Ostatnia aktualizacja: 17 września 2020
Historia aktualizacji
17 wrz 2020

Aktualizacja opisów polecanych smartfonów uwzględniająca niższą cenę Redmi 9.

29 lip 2020

Aktualizacja listy polecanych smartfonów za około 600 zł: dodanie Redmi 9 i Realme C3.

11 lut 2020

Aktualizacja listy polecanych tanich smartfonów.

3 wrz 2019

Zmiana rekomendacji z Redmi 6 i Moto G6 Play na Redmi 7 i Moto G7 Play.

18 mar 2019

Zmiana rekomendacji na Redmi 6 i Motorolę Moto G6 Play.

5 mar 2018

Uzupełnienie artykułu o wnioski płynące z testów Neffosa X1 i Huawei P9 Lite mini. Sprawdzenie aktualnej sytuacji rynkowej i jej wpływu na nasze rekomendacje.

20 lis 2017Pierwsza publikacja

Współczesne tanie smartfony często zapewniają płynną pracę większości aplikacji i mniej wymagających gier, mają czytelne ekrany (zwykle o rozdzielczości HD), wykonują atrakcyjne zdjęcia (w dobrym oświetleniu), a w duecie z dobrymi słuchawkami sprawdzą się też w roli osobistego odtwarzacza MP3. Jakość najlepszych tanich smartfonów stała się na tyle dobra, że wiele osób nie widzi powodu, aby wydawać na telefon więcej niż 600 złotych. W takim razie, jaki tani smartfon jest warty zakupu? Poniżej znajdziecie listę wskazówek pomagających w zakupie dobrego taniego smartfona i polecane przez nas modele tanich smartfonów.

Jaki tani smartfon? Z odpowiednią ilością pamięci

Wybieranie taniego smartfona bywa trudniejsze niż flagowca. W tych ostatnich zwykle wszystko działa jak należy i największym problemem staje się kwestia wyglądu oraz ceny urządzenia. Niedrogie telefony wymagają zaś od nas więcej uwagi oraz bardzo rozważnej analizy potencjalnych kompromisów, które będziemy musieli zaakceptować.

Tanie smartfony przed testami
Tanie smartfony czekające w kolejce na nasze testy ;)

Jednym z podstawowych parametrów, na który trzeba zwrócić uwagę w czasie kupowania taniego telefonu, jest ilość pamięci. Twój nowy tani smartfon do 600 zł musi mieć przynajmniej 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci na dane. 2 GB pamięci RAM to w dzisiejszych czasach absolutne minimum, jeśli użytkowanie telefonu ma sprawiać przyjemność, a 3 lub nawet 4 GB RAM jest wskazane, jeśli chcesz, aby Twój telefon służył Ci jak najdłużej. Natomiast większa ilość pamięci wbudowanej przyda się każdemu, kto chce instalować na swoim telefonie programy. Czyli właściwie każdemu użytkownikowi smartfonów. Co prawda część plików, jak zdjęcia i filmy, można przenieść na kartę pamięci, ale nie da się tego zrobić ze wszystkimi danymi i aplikacje zazwyczaj działają szybciej i stabilniej, gdy są zainstalowane w pamięci systemowej. Trzeba też pamiętać o tym, że telefon rezerwuje sobie część pamięci na system operacyjny i procesy niezbędne do jego działania, więc w telefonie z 16 GB wbudowanej pamięci do dyspozycji użytkownika pozostaje tak naprawdę niecałe 8 GB. W telefonie z 32 GB pamięci dla użytkownika zazwyczaj pozostają 22-24 GB. Czyli nie 2, a 3 razy więcej. Wszystko to sprawia, że na poniższej liście polecanych tanich smartfonów w ogóle nie znajdziecie modeli, które nie mają przynajmniej 2 GB RAM i 32 GB pamięci na dane.

Slot na kartę SD
W wielu tanich smartfonach można włożyć kartę SD w miejsce drugiej karty SIM, ale karta pamięci nie jest w stanie w pełni zastąpić pamięci wbudowanej!

Dobry tani smartfon: z jakim procesorem?

W tanich smartfonach zdecydowanie najbardziej warte uwagi są procesory, które część rdzeni mają opartych na architekturze Cortex-A7x (na przykład A73 lub A75), takie jak Snapdragon 460, Exynos 7884 lub MediaTek Helio G70 i G80. Wynika to z tego, że rdzenie serii Cortex-A70, przy tym samym taktowaniu, są około 2 razy wydajniejsze od rdzeni Cortex-A53. W praktyce oznacza to tyle, że wyposażone w nie smartfony działają dużo szybciej w czasie typowego użytkowania (na przykład szybciej uruchamiają programy, ładują strony internetowe itp.). Różnica jest na tyle istotna, że wśród polecanych przez nas telefonów za około 600 zł znajdziecie tylko modele wyposażone w procesor wspomnianej przed chwilą klasy.

