Ostatnia aktualizacja: 3 lutego 2020
Historia aktualizacji
3 lut 2020

Zmiana listy polecanych modeli.

20 maja 2019

Zmiana głównej rekomendacji na Xiaomi Mi 9 SE.

14 gru 2018

Zmiana rekomendacji na Pocophone F1 i Honora 10.

25 kwi 2018Pierwsza publikacja

Chcesz kupić wydajny telefon z dobrym aparatem, ale ceny smartfonów najwyższej klasy uważasz za absurdalne? Nie martw się – smartfon do 1500 złotych może być naprawdę dobry i wystarczyć na lata. Najlepsze smartfony za 1500 zł mogą się pochwalić wydajnością, jakością aparatów i ekranem, które tylko w nieznacznym stopniu ustępują najlepszym i najdroższym telefonom na rynku, a przy tym często biją rekordy czasu pracy na akumulatorze. Wszystko to sprawia, że przez wiele osób sprzęt z tego przedziału cenowego jest uznawany za mający najlepszy stosunek ceny do jakości, a w artykule tym wskazujemy, które smartfony do 1500 zł są najlepsze.

Smartfon do 1500 zł – sprzęt niemal „wszystkomający”

Nie bez powodu smartfony do 1500 zł są bardzo popularne na naszym rynku. Najlepsze z nich mają wydajne procesory, które bez problemu radzą sobie z codzienną pracą i wymagającymi grami, świetne ekrany OLED o wysokiej rozdzielczości, trzy aparaty, z czego główny o jakości niewiele ustępującej jakości prezentowanej przez flagowce, dużo pamięci RAM i na dane, dobrą jakość wykonania i często akumulator o pojemności przynajmniej 4000 mAh. Na dodatek, przez to, że są często tworzone z myślą o osobach oszczędnych, które w kupowanych urządzeniach chcą mieć jak najwięcej funkcji, zazwyczaj można w nich znaleźć wyjście słuchawkowe, radio FM, port podczerwieni i inne tym podobne dodatki, które często są postrzegane przez producentów smartfonów za zbędne w modelach najwyższej klasy. Krótko mówiąc, smartfonowi do 1500 zł można stawiać wysokie wymagania i jest on w stanie zadowolić nawet bardzo wymagających użytkowników.

Aparat smartfona za 1500 zł
Aparat prawie jak z flagowca za mniej niż połowę ceny flagowca to jeden z głównych czynników przemawiających na korzyść smartfonów za 1500 zł.

Nie znaczy to jednak, że zadowoli on każdego. W smartfonie za 1500 zł zazwyczaj nie znajdzie się jeszcze najwydajniejszego możliwego procesora (choć zdarzają się wyjątki od tej zasady). Dodatkowe aparaty smartfonów tej klasy (czyli aparat ultraszerokokątny i z teleobiektywem) zazwyczaj są zauważalnie gorszej jakości niż we flagowych modelach znanych marek. Często obejść smakiem muszą się też fani bezprzewodowego ładowania, nowoczesnych portów USB-C zintegrowanych z wyjściem obrazu, a także wodoszczelności. Są to jednak stosunkowo niewielkie kompromisy w perspektywie tego, jak dużo potrafią najlepsze telefony średniej klasy.

Xiaomi. Wszędzie Xiaomi

Specyficznym „problemem” rynku smartfonów za około 1500 zł jest to, że jest on zdominowany przez jedną firmę: Xiaomi. Xiaomi jest znane z tego, że tworzy opłacalne telefony i w tym przedziale cenowym widać to wyjątkowo mocno – szczególnie w świetle problemów Huawei i Honora z dostępem do usług Google, które bardzo utrudniły funkcjonowanie tym markom, niegdyś ważnym dla smartfonów średniej klasy. Konkurencja teoretycznie ma w swojej ofercie niezłe telefony za 1500 zł, ale zakup konkurencji zamiast Xiaomi zawsze wiąże się z jakimś sporym haczykiem: zauważalnie gorszą jakością ekranu, mniejszą wydajnością, słabszą jakością zdjęć lub... wszystkimi tymi rzeczami na raz. Szczególnie jakość aparatu jest mocną stroną sprzętu Xiaomi tej klasy, bo firma ta montuje w smartfonach za 1000-1500 zł aparaty, które tylko nieznacznie ustępują swoimi możliwościami aparatom flagowca Xiaomi, czyli modelu Mi 9. Wyobrażacie sobie świat, w którym Samsung montuje aparat z Galaxy Note 10 w smartfonie z rodziny Galaxy A lub M? No właśnie. Dlatego niech was nie dziwi to, że na poniższej liście polecanych smartfonów do 1500 zł znajdują się głównie produkty Xiaomi. Po prostu wypadają one w testach tak atrakcyjnie, że trudno znaleźć dla nich godną konkurencję.

Telefony Xiaomi

Polecane smartfony do 1500 zł

Jak wspomnieliśmy, większość smartfonów za około 1500 zł ma świetny współczynnik ceny do jakości, a niżej znajdziecie te, które wypadają pod tym względem wyjątkowo dobrze.

  • Xiaomi Mi 9T – najbardziej zaawansowany smartfon tej klasy. Wydajny procesor, bezramkowy ekran OLED o wysokiej jasności, skaner linii papilarnych w ekranie, wysuwany przedni aparat, najlepsza w tej klasie sprzętu jakość zdjęć, świetny czas pracy na akumulatorze i  tak dalej. Smartfon ten ma mnóstwo zalet i stosunkowo niewiele wad (na przykład brak slotu na kartę pamięci), przez co dla zdecydowanej większości osób jest to najlepszy smartfon do 1500 zł.
  • Xiaomi Mi 9 SE – świetny telefon dla osób, które szukają telefonu z mniejszym ekranem i generalnie jeden z najporęczniejszych smartfonów na rynku. Niewielkie wymiary, ekran OLED i aparat jak w Mi 9T zachęcają do zakupu tego modelu, ale mniejsza wydajność, gorszy czas pracy na akumulatorze i wycięte wyjście słuchawkowe grają na jego niekorzyść względem Mi 9T.
  • Xiaomi Mi 9 – na co dzień nie jest to smartfon do 1500 zł, ale często jest przeceniany, więc zazwyczaj wystarczy poczekać, aby znaleźć promocję, dzięki której można go kupić za 1500 zł. Mi 9 w porównaniu z Mi 9T to wydajniejszy procesor, ładowanie bezprzewodowe, poprawiony aparat z obiektywem ultraszerokokątnym i lepszy aparat z obiektywem tele, ale też gorszy czas pracy na akumulatorze, brak wyjścia słuchawkowego, brak radia FM i wcięcie w górnej części ekranu. Wybór między Mi 9T, Mi 9 i Mi 9 SE zależy więc od upodobań i priorytetów, bo żaden z tych telefonów nie jest obiektywnie najlepszy pod każdym względem.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Xiaomi Mi 9 6/64 GB
od 2310 zł
2310 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro