Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2020
Historia aktualizacji
25 mar 2020

Aktualizacja listy polecanych gier.

19 mar 2018Pierwsza publikacja

Gry planszowe jeszcze do niedawna kojarzyły się Polakom z chińczykiem, warcabami, Twisterem lub Monopoly. Ostatnie lata pokazały nam jednak, że świat gier towarzyskich jest niezwykle bogatym uniwersum oferującym wciągające pozycje w zasadzie dla każdego. Jest to zarazem błogosławieństwo, jak i przekleństwo, ponieważ bardzo trudno zdecydować, jaką grę planszową kupić na początek swojej przygody. Aby odrobinę ułatwić Wam start w świecie planszówek, przygotowaliśmy listę gier, które nie tylko spodobają się nowicjuszom, ale także będą miłym zaskoczeniem dla osób mających początki za sobą.

Catan (Osadnicy z Catanu) – komputerowa Cywilizacja w formie przystępnej planszówki nie tylko dla wytrawnych strategów

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Gatunek
Strategiczna
Kategoria wiekowa
10+
Liczba graczy
3-4
Czas gry
45-60 min
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jeśli lubicie klimaty gier z cyklu Cywilizacja lub od zawsze chcieliście spróbować swoich sił w budowie własnego imperium, to Catan jest właśnie dla Was. Gra ta garściami czerpie z dorobku Sida Meiera oraz oferuje unikalną szansę na wcielenie się w rolę władcy bezimiennego narodu walczącego o przestrzeń na malutkiej wyspie. Zastosowana grafika, wygląd akcesoriów oraz mechanika rozgrywki przekładająca się na stosunkowo proste zasady, dodatkowo wzmacniają pozytywne skojarzenia z jedną z najbardziej znanych serii gier komputerowych. Dla osób stroniących od gier komputerowych Catan będzie przyjemną oraz w miarę przystępną okazją do spróbowania swoich sił w budowaniu własnego państwa i rozpoczęcie swojej przygody z planszowymi grami strategicznymi. Gra prowadzi nas od podstaw państwowości w postaci sieci osad, aż po prawdziwą lokalną potęgę zbudowaną z twierdz połączonych ze sobą drogami.

Catan 1

Catan jest jedną z najstarszych gier w tym zestawieniu i dla wielu planszowych wyjadaczy był on jedną z pierwszych planszówek, z którymi mieli styczność. Muszę się jednak przyznać bez bicia, że na Osadników trafiłem stosunkowo późno i właśnie dlatego gra ta znalazła się na początku tego zestawienia. Mimo, że ten ponad 20-letni tytuł jest uważany przez ekspertów za grę kierowaną głównie do początkujących i mniej zaawansowanych graczy, to razem ze znajomymi, z którymi zjadłem zęby na niejednej planszówce, bawimy się przy niej świetnie.

Catan jest stosunkowo prostą, z punktu widzenia zasad, planszową grą strategiczną z elementami ekonomii. Celem graczy jest zdobycie określonej z góry liczby punktów przyznawanych za budowanie osad, dróg oraz realizację zadań dodatkowych. Do dyspozycji dostajemy 5 surowców oraz losowo generowaną (w późniejszych etapach) mapę zawierającą z góry określone źródła tychże zasobów. Jak się szybko okazuje, wyspa, która na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie dużej, szybko staje się ciasna, co zmusza graczy do kombinowania oraz ostrożnego planowania kolejnych działań. Obecność zapasów wymusza częste interakcje między graczami, co idealnie uczy podstaw handlu i reguł rządzących rynkiem oraz zachęca do rozkładania w czasie swoich ruchów. Dodatkową głębię gra zyskuje dzięki kartom dodatkowym, które wprowadzają do rozgrywki tak potrzebną różnorodność.

