Ostatnia aktualizacja: 28 maja 2020
Historia aktualizacji
28 maja 2020

Dodanie informacji o konsolach nowej generacji.

13 lis 2018

Aktualizacja ofert.

10 lis 2017Pierwsza publikacja

Która konsola jest najlepsza? Osoba, która po prostu chce kupić nowy sprzęt i się dobrze bawić, może mieć problem z wybraniem czegoś dla siebie, bo liczą się trzy marki – Sony PlayStation, Microsoft Xbox oraz Nintendo, które próbuje zawojować rynek konsolą Switch. Dlatego przygotowaliśmy dla Was porównanie tych urządzeń, w którym punktujemy różnice między nimi i przedstawiamy scenariusze, w jakich sprawdzą się najlepiej.

Sony PlayStation 4 – najlepsza i najbardziej opłacalna konsola na początek

Obecnie podstawową wersją konsoli Sony jest PlayStation 4 Slim, która zadebiutowała jako odświeżona wersja oryginalnego PlayStation 4. Jest przygotowana jako sprzęt do gry w rozdzielczości Full HD i jest bardzo dobrą propozycją dla osób chcących kupić pierwszą konsolę obecnej generacji. Najważniejszym argumentem za zakupem PlayStation 4 jest bardzo bogata biblioteka gier – w tym duża liczba klasowych tytułów, które zostały wydane wyłącznie na konsole Sony.

Należą do niej takie tytuły, jak seria Uncharted, God of War czy ciepło przyjęte Horizon Zero Dawn. Również fani gier z Kraju Kwitnącej Wiśni znajdą wiele tytułów dla siebie. Wystarczy wspomnieć o serii Kingdom Hearts, Personie 5 czy The Last Guardian. Pod tym względem konsole Sony wypadają dużo lepiej od obecnych konsol Microsoftu. Natomiast w przypadku gier multiplatformowych, które mają wersje zarówno na konsole Sony, jak i Microsoftu, w zdecydowanej większości przypadków wersja na PlayStation 4 wygląda i działa trochę lepiej od wersji na podstawowego Xboksa One, ponieważ PlayStation 4 jest konsolą wydajniejszą od Xboksa One S, dzięki czemu gwarantuje lepszą jakość i płynność obrazu.

PlayStation 4 Slim
PlayStation 4 Slim jest nieco wydajniejsza od konkurencyjnej konsoli Microsoft Xbox One S.

Jednym z najciekawszych gadżetów dostępnych dla konsol Sony jest PlayStation VR, czyli gogle wirtualnej rzeczywistości będące najtańszą i najbardziej przystępną opcją zanurzenia się w VR. Lista dostępnych gier wspierających to urządzenie ciągle się wydłuża i, obok prostych gier będących prezentacją tej technologii, można znaleźć już pełnowymiarowe tytuły umożliwiające zabawę w wirtualnej rzeczywistości. Należy do nich na przykład Resident Evil 7naszym zdaniem, jedna z najlepszych gier VR.

PlayStation VR
PlayStation VR to świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z wirtualną rzeczywistością, na który Microsoft nie ma bezpośredniej odpowiedzi.

Dołączony do konsoli bezprzewodowy pad DualShock 4 jest wygodny i pozwala na precyzyjne sterowanie postaciami w grach, jednak nie leży w dłoniach tak dobrze, jak konkurencyjny kontroler do Xboksa. Ma on dodatkowe funkcje, jak wbudowany głośnik oraz podświetlenie, lecz nie przydają się one za często podczas gry. Nie zmienia to jednak tego, że jeśli jesteś zapalonym graczem i szukasz najbardziej opłacalnej pierwszej konsoli, to jest nią podstawowa wersja PlayStation 4.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Sony PlayStation 4 Pro – najlepszy stosunek ceny do możliwości

Ze względu na wydajność oraz bogatą bibliotekę gier na wyłączność, PlayStation 4 Pro jest najlepszym wyborem pod względem stosunku ceny do możliwości. PlayStation 4 Pro jest pierwszą konsolą, która została przygotowana z myślą o graniu na telewizorach 4K.

