Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2018
Historia aktualizacji
13 lis 2018

Aktualizacja ofert.

10 lis 2017Pierwsza publikacja

Która konsola jest najlepsza? Osoba, która po prostu chce kupić nowy sprzęt i się dobrze bawić, może mieć problem z wybraniem czegoś dla siebie, bo liczą się trzy marki – Sony PlayStation, Microsoft Xbox oraz Nintendo, które próbuje zawojować rynek konsolą Switch oraz coraz to nowszymi wznowieniami przenośnych konsolek z rodziny DS. Dlatego przygotowaliśmy dla Was porównanie tych urządzeń, w którym punktujemy różnice między nimi i przedstawiamy scenariusze, w jakich sprawdzą się najlepiej.

Nasza główna rekomendacja: PlayStation 4 – najlepsza i najbardziej opłacalna konsola na początek

PlayStation 4 jest dla Ciebie, jeśli:

 • masz telewizor Full HD i na razie nie planujesz wymieniać go na telewizor 4K;
 • w konsoli przede wszystkim zależy Ci na dużej liczbie gier wysokiej jakości;
 • nie chcesz wydać na konsolę zbyt dużo pieniędzy.

PlayStation 4 nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • masz porządny telewizor 4K lub planujesz jego zakup;
 • chciałbyś, aby Twoja konsola odtwarzała filmu Blu-ray Ultra HD.

Obecnie podstawową wersją konsoli Sony jest PlayStation 4 Slim, która zadebiutowała jako odświeżona wersja oryginalnego PlayStation 4. Jest przygotowana jako sprzęt do gry w rozdzielczości Full HD i jest bardzo dobrą propozycją dla osób chcących kupić pierwszą konsolę obecnej generacji. Najważniejszym argumentem za zakupem PlayStation 4 jest bardzo bogata biblioteka gier – w tym duża liczba klasowych tytułów, które zostały wydane wyłącznie na konsole Sony.

PlayStation 4 Slim

Należą do niej takie tytuły, jak seria Uncharted, God of War czy ciepło przyjęte Horizon Zero Dawn. Również fani gier z Kraju Kwitnącej Wiśni znajdą wiele tytułów dla siebie. Wystarczy wspomnieć o serii Kingdom Hearts, Personie 5 czy The Last Guardian. Pod tym względem konsole Sony wypadają dużo lepiej od obecnych konsol Microsoftu. Natomiast w przypadku gier multiplatformowych, które mają wersje zarówno na konsole Sony, jak i Microsoftu, w zdecydowanej większości przypadków wersja na PlayStation 4 wygląda i działa trochę lepiej od wersji na podstawowego Xboksa One, ponieważ PlayStation 4 jest konsolą wydajniejszą od Xboksa One S, dzięki czemu gwarantuje lepszą jakość i płynność obrazu.

PlayStation 4 Slim - płyta główna
Płyta główna naszej redakcyjnej konsoli PlayStation 4 Slim

Jednym z najciekawszych gadżetów dostępnych dla konsol Sony jest PlayStation VR, czyli gogle wirtualnej rzeczywistości będące najtańszą i najbardziej przystępną opcją zanurzenia się w VR. Lista dostępnych gier wspierających to urządzenie ciągle się wydłuża i, obok prostych gier będących prezentacją tej technologii, można znaleźć już pełnowymiarowe tytuły umożliwiające zabawę w wirtualnej rzeczywistości. Należy do nich na przykład Resident Evil 7naszym zdaniem, jedna z najlepszych gier VR.

PlayStation VR
PlayStation VR to świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z wirtualną rzeczywistością, na który Microsoft nie ma bezpośredniej odpowiedzi.