Snapdragon w smartfonie
W tanim smartfonie nie należy patrzeć jedynie na wydajność procesora, ale wybranie modelu ze zbyt przestarzałym CPU będzie miało nieprzyjemne konsekwencje.

Co jeszcze tani smartfon musi mieć, aby nie być kiepskim smartfonem?

W najtańszych smartfonach ekrany zazwyczaj mają rozdzielczość 720p i dla większości osób jest ona wystarczająca. W praktyce w smartfonach tej klasy bardziej niż na rozdzielczość trzeba zwrócić uwagę na to, czy ekran jest wystarczająco jasny (a przy tym czytelny w słoneczne dni) i odpowiednio chroniony – najlepiej szkłem Gorilla Glass i warstwami oleofobowymi. Bo co nam po ekranie wysokiej rozdzielczości, jeśli nic na nim nie widać po wyjściu z budynku, łatwo się rysuje i nie da się go doczyścić z odcisków palców? A takie pułapki niestety czyhają na osoby próbujące kupić tani smartfon.

Poza tym, należy wybierać tylko smartfony z aktywną redukcją szumów (można je poznać po dodatkowej dziurce mikrofonowej na obudowie). Niektóre tanie smartfony mogą być też pozbawione takich przydatnych dodatków jak automatyczna regulacja jasności ekranu i dioda powiadomień, więc jeśli Ci na nich zależy, to sprawdź dokładnie ich specyfikację. Dobrze też, gdy smartfon ma USB-C (a nie stary port mikro-USB), żyroskop (wykorzystywany na przykład w niektórych grach), NFC (do obsługi płatności zbliżeniowych) i czytnik linii papilarnych. Niestety w tanim smartfonie do 600 zł zazwyczaj nie można mieć wszystkich tych funkcji jednocześnie (a przy tym dobrego procesora i dużej ilości pamięci), więc przeważnie trzeba iść na kompromisy.

Podwójny aparat
Podwójny aparat i skaner linii papilarnych są coraz częściej spotykane w tanich smartfonach.

Polecane tanie smartfony za około 600 zł

Poniżej znajdziecie przygotowaną przez nas listę polecanych tanich smartfonów, które spełniają najważniejsze warunki wymienione powyżej. Bierzemy pod uwagę tylko smartfony pochodzące z oficjalnej polskiej dystrybucji, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby niektóre z nich kupić taniej w chińskich sklepach internetowych, takich jak Gearbest.com, godząc się przy tym z brakiem gwarancji i właściwie nieistniejącą obsługą klienta.

  • Redmi 9 – smartfon ten nie zawsze da się kupić za mniej niż 600 zł, bo jego oficjalna polska cena wynosi 650 zł, jednak jest on przeceniany w różnego rodzaju promocjach na tyle często, że spokojnie można go traktować jako telefon za mniej niż 600 zł. I w tej cenie jest on absolutnie bezkonkurencyjny: ma wydajny (jak na tę klasę sprzętu) procesor, jako jeden z nielicznych ma ekran 1080p, bardzo przyzwoite aparaty, sprawnie działający czytnik linii papilarnych, a na dodatek ma NFC, port podczerwieni, USB-C, akumulator 5020 mAh i obsługuje szybkie ładowanie. Naprawdę trudno znaleźć sensowną konkurencję dla tego telefonu.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
  • Realme C3 – jeśli nie możecie znaleźć Redmi 9 za mniej niż 600 zł i nie możecie czekać na promocję, to pod uwagę warto wziąć Realme C3 – głównie ze względu na bardzo dużą (jak na tę cenę) wydajność, jasny ekran (choć niestety 720p) i bardzo długi czas pracy na akumulatorze. Aparat tego smartfona też nie ma się czego wstydzić i w dzień robi przyzwoite zdjęcia. Jednak w tej samej cenie, co Redmi 9, zdecydowanie lepiej wybrać sprzęt od Xiaomi, bo Realme C3 nie ma USB-C, NFC i skanera linii papilarnych. Gdyby nie Redmi 9, Realme C3 byłby zdecydowanym liderem tej kategorii cenowej. Jednak Xiaomi wyceniło swojego budżetowca jeszcze bardziej agresywnie.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.