Ostatnia aktualizacja: 8 września 2020
Historia aktualizacji
8 wrz 2020Pierwsza publikacja

Praktycznie każdy nowy telewizor ma funkcje Smart TV. Oznacza to, że ma Wi-Fi i aplikacje łączące się z internetem, dzięki czemu może korzystać ze znajdujących się w nich treści. Problem w tym, że systemów Smart TV jest na rynku dużo, a nie wszystkie są sobie równe i mogą się pochwalić tak samo zaawansowaną funkcjonalnością. Które systemy Smart TV najlepiej zaspokoją Twoje potrzeby? Podpowiadamy.

Dużo systemów Smart TV, ale tylko 3 rzeczywiście warte dalszych rozważań

Nazwy najpopularniejszych systemów Smart TV, czyli Tizena, webOS i Android TV, są już kojarzone przez wielu miłośników telewizji, ale świat Smart TV jest zdecydowanie bardziej rozległy, o czym możecie się przekonać rzucając okiem na poniższą ramkę:

Lista systemów Smart TV

  • Android TV: Sony (modele XH80 i wyższe), Philips (PUS8XX5 i wyższe), TCL (wybrane modele), Xiaomi, Toshiba (wybrane modele), JVC (wybrane modele), Hitachi (wybrane modele), Hisense (wybrane modele), Sharp (wybrane modele).
  • Tizen OS: wszystkie telewizory Smart TV Samsung.
  • webOS: wszystkie telewizory Smart TV LG.
  • SAPHI: niższe serie telewizorów Philips (PUS7XX5 2020, PUS6XX4 2019).
  • MyHome Screen (Dawniej FireFox OS): Panasonic.
  • tvOS: Apple TV 4, Apple TV 4K (tylko przystawki Apple).
  • Smart TV ze zmodyfikowanym Androidem: telewizory Manta Smart TV oraz liczne tanie przystawki.
  • Smart TV bazujące na systemie Linux: Sony, TCL, Toshiba i wielu innych producentów w swych najtańszych modelach.

Jak widać, sposobów na Smart TV jest naprawdę dużo. Zwłaszcza, gdy dołożymy do nich zmodyfikowane wersje Androida obecne we wszelkiego rodzaju set-top-boksach. Niestety autorskie systemy dostępne w tańszych urządzeniach pozostawiają wiele do życzenia. W niektórych przypadkach, jak w budżetowych telewizorach Sony, są one ograniczone do minimum, czyli dostępu do serwisów Netflix i YouTube. W innych przypadkach niezadowalająca jest szybkość działania lub stabilność oprogramowania, więc trzeba uważać.

Z tych prostszych autorskich rozwiązań najciekawiej prezentuje się SAPHI w telewizorach Philips (duża liczba aplikacji, prosty interfejs, szybkie działanie) oraz MyHome Screen w telewizorach Panasonic (proste i szybkie działanie). Jeśli jednak rzeczywiście zależy nam na funkcjach Smart TV i jak najlepszej funkcjonalności telewizora, to w praktyce do wyboru zostają trzy rozwiązania – Android TV, Tizen oraz webOS. To właśnie tym systemom przyjrzymy się w kolejnych śródtytułach, analizując dokładniej dostępność aplikacji, szybkość działania, intuicyjność interfejsu itp.

Piloty smart TV

Dostępność aplikacji na platformach Smart TV

Android TV

Wielkim atutem Android TV jest dostęp do Sklepu Play. Choć w jego „telewizorowej” wersji nie ma wszystkich aplikacji znanych ze smartfonów z Androidem, to i tak możemy liczyć je w tysiącach. Wśród nich znajdziemy wiele zaawansowanych odtwarzaczy multimediów, jak VLC i Kodi, a nawet liczne gry. Najważniejsza jest jednak świetna dostępność aplikacji VOD. Na Android TV znajdziemy niemal wszystkie najpopularniejsze na naszym rynku aplikacje VOD: Ipla, Player.pl, Vod.pl, Canal+, Netflix, Amazon Prime Video i HBO GO. W systemie Android TV nie znajdziemy jedynie aplikacji Apple TV z dostępem do usługi AppleTV+. Generalnie jednak, ze względu na dostępność na wielu telewizorach różnych producentów, system Android TV jest obecnie traktowany priorytetowo.

webOS

System na telewizorach LG również może pochwalić się dostępem do praktycznie wszystkich kluczowych aplikacji VOD, w tym do Apple TV, której brakuje na Android TV. Za to na webOS na razie brakuje dostępu do nowej usługi Canal+. Poza tym jest tu kilka innych aplikacji i minigier, ale w praktyce nie mają one większego znaczenia i kluczowy jest tu dostęp do popularnych serwisów VOD.