Catan 2

Niezależnie od tego, czy gramy w nią pierwszy czy jedenasty raz, realnych dróg do sięgnięcia po laur zwycięzcy jest naprawdę dużo i zanim wypróbujemy każdą z nich minie sporo czasu. Jedynym minusem, jaki można wytknąć tej pozycji, jest liczba graczy (3-4), której gra kurczowo się trzyma nie pozwalając (w wersji podstawowej) na jakiekolwiek modyfikacje (nawet granie dwiema stronami przez jednego gracza czyni Osadników praktycznie niegrywalnymi). Na graczy, którzy poczują czającą się za rogiem nudę, czeka 10 dodatków kompletnie zmieniających Catan w jedną z najbogatszych pod względem zawartości i najbardziej rozbudowanych mechanicznie gier planszowych na rynku.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Dixit – zabawa słowem dla graczy z bujną fantazją

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Gatunek
Imprezowa
Kategoria wiekowa
8+
Liczba graczy
3-6
Czas gry
ok. 30 min
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Planszówki to nie tylko plansza, pionki i kostki. To równie często także cała opowieść, sztuka budowania historii i  zaproszenia gracza do świata gry. Jeśli snucie opowieści, kalambury i zagadki są Waszym hobby, to Dixit jest grą idealną dla Was. Pozycja oparta przede wszystkim na kreatywności i pomysłowości grających, pozwalająca popuścić wodze fantazji i rozwinąć skrzydła wyobraźni. Dodatkowo, strona artystyczna tej gry sprawia, że może być ona z powodzeniem wykorzystana do innych zadań. Zatem jeśli ktoś lubi nieszablonowe gry zostawiające spore pole do popisu dla grających, a zabawa słowem nie jest mu obca, to jest to propozycja zdecydowanie dla niego.

Dixit 1

Dixit jest grą niesamowicie trudną do sklasyfikowania, ponieważ śmiało łamie wszelkie schematy, do których przyzwyczaiły nas inne gry planszowe. Owszem, w pudełku dostajemy planszę, pionki oraz karty i arkusz z zasadami. Na tym podobieństwa z innymi tytułami kończą się, a cała rozgrywka zależy tylko i wyłącznie od fantazji i kreatywności uczestników. Otóż rdzeń rozgrywki w Dixicie opiera się na opowiadaniu historii, ich rozumieniu i wyprowadzaniu w pole przeciwników. W skrócie, jest to zabawa słowna ubrana w ramy planszówki i jako taka może działać zarówno jako gra, jak i zestaw kart dydaktycznych lub nawet zbiór bajek do opowiadania dzieciom (lub przez dzieci).

Dixit 2

Każdy z uczestników dostaje zestaw kart, które będą dla niego podstawą do zilustrowania kilkunastu lub kilkudziesięciu historii na przestrzeni jednej rozgrywki. Gracze po kolei stają się bajarzami, którzy na bazie karcianych zasobów snują opowieść lub wywołują skojarzenia. Zadaniem pozostałych jest dopasowanie do wypowiedzi bajarza jednej ze swoich kart, a następnie odgadnięcie, która karta należała do opowiadającego. Punkty przyznawane są nie tylko za poprawne wskazanie karty opowiadającego, ale także za wyprowadzenie w pole pozostałych graczy (czyli za każde wskazanie, które trafiło na nasz obrazek zamiast ilustracji opowiadacza). Zbyt dosłowne lub skomplikowane skojarzenia i opowieści są karane, ponieważ jeśli nikomu, lub przeciwnie, wszystkim uda się odgadnąć fundament historii rozgrywającego, to punkty omijają nieumiejętnego gawędziarza. Zasady mogą brzmieć na początku dość skomplikowanie, ale to tylko wrażenie. Wszystko i tak sprowadza się do zabawy słowem, odgadywania właściwych kart i budowania iluzji mającej na celu spowolnienie przeciwników.

Dixit 3

DixIt sprawdzi się zarówno w grupie przyjaciół, którzy mają wspólne historie oraz hasła, jak również wśród zupełnie obcych osób, z którymi będziemy bawić się toposami zakorzenionymi głęboko w kulturze. Oczywistym minusem jest to, że w grę tę zdecydowanie lepiej gra się większą grupą – nawet zalecane minimum, czyli 3 osoby, może po czasie wydać się niewystarczające. Fajne natomiast jest to, że same karty można śmiało wykorzystywać w edukacji, w trakcie profesjonalnych warsztatów lub prezentacji.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jungle Speed – świetna gra imprezowa dla aktywnych

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Gatunek
Imprezowa
Kategoria wiekowa
7+
Liczba graczy
2-20
Czas gry
10-15 min
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jeśli macie dość statycznych interakcji z innymi graczami i chcecie, aby rozgrywka była bardziej fizyczna, to Jungle Speed będzie grą w sam raz dla Was. Zapomnijcie o rzucaniu kością i nudnym przesuwaniu pionków. W tej grze liczą się tylko spostrzegawczość i refleks. Mimo względnej prostoty, jest to gra praktycznie dla każdego imprezowego zwierza, który chciałby urozmaicić przyjęcia o dynamiczną grę.