Dołączony do konsoli bezprzewodowy pad DualShock 4 jest wygodny i pozwala na precyzyjne sterowanie postaciami w grach, jednak nie leży w dłoniach tak dobrze, jak konkurencyjny kontroler do Xboksa. Ma on dodatkowe funkcje, jak wbudowany głośnik oraz podświetlenie, lecz nie przydają się one za często podczas gry. Nie zmienia to jednak tego, że jeśli jesteś zapalonym graczem i szukasz najbardziej opłacalnej pierwszej konsoli, to jest nią podstawowa wersja PlayStation 4.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Sony PlayStation 4 Slim
od 1115 zł

PlayStation 4 Pro – najlepszy stosunek ceny do możliwości

PlayStation 4 Pro jest dla Ciebie, jeśli:

 • masz telewizor Ultra HD (4K);
 • w konsoli przede wszystkim zależy Ci na wysokiej jakości i dużej liczbie gier.

PlayStation 4 Pro nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • na swoim telewizorze Ultra HD chciałbyś wyświetlać filmy z płyt Blu-ray Ultra HD.

Ze względu na wydajność oraz bogatą bibliotekę gier na wyłączność, PlayStation 4 Pro jest najlepszym wyborem pod względem stosunku ceny do możliwości. PlayStation 4 Pro jest pierwszą konsolą, która została przygotowana z myślą o graniu na telewizorach 4K.

PlayStation 4 Pro

Dzięki zwiększonej wydajności i wykorzystaniu dodatkowych technik, które pozwalają uzyskać jakość zbliżoną do prawdziwego 4K, gry uruchomione na PlayStation 4 Pro podłączonym do telewizora 4K wyglądają zdecydowanie lepiej, niż gdy są uruchomione na PlayStation 4. Jednak zysk z zakupu Pro odczują również posiadacze telewizorów Full HD – niektóre gry będą działały bardziej płynnie i jakość ich obrazu będzie lepsza, niż na wersji Slim. Gry, które zostały specjalnie przygotowane przez ich twórców do wykorzystania dodatkowej mocy PS4, są oznaczane jako „PS4 Pro Enchanced”. Ich lista ciągle się wydłuża i zdecydowana większość nowych gier już na starcie oferuje na wersji Pro lepszą jakość grafiki.

PlayStation 4 Pro wyjścia

Wersja Pro, w przeciwieństwie do Slim, jest wyposażona w wyjście optyczne audio, dodatkowy port USB ułatwiający podłączenie PlayStation VR oraz nowszą wersję portu HDMI (2.0 zamiast 1.4), co pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K (obie wersje konsoli obsługują HDR). Szkoda tylko, że napęd PlayStation 4 Pro (ani zwykłej PlayStation 4 Slim) nie obsługuje filmów Blu-ray Ultra HD.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Microsoft Xbox One S – tania, ale przeciętna konsola dla miłośników kina

Xbox One S jest dla Ciebie, jeśli:

 • masz bardzo ograniczony budżet;
 • nie przeszkadza Ci to, że gry uruchomione na Xboksie One przeważnie wyglądają i działają gorzej niż na PlayStation 4;
 • masz bibliotekę gier z Xboksa 360 i chciałbyś do nich wrócić;
 • potrzebujesz odtwarzacza Blu-ray Ultra HD.

Xbox One S nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • zależy Ci na jakości grafiki (choć to nie znaczy, że nie ma ładnych gier na konsole Microsoftu);
 • jakość konsoli mierzysz liczbą i jakością dostępnych gier ekskluzywnych.

Decydując się na zakup konsoli Microsoftu mamy do wyboru dwie opcje – Xbox One S, będący odchudzoną wersją oryginalnego Xboksa One, lub znacznie wydajniejszą odpowiedź Microsoftu na PlayStation 4 Pro, czyli Xboksa One X. Podobnie jak w przypadku konsol PlayStation 4, również tutaj biblioteka gier jest wspólna dla całej rodziny Xbox One.

