pojawiło się ich więcej w tradycyjnej telewizji. To streaming wideo jest dziś formą dominującą i najbardziej rozwiniętą pod względem technicznym.

Jeśli chodzi o gry, HDR wspierają konsole PlayStation 4, Xbox One S/X (przy okazji obie mają też napęd Blu-ray Ultra HD) i nowoczesne karty graficzne, a nowe gry wysokobudżetowe coraz częściej mogą się pochwalić bardzo dobrą implementacją HDR.

Xbox One S
Xbox One S to nie tylko konsola, ale też bardzo dobry odtwarzacz filmów Blu-ray Ultra HD.

Polecane telewizory HDR

Wybór telewizorów ze wsparciem HDR jest naprawdę szeroki. My natomiast wybraliśmy wyłącznie te, które charakteryzują się wyjątkowymi parametrami w swojej klasie. Zaczynamy od modelu rozsądnego cenowo, a kończymy na absolutnym topie. Oto telewizory, które rzeczywiście pozwolą się wam zanurzyć w obrazie HDR.

  • TOSHIBA 55UA3A63DG – niezwykle tani telewizor 4K z obsługą HDR10 i Dolby Vision. W dodatku z Android TV. Nie oczekujmy po nim jakichkolwiek spektakularnych efektów wizualnych, ale w treściach z VOD (na przykład Netflix z Dolby Vision) dostrzeżemy pewne różnice w detalach względem standardowego obrazu.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • TCL C815 – to najtańszy na rynku telewizor z matrycą 120 Hz, choć znajdzie się ją jedynie w wariantach 65 i 75 cali, bo mniejsze mają matrycę 60 Hz. Jasność na poziomie 350-400 nitów nie jest jeszcze wystarczająca do dobrych efektów HDR, ale w tej klasie i tak ciężko o lepszą alternatywę.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung Q80T – aktualnie najatrakcyjniejsza propozycja dla graczy i fanów filmów, którzy chcą w dość rozsądnej cenie cieszyć się naprawdę dobrą jakością obrazu. Dzięki zastosowaniu podświetlania wielostrefowego FALD, efekty HDR są bardzo zauważalne. Tizen i 120 Hz matryca to dodatkowe atuty Q80T (w rozmiarach 55” i większych).
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Sony XH9005 – telewizor, który przez Sony jest rekomendowanydo PlayStation 5. Głównie dlatego, że jest jednym z dwóch modeli w ofercie tego producenta z HDMI 2.1. Jednak istotne jest to, że ma też wielostrefowe podświetlenie, wsparcie Dolby Vision i rzeczywiście zobaczymy na nim efekty HDR.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • LG OLED CX – jedne z najtańszych telewizorów OLED z rocznika 2020, a zarazem referencyjny pod względem jakości obrazu. W nocnych warunkach pozwala rzeczywiście rozkoszować się świetnym efektem HDR, choć telewizory OLED nie radzą sobie z nim aż tak dobrze, jak topowe telewizory LCD z podświetlaniem FALD. Jasność dochodzi w nim do 700 nitów, czyli wcale nie tak wysoko, swoje jednak robi praktycznie nieograniczony kontrast.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung Q800T – telewizor QLED 8K w wariancie podstawowym, ale podstawa znaczy tu wciąż sprzęt klasy high-end z jasnością wynoszącą znacznie ponad 1000 nitów. Jednocześnie cena tego telewizora jest znacznie bardziej akceptowała na tle jego poprzedników, choć wciąż wysoka. To jeden z tych telewizorów, który przez lata będzie cieszył rzeczywiście najwyższymi możliwościami technicznymi.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Panasonic HZ2000 – najbardziej „wyżyłowany” OLED na rynku. Telewizor, który powstał właściwie po to, aby spełnić oczekiwania ekspertów z Hollywood zajmujących się postprodukcją filmową. Jasność wyższa od standardowych OLEDów i do tego fantastyczne odwzorowanie kolorów. Musimy się jednak pogodzić z wysoką ceną, rozmiarami jedynie 55 i 65 cali oraz ubogim Smart TV. W zamian otrzymujemy topową jakość obrazu (choć jest to sprzęt bardziej do filmów niż gier).
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Samsung Q950T – flagowy telewizor Samsunga imponuje swoim praktycznie bezramkowym designem. Jasność w modelu 85-calowym potrafi punktowo dojść do 3000 nitów. To model zachwycający obrazem. Może też pochwalić się dobrym dźwiękiem i szeroką gamą możliwości systemu Tizen.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Interesuje Cię telewizor do konkretnego zastosowania?