Jungle Speed 1

W zestawie z grą nie dostaniemy pionków, planszy ani klasycznych kart. Wszystkie te elementy zastąpiono wzorzystymi kartami oraz jednym totemem. Walka o tytuł króla dżungli jest pozycją typowo imprezową, co oznacza, że możemy pożegnać się z myśleniem strategicznym, taktyką i planowaniem w ich standardowym rozumieniu. Zastąpią je refleks, spostrzegawczość oraz (niejednokrotnie) siła, czyli cechy zwykle zaniedbywane przez planszówki. Jungle Speed polega na jak najszybszym pozbyciu się własnego zasobu kart poprzez przekazanie ich do puli totemu lub innym graczom. Aby tego dokonać trzeba być szybszym i bardziej spostrzegawczym od swoich przeciwników. Gra wymaga od uczestników systematycznego odkrywania posiadanych kart, a w chwili, gdy dwóch graczy ma ten sam wzór na swoich grafikach, szybszego zdobycia totemu stojącego w centralnym miejscu rozgrywki.

Jungle Speed 2

Zasady są bajecznie proste, jednak gdy dodamy do nich złośliwość twórców w postaci wymyślenia bardzo podobnych do siebie wzorów, które umieścili na kartach, to otrzymujemy mieszankę iście wybuchową. Za każdą pomyłkę lub niewłaściwe dotknięcie totemu zgarnia się dodatkowe karty, oddalając się tym samym od wygranej i pomagając przeciwnikom. Dodatkowo karty specjalne modyfikujące na bieżąco zasady nie pozwalają się nudzić w i tak już dynamicznej rozrywce. Jest to świetny sposób by odrobinę rozruszać imprezę lub znaleźć powód by „aktywnie” usiąść do stołu.

Jungle Speed 3

Gra oraz twórcy zachęcają do modyfikowania rozgrywki poprzez umieszczanie totemu w nieszablonowych miejscach lub wymyślaniu znaczenia dla kart specjalnych. Jest to bez wątpienia jedna z najbardziej „aktywnych” planszówek dostępnych na rynku, co ma też swoje minusy w postaci obtarć, siniaków i połamanych paznokci. Zachęcamy do zabawy z umiarem, a jeśli wszystkie wzory ma się opanowane, to na rynku powinny być wciąż dostępne małe rozszerzenia dodające jeszcze więcej wrednych kart.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Munchkin – kopniakiem w erpegi z dawką humoru

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Gatunek
Karciana
Kategoria wiekowa
12+
Liczba graczy
3-5
Czas gry
60-90 min
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Jeśli uwielbiacie gry RPG i macie naprawdę dobrze rozwinięte poczucie humoru, to z pewnością docenicie Munchkina. Mało tego – jeśli nie lubicie erpegów, ponieważ nudzi Was rozwijanie postaci, moralne wybory i zbieranie sprzętu, a pokazywane w nich stwory wzbudzają na Waszych twarzach jedynie uśmiech politowania, to tym bardziej – Munchkin jest dla Was. Przed wyruszeniem w drogę zaopatrzcie się w dobry nastrój i dystans do wszystkiego, do czego przyzwyczaiły Was gry planszowe. Ta gra to jazda bez trzymanki po erpegowej sztampie oraz wszystkich możliwych stereotypach związanych z fantastycznymi światami.

Munchkin 1

Do rodziny ogólnie pojętych planszówek należą także gry karciane. Planszówkowe karcianki są specyficznym gatunkiem (czy też podgatunkiem) tego typu gier. Często wychodzą poza karciane ramy oferując dodatkowe rekwizyty (jak choćby znane i lubiane Pory roku/Seasons) lub wymagając specyficznych warunków oraz sprzętu (gry oparte na rzeczywistości rozszerzonej/AR). Najważniejsze jednak jest to, że kupując jeden produkt mamy wszystko, czego potrzebujemy, a kolejne zakupy wcale nie podniosą naszych szans na wygraną, czy też bycie lepszym (jak to zwykle bywa w przypadku klasycznych karcianek, które są finansową studnią bez dna). W gronie tych gier znajduje się Munchkin, który na przestrzeni lat urósł do tytułu gry kultowej. Jest to karcianka stworzona „z przymrużeniem oka”, przedrzeźniająca na każdym kroku gry RPG oraz stereotypy dotyczące różnych elementów świata fantasy. Każdy gracz jest bohaterem, którego rozwijamy poprzez zagrywanie kolejnych kart dodając klasy postaci, poziomy, ekwipunek oraz moce specjalne.