Tizen

Samsung przez lata dominował na polskim rynku Smart TV pod względem dostępności aplikacji. Na tej platformie wszystkie aplikacje pojawiały się pierwsze. Wszak największy udział w rynku robi swoje. Na Tizenie znajdziemy wszystkie popularne aplikacje VOD, na razie z wyłączeniem Canal+. Oprócz Apple TV, jest też aplikacja Apple Music i sporo innych programów muzycznych i radiowych. Wśród niedostępnych w innych systemach aplikacji jest też serwis Cineman z usługą CinemanGo.

Lista aplikacji dostępnych na systemie smart TV Tizen

Podsumowanie

Pod względem dostępności kluczowych aplikacji VOD wszystkie trzy platformy są do siebie zbliżone. Jedynie użytkownicy sprzętu Apple i coraz to bardziej rozbudowanej usługi AppleTV+ mogą odczuwać braki Android TV, choć aplikacja AppleTV dostępna będzie na wybranych telewizorach Sony z Android TV.

Za to Android TV oferuje zdecydowanie najwięcej dodatkowych aplikacji, w tym wybrane gry znane z urządzeń przenośnych. Największą zaletą są jednak odtwarzacze multimedialne z zaawansowanymi ustawieniami, które przypadną do gustu każdej osobie z biblioteką multimediów na dysku przenośnym lub sieciowym.

Stabilność i szybkość działania systemów Smart TV

Android TV

W przypadku telewizorów z Android TV, szybkość działania systemu mocno zależy od producenta telewizora i zastosowanych podzespołów – zwłaszcza procesora i ilości pamięci RAM. Sytuacja jest tu podobna do rynku urządzeń mobilnych. Tam także smartfony z Androidem różnią się między sobą wydajnością, nawet gdy są z tej samej półki cenowej. Finalnie więc szybkość działania bywa różna – i to także nawet na tych droższych urządzeniach. Na szczęście system jest już dojrzały i w nowszych telewizorach, także budżetowych, nie spotyka się często przykrych niespodzianek, od których aż chce się wyrzucić telewizor za okno. Trzeba jednak czasami wykazać się cierpliwością, liczyć się ze spadkami płynności, a niektóre modele uruchamiają się i działają po prostu wolno. No i niestety nawet najmocniejszy telewizor z system Android TV nie działa zawsze w pełni stabilnie.

webOS

System webOS działa w pełni stabilnie w tegorocznych telewizorach LG obecnych w polskiej dystrybucji i pod tym względem wypada lepiej od Android TV. Nie można się też przyczepić do jego szybkości działania, choć widoczne są różnice pomiędzy modelami z różnych przedziałów cenowych – o ile w przypadku tych tańszych czasem należy poczekać na załadowanie się aplikacji, to w telewizorach OLED i topowych NanoCell wszystko działa błyskawicznie.

Tizen

Sytuacja z telewizorami Samsung jest podobna, jak w ekranach LG. Tańsze urządzenia działają wolniej, ale wciąż jest to płynne i stabilne działanie. W telewizorach QLED, Frame, a zwłaszcza telewizorach QLED 8K szybkość działania jest błyskawiczna.

Podsumowanie

Systemy webOS w telewizorach LG i Tizen w telewizorach Samsung to pewniaki pod względem szybkości i stabilności działania, przy czym ewidentnie lepiej działają na droższych modelach. W przypadku Android TV istnieje niestety pewna loteria: w niektórych modelach system ten działa naprawdę dobrze (na przykład w ekranach OLED Philips i Sony, a nawet w tanim telewizorze Xiaomi), ale w przypadku niektórych tańszych urządzeń (na przykład Sharp) bywa kapryśny. Tu widać przewagę ścisłej integracji oprogramowania ze sprzętem telewizorów LG i Samsunga.

Który system Smart TV ma najwygodniejszy interfejs?

Android TV

Interfejs Android TV

W telewizorach z Android TV możemy wyróżnić dwa podstawowe elementy interfejsu – główny ekran systemu Google’a oraz dodatkowe nakładki z zakresu ustawień lub przewodnika po programach, przygotowane przez producenta telewizora. Niestety, nie zawsze są one spójne i jednolite, co może dezorientować. Interfejs Android TV skupia się na ekranie domowym, gdzie mamy dostęp do poszczególnych aplikacji i wybranych treści z niektórych z nich. Niestety zajmuje on cały wyświetlacz, więc aby przejść do interesującej nas aplikacji, trzeba zasłonić na chwilę oglądany film lub program. Chyba, że dany telewizor ma skrót do niej na pilocie lub inne rozwiązanie szybkiego dostępu.