Xbox One S

Model Xbox One S jest konsolą stworzoną z myślą o telewizorach Full HD, choć ze względu na braki w wydajności gry uruchomione na tej konsoli są wyświetlane w pełnej rozdzielczości Full HD znacznie rzadziej niż w przypadku PlayStation 4. Konsole Microsoftu mają dość bogatą bibliotekę gier, jednak lista tytułów na wyłączność, które da się uruchomić tylko na Xboksach, jest wyraźnie mniejsza – należą do niej bardzo interesujące gry, takie jak seria Forza, Halo i Sunset Overdrive, ale niedosyt pozostaje. Z powodu tych braków Xboksa One S uważamy za gorszy wybór dla typowego gracza szukającego pierwszej konsoli. Nie znaczy to jednak, że Xbox One S nie ma innych zalet.

Xbox One S i Xbox One
Xbox One S jest zdecydowanie mniejszy i ładniejszy od oryginalnego Xboksa

Z racji swojej coraz niższej ceny, zwłaszcza po premierze nowszego Xbox One X, Xboksa One S można polecić mniej wymagającym graczom z ograniczonym budżetem. Konsola Microsoftu ma też pewne rozwiązania techniczne, których nie ma bezpośredni rywal, czyli PlayStation 4 Slim. Jednym z nich jest wbudowany odtwarzacz płyt Ultra-HD Blu-ray. Jest to o tyle godne zaznaczenia, że często oddzielne odtwarzacze płyt tego typu potrafią kosztować więcej niż Xbox One S. A na samym odtwarzaczu nie da się w nic zagrać. Dodatkowo, konsola ta obsługuje strumieniowanie wideo w 4K, na przykład z Netfliksa. To sprawia, że choć z punktu widzenia gracza Xbox One S jest gorszym wyborem od konsol Sony, to konsola ta świetnie się sprawdza w roli elementu domowego centrum multimedialnego.

Xbox One S i PlayStation 4 Slim
Xbox One S jest trochę gorszą konsolą niż PlayStation 4, ale za to jest lepszym odtwarzaczem multimediów

Xboksem One S powinni się też zainteresować posiadacze poprzednich Xboksów, ponieważ Xboksy One umożliwiają granie w wybrane tytuły ze starszych konsol – Xboxa 360 i oryginalnego Xboksa. Pełna lista tytułów objętych programem kompatybilności wstecznej znajduje się na przygotowanej przez Microsoft stronie. Dzięki temu osoby posiadające starszego Xboksa po wymianie konsoli na nowszą nie muszą ponownie kupować starszych tytułów, jak to ma miejsce w przypadku konsol Sony. Tym bardziej, że stare gry uruchomione na nowych konsolach często działają płynniej. Przy okazji, przynajmniej w pewnym stopniu, uzupełnia to braki w katalogu gier dostępnych na nowe urządzenia Microsoftu.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Microsoft Xbox One X – drogi, wydajny i funkcjonalny, ale bez wielu gier na wyłączność

Xbox One X jest dla Ciebie, jeśli:

 • masz porządny telewizor Ultra HD lub planujesz jego zakup;
 • szukasz najwydajniejszej i najbardziej zaawansowanej konsoli na rynku;
 • masz bibliotekę gier z poprzednich Xboksów i chciałbyś do nich wrócić;
 • potrzebujesz odtwarzacza Blu-ray Ultra HD.

Xbox One X nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • jakość konsoli mierzysz liczbą i jakością dostępnych gier ekskluzywnych;
 • masz ograniczony budżet i zależy Ci na dobrym stosunku ceny do jakości;
 • już masz wydajny komputer stacjonarny do gier.

Xbox One X jest reklamowany jako najszybsza konsola na świecie i faktycznie nią jest, bo ma o niemal 50% więcej mocy obliczeniowej niż PlayStation 4 Pro. Jest to więc sprzęt dla osób żądnych najlepszej dostępnej wydajności. W części gier, oznaczonych jako Xbox One X Enchanced, umożliwia swobodną rozgrywkę w prawdziwej rozdzielczości 4K, bez stosowania sztuczek z podbijaniem jakości grafiki i skalowaniem rozdzielczości (jednak z naszych testów wynika, że nie wszystkie gry faktycznie są renderowane w pełnej rozdzielczości 4K). Choć Xbox One X to przede wszystkim konsola, którą powinni się zainteresować posiadacze telewizora Ultra HD, również posiadacze telewizorów Full HD, dzięki wykorzystaniu super-samplingu czy dynamicznego skalowania rozdzielczości, mogą cieszyć się lepszymi wrażeniami z rozgrywki (płynnością, jakością obrazu) po zakupie mocniejszej konsoli Microsoftu.