Munchkin 2

Naszym głównym zadaniem jest jak najszybciej dotrzeć do dziesiątego poziomu postaci. Możemy tego dokonać na kilka sposobów: poprzez pokonywanie coraz trudniejszych potworów, przez karty specjalne lub… przez oszukiwanie. Tak, dobrze przeczytaliście. Twórcy od początku uprzedzają, że podczas gry w Munchkina niezbędna jest wysoka spostrzegawczość, gdyż każdy gracz może spróbować oszukać pozostałych uczestników poprzez stworzenie zamieszania lub zrobienie czegoś po kryjomu. Także część kart jest „oszukana”, gdyż pozwala robić rzeczy wykraczające poza nasze standardowe pojmowanie świata (nawet jak na fantasy). Największą zaletą Munchkina jest mnogość jego wersji oraz fakt, że każda z nich jest w zasadzie gotowym produktem. Mamy zatem edycję podstawową wraz z rozszerzeniami, wydania osadzone w uniwersum Cthulhu oraz prozy Lovecrafta, wersję piracką, a nawet coś dla fanów Pory na przygodę (Adventure Time). Każdy zatem znajdzie coś dla siebie i dla swoich bliskich.

Munchkin 3

Sama rozgrywka jest bardzo dynamiczna, wymaga wchodzenia w interakcje oraz premiuje długoterminowe planowanie. Jedynym minusem jest grywalność, która po pewnym czasie może spaść z racji tego, że karty w zestawie się nie zmieniają, a przez wysoką losowość gracze nie mają bezpośredniego wpływu na to, czym grają oraz jak osiągają zwycięstwo.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Posiadłość Szaleństwa, ed. 2 – niezapomniana kooperacyjna przygoda z dreszczykiem emocji dla doroślejszych graczy

Skrócona specyfikacja i funkcjonalność
Gatunek
Kooperacyjna
Kategoria wiekowa
14+
Liczba graczy
1-5
Czas gry
ok. 180 min
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Zawsze ciągnęło Cię do mrocznych zaułków literatury i filmu? Kryminały i dreszczowce zajmują wysoką pozycję na Twojej liście ulubionych filmów i książek a H. P. Lovecraft jest jednym z Twoich ulubionych prozaików? Lubisz się bać? Świetnie, bo mam coś właśnie dla Ciebie. Jeśli dodatkowo interesujesz się nowymi technologiami i łączeniem światów wirtualnego i fizycznego, to tym bardziej powinieneś zapoznać się z Posiadłością Szaleństwa, a szczególnie z jej drugą edycją, która jest świetną kooperacyjną grą planszową.

Posiadłość 1

Koniec naszego pierwszego zestawienia zamyka gra nie dość, że kooperacyjna, to jeszcze pozwalająca świetnie się bawić nawet jednej osobie. Oznacza to przede wszystkim, że w odróżnieniu od pozostałych, wymienionych wyżej tytułów, nie walczymy przeciw sobie, a przeciw mechanizmowi samej gry. Jest to zdecydowanie miła odmiana od ciągłego knucia i snucia planów zniszczenia naszych bliskich. Wyobraźcie sobie miny Waszych znajomych, kiedy po raz pierwszy usiądziecie do planszówki jako partnerzy, a nie wrogowie. Obstawiam, że niektórzy nie będą chcieli wracać do pozycji opartych na współzawodnictwie.