Ekran główny można dostosować. Sama nawigacja jest dość prosta i na dodatek można w jej czasie korzystać z asystenta głosowego Google, ale dla mniej zaawansowanego technicznie użytkownika opcji może wydawać się za dużo. Krótko mówiąc, Android TV daje możliwości, ale też przytłacza swoim interfejsem, jeśli się ich nie potrzebuje.

webOS

Interfejs web OS

Interfejs webOS jest oparty na kaflach oraz wysuwanym panelu menu. Istotne jest to, że oglądany program widzimy nawet gdy wchodzimy w dość zaawansowane menu ustawień telewizora. Całość jest spójna i intuicyjna, zwłaszcza w połączeniu z pilotem Magic Remote, dodawanym do droższych modeli telewizorów LG. Bardzo łatwo dostać się do poszczególnych opcji, natomiast niekoniecznie przekonujące są same jaskrawe kolory interfejsu.

Tizen

Interfejs Tizen

W systemie Tizen cały interfejs sprowadzony został do dolnej belki z prostokątnymi bloczkami/kafelkami. W roku 2020 odświeżono wygląd, stawiając na modny seledynowy kolor, zamiast srebrzystych, jasnych odcieni. Dzięki temu menu jest przyjaźniejsze dla oczu w nocy, choć nie tak eleganckie jak wcześniej. Nawigacja po tej belce jest prosta i intuicyjna. Szybko przełączymy się pomiędzy aplikacją VOD, a kanałem telewizyjnym. I to pomimo tego, że na pilocie liczba przycisków została ograniczona do minimum.

Podsumowanie

Preferencje estetyczne są osobistą kwestią każdego z nas, dlatego warto porównać sobie główne ekrany wszystkich systemów, a także piloty w konkretnych modelach telewizorów. Wydaje się jednak, że pod względem wrażeń, wygody i intuicyjności użytkowania telewizory Samsunga z system Tizen przodują, a tuż za nimi jest webOS. Google natomiast wciąż zapowiada odświeżenie systemu Android TV. Kiedy zmiany wizualne pojawią się w telewizorach? Tego jeszcze nie wiemy.

Dostępność aktualizacji systemu Smart TV

Android TV

Obecnie dostępne telewizory z Android TV często mają zapewnioną aktualizację do którejś kolejnej wersji systemu Android – Androida 11, 12, a może także do jeszcze późniejszej wersji systemu. Niestety nie wiadomo, kiedy te aktualizacje finalnie się pojawią. W przeszłości w niektórych telewizorach aktualizacje pojawiały się dopiero po roku od zapowiedzi lub z jeszcze większym opóźnieniem. Mimo wszystko, telewizory z Android TV są aktualizowane i otrzymują także nowe funkcje od Google’a i producentów, czego zazwyczaj nie można powiedzieć o konkurencji.

webOS

System webOS nie jest aktualizowany w już wyprodukowanych urządzeniach, poza poprawkami i drobnymi zmianami. Ostatnią istotną aktualizacją jest wprowadzenia aplikacji Apple TV dla telewizorów LG z 2018 roku. Nie można jednak być pewnym, że telewizor z 2020 roku dostanie jakieś opcje z telewizorów z 2021 lub 2022 roku.

Tizen

Podobnie jak w telewizorach LG, także w ekranach Samsunga aktualizacje ograniczają się do poprawek błędów. Nie ma tu mowy o aktualizacji do nowszej wersji systemu, czy wprowadzeniu istotnych zmian.

Podsumowanie

Tylko telewizory z Android TV rzeczywiście mogą liczyć na poważniejsze aktualizacje w przyszłości. Jednak za przygotowanie systemu odpowiada Google i producent telewizora, przez co proces wprowadzania aktualizacji jest rozłożony w czasie. Lepsze to jednak niż brak jakichkolwiek aktualizacji. Zwłaszcza, że często brak aktualizacji oznacza też brak otrzymania nowych aplikacji i dostępu do nowych usług.

Jaki telewizor Smart TV wybrać?

Znacie już wady i zalety najważniejszych platform Smart TV, więc pozostało nam odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: która jest najlepsza? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Android TV to doskonały wybór dla użytkowników świadomych zaawansowanych możliwości tego systemu, korzystających z multimediów z różnych źródeł, a nie tylko z popularnych serwisów VOD. Z drugiej strony, trzeba pamiętać, że znacznie lepiej sprawdza się na drogich niż na tanich telewizorach.

Za to systemy webOS i Tizen, choć nie są tak funkcjonalne, są prostsze w obsłudze, mają intuicyjne interfejsy i dają dostęp do popularnych aplikacji i serwisów VOD. Różnią się natomiast graficznie – Tizen jest bardziej stonowany, natomiast webOS ma większe przyciski, które mogą ułatwiać nawigację na przykład osobom starszym. Tizen szczególnie dobrze sobie radzi na tańszych modelach telewizorów.

Krótko mówiąc, wszystko zależy od potrzeb i budżetu. Jeśli tylko będziecie mieć możliwość, to przed zakupem sami zobaczcie, który system wam bardziej odpowiada. Choć systemy różnią tylko detale, to jednak mogą być one znaczące przy codziennym użytkowaniu telewizora.

Szukasz nowego Smart TV?