Microsoft Xbox One X

Istotną zaletą nowej konsoli Microsoftu jest również napęd Blu-ray Ultra HD (którego brakuje w konsolach Sony) i możliwość odtwarzania filmów 4K. Xbox One X obsługuje też standard HDR10 i Dolby Atmos, czyli dobrze sprawdzi się w roli nowoczesnego centrum multimedialnego. Ważne jest jednak to, że najwyższą jakość obrazu uzyskamy posiadając odpowiedniej klasy telewizor, który umożliwi wykorzystanie pełni możliwości konsoli.

Xbox One X vs PS4 Pro
Xbox One X, czy PlayStation 4 Pro? To zależy od budżetu i tego, jakie gry się lubi najbardziej

Dla osób posiadających wydajny gamingowy komputer zakup Xboksa One X może mieć mało sensu – ze względu na to, że Xbox staje się coraz mniej konsolą, a bardziej komputerem z Windows 10 na pokładzie, coraz więcej tytułów pojawia się jako „Windows 10 exclusive”, czyli mają zarówno wersję konsolową, jak i pecetową. W praktyce oznacza to, że powstaje coraz mniej gier, które da się uruchomić na konsoli Microsoftu, a nie da się uruchomić na komputerze osobistym. Czyli z punktu widzenia gracza pecetowego, który chce kupić wydajną konsolę, lepszym wyborem jest PlayStation 4 Pro, bo ten zakup pozwoli mu na zapoznanie się z większą liczbą dobrych gier, których nie ma na PC. Xbox One X staje się zdecydowanie bardziej interesujący produktem, gdy ma być jedynym naszym sprzętem do grania.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
Microsoft Xbox One X
od 1338 zł
1338 zł*
Idź do sklepu
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

Nintendo Switch – konsola inna od wszystkich

Nintendo Switch jest dla Ciebie, jeśli:

 • chcesz móc zabrać swoją konsolę w podróż;
 • masz w domu jeden telewizor i musisz o niego walczyć z członkami rodziny;
 • w grach najważniejsza dla Ciebie jest grywalność;
 • masz dzieci;
 • lubisz grać z rodziną i znajomymi.

Nintendo Switch nie jest dla Ciebie, jeśli:

 • lubisz ładne, zaawansowane technicznie gry wyświetlane w wysokiej rozdzielczości;
 • przede wszystkim grasz w popularne strzelanki, gry RPG, akcji i/lub zaawansowane gry wyścigowe, bo tych na tę platformę jest bardzo mało;
 • masz ograniczony budżet.

Nintendo Switch to dobry wybór dla osób ceniących wciągającą rozgrywkę oraz lubiących grać zarówno przed telewizorem, jak i w trasie. Sprawdzi się też doskonale jako konsola dla dzieci i sprzęt, na którym można pograć na domówce ze znajomymi. Nie jest ona może demonem wydajności (jej serce stanowi zmodyfikowany procesor NVIDIA Tegra X1, którego wydajności bliżej do układu ze smartfona niż z klasycznej konsoli), lecz braki w niej nadrabia funkcjonalnością – jest to konsola, która może być zarówno stacjonarna, jak i przenośna. Do każdego egzemplarza konsoli dołączony jest specjalny moduł dokujący, który jest podłączany bezpośrednio do telewizora i umożliwia grę na dużym ekranie. W każdej chwili można wyjąć z niego konsolę, podłączyć do niej specjalne kontrolery – Joy-Cony – i kontynuować rozgrywkę w trybie przenośnym.