PlayStation 4 Pro
PlayStation 4 Pro to większa i mniej zgrabna konsola. Na ten moment jest to jednak najwydajniejsza konsola ze „stajni” Sony.

Dzięki zwiększonej wydajności i wykorzystaniu dodatkowych technik, które pozwalają uzyskać jakość zbliżoną do prawdziwego 4K, gry uruchomione na PlayStation 4 Pro podłączonym do telewizora 4K wyglądają zdecydowanie lepiej, niż gdy są uruchomione na PlayStation 4. Jednak zysk z zakupu Pro odczują również posiadacze telewizorów Full HD – niektóre gry będą działały bardziej płynnie i jakość ich obrazu będzie lepsza niż na wersji Slim. Gry, które zostały specjalnie przygotowane przez ich twórców do wykorzystania dodatkowej mocy PS4, są oznaczane jako „PS4 Pro Enchanced”. Ich lista ciągle się wydłuża i zdecydowana większość nowych gier już na starcie oferuje na wersji Pro lepszą jakość grafiki.

PlayStation 4 Pro wyjścia
Przy wyborze odpowiedniej konsoli warto też zwrócić uwagę na ilość i rodzaj złącz.

Wersja Pro, w przeciwieństwie do Slim, jest wyposażona w wyjście optyczne audio, dodatkowy port USB ułatwiający podłączenie PlayStation VR oraz nowszą wersję portu HDMI (2.0 zamiast 1.4), co pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K (obie wersje konsoli obsługują HDR). Szkoda tylko, że napęd PlayStation 4 Pro (ani zwykłej PlayStation 4 Slim) nie obsługuje filmów Blu-ray Ultra HD.

Sony PlayStation 5 – bezpośredni konkurent Microsoft Xbox Series X

Sony PlayStation 5 to zapowiedziana jakiś czas temu konsola nowej generacji, której data premiery nie jest jeszcze do końca znana. O przedstawicielu konsol najnowszej generacji marki Sony wciąż wiadomo niewiele. Jedno jest jednak pewne – będzie ona dużo wydajniejsza od konsoli PlayStation 4, co ma zauważalnie wpłynąć nie tylko na płynność rozgrywki, ale również efekty graficzne, niedostępne do tej pory w konsolach obecnej generacji. Wiele osób z pewnością ucieszy się z zapowiedzianej już kompatybilności wstecznej, która pozwoli na bezproblemowe uruchomienie gier dotychczas dostępnych na PlayStation 4. Jeśli więc oczekujecie najlepszej jakości grafiki i najwyższej płynności, to na model ten z całą pewnością warto zaczekać.

Microsoft Xbox One S – tania, ale przeciętna konsola dla miłośników kina

Decydując się na zakup konsoli Microsoftu mamy do wyboru dwie opcje – Xbox One S, będący odchudzoną wersją oryginalnego Xboksa One, lub znacznie wydajniejszą odpowiedź Microsoftu na PlayStation 4 Pro, czyli Xboksa One X. Podobnie jak w przypadku konsol PlayStation 4, również tutaj biblioteka gier jest wspólna dla całej rodziny Xbox One.

Xbox One S
Xbox One S to wciąż jedna z najpopularniejszych i chętnie wybieranych przez graczy konsol.

Model Xbox One S jest konsolą stworzoną z myślą o telewizorach Full HD, choć ze względu na braki w wydajności gry uruchomione na tej konsoli są wyświetlane w pełnej rozdzielczości Full HD znacznie rzadziej niż w przypadku PlayStation 4. Konsole Microsoftu mają dość bogatą bibliotekę gier, jednak lista tytułów na wyłączność, które da się uruchomić tylko na Xboksach, jest wyraźnie mniejsza – należą do niej bardzo interesujące gry, takie jak seria Forza, Halo i Sunset Overdrive, ale niedosyt pozostaje. Z powodu tych braków Xboksa One S uważamy za gorszy wybór dla typowego gracza szukającego pierwszej konsoli. Nie znaczy to jednak, że Xbox One S nie ma innych zalet.