Posiadłość 2

Druga edycja Posiadłości Szaleństwa jest grą szczególną pod jeszcze jednym względem. Wykorzystuje potencjał drzemiący w naszych urządzeniach mobilnych i komputerach poprzez oddanie w ich „ręce” całej warstwy narracyjnej. Telefon lub tablet na potrzeby rozgrywki w Posiadłość przyjmą role narratora oraz sędziego oceniającego efekty starań bohaterów. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że cała gra staje się przystępniejsza oraz bardziej stabilna. Nie dość, że aplikacja ciągle nas informuje o tym, co musimy przygotować, czyja jest kolej oraz czy udało się osiągnąć sukces, to jeszcze wprowadza odpowiedni klimat dzięki nastrojowej muzyce, efektom dźwiękowym oraz bezbłędnej narracji. Aplikację w całości zlokalizowano w języku polskim oraz jest dostępna na wszystkich urządzeniach mobilnych oraz na PC. Co do samej gry, to jest ona osadzona w uniwersum „Zewu Cthulhu”, czyli gry RPG opartej na prozie H. P. Lovecrafta. Jak zatem idzie się domyślić, Posiadłość Szaleństwa porusza tematy ukochane przez Samotnika z Providence. W kolejnych scenariuszach eksplorujemy tematy, takie jak mroczne zakamarki ludzkiej duszy, religijność, przemoc oraz ezoteryka i magia. Wszystko to dostajemy w formie filmu noir osadzonego w Ameryce Północnej lat dwudziestych.

Posiadłość 3

Sama gra jest bardzo przystępna, nawet dla początkujących, głównie dzięki wsparciu zewnętrznego oprogramowania. Niemniej jej przekaz oraz forma sprawiają, że nie nadaje się dla graczy młodszych, a przy bardzo intensywnym graniu szybko może się znudzić. W razie czego dostępne jest dość dużo dodatków, niemniej już sama gra jest sporą inwestycją i dla niektórych koszt całkowity może być po prostu zbyt wysoki. Niemniej jako przykład gry dla osób chcących spróbować swych sił w kooperacyjnych grach planszowych jest to pozycja praktycznie obowiązkowa.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Skąd wiem co wybrać?

Jestem graczem i gram w co tylko się da, niezależnie od platformy i formy. Zaczynałem jako kilkulatek grając z mamą w Chińczyka, Smurfy czy też Grzybobranie. Później ulubione gry, takie jak Scrabble i Boggle, zabierałem na wakacje razem z Gameboyem. Obecnie w domu, poza całą szafą planszówek mamy cztery konsole oraz dwa gamingowe pecety, na których ogrywamy z żoną większość najnowszych tytułów. A kiedy czas pozwoli, razem z przyjaciółmi lubimy usiąść do dobrej gry planszowej – i to niekoniecznie stale tej samej. Dzięki naszym bliskim oraz znajomym o podobnych zainteresowaniach ograliśmy praktycznie większość dostępnych na rynku tytułów z każdej półki cenowej i o różnym poziomie zaawansowania. W domu trzymam część ulubionych tytułów i mam nadzieję, że kolekcja (oraz miejsce na nią) będą się stale powiększać.

Szafa

Podczas przygotowywania niniejszego materiału starałem się zapomnieć o formule, do której przyzwyczaiły mnie profesjonalne serwisy, takie jak BoardGameGeek.com i OrderOfGamers.com, i napisać tekst, który wskaże różne możliwości rozpoczęcia lub odświeżenia swojej przygody z grami planszowymi.

Jak wybierałem gry do zestawienia?

Gier planszowych dostępnych obecnie na rynku jest całe multum. Tak, jak zaznaczyłem we wstępie, osoby zaczynające swoją przygodę z planszówkami mogą się czuć zagubione w gąszczu niewiele mówiących tytułów i kolorowych okładek. Tworząc niniejsze zestawienie skupiałem się przede wszystkim na grach szeroko dostępnych, reprezentujących różne gatunki i mających w miarę wysoką grywalność. Dodatkowo zadbałem o to, żeby znalazła się przynajmniej jedna gra dla jednej osoby oraz jedna z potencjałem na więcej niż 6 graczy. Gracze zaawansowani z moimi wyborami mogą się nie zgodzić, ponieważ wskazane przeze mnie planszówki w rankingach nie zawsze zajmują wysokie pozycje, ale trzeba pamiętać, że zanim „na poważnie” zacznie się przygodę z grami planszowymi, to trzeba od czegoś zacząć. Najlepiej przy okazji nie zrażając się na starcie do całego projektu. Dlatego też artykuł ten nie ma być zestawieniem najlepszych gier danego typu, a tych, które są najbardziej przystępne i mają największą szansę na zainteresowanie nowych graczy tematyką gier planszowych.