Switch dual
Nintendo Switch to zarówno konsola stacjonarna, jak i przenośna

Co prawda oprawie graficznej gier na ten sprzęt daleko do poziomu tych przewidzianych dla konsol Sony i Microsoftu, jednak nadrabiają one swoją bardzo wysoką grywalnością. Tytuły takie jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Splatoon 2 i Super Mario: Odyssey zapewniają wiele godzin zabawy i są bardzo wysoko oceniane przez recenzentów i użytkowników (pierwsza i trzecia z nich to jedne z najlepiej ocenianych gier w historii medium), a nie znajdzie się ich na żadnej innej platformie. Są to jednak tytuły, które są typowymi przedstawicielami gier z Japonii i nie każdemu muszą przypaść do gustu. Po tym, jak Switch pokonał choroby wieku dziecięcego i przekonał do siebie konsumentów, zaczynają pojawiać się na niego również tytuły dużych wydawców, takie jak FIFA 19 czy Doom. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że moc konsoli nie pozwala na tak bogate efekty graficzne, jak w przypadku pozostałych konsol nowej generacji.

Nintendo Switch zestaw

Wraz z pojawieniem się Switcha w Polsce pojawił się nowy dystrybutor sprzętu Nintendo, co zapewnia dobrą dostępność w sklepach zarówno gier, jak i sprzętu. Switch często jest przedstawiany jako konsola dla młodszych graczy (ze względu na bezpieczną dla dzieci rozgrywkę serwowaną przez Nintendo), lecz dorosły gracz również bez problemu znajdzie tytuł, które go zainteresują.

Switch vs PS4 Pro
Łatwo się domyślić, która konsola jest wydajniejsza, ale na PlayStation 4 Pro trudno grać w pociągu
Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Nintendo 2DS/3DS – najlepsza (nie tylko dlatego, że jedyna) konsola przenośna

Nintendo 2DS/3DS jest dla Ciebie, jeśli:

 • szukasz relatywnie taniej konsoli przenośnej, na której jest w co grać.

W Polsce dostępny jest również handheld Nintendo 2DS/3DS, który pomimo swoich mocnych ograniczeń sprzętowych, ma bardzo bogatą bibliotekę gier, na którą składają się wszystkie tytuły, które pojawiły się na sprzęcie z rodziny DS (która trafiła do sprzedaży w 2004 roku). Jest to świetny sprzęt dla osób często grających w terenie oraz fanów gier z Japonii. Grafika w tej przenośnej konsoli wprawdzie jest raczej umowna, jednak możliwość zagrania np. w gry z serii Pokemon, Yokai Watch, a także klasyki z konsol NES i SNES wynagradzają te niedogodności.

New Nintendo 2DS XL

Obecnie na rynku jest zatrzęsienie różnych wersji tej konsoli w różnych rozmiarach, jednak my najbardziej polecamy konsolę New Nintendo 2DS XL, która jest najnowszą wersją i jest najbardziej dopracowana spośród wszystkich. Brakuje w niej co prawda możliwości uruchomienia trybu bezokularowego 3D, obecnego w 3DS-ach, jednak opcja ta w opinii wielu osób w rzeczywistości prezentuje się słabo i jest obsługiwana jedynie przez wybrane gry.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.
Sprawdź
New Nintendo 2DS XL
od 590 zł

Abonamenty: zakup niemalże konieczny w przypadku konsol Sony i Microsoftu

Zarówno w przypadku konsol Sony jak i Microsoftu gracze mają możliwość zakupienia subskrypcji, która pozwala na granie po sieci (inaczej mówiąc, bez tych subskrypcji nie da się grać na nich przez sieć) i daje szereg innych dodatków, takich jak darmowy dostęp do wybranych gier, bądź specjalne zniżki na zakup gier w wersji cyfrowej.