Xbox One S i Xbox One
Xbox One S jest zdecydowanie mniejszy i ładniejszy od oryginalnego Xboksa.

Z racji swojej coraz niższej ceny, zwłaszcza po premierze nowszego Xbox One X, Xboksa One S można polecić mniej wymagającym graczom z ograniczonym budżetem. Konsola Microsoftu ma też pewne rozwiązania techniczne, których nie ma bezpośredni rywal, czyli PlayStation 4 Slim. Jednym z nich jest wbudowany odtwarzacz płyt Ultra-HD Blu-ray. Jest to o tyle godne zaznaczenia, że często oddzielne odtwarzacze płyt tego typu potrafią kosztować więcej niż Xbox One S. A na samym odtwarzaczu nie da się w nic zagrać. Dodatkowo, konsola ta obsługuje strumieniowanie wideo w 4K, na przykład z Netfliksa. To sprawia, że choć z punktu widzenia gracza Xbox One S jest gorszym wyborem od konsol Sony, to konsola ta świetnie się sprawdza w roli elementu domowego centrum multimedialnego.

Xbox One S i PlayStation 4 Slim
Xbox One S jest trochę gorszą konsolą niż PlayStation 4, ale za to jest lepszym odtwarzaczem multimediów.

Xboksem One S powinni się też zainteresować posiadacze poprzednich Xboksów, ponieważ Xboksy One umożliwiają granie w wybrane tytuły ze starszych konsol – Xboxa 360 i oryginalnego Xboksa. Pełna lista tytułów objętych programem kompatybilności wstecznej znajduje się na przygotowanej przez Microsoft stronie. Dzięki temu osoby posiadające starszego Xboksa po wymianie konsoli na nowszą nie muszą ponownie kupować starszych tytułów, jak to ma miejsce w przypadku konsol Sony. Tym bardziej, że stare gry uruchomione na nowych konsolach często działają płynniej. Przy okazji, przynajmniej w pewnym stopniu, uzupełnia to braki w katalogu gier dostępnych na nowe urządzenia Microsoftu.

Microsoft Xbox One X – drogi, wydajny i funkcjonalny, ale bez wielu gier na wyłączność

Xbox One X jest reklamowany jako najszybsza konsola na świecie i faktycznie nią jest, bo ma o niemal 50% więcej mocy obliczeniowej niż PlayStation 4 Pro. Jest to więc sprzęt dla osób żądnych najlepszej dostępnej wydajności. W części gier, oznaczonych jako Xbox One X Enchanced, umożliwia swobodną rozgrywkę w prawdziwej rozdzielczości 4K, bez stosowania sztuczek z podbijaniem jakości grafiki i skalowaniem rozdzielczości (jednak z naszych testów wynika, że nie wszystkie gry faktycznie są renderowane w pełnej rozdzielczości 4K). Choć Xbox One X to przede wszystkim konsola, którą powinni się zainteresować posiadacze telewizora Ultra HD, również posiadacze telewizorów Full HD, dzięki wykorzystaniu super-samplingu czy dynamicznego skalowania rozdzielczości, mogą cieszyć się lepszymi wrażeniami z rozgrywki (płynnością, jakością obrazu) po zakupie mocniejszej konsoli Microsoftu.

Microsoft Xbox One X
Microsoft Xbox One X to najwydajniejsza konsola obecnej generacji.

Istotną zaletą nowej konsoli Microsoftu jest również napęd Blu-ray Ultra HD (którego brakuje w konsolach Sony) i możliwość odtwarzania filmów 4K. Xbox One X obsługuje też standard HDR10 i Dolby Atmos, czyli dobrze sprawdzi się w roli nowoczesnego centrum multimedialnego. Ważne jest jednak to, że najwyższą jakość obrazu uzyskamy posiadając odpowiedniej klasy telewizor, który umożliwi wykorzystanie pełni możliwości konsoli.

