Ostatnia aktualizacja: 7 sierpnia 2020
Historia aktualizacji
7 sie 2020

Aktualizacja listy polecanych smartfonów: usunięcie starych modeli i dodanie Xiaomi POCO F2 Pro, Huawei P30 i OnePlus Nord.

9 mar 2020

Aktualizacja listy polecanych smartfonów o Samsunga Galaxy A71.

18 wrz 2019

Aktualizacja rekomendacji po przetestowaniu Xiaomi Mi 9T Pro.

18 lip 2019

Zmiana alternatyw na Xiaomi Mi 9T i LG G7.

23 maja 2019

Zmiana głównej rekomendacji na Xiaomi Mi 9.

5 lis 2018

Zmiana głównej rekomendacji na Xiaomi Mi 8.

30 maja 2018

Kompleksowe odświeżenie tekstu. Zmiana rekomendacji na HTC U11 i Honora 10.

30 sie 2017Pierwsza publikacja

Najlepsze smartfony stają się coraz droższe, ale na szczęście naprawdę dobry smartfon, tylko nieznacznie ustępujący jakością tym najdroższym, można kupić już za około 2000 złotych. O ile niemal całkowicie zignoruje się ofertę tak zwanych „marek premium” i smartfona za 2000 złotych poszuka się w portfolio chińskich producentów. Które smartfony za około 2000 zł wypadają najciekawiej? Podpowiadamy w poniższym poradniku.

Smartfon za około 2000 zł – czego się po nim spodziewać?

Dobry smartfon za około 2000 zł potrafi zaoferować naprawdę sporo: bardzo wydajny procesor (w najlepszym przypadku nawet Snapragon 865, czyli jeden z najwydajniejszych na rynku) gwarantujący płynne działanie oprogramowania i gier, jasny ekran OLED pozostający czytelny nawet w najbardziej słoneczne dni, świetną jakość wykonania, atrakcyjny design z cienkimi ramkami, obsługę szybkiego ładowania i bardzo dobrą sekcję foto z kilkoma aparatami wysokiej jakości. Szczególnie ten ostatni element bardzo poprawił się w telefonach z tego przedziału cenowego, dzięki czemu najlepsze smartfony za około 2000 zł pozwalają robić bardzo ładne zdjęcia nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. Niektóre modele tej klasy mają nawet modem 5G, jednak na razie zazwyczaj dzieje się to kosztem cięć w innych miejscach. Wszystko to sprawia, że porządnemu telefonowi za 2000 zł brakuje bardzo niewiele do nawiązania równej walki z najdroższym sprzętem na rynku i tylko najbardziej wymagający użytkownicy mogą uznać ich braki za nieakceptowalne.

Aparat smartfona POCO F2 Pro
Od aparatu smartfona za około 2000 zł można oczekiwać już naprawdę sporo, choć to właśnie jakość aparatu pozostaje największą różnicą między telefonami najwyższej i średniej klasy.

O jakich brakach mowa? Smartfony za około 2000 zł zazwyczaj nie mają certyfikatu potwierdzającego ich wodoszczelność (co nie oznacza, że nie mają żadnych uszczelnień). Rzadkością jest też obsługa ładowania bezprzewodowego (a tym bardziej ładowanie zwrotne). No i choć główne aparaty smartfonów z tego przedziału cenowego są bardzo dobrej klasy, to ich aparaty dodatkowe (szerokokątny i tele) nie są najwyższych lotów. Każdy musi sam stwierdzić, czy wymienione przed chwilą rzeczy są warte dopłacenia kolejnych kilkudziesięciu procent, ale generalnie trzeba wiedzieć, że powyżej 2000 zł ceny telefonów rosną nieproporcjonalnie szybko względem wzrostu ich jakości.

Smartfon za około 2000 zł – jakiej marki?

Zapewnienia z poprzedniego śródtytułu mają jednak pewien haczyk: dotyczą tylko smartfonów chińskich marek, takich jak Xiaomi, Huawei, Realme itp. Natomiast jeśli chcielibyście kupić telefon Samsunga, Motoroli, LG, czy też Sony, to firmy te niestety nie nadążają za tempem narzuconym przez chińską konkurencję i wybierając jeden z ich produktów z tego przedziału cenowego trzeba się liczyć z zauważalnie mniejszą wydajnością, gorszymi aparatami i większą ilością plastiku w obudowie. Jeszcze dwa lata temu sytuację ratowało to, że za około 2000 zł można był kupić poprzednią generację telefonów z rodziny Samsung Galaxy lub LG G, jednak rosnące ceny telefonów najwyższej klasy sprawiły, że ta opcja obecnie właściwie zniknęła.

Xiaomi Mi 9
Rynek smartfonów za około 2000 zł został już kilka lat temu zdominowany przez chińskie marki – jak na przykład Xiaomi, które jeszcze w ubiegłym roku umieszczała w nim swoje flagowe produkty, jak widoczny na zdjęciu Xiaomi Mi 9 – i na razie nie zapowiada się, aby sytuacja się zmieniła.

Polecane smartfony za około 2000 zł

Wybór smartfona za około 2000 zł jest jednocześnie bardzo łatwy i bardzo trudny. Łatwy, bo faktycznie godnych polecenia modeli nie ma wiele. Trudny, bo żaden z nich nie jest idealny. Jak to się mówi, życie to sztuka wyborów i mamy nadzieję, że zawężenie poszukiwań do poniższych 3 pozycji tę sztukę bardzo ułatwi:

  • Xiaomi POCO F2 Pro – ciekawy design z wysuwanym przednim aparatem i skanerem linii papilarnych w ekranie, wyświetlacz OLED, najwydajniejszy dostępny procesor, przyzwoity główny aparat, a nawet wyjście słuchawkowe. Słowem, smartfon o świetnym współczynniku ceny do jakości, któremu prawie nic nie brakuje. Prawie, bo w POCO F2 Pro brakuje miejsca na kartę pamięci, ładowania bezprzewodowego i działające w Polsce obsługi 5G. Jeśli jednak Wam to nie przeszkadza, to jest to zdecydowanie najlepszy telefon za około 2000 zł.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Huawei P30 – pod względem wydajności i czasu pracy na akumulatorze smartfon zauważalnie gorszy od POCO F2 Pro. Jednak ma on pewną cechę, przez którą warto zwrócić na niego uwagę: trochę lepszy, szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych, aparat. Jeśli w nowym smartfonie zależy Ci tylko i wyłącznie na jak najlepszej jakości zdjęć, szczególnie tych nocnych, to jest to niezły wybór. W przeciwnym wypadku lepszym wyborem jest Pocophone.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • OnePlus Nord – OnePlus Nord wyróżnia się dwiema głównymi rzeczami: ma bardzo dopracowane i świetnie zoptymalizowane oprogramowanie zbliżone wyglądem i sposobem działania do czystego Androida (co ma znaczenie dla osób, które nie przepadają za chińskimi nakładkami systemowymi), a także działający w Polsce modem 5G. Oczywiście jego ekran OLED i przyzwoity zestaw aparatów prezentują w pełni zadowalający poziom, jednak jest to trochę niższa klasa sprzętu i wydajności niż P30 i POCO F2. Krótko mówiąc, telefon dla osób, dla których wysoka jakość oprogramowania i 5G są najważniejsze.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.