Sony ma w swojej ofercie abonament PlayStation Plus, który pozwala na grę w trybie multiplayer, w każdym miesiącu daje 2-3 nowe gry do pobrania na PlayStation 4, a także udostępnia dodatkowe gry na PlayStation 3 oraz PlayStation Vita. Często są to tytuły mniej znane, lecz zdarzają się również duże gry z segmentu AAA. Dodatkowo, dzięki PlayStation Plus otrzymuje się korzystne rabaty na wybrane gry, czasem sięgające kilkudziesięciu procent. Oprócz tego, osoba opłacająca abonament PlayStation Plus dostaje także 10 GB przestrzeni dyskowej w chmurze na przechowywanie zapisanych stanów gier.

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Microsoft oferuje swój abonament pod nazwą Xbox Live Gold. Tak jak w przypadku konkurencyjnej usługi z Japonii, również on co miesiąc gwarantuje darmowe gry na Xboksa One oraz Xboksa 360. Są to dwa lub trzy tytuły, jednak część z nich jest dostępna od pierwszego dnia danego miesiąca, część do 16 dnia miesiąca, a część od 16 dnia danego miesiąca. W zestawie z nimi są również ekskluzywne zniżki w ramach programu Deals with Gold (czyli rabaty na zakup gier) oraz dodatkowe usługi, takie jak Grupy, czat grupowy oraz Home Gold, pozwalające na podzielenie się swoim abonamentem Xbox Live Gold z pozostałymi domownikami (tak samo działa to w przypadku PlayStation Plus, czyli wystarczy aby tylko jedno przypisane do konsoli konto użytkownika było spięte z usługą PlayStation Plus, aby wszyscy użytkownicy mogli korzystać z jego dobrodziejstw na danym urządzeniu).

Wiarygodne sklepy gwarantujące bezpieczne zakupy
Poniższe odnośniki są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupu nie płacisz nic więcej, a wspierasz naszą działalność.

Istotny jest fakt, że w obu przypadkach dostęp do pobranych gier rozdawanych w ramach subskrypcji mamy jedynie w czasie, gdy jest ona aktywna i opłacana. Gdy wygaśnie, są one blokowane do czasu jej odnowienia. To sprawia, że stałe opłacanie abonamentów jest niemal nieodłączną częścią życia posiadacza konsol Sony lub Microsoftu i najbardziej opłaca się je kupować od razu na rok z góry, bo roczne subskrypcje wychodzą najtaniej i często są najbardziej przeceniane.

Podsumowując: którą konsolę wybrać?

Dokonanie wyboru, którą konsolę kupić nie należy do łatwych – każda z przedstawionych przez nas propozycji ma swoje wady i zalety. Podczas zakupu należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, czy potrzebujemy do dobrej zabawy dużej szczegółowości grafiki. Jeżeli tak, to najlepszym wyborem będzie PlayStation 4 Pro lub Xbox One X. Wybór tym lepszy, jeśli jesteśmy w posiadaniu lub planujemy zakup telewizora 4K. Ostateczna decyzja powinna zapaść po sprawdzeniu, które z gier oferowanych na wyłączność bardziej nas interesują. Tutaj przewagę ma PlayStation 4 Pro, lecz Xbox One X nadrabia większą mocą obliczeniową.

PlayStation 4 Pad

Dla osób nieposiadających telewizora 4K lub dla tych, którzy ponad jakość grafiki stawiają grywalność, wystarczające będą podstawowe warianty tych konsol. Po bezpośrednim porównaniu ich bibliotek gier lepszym wyborem od Xboxa One S okazuje się PlayStation 4 Slim. Jest to najlepszy wybór dla osób dopiero zaczynających zabawę w świecie konsol. Jeżeli interesuje nas czysta rozgrywka bez fajerwerków graficznych dobrym wyborem może okazać się Nintendo Switch. Wszystkie te rozważania dotyczą wyłącznie grania na kanapie przed telewizorem. Gdy jednak częściej gramy poza domem, to potrzebujemy urządzenia przenośnego, którym będzie New Nintendo 2DS XL. Pewnym kompromisem będzie w tym przypadku Nintendo Switch, choć sprzęt ten, niestety, nie należy do najtańszych.

Xbox AC Origins