Xbox One X vs PS4 Pro
Xbox One X, czy PlayStation 4 Pro? To zależy od budżetu i tego, jakie gry się lubi najbardziej.

Dla osób posiadających wydajny gamingowy komputer zakup Xboksa One X może mieć mało sensu – ze względu na to, że Xbox staje się coraz mniej konsolą, a bardziej komputerem z Windows 10 na pokładzie, coraz więcej tytułów pojawia się jako „Windows 10 exclusive”, czyli mają zarówno wersję konsolową, jak i pecetową. W praktyce oznacza to, że powstaje coraz mniej gier, które da się uruchomić na konsoli Microsoftu, a nie da się uruchomić na komputerze osobistym. Czyli z punktu widzenia gracza pecetowego, który chce kupić wydajną konsolę, lepszym wyborem jest PlayStation 4 Pro, bo ten zakup pozwoli mu na zapoznanie się z większą liczbą dobrych gier, których nie ma na PC. Xbox One X staje się zdecydowanie bardziej interesujący produktem, gdy ma być jedynym naszym sprzętem do grania.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Microsoft Xbox One X
od 1495 zł

Microsoft Xbox Series X – przedstawiciel najnowszej generacji

Od jakiegoś czasu wiele mówi się na temat Xbox Series X, czyli bezpośredniego konkurenta PlayStation 5, który zapewnić ma nie tylko niespotykaną dotąd płynność, ale również jakość grafiki (ze względu na swoje podzespoły oferować ma płynną rozgrywkę w rozdzielczości 4K, jak i wyjątkowo zaawansowane techniki graficzne, które do tej pory dostępne były jednie w komputerach stacjonarnych z najnowszymi podzespołami, na przykład technikę śledzenia promieni). Zmiany mają dotknąć również samej konstrukcji (która ma okazać się przy tym chłodniejsza i cichsza), a nawet kontrolera, którego zauważalnie ulepszono. Trudno jednoznacznie wskazać datę premiery konsoli najnowszej generacji, choć wiadomo już, że ujrzymy ją jeszcze w 2020 roku. Dobrą wiadomością jest z kolei fakt, że we wszystkie gry działające na Xbox One (łącznie z tymi, które można uruchomić na Xbox One i Xbox One X w ramach kompatybilności wstecznej z Xbox 360 oraz Xbox) zagramy również na Xbox Series X. Konsola ta ma bowiem wspierać – podobnie jak PlayStation 5 – wsteczną kompatybilność.

Microsoft Xbox Series X
Budowa Microsoft Xbox Series X będzie zauważalnie różnić się od dotychczasowych modeli. Wpływ mają na to przede wszystkim znacznie wydajniejsze podzespoły oraz ulepszony system chłodzenia.

Nintendo Switch – konsola inna od wszystkich

Nintendo Switch to dobry wybór dla osób ceniących wciągającą rozgrywkę oraz lubiących grać zarówno przed telewizorem, jak i w trasie. Sprawdzi się też doskonale jako konsola dla dzieci i sprzęt, na którym można pograć na domówce ze znajomymi. Nie jest ona może demonem wydajności (jej serce stanowi zmodyfikowany procesor NVIDIA Tegra X1, którego wydajności bliżej do układu ze smartfona niż z klasycznej konsoli), lecz braki w niej nadrabia funkcjonalnością – jest to konsola, która może być zarówno stacjonarna, jak i przenośna. Do każdego egzemplarza konsoli dołączony jest specjalny moduł dokujący, który jest podłączany bezpośrednio do telewizora i umożliwia grę na dużym ekranie. W każdej chwili można wyjąć z niego konsolę, podłączyć do niej specjalne kontrolery – Joy-Cony – i kontynuować rozgrywkę w trybie przenośnym.

Switch dual
Nintendo Switch to zarówno konsola stacjonarna, jak i przenośna.

Co prawda oprawie graficznej gier na ten sprzęt daleko do poziomu tych przewidzianych dla konsol Sony i Microsoftu, jednak nadrabiają one swoją bardzo wysoką grywalnością. Tytuły takie jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Splatoon 2 i Super Mario: Odyssey zapewniają wiele godzin zabawy i są bardzo wysoko oceniane przez recenzentów i użytkowników (pierwsza i trzecia z nich to jedne z najlepiej ocenianych gier w historii medium), a nie znajdzie się ich na żadnej innej platformie. Są to jednak tytuły, które są typowymi przedstawicielami gier z Japonii i nie każdemu muszą przypaść do gustu. Po tym, jak Switch pokonał choroby wieku dziecięcego i przekonał do siebie konsumentów, zaczynają pojawiać się na niego również tytuły dużych wydawców, takie jak FIFA czy Doom. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że moc konsoli nie pozwala na tak bogate efekty graficzne, jak w przypadku pozostałych konsol nowej generacji.

Wraz z pojawieniem się Switcha w Polsce pojawił się nowy dystrybutor sprzętu Nintendo, co zapewnia dobrą dostępność w sklepach zarówno gier, jak i sprzętu. Switch często jest przedstawiany jako konsola dla młodszych graczy (ze względu na bezpieczną dla dzieci rozgrywkę serwowaną przez Nintendo), lecz dorosły gracz również bez problemu znajdzie tytuł, które go zainteresują. 

Warto też pamiętać, aby przy zakupie konsoli Nintendo Switch (zwłaszcza z drugiej ręki) szczególną uwagę zwrócić na najnowszą, ulepszoną wersję, często oznaczaną jako V2. Dlaczego to właśnie ją warto wybrać? Bo wyposażono ją w bardziej energooszczędny procesor i znacznie lepszy akumulator, dzięki którym nowsza wersja Switcha w trybie bezprzewodowym pozwala grać nawet o 2 godziny dłużej.

Switch vs PS4 Pro
Łatwo się domyślić, która konsola jest wydajniejsza, ale na PlayStation 4 Pro trudno grać w pociągu.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Nintendo Switch Lite – odchudzony i mniej funkcjonalny Nintendo Switch dla podróżujących

W ofercie Nintendo znaleźć można jeszcze jedną konsolę. To Nintendo Switch Lite. Od standardowej wersji Nintendo Switch już na pierwszy rzut oka różni się niższą ceną. Nie bierze się ona znikąd. Wersja Lite to mniejszy i lżejszy model Switcha, którego nie podłączymy do telewizora. Nie może ona więc działać jako konsola stacjonarna. Istotne ograniczenia wprowadza też brak odłączanych Joy-Conów. Aspekt ten ma wpływ nie tylko na możliwości wspólnej zabawy z przyjaciółmi. Jest też dużą przeszkodą w momencie, kiedy jeden z nich ulegnie uszkodzeniu, ponieważ jego prosta i szybka wymiana nie jest możliwa. Mimo wszystko odchudzony Nintendo Switch Lite znajduje wielu zwolenników, bo bez większego problemu zagramy na nim w znaczącą część gier dedykowanych Switchowi. Ponadto model ten idealnie wypełnia lukę pomiędzy funkcjonalną, ale już dość leciwą konsolą Nintendo 2DS/3DS, a uniwersalnym Nintendo Switch.

Nintendo Switch Lite
Nintendo Switch Lite to odchudzona i mniej funkcjonalna wersja popularnej konsoli Nintendo. Ze względu na swoją atrakcyjną cenę może okazać się ona jednak znacznie bardziej atrakcyjna.
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Podsumowując: którą konsolę wybrać?

Dokonanie wyboru, którą konsolę kupić nie należy do łatwych – każda z przedstawionych przez nas propozycji ma swoje wady i zalety. Podczas zakupu należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, czy potrzebujemy do dobrej zabawy dużej szczegółowości grafiki. Jeżeli tak, to najlepszym wyborem będzie PlayStation 4 Pro lub Xbox One X. Wybór tym lepszy, jeśli jesteśmy w posiadaniu lub planujemy zakup telewizora 4K. Ostateczna decyzja powinna zapaść po sprawdzeniu, które z gier oferowanych na wyłączność bardziej nas interesują. Tutaj przewagę ma PlayStation 4 Pro, lecz Xbox One X nadrabia większą mocą obliczeniową.

Jednym z czynników przemawiających za wyborem konkretnej konsoli jest też wygoda samego kontrolera. To wyjątkowo istotne, w końcu będzie on spoczywał w naszych dłoniach nawet przez kilka godzin ciągłego grania
Jednym z czynników przemawiających za wyborem konkretnej konsoli jest też wygoda samego kontrolera. To wyjątkowo istotne, w końcu będzie on spoczywał w naszych dłoniach nawet przez kilka godzin ciągłego grania.

Dla osób nieposiadających telewizora 4K lub dla tych, którzy ponad jakość grafiki stawiają grywalność, wystarczające będą podstawowe warianty tych konsol. Po bezpośrednim porównaniu ich bibliotek gier lepszym wyborem od Xboxa One S okazuje się PlayStation 4 Slim. Jest to najlepszy wybór dla osób dopiero zaczynających zabawę w świecie konsol. Jeżeli interesuje nas czysta rozgrywka bez fajerwerków graficznych, to dobrym wyborem może okazać się Nintendo Switch. Wszystkie te rozważania dotyczą wyłącznie grania na kanapie przed telewizorem. Gdy jednak częściej gramy poza domem, to potrzebujemy urządzenia przenośnego, którym będzie Nintendo Switch Lite bądź jeszcze tańsza konsola Nintendo New 2DS XL. Pewnym kompromisem będzie w tym przypadku też Nintendo Switch, choć sprzęt ten, niestety, nie należy do najtańszych.

PlayStation 4 to jedna z najpopularniejszych konsol na rynku. Wszystko ze względu na masę ciekawych tytułów, które przypadną do gustu fanom kampanii jednoosobowej.
PlayStation 4 to jedna z najpopularniejszych konsol na rynku. Wszystko ze względu na masę ciekawych tytułów, które przypadną do gustu fanom kampanii jednoosobowej.

Nowa generacja konsol: czy warto poczekać?

Nie jest tajemnicą, że pod koniec tego roku do sprzedaży trafią konsole nowej generacji. Czy warto wstrzymywać się z zakupem konsoli do czasu pojawienia się na rynku PlayStation 5 i Xbox Series X? Z jednej strony, obecnie w częstych promocjach można kupić konsolę Microsoft Xbox One S/X lub PlayStation 4/4 Pro za bardzo niewielkie pieniądze i można się spodziewać, że nowe konsole będą sporo droższe. Po drugie, konsole obecnej generacji wciąż dostarczają masę frajdy fanom gier wideo, a dzięki setkom dostępnych tytułów naprawdę jest w czym wybierać. Z drugiej strony, konsole najnowszej generacji z pewnością okażą się znacznie wydajniejsze. Dzięki zastosowaniu mocniejszych podzespołów gry będą wyglądać na nich lepiej i działać szybciej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki zastosowaniu szybkich nośników SSD, wyeliminują one jedną z największych bolączek obecnej generacji, a mianowicie długie czasy ładowania. Jeśli więc zależy Wam na najlepszej jakości grafiki, ponieważ dysponujecie dobrej jakości telewizorem 4K i chcecie, aby najnowsze gry wyglądały nie tylko dobrze, ale też działały szybko i płynnie, to na nową generację konsol z pewnością warto poczekać. Jeśli jednak grafika ma dla Was mniejsze znaczenie, nie oczekujecie stabilnych 60 kl./sek. w każdej grze i chcecie po prostu świetnie się bawić, nie wydając przy tym zbyt wiele, to konsole obecnej generacji są wciąż dobrym